SUS

DIN Timişoara
înscris/ă în 09.07.12
FEB-2015

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Despre cazare și schi la Kopaonik

De vreo 7 ani mi-am facut un obicei sa merg la ski la Kopaonik. Pentru mine e mai convenabil, din Timisoara. La Semenic si la Muntele mic e mai aproape, dar alea nu sunt pârtii... La Straja ar fi mai acceptabil, dar pierd pe drum cam tot atât cât pierd pân la Kopaonik, si am doar 5 Km de pârtii, în loc de 50 si ceva de Km, cat am la sarbi! La Poiana sau prin alte parti e prea departe, asa ca... glont la Kopaonik, pana unde fac 5-7 ore cu masina.

La Kop, cum spun sârbii, gasesti cazare pentru toate portofelele! În centrul statiunii, în buza pârtiilor, am stat cu 80-120 de EUR pe zi, de familie. Avantajul e ca nu mai pierzi vremea pe drum, între cazare si pârtii, nu mai cauti disperat loc de parcare, nu mai platesti parcarea, nu mai esti stresat ca nu poti bea un vin fiert sau o rakija pe pârtie pentru ca ai de condus înapoi spre cazare, nu mai trebuie sa lopatezi zapada nici la plecare nici la sosire, ca sa scoti/ bagi masina în parcarea cabanei, nu mai stai 0 jumatate de ora cu motorul pornit pana se incalzeste cat de cat, nu mai razuiesti la geamuri, etc.

De obicei, iau cazare in Brzece chiar daca, din pacate, nu se prea poate trece din Kopaonik in Brzece si retur pe ski, chiar daca le desparte doar un deal. Teoretic se poate, daca ninge suficient de mult si e rece, asa incat sa tina zapada pe versantul unde sunt partiile si skilifturile Bela Reka 1 si 2, care duc pana sus in Kop, de unde ai legaturi spre toata reteaua de partii. Eu merg de vreo 7 ani la Kopaonik si am prins un singur an in care astea doua skilifturi functionau. Si am cazare foarte buna in Brzece, asa ca de multe ori stau acolo (500 EUR pe saptamana o cabana intreaga de 8-10 persoane, chiar langa skiliftul de care vorbeam, Bela Reka).

Daca mergem 3 familii, ne vine cam 25 de eur pe zi cazarea de familie, ceea ce e de 4-5 ori mai ieftin decat in centrul statiunii. Una e sa platesti 70 de EUR pe zi pentru o vila intreaga, care poate gazdui decent 6-7 persoane (merge si 10, dar devine cam prea aglomerat), cu tot confortul (3 dormitoare, 2 bai, bucatarie utilata complet, masina de spalat, sistem audio, LCD TV, internet WiFi, parcare) si alta e sa dai peste 100 EUR pe zi pentru o singura familie. Daca merge o trupa de 10 oameni, iese la 7-8 EUR pe zi de persoana, ceea ce e mai ieftin ca la Muntele mic, de exemplu.

De mers am mers totdeauna cu masina la ski, vreo 6 km pana la Jaram, iar de acolo ai skilift si legatura cu toate celelalte partii. Cred ca e mai rentabil insa cu taxi, in loc sa lopatezi zapada zilnic sa iesi cu masina din parcare, plus plata parcarii in Kopaonik, plus uzura masinii, plus interdictia la rakija. Un taxi costa cam 10 EUR dus, 10 intors, pentru 3-4 oameni nu e asa mult si tot iesi mai bine decat cu cazarea in statiune. Diferenta prefer sa o dau pe un pranz bun pe partie si mai raman si cu bani. Puteti merge cu taxi si pana in statiune, dar asta inseamna inca vreo 6 Km de la Jaram, deci si pretul poate fi dublu, dar nu are sens, mai ales ca in statiune stai si la coada la skilift, pana la 20 de minute daca e aglomerat, in timp ce la Jaram urci imediat, iar cand ajungi sus, esti legat cu toata reteaua de partii si skilifturi.

Am uitat sa spun, vila unde stau are un semineu de toata frumusetea, care... e obligatoriu sa mearga pentru ca semineul alimenteaza sistemul de incalzire centrala a vilei. Dar... ce "pedeapsa" mai buna poate fi decat sa stai la gura semineului dupa o zi de ski. Si e foarte bine gandit, in sensul ca daca bagi lemne de 4-5 ori de cand vii de la ski pana te culci, da caldura pana a doua zi si nici nu se stinge jarul!

Aici aveti link si contact: kopaonik2010.wix.com/kopa ... #!services/ca4p.

Partea mai grea e ca gazda, Miodrag, un fost inginer de aviatie, nu stie deloc engleza sau alte limbi, dar compenseaza prin amabilitate si operativitate (pe noi, de exemplu, ne asteapta totdeauna cu o masa copioasa de bun venit si cu o sticla generoasa de rakija pentru acolo, plus una cadou). Nu garantez ca asa face pentru toti, probabil doar pentru clientii vechi, eu i-am cerut, efectiv acest serviciu, contra cost, dar nu mi-a luat niciodata bani.

Ca dezavantaje, ar fi acela ca gazda nu sta in vila, ci pleaca la Nis, nu va mai deranjeaza... pana la anul. Cheia o lasati la un vecin la plecare. Daca apar mici probleme, de genul pana de curent sau apa, trebuie sa va descurcati. Sau dati telefon si asteptati sa vina gazda de la Nis, ceea ce poate sa dureze putin. Curatenie, aruncat gunoiul, spalat prosoape, dezapezire, alimentarea semineului cu lemne, etc trebuie sa le faceti cu forte proprii, caci nu are pe nimeni sa se ocupe de asta. Lemne are gazda tot timpul, gata sparte, in spatele casei, pentru 4-5 ierni, deci nu sunt probleme.

Alte avantaje: la 200 de metri e un complex turistic cu partie pentru incepatori, restaurante, magazine cu de toate, deci puteti petrece si acolo vreo 1-2 zile, daca sus pe munte e vreme rea sau daca v-ati trezit prea tarziu. Eu stau mereu cu ochii pe camerele video live de pe partii si vad cum e vremea, daca e ceata sau ninge tare, nu-i musai sa urcam pana sus de tot, doar ca sa constatam ca nu putem schia.

Un site foarte bun legat de Kopaonik este infokop.net, cu de toate: stiri, cazari, preturi si tarife, restaurante si cafenele, inchirieri echipamente, prognoza meteo, webcam live, oferte last minute, samd.

Sarbatori fericite, concedii placute si partii excelente va doresc tuturor!

Impresii încărcate de viorelpasca in 27.12.2015 11:35:41

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 27.12.15 / 12:13:12

VIZUALIZARI: 2593

Nu a fost singura vizită/vacanţa în SERBIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (viorelpasca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  16400 PMA (din 20 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de viorelpasca? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[27.12.15 12:08:56]

@viorelpasca: bine ai (re)venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Foarte bune informațiile. Sunt sigur că, cel puțin pentru cei din zona de sud-vest a țării, ele se vor dovedi foarte utile.

Câteva fotografii realizate acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite.

- straoane
[04.02.16 08:42:45]

Buna ziua,

Impresionant... ai curaj sa dai si date de contact? Pe mine m-a cucerit, deja, oferta... Multumesc!

- viorelpasca
[05.02.16 18:21:31]

@straoane - Chiar maine dimineata plec, gazda ma asteapta, zapada este din belsug, plus ca am noroc in acest an pentru ca merg telescaunele Bela Reka 1 si 2, care pleaca de la 300 m de vila noastra. Revin cu detalii la intoarcere.

- straoane
[05.02.16 18:52:41]

@viorelpasca - Ok, poate ne vedem acolo; de sambata (6 februarie) pana sambata urmatoare sunt cazat la Milamari, sus in Kopa. Distractie placuta!

- viorelpasca
[05.02.16 23:46:33]

@straoane - OK. Drum bun! Noi suntem prezenti in fiecare zi, pe la ora 13.00 ora lor, la minirestaurantul Hunny Bunny (sau NIN, numele firmei), pe partia de sub skiliftul Karaman Greben (nr. 7), ca sa servim ceva de pranz. Din al doilea an de mers la Kop, cei de la Hunny Bunny ne rezerva mereu o masa...

Fain la Milmari, au si transport tur retur spre partii, ceea ce e super. Am stat un an si acolo, apoi am stat vis a vis, la Snezna Kuca, puteti incerca sa vedetri si acolo cum stau lucrurile. Preturile sunt ceva mai mici ca la Milmari, dar nu ai transport inclus si trebuie sa lopatezi singur daca ninge serios...

Altfel, patronul e super, Milenko. In fiecare seara ma luam cu el si dadeam gata o juma de rakija si cateva zeci de felii de sonc de casa. Plus ca are si sauna, ceea ce e super! Noi am fostr primii lui clienti in 2007 si, de atunci tinem legatura, dar la Brzece este muuult mai ieftina cazarea si mult mai mare totul!

Sper sa ne vedem. De proba, poti da un beep pe [...] cand esti in restaurant si daca auzi telefonul (suna cumplit de tare) vino sa bem un vin fiert! Distractie placuta!

PS Pe infokop.net poti vedea in timp real starea partiilor si starea vremii, ca sa stii cum e sus inca de la hotel. Daca e ceata groasa, nu are rost sa te stresezi cu plecarea dis de dimineata.

Daca sunteti familie cu copii, cereti la ski pass sa va dea family pack (porodicni paket), unde economisesti vreo douazeci de euroi la skipass uri.

[06.02.16 00:07:40]

@viorelpasca - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers".

• Ski la Kopaonik (Dec.2015) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 11.01.16 de sdanutza din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • La schi in Kopaonik (Dec.2014) - punctaj satisfactie: 9.88 (scris in 02.01.15 de SorinelA din MOTRU) - RECOMANDĂ
  • Relaxare totala (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 9.67 (scris in 20.08.14 de elena_iasi din IASI) - RECOMANDĂ