ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 25.07.15
JUN-2015

Casa memoriala Vasile Alecsandri - Mircesti

La inceputul excursiei am vizitat Casa memoriala Vasile Alecsandri din Mircesti, Iasi. Pentru a ajunge acolo trebuie urmat drumul Roman-Iasi iar la iesirea din comuna Rachiteni (venind dinspre Roman) se face stanga spre Mircesti. Exista un indicator dar putin vizibil, din pacate. Apoi se urmeaza drumul (aprox 2-3 km), se intra in localitate a Mircesti, se trece de primarie si dupa 300-400 metri este casa memoriala pe stanga (pe dreapta este amenajata o parcare si un loc cu banci si scaune.

Casa in care a trait Vasile Alecsandri (nascut in Bacau in 1821) si Paulina Alecsandri, sotia scriitorului, construita dupa planurile scriitorului intre anii 1861-1867 este o casa modesta desi Vasile Alecsandri era fiul unui mare vornic cu mosii intinse. In jurul casei se intinde un parc de nuci si stejari plantati chiar de poet. Aici poetul, dramaturgul, ministrul, diplomatul, academicianul Vasile Alecsandri a creat intre anii 1866-1890 marea parte a operei sale. Pe aici au trecut mari oameni, personalitati politice sau literare ca Titu Maiorescu, Ion Ghica, A. D. Xenopol si Frank Liszt. Dupa moartea poetului casa a fost donata prin grija sotiei, Academiei Romane care a construit in curtea casei un mausoleu unde in 1928 au fost stramutate osemintele poetului, ale sotiei acestuia si ale parintilor lui, vornicul Vasile Alecsandri si Elena Alecsandri.

Tot in curtea casei se afla un bust al marelui poet sculptat de A. Filioreanu.

In timpul razboiului casa a suferit numeroase daune (distrugeri si furturi de exponate) ceea ce a determinat necesitatea unor ample lucrari de restaurare si apoi deschisa ca muzeu memorial in 1957. Alte lucrari de restaurare s-au mai executat intre anii 1991-1993 si apoi redeschisa in septembrie 1993.

Exponatele reconstituie in mod cronologic etape din viata scriitorului incepand cu perioada studiilor, debutul literal, participarea la Revolutia din 1848, Unirea Principatelor Romane 1859, activitatea diplomatica precum si momente din activitatea literara. Sunt expuse piese originale ca biroul, oglinda, dulapul, patul, pianina tablouri, dar fi fotocopii dupa manuscrise, documente, scrisori.

Legat de cele doua doamna care ne-au intampinat si ne-au condus prin muzeu, desi era dimineata erau cam plictisite si fara tragere de inima. Si-au spus discursul fara sa ne atraga cu ceva, ca si cum ar fi vrut sa scape de noi cat mai repede.

Vis-a-vis de casa memoriala se afla un parculet cu mese si banci unde copii au putut sa ia o mica gustare. Pacat ca acel parculet nu este si ingrijit: de ex. cosurile de gunoi erau suficiente, dar fara fund, tot ce puneai in ele bineinteles conform legii gravitatiei ajungeau jos. Asa ca a trebuit sa improvizam si resturile le-am pus in pungi si pungute pe care le-am aruncat mai tarziu la locurile amenajate.

Tarifele nu sunt mari: 3 lei/persoana, iar pentru elevi 1 leu/persoana. Exista si taxa de fotografiat 10 lei/aparat si filmat 25 lei pentru 30 de minute.

Programul de lucru este marti-duminica intre orele 10-17.

Indiferent daca mergeti in grup sau singuri va recomand sa mergeti sa vizitati acest muzeu memorial.

Trimis de sdragos24 in 27.12.15 11:50:55
Validat / Publicat: 27.12.15 12:39:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HÂRLĂU / TG. FRUMOS.

VIZUALIZĂRI: 1881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sdragos24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Mausoleu - interior

Rodel [27.12.15 12:58:18] »

Când mă gândesc la Alecsandri și la Mircești, îmi vine în minte o iarnă bogată în zăpadă care„ scârțâie sub picioare”și în care totul este încremenit sub puterea gerului.

Pe Alecsandri nu mi-l pot imagina într-un alt decor (doar l-a preferat!). Dar... unde sunt zăpezile de altădată?

webmasterX [27.12.15 13:24:55] »

Mutat în rubrica "Casa memorială Vasile Alecsandri [Mircești], IAȘI" (nou-creată pe sait)

sdragos24 [27.12.15 19:35:18] »

@Rodel - Asa este, mare dreptate ai. Se pare ca zapezile de altadata sunt doar amintire. Sincer sper sa nu... mi-e dor de o zapada "ca altadata".

Rodel, sdragos24
Alte impresii din această RUBRICĂCasa memorială Vasile Alecsandri [Mircești]: