ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2015
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 25.07.15
AUG-2015

Microrezervatie, Delfinariu fara Planetariu

In timpul concediului ne-am hotarat sa mergem intr-o zi innourata la Delfinariu. Mai fusesem odata, dar cu multi ani in urma si eram nerabdator sa vad ce schimbari au aparut.

Delfinariul, Planetariu si Microrezervatia se afla pe bd Mamaia si se ajunge relativ usor (punct de reper restaurant MC Donalds). Aici, in sezon, sunt probleme cu parcarea masinii iar politia de abia asteapta. Sfat: mergeti pe stradutele din zona si parcati acolo fara probleme.

Am ajuns si bineinteles era o aglomeratie de nedescris. Inarmat cu rabdare m-am asezat la coada pentru a achizitiona bilete la Delfinariu, Rezervatia Micro Delta si Planetariu. Mai exista la intrare si un parc tematic cu dinozauri, dar care sincer nu ne-a atras. Dupa ce am stat surprinzator de putin pentru cantitatea de rabdare cu care eram inarmat, am luat bilete la Delfinariu (50 lei/persoana) si la Micro Delta si pasari exotice (din cate imi aduc aminte 20 lei/persoana). La Planetariu nu am mai gasit bilete decat la un spectacol care se suprapunea cu cel de la Delfinariu.

Cum la Delfinariu spectacolul incepea peste aprox 3 ore si jumatate am inceput sa vizitam expozitia de pasari exotice si Micro Delta. Ce m-a impresionat a fost Micro Delta care e amenajata pe o suprafata destul de mare (aprox 6 hectare) si multitudinea de exponate. Totul este ingrijit, amenajat frumos, cu gust cu bancute, masute, stalpi de iluminat noi, alei cu pavele noi. Copacii si arbustii, atat cei din zonele cu exponate cat si ceilalti de pe alei, erau ingrijiti si curatati.

Ca exponate voi face doar o enumerare: rate (diverse specii), pauni, fazani, gainuse, iepuri, caprite, cerb carpatin, mistreti, zebre, mufloni, ponei, urs cu trompa, veverite, lebede si pelicani.

Expozitia de pasari exotice are un numar mare de exponate cu diverse specii de papagali (unii vorbitori dar care te ignora), perusi, cinteze s. a.

Timpul a zburat pe nesimtite si a trebuit sa intrerupem vizita pentru a merge la Delfinariu. Cum bazinul de vara este in renovare si modernizare, spectacolul s-a tinut in bazinul acoperit. La intrare s-a creat o imbulzeala cand s-au deschis usile desi au fost locuri pentru toti (nu a stat nimeni in picioare).

Desi, din cate ni s-a spus, unul din delfini era nou venit, spectacolul a fost pe placul copiilor si de ce nu si al meu. Ca diversitate, o spectatoare ce isi serba ziua de nastere, a fost invitata alaturi de cele doua antrenoare si a mangaiat unul din delfini. Cei doi delfini Ni-Ni si Chen-Chen au facut un spectacol pe care trebuie sa-l vedeti, chiar daca dureaza doar 20 minute.

La anul sigur voi reveni cu speranta ca Delfinariul sa fie gata, sa revad Micro Delta si Planetariul.

Trimis de sdragos24 in 25.12.15 15:26:49
Validat / Publicat: 25.12.15 18:49:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sdragos24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 In saritura

• Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța: