ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 21.07.10
DEC-2015

Monte Carlo - un hotel accesibil si placut

In postarea mea anterioara, vezi impresii, am promis ca voi detalia despre cazarea noastra la Paris.

Am facut rezervarea cu mai bine de jumatate de an inainte si am optat... oarecum la risc... pentru varianta nerambursabila a costului cazarii: 238 de euro pentru o camera dubla, 4 nopti, la care s-a mai adaugat taxa turistica de oras de 8 euro pe care am achitat-o la hotel la sosire. Oferta nerambursabila era mult mai avantajoasa decat cealalta (si subliniez: MULT!) asa ca m-am bucurat ca pentru aceasta suma am putut rezerva o camera intr-o zona centrala, decenta, in perioada sarbatorilor de iarna.

Hotelul este situat pe Rue Du Faubourg, 44, Montmartre, in arondismentul 9.

Este cunoscut faptul ca in Paris camerele de cazare au in general suprafete mici, dotari minimaliste si multe chiar au baia partajata.

Camera pe care am rezervat-o avea baie proprie, cu dus, televizor LCD, Wi-Fi gratuit si incalzire cu calorifere. Am optat pentru o camera cu vedere catre strada si nu am regretat. Nu a fost galagie de la trafic iar imaginea pe care o vedeam pe geam era mult mai placuta decat cea pe care ti-o ofera o curte interioara.

Nu am avut asteptari mari fiindca hotelul avea doar nota 7.6 dar la fata locului am constatat ca asteptarile ne-au fost depasite.

In primul rand amplasarea: foarte aproape de statia de metrou Peletier (150 m), zona luminata, decenta, sigura.

Apoi personalul de la receptie: activ 24/24, erau trei barbati: unul mai varstnic si alti doi mai tineri (cca 40 de ani) -unul alb, altul de culoare- extrem de politicosi, binevoitori si expliciti.

Curatenia: ok! In fiecare zi se facea curatenie in camera, se schimbau toate prosoapele, ni se aranjau paturile. La baie existau consumabile (hartie igienica, sampon, sapun, servetele).

In imaginile de prezentare ale hotelului camerele nu aratau prea incurajator fiind foarte strident colorate. La fata locului am constatat ca nu erau nici pe departe atat de deranjante. Fiecare camera avea denumirea proprie a unui oras (noi am sta in camera Marrakech in care predominau culorile portocaliu si maro). In camera existau cateva decoratiuni in ton cu tematica.

Accesul in camere se face cu card, pe care il lasi la receptie cand pleci. Dupa ora 22 sunai la sonerie ca sa iti deschida usa. Nu mi s-a parut ceva rau asta.

Paturile sunt confortabile, lenjeria curata. De invelit aveam doar cate o patura dar nu ne trebuia mai mult fiindca era foarte cald de la calorifer si chiar eram nevoite sa-l mai inchidem cateodata (cand nu il inchideau chiar cei de la hotel, fiindca si afara era cald- noaptea 13 grade).

Cladirea cu 4 nivele are lift, functional!

Ferestrele dinspre strada sunt termopan si izoleaza destul de bine si fonic.

Ce nu e chiar ok: camera este mica (cu o forma trapezoidala sau chiar pentagonala!) dar mai deranjant este ca e baia mica! Noi ne-am descurcat dar daca esti mai inalt sau mai voluminos risti sa nu intri fara sa lasi usa deschisa! :)) Peretii separatori sunt de rigips si se mai aud zgomote dar am apreciat faptul ca turistii cazati respectau regulile de pastrare a linistii intre orele 22 si 08.

Vara cred ca nu e asa bine fiindca nu exista aer conditionat in camera, au doar cate un ventilator.

Am inteles ca proprietarul hotelului este mare iubitor de pisici drept pentru care tema pisicii se poate regasi in receptia hotelului in diverse decoratiuni si chiar in manerele usii de acces!

Nu am optat pentru mic dejun inclus fiindca mi s-a parut ca e cam mult 9 euro de persoana. In banii acestia puteam manca variat si pe alese de la unul dintre marketurile din zona (sunt cel putin 3 in mai putin de 5 minute de mers pe jos).

Statia de metrou Le Peletier se afla pe linia 7 de metrou (roz).

Hotelul este foarte aproape de Galeriile Lafayette, de Opera Garnier si in cca 15 minute de mers pe jos ajungi la Palais Royale si Louvre.

De la aeroport am ajuns pana la Opera cu Roissy Bus si ne-a fost foarte aproape sa ajungem la hotel. A trebuit sa luam doar o statie metroul fiindca aveam bagaje si abia asteptam sa scapam de ele. Altfel, puteam parcurge drumul si pe jos.

A fost chiar ok aici. E bine cand e mai mult decat speri!

Voi adauga fotografii.

Trimis de alb1573 in 28.12.15 14:02:18
Validat / Publicat: 28.12.15 14:37:43

VIZUALIZĂRI: 1854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 O galerie in zona statiei de metrou Grands Boulevards
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.30 EUR pe cameră

[28.12.15 14:34:02]

Mutat în rubrica "Monte Carlo Hotel, PARIS" (nou-creată pe sait)

Ai putea acorda notă şi pentru capitolul SERVICII? (poţi folosi liknul EDIT IMPRESII - e disponibil 30 de min de la publicare)

alb1573AUTOR REVIEW
    [28.12.15 14:47:45]

@webmasterX - Am completat si la servicii. Locatia este corecta.

alb1573
    Alte impresii din această RUBRICĂMonte Carlo Hotel: