ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2015
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
SEP-2015

încărcat de pe telefon!

Mai mult decat ne-am asteptat

Am achizitionat vacanta (de parca ar fi un lucru, dar alta exprimare nu am gasit) in martie la pretul deja mentionat de 565 euro, cu tot cu transport avion, transferuri etc, pentru 2 persoane. Tin sa precizez ca pana acum am fost de doua ori in grecia, de ambele dati prin aceeasi agentie, o data cu transport (acum), anul trecut cu masina noastra. Dar eu urmaresc continu ofertele si aceasta unitate a fost disponibila doar in acel week-end din martie. Atunci a avut-o in portofoliu agentia si a dat toate camerele atunci. Acelasi pret l-am avut si noi din iasi si cei din Bucuresti pe care i-am intalnit la fata locului si in acelasi week-end au platit si ei.

Cand am cautat recenzii si nu am gasit m-am speriat un pic, dar mai apoi am gasit pe un site international destule. Am gasitbsi pareri bune si rele, dar am invatat si sa nu cred toate rautatile si in acelasi timp sa nu ma entuziasmez prea tare. Oricum, acum aveam cazare cu piscina, cu mic dejun, avion din iasi, pret bun, destinatie de vis... ce sa mai cer?

Site-ul oficial cu poze reale: sofias.gr

Conditii speciale pentru romani

O doamna ne astepta chiar la poarta complexului sa spun asa. Ne-a condus in receptie, ne-a dat unele explicatii si cheile si gata. Explicatiile erau detaliate, printre care si o foaie cu trei variante de mic dejun si o bratara. Ne-a spus ca suntem singurul grup (cel roman) care are mic dejun ca asa negociase agentia si pentru asta erau bratarile. Am sa pun o poza cu foaia cu variantele de mic dejun, care era pe romana. Cand mergeam dimineata pe terasa la mic dejun, ziceam ce varianta vrem si aia ne aducea. Cam toti romanii luau acelasi lucru, meniul cu ochiuri. Asta era si cel mai bogat. Unul era cu cereale si celalalt era cu chec. In rest se repetau ingredientele. Unora le-a placut, altora nu. Deci se aducea la masa, nu era stil bufet. Daca va mai fi si anii ce urmeaza in ofertele agentiilor, locatia nu stiu in ce masura va mai oferi aceleasi conditii. Depinde de contractul pe care il incheie ei.

Locatia per ansamblu

Complexul are chiar la intrare barul si piscina. In dreptul piscinei, pe partea dreapta are si receptia. Camerele sunt dispuse in trei corpuri lungi, doua pe o parte, unul in lungul celuilalt (pe partea cu receptia), si un altul pe partea astalalta, dar sunt dispuse in triunghi, a treia latura fiind strada. Tot la strada au si unul dintre cele mai bine aprovizionate marketuri. Deci se cheama si marketul tot Sofias. Fiecare corp al cladirii are doua niveluri - parter si etaj.

Complexul se afla pe strada principala, sa zicem paralela cu plaja, in extremitatea estica, deci spre Zante. Parte proasta: distanta pana la plaja de jumatate de ora de mers pe jos. Hai poate nu jumate de ora, dar vreo 700metri sigur erau! Orice cazare alegi in Kalamaki are problema asta, parerea mea. Sau sunt cateva pe langa plaja, dar acelea sunt relativ departe de strada principala a statiunii si iar n-ai rezolvat nimic. Pentru asta am scazut un pic la nota oferita. Oricum nu am mers la plaja din statiune decat de vreo doua ori si n-am suferit. Sa zicem ca am fi vrut sa mergem seara (si chiar am mers), dar e intuneric bezna pe plaja si liniste de mormant si efectiv te temi, esti stingher. Asta e din cauza broscutelor am inteles eu.

Camerele

Pentru romani erau alocate minim 7 camere, in doua corpuri. Am inteles ca erau diferite camerele noastre de ale altora, a noastre fiind mai bune. Zic a noastre ca noi am fost doua cupluri cu avionul de iasi si am avut camerele una langa alta. Si chiar aceste doua camere se vedea ca au fost adaugate ulterior unuia dintre corpuri. Deci minim 3 tipuri de camere diferite pentru romani (unele intr-un corp, altele in altul si noi cei mai smecheri). Zic asa pentru ca a noaste au fost camere triple. Cu un pat de o persoana suplimentar. Evident ca si camerele erau mai mari, mai mari decat m-am asteptat si eu (ca vazusem pozele de pe site-ul oficial). Decorate dragut. Foarte dragut. Cu bun gust si simplu.

Cealalta depunctare pe care am facut-o este pentru lipsa televizorului. Cand am constientizat ca lipseste, nu-mi vedea sa cred! Nici nu mi-a trecut prin cap asa ceva. Ma gandisem ca nu merge sau nu prinde posturi, dar ca nu este. Bine, ca nu e asa important in vacanta, dar e o lipsa pe care nu am luat-o in considerare, neasteptata.

Chiar daca aveam mic dejun oferit, aveam si chicineta in camera. Utilata chiar bine. Lucrusoare bunute, noute, multicele. Nu detaliez ca nu am tinut minte ca nu le-am folosit. Se vor vedea in poze.

Curat. Nu luna, dar acceptabil. Baia nu chiar mica. Mergea un ventilator cand deschideai becul.

Se schimba gunoiul zilnic si in rest o data s-a schimbat si lenjeria. Mereu gaseam patul facut cand veneam si cred ca se si matura, dar n-am urmarit exact.

Aveam o terasa/balcon cu masa si trei scaune din lemn, cu aspect tare placut.

Aer conditionat n-am folosit. Se platea extra, vreo 9euro/zi. Mult oricum. Si noi eram si in septembrie. Dar fix cand am ajuns in prima zi a fost cel mai cald in camera, de ziceai ca nu se poate respira. M-am speriat un pic ca nu ne descurcam fara aerul conditionat. Aveam sentimentul ca anume au captat toata caldura de peste zi si au inghesuit-o in camera noastra ca se ne faca in ciuda. Dar noi nu ne lasam asa usor pacaliti;) Deci nu am folosit AC.

Ar mai fi o mentiune de facut cu privire la soparlele de perete, geko. Chiar nu fac niciun rau. S-ar putea sa te trezesti cu una in camera. Noi am avut un puiut, dar vecinii nostri au avut un adult, primii, si s-au speriat groaznic. S-au plans la receptie, dar nu au ce sa faca cei de la hotel. Le-au spus ca sunt inofensive si atat. Am vazut si alt soi de soparle pe insula, dar pe acelea nu le-as fi vrut in camera. Astea geko stau cu capul in jos pe tavan, nemiscate mult timp. Dar si cand fug, nu le poti urmari nici cu privirea. N-au nicio treaba... "harmless" (vorba celor de la receptie).

Cam asta a fost. Alte detalii nu-mi amintesc, decat ca a fost una dintre cele mai bune cazari pe care le-am nimerit vreodata, la un pret superok.

Recomand Sofias Kalamaki!

Trimis de fra in 29.12.15 17:04:11
Validat / Publicat: 29.12.15 18:20:43

VIZUALIZĂRI: 2804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 ne apropiem de cazare. se vede deja marketul apartinand unitatii noastre de cazare
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[29.12.15 17:05:58]

Am scris si review in sectiunea Descopera Zakynthos pentru cine e curios cum ne-am petrecut zilele de vacanta pe aceasta insula. vezi impresii

[29.12.15 17:20:01]

@fra - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Fiind vorba de o locatie nou adăugtă pe site câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12886

Mutat în rubrica "Sofia's Hotel [Kalamaki], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

[29.12.15 17:34:10]

Da, aceea e locatia. Bineinteles ca pun poze. Imediat ce ajung la ele.

elviramvio
    [30.12.15 12:09:32]

Nu obișnuiesc să scriu când nimeresc superbonusul, cred că o dată sau de două ori am făcut-o, dar la tine mi-a plăcut sinceritatea neforțată cu care scrii.

Un an bun să ai!

[31.12.15 22:53:05]

@elviramvio: multumesc. nu mi se pare ca se potriveste stilul meu de a povesti cu al celor bine "cotati" de aici si deci nu cred ca merit atatea voturi, de aceea chiar apreciez fiecare vot. Multumesc inca o data!

elviramvio, fra