ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 21.07.10
DEC-2015

Paris, iarna 2015 - cand atractiile depasesc timpul pe care ti-l ofera ziua;) !

Am revenit in Paris dupa 11 ani si inca mai pastram unele amintiri frumoase de atunci. Totusi, am regasit Parisul un pic altfel decat il pastrasem in memorie... poate si pentru ca prima data am fost intr-o excursie organizata de o agentie de turism iar de aceasta data am mers pe cont propriu. In acest fel am putut sa ne oferim timpul si ritmul adecvat pentru ca imaginile cele mai dragi sufletului sa poata deveni amintiri pe viata!

Biletele de avion au fost luate inca din luna mai, excursia fiind planificata ca un cadou-surpriza pentru aniversarea fiicei mele. 2 bilete - 378 euro dus-intors cu Air France - nimic de reprosat: perfect si zborul, ok masa, fara nicio problema de formalitati.

Cazarea am rezervat-o tot anticipat, nerambursabil si a fost o alegere foarte inspirata (despre care voi face o postare separata): Hotelul Monte Carlo, zona Opera Garnier, arondismentul 9. Pentru 4 nopti am platit 238 euro.

Nu pot spune ca nu am trecut prin destule emotii dupa evenimentele din 13 noiembrie din Paris... care ma pusesera pe gand pana intr-acolo incat sa renuntam definitiv la excursie (chiar daca pierdeam 80 la suta din bani...). Am avut insa mare noroc si nu s-a intamplat nimic, am avut parte de o excursie reusita. Lumea nu mai era la fel de stresata cum fusese cu o luna in urma iar patrulele inarmate care erau mai peste tot in oras deja intrasera in decorul cotidian si nu mai generau angoase... Ma bucur ca nu am renuntat la plecare!

Plecarea de pe Otopeni, ora 7.10, sosirea in Paris pe Charles de Gaulle, dupa 3 ore si 10 minute.

Cel mai mare dubiu l-am avut la alegerea modului de transport! Am citit mai multe dintre postarile AFA si de pe diverse bloguri... si la final m-am decis. Chiar daca la prima vedere nu pare cea mai convenabila alegere, a fost foarte avantajoasa tinand cont de ceea ce ne-am propus sa vedem in aceste zile: cardul Paris Visite.

Noi am ajuns in Paris duminica dimineata deci Cardul Navigo Découverte, care e valabil incepand de luni pana duminica, nu ne avantaja. Asa ca am luat Paris Visite pentru 5 zile, zonele 1-5 care este 67.5 euro/persoana. Acest card iti ofera posibilitatea de a circula cu orice mijloc de transport al regiei RATP, inclusiv cu RER si include si drumul de la/la aeroport, la Versailles si la Disneyland. Deci in afara de autobuzele descoperite, nu aveam restrictii in oras. In plus, cardul ne-a oferit si o serie de reduceri semnificative la unele obiective (30 %). Si-a meritat banii si ne-a scutit de mult stres. L-am cumparat chiar din aeroport, de la un ghiseu de informatii. Tot de aici am primit harti cu liniile de transport si sfaturi despre cum sa ajungem la locul de cazare. Cazarea fiind aproape de Opera, am optat pentru varianta Roissy Bus, pe care cardul o acoperea. In mod obisnuit un drum ar costa 11 euro dus. Roissy Bus are o singura oprire dupa ce termina cu preluarea pasagerilor de la terminale - Opera.

Si la intoarcere am optat pentru aceeasi varianta. Mai puteam opta si pentru linia B a RER dar trebuia sa schimbam metroul si statia de transfer nu era una foarte placuta (pasajul si lung, si in renovare).

In prima zi, dupa ce ne-am cazat (caci intai ne-am lasat bagajele, check-in-ul fiind posibil abia de la 15) am plecat in plimbare prin zona intai si am admirat vitrinele pregatite de Craciun ale Galeriilor Lafayette si Printemps dupa care am luat metroul si ne-am indreptat catre Champs Elysees. (statia Champs Elysees Clemanceau). Toata zona cuprinsa intre Pl. de la Concorde si Arcul de Triumf era un mare targ de Craciun amenajat impresionant. Sute de tarabe identice luminate si impodobite de sarbatoare vindeau toate marfurile specifice targurilor de Craciun. Am plecat apoi pe jos pe malul Senei si ne-am indreptat catre Tour Eiffel si am prins si momentul in care luminile turnului scintilau. Ne-am oprit la o terasa de pe malul Senei unde, ca si pe Champs Elysee, am intalnit vanzatori de origine romana... si pentru ca trecuse ora de cafea, ne-am delectat papilele cu un vin fiert.

A doua zi: am dedicat-o in intregime vizitei la Disneyland. RER linia A te duce direct acolo, e ultima statie. Cardul include zona, cu specificatia ca trebuie validat si la iesirea din tren. Despre aceasta zi voi povesti separat, fiindca e mult de spus. Cert e ca am ajuns inapoi la hotel abia seara... si a fost singura seara in care a fost niste burnita rece care ne-a mai stricat din chef. De la Disneyland pana in centru (statia Auber) RER-ul face 45 de minute. Biletele le-am luat online din tara, de la FNAC.

Ziua a 3-a: am ales sa vizitam Versailles; una dintre amintirile frumoase ce imi ramasesera de data trecuta. De data aceasta am luat RER linia C, aproximativ 35 de minute din zona cetrala pana la palat. Am avut noroc de vreme buna, toata ziua. Am luat bilete de la o agentie de turism din fata garii dupa care am stat la coada in fata castelului cam o ora. Totul insa foarte organizat si asta a fost bine, fiindca nu ne-a stresat excesiv statul asta la coada. Copiii, elevii si tinerii sub 26 de ani din UE nu platesc bilet de intrare. Pentru adult am platit 15 euro. Am vizitat si gradinile, chiar daca in sezonul de iarna nu sunt spectaculoase din cauza lipsei vegetatiei.

La intoarcerea in Paris am mai avut timpul necesar cat sa vizitam Notre Dame, unde am prins si o slujba. Apoi ne-am plimbat in zona Cartier Latin si la finalul zilei ne-am oprit in fata primariei Parisului unde era de asemenea amenajat un parc pentru Craciun.

Ziua a 4-a am petrecut-o numai in Paris. De dimineata am plecat pe jos de la hotel catre Palais Royale si Louvre. Eu vazusem Louvre data trecuta, fiica-mea nu s-a aratat foarte dornica asa ca nu am zabovit prea mult timp pe acolo.

Ne-am indreptat catre La Defence. Tot cu RER linia A, de data asta in sens contrar decat am fost la Disneyland. Si aici, in fata la Grande Arche, am gasit un alt targ de Craciun, chiar in fata mall-ulului. Dupa ce am savurat arhitectura futurista din La Defence, am pornit catre Montmartre. Aici am luat funicularul si am urcat catre biserica Sacre Coeur (si biletul de funicular este inclus in Cardul Visite). Am coborat pe jos, pe stradutele pline de terase si magazine de suveniruri si la final am ajuns in fata celebrei locatii Cabaret Moulin Rouge.

Si pentru ca ziua a fost una foarte "alergata", am continuat in acelasi stil si la lasarea serii cand ne-am dus in Montparnasse, unde am vizitat renumitul punct de belle-vue situat in turnul cu acelasi nume. Aici am beneficiat de reducere 30 la suta pe baza cardului Paris Visit. Chiar merita vizitat acest loc. Sincer, senzatia a fost mult mai placuta decat din Eiffel. Se urca la 212 metri, intai pana la etajul 56 apoi la etajul 59 pe o terasa.

Ziua a 5-a: de dimineata ne-am strans bagajele fiindca trebuia sa eliberam camera la pranz. Noi aveam zborul la ora 19 asa ca am mai putut beneficia de inca o zi practic! Am inceput cu o vizita la muzeul Grevin (de ceara). Si in cazul acestuia ma vad nevoita sa trag o concluzie: este mult mai placut decat Madame Toussauds... dar probabil reclama face totul in cazul celor din urma. E deosebit. Am intrat cu reducere, care s-a aplicat si la biletele pentru copii.

Periplul nostru parizian s-a incheiat pe 24 decembrie 2015 cu o croaziera pe Sena - care imi pare un must have in orice excursie la Paris! (si aici am avut reduceri)

Ce ne-a placut? Tot ce am vazut a fost deosebit! Plus ca a fost potentat de perioada sarbatorilor de iarna cand lumina si culoarea nu lipseau de nicaieri.

Ce nu ne-a placut? Desi am prins vreme buna pentru perioada asta din an, iarna se face mult prea repede intuneric... si dimineata abia dupa 8 se lumina afara... asa ca timpul cu lumina a fost cam prea scurt si nu am avut vreme sa facem tot ce ne-am fi dorit. Sunt multe locuri in care as fi vrut sa fi ajuns si nu am avut cum... Imi pare rau mai ales ca nu am prins parcurile in forma lor maxima. Si as fi vrut sa mai vad cateva muzee. Poate data viitoare, de va fi posibila vreo vacanta in vreo primavara sau vreun septembrie! :)

Trimis de alb1573 in 28.12.15 02:18:16
Validat / Publicat: 28.12.15 09:02:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Parcul Versailles iarna

webmaster33 [28.12.15 08:54:42] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=1684

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: