ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2015
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Deșteaptă-te, române!

”Va pensiero Romano!”

A curs multa cerneala si multe imagini TV au aparut despre devalizarea tarii noastre in ultimul sfert de secol. Romania e pentru noi ca o mama iubitoare… “Hai puiule, mai taie cate o bucatica din mine si papă ca nu ma supar”. Am scris sau am amintit despre ”hotii de lemne”, despre “hotii de sare”, despre “hotii de sosele”, despre ”rispa de apa minerala”, am participat cu prietenii si baietii mei, cercetasi si ecologisti si ei, la protestul “Greenpeace” de la Rosia Montana, dar n-a fost de ajuns. Suntem o picatura intr-un ocean, vocea noastra se pierde in neant. Se fura in continuare. Ce vom lasa nepotilor nostri?

Ce vom lasa in urma noastra, cand fiecare, va pleca departe, departe? Un desert plin cu suflete bolnave sau, cine stie? , poate doar un nume tiparit pe-un review sau pe o carte?”.

In urma noastra va ramane un desert arid presarat cu munti golasi care vor fi si ei folositi la un moment dat, cand nu mai e nimic de furat, ca piatra de constructie la inaltarea unor palate ale imbogatitilor acelor vremi? Nu mai e decat o jumatate de secol si tara noastra isi va schimba numele din Romania in Romafrica. Desertificare a si inceput in sudul tarii. Acolo nu mai creste nimic din cauza secetei. Lacul Balta Alba si Lacul Movila Miresii, seaca aproape in fiecare an. “Va pensiero Romano!”. Vedeam la TV un om politic din Secuime care a dus tinutul sau la sapa de lemn, afirmand nonsalant… ”Eu? Nem tudom! Eu nu stie nimic! … Eu nu luat lemne niciodata. Poate furtuna. Sau vantul”. Avem inca 4000 de ursi in libertate, multi cerbi, caprioare, rasi, lupi. Elvetia nu mai are nici un urs, decat prin gradinile zoologice. Am batut mult timp padurile tarii. Codrii verzi si falnici, mai vedeam doar la marginea soselei dar cum treceam culmea… Jale! … Apocalipsa! … Zeci de hectare de cioturi, drujbele mergeau intr-una… nu una, ci doua-trei deodata… carutele cu cai sau camioanele asteptau pe margine, la incarcat…

Si totusi, inca detinem cea mai mare suprafata de padure virgina din UE. Si totusi, inca nu e prea tarziu.

Oare n-ar fi momentul ca cel mai puternic sait turistic din tara, AFA, decat sa se zbata in dispute personale de genul “cine se asociaza cu cine”, pentru a prinde pe rand cate un zbor sau un voucher (de altfel stimulativ si binevenit), sa ia atitudine concreta, si sa opreasca acest macel ecologic? Dupa 6 ani, ne rezumam doar la literatura si fotografii, la a scrie si a expune imagini frumoase despre locatii turistice care nu stie nimeni cat timp vor mai exista? Cu 50.000 de membri, se poate forma o mega-asociatie, o fundatie, un ONG sau poate chiar un partid ecologic cu putere de decizie. Doar asa “eco-cuvantul” AFA ar putea fii auzit si ar putea influenta viitorul.

Premiile (sunt nervos)

E normal ca orice lider sa fie rasplatit. Exista si uzeri altruisti, cu premii castigate, care doneaza sau renunta la aproape toate premiile. Nu dau nume dar jos palaria! Mi se pare anormal ca un user strain, (nu dau nume) care face un turneu prin 4-5 orase din tara lui (poate e-n delegatie), sa castige usor 4-5 zboruri Bluair in tara noastra. Cum e totodata anormal ca un tanar user autohton, un "new entry", care n-are vechime si, care, dupa sacrificii mari, inghesuie si el, vreo 5-6 reviuri intr-o saptamana pentru a se alege si el cu ceva. Macar cu un tricou. Caci alta sansa n-are. Dar cand vad veterani ai saitului, umblati prin lume, ce coboara din Jeep-uri sau avioane "business-class", care se arunca si la spuza de firmirituri saptamanale (nu dau nume) si fac tot feluri de compromisuri ca sa le obtina, (printre care cea mai frecventa e pupatul de pampersi ai cuiva din conducere), zau ca-mi vine sa-mi iau lumea in cap si sa plec. Dar, oare alta lume fi-va ea mai buna? Cand mai vad si periutistii de pantofi si sacouri sau taioare care se lipesc prin cuvinte dragastoase de conducere, da’de pica vre-un concediu-n plus, sau un post de consilier sau lider, iara-mi vine sa-mi fac bagajele. Aceste lucruri se vad atat de bine de-afara, nici nu credeti! Cred ca acestor oameni le lipseste un singur lucru. Coloana vertebrala. Dar nici asta nu e vina lor (!!). E un reflex genetic specific poporului nostru (reflex pe cale de disparitie, odata cu schimbarea generatiilor). De vina sunt mileniile de obedienta, care ne-au invatat sa fim umili si sa supravietuim cumva, oricum, mai ales aplaudand si lipindu-ne de cei puternici.

Om sarac, om bogat

Poate ca e mai bine sa fii “mai sarac si demn decat mai bogat si corupt” si Dumnezeul tau care sa te conduca in viata, sa fie mintea si mana ta, nu a altora. De la tatal meu am invatat ceva… ”Fereste-te de politie, de tribunal, de copita calului, (de webi n-a zis nimic) si pastreaza-ti capul sus, cu orice pret. Si nu lua niciodata vreun folos necuvenit”. El a ajuns proverbial in orasul nostru, pentru ca a primit o data un plic. I l-a strecurat cineva in buzunar, fara sa-si dea seama. S-a dus acasa la om si i-a inapoiat banii. “Tu ai mai multa nevoie de ei!”, i-a spus. Multi au ras de el. Eu nu. Am incercat mereu sa fiu ca el... Ma bucur ca am ajuns pe acel amfiteatru din insula Thassos, unde Hippocrate isi trata pacientii in mod gratuit.

Concluzie

Aveti asadar grija de tara noastra. De natura ei, de apele ei dulci sau minerale, de statiunile ei balneare! Apele minerale, care noi le vindem “pe nimic” ca “apa de masa”, pot fii vandute la un pret de 30 de ori mai mare in strainatate “ca apa minerala”. Si am duce-o si noi mai bine. Ele sunt aurul nostru lichid. Traim intr-un “water world” pe care nu stim sa-l apreciem. Cine mai are in Europa, delta, mare, paduri virgine, pesteri, canioane, lacuri glaciare, partii de schi, cascade, ape minerale si statiuni balneare ca ale noastre? Nimeni! Trebuie doar sa ne ridicam din fotoliul nostru comod si sa ni le aparam.

Tara noastra inca nu e pierduta. Ea nu este nici a mea, nici a ta, nici a lui, nici a voastra ci a urmasilor vostri si a urmasilor urmasilor vostri.

In veacul vecilor!

@Web, te rog clipul, mersi!

Trimis de dorgo in 25.12.15 09:07:42
Validat / Publicat: 25.12.15 10:09:09

VIZUALIZĂRI: 2598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Padure de cioturi
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22063 PMA (din 63 voturi)

[25.12.15 09:45:55]

Dabator
[25.12.15 10:39:14]

@dorgo: Interesant demersul tău, ar trebui luat în seamă.

Păcat însă, că acum, de Crăciun ai adus în discuție din nou veșnica problemă a premiilor pe care, în proprție de 80% nu o înțeleg. Și mai păcat că ai atacat ca un user strain, (nu dau nume) care face un turneu prin 4-5 orase din tara lui, un user care a adus multă informație relevantă pe site și care nu scrie numai pentru premii. La fel și cele ce au urmat în diatriba ta înverșunată. Oare se va termina vreodată cu aceste discuții.

Îmi pare tare rău că un user valoros și vechi ca tine oscilează de la articole frumoase, interesante, cu idei inovatoare la tot felul de atacuri sub centură. Norocul meu că eu nu sunt vizat (încă ).

Îți urez un Crăciun frumos și multă liniște sufletească!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
liviu49
[25.12.15 10:44:51]

@dorgo - Parca ati citit in sufletul meu cand ati scris aceste randuri! Am mai scris si eu si voi mai scrie de cate ori am ocazia ca avem obligatia, toti cei care ne-am nascut si traim in aceasta tara ca sunteti obligati sa lasam urmasilor nostri cel putin atata natura cata am primit. Am povestit intr-un ecou de craca de brad (norocul nostru ca era uscata si s-a rupt la a doua spinare) cu care ne-a altoit nea Muller, cabanierul de la Cabana Schiori, in iulie 1968, cand ne-am laudata la el cu o frumusete de floare culeasa de noi de pe stancile Sf. Ana. Noi nu stiam ca este o gentiana, floare de care stiam ca este ocrotita, dar nu avea habar cum arata.

Nu pot sa nu fiu furios (scuze daca in ziua de Craciun cineva se supara pe mine, dar altfel nu pot fi) atunci cand vad in frumusete de natura peturi si gunoaie aruncate, mai ales in ape, cand vad paduri rase in care nu a aparut nici-un puiet, cand vad masini (mai ales fitoase) cocotate in varf de munte, sau in mijlocul padurii, cand oameni care se considera turisti recomanda trasee pe care se poate urca pe munte cu masina. Poate sunt eu inapoiat (datorita, poate, parului alb), poate prea pretentios atunci cand cer respectarea si mai ales pastrarea naturii. Din fericire pentru mine vad ca nu sunt singurul si imi aduc aminte ca anul trecut citeam pe un alt sait (care descrie frumusetile si traseele montane din tara) un articol scris de cineva care m-a determinat sa-l urmaresc pe respectivul sait si pe care am avut bucuria sa-l regasesc pe AFA si pe care il asigur de respectul meu. Sunt destul de putini oamenii pe care ii laud si cei care ma cunosc stiu ca greu renunt la principiile mele.

Referitor la cei care distrug natura, mai ales padurile, consider ca nu trebuie sa dovedim intelegere si mai ales sa reconsideram un vechi proverb romanesc. Este vorba de " hotul neprins e negustor cinstit! ". Cred ca e o mare greseala. Hotul neprins este un hot, chiar daca nu a fost prins, in nici un caz negustor cinstit.

Dar de ajuns cu reprosurile, mai ales azi in prima zi de Craciun. Pentru cei care vor citi aceste aceste randuri, dar si pentru cei care nu le vor citi, pentru cei care le vor aproba, pentru cei care nu sunt de acord cu ideile mele, pentru toti membrii AFA, va doresc Sarbatiri fericite, sanatate, noroc si La multi ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
adrianbogdan
[25.12.15 10:47:19]

Craciun fericit! Sa fim sanatosi !Si la mai multe vacante inspirate!

In privita tarisoarei noastre uite ca sunt de acord cu tine, ai mai pus si pozele alea mai ca mi se zbarleste blana pe mine, mare pacat! Cam amestecate azi @dorgo.

Sa lasam azi macar partea cu premierea!!!

Cu bine!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Michi
[25.12.15 12:37:18]

Îmi pare bine că am prins superbonusul care aş vrea să încununeze întreaga ta activitate pe sait. Mai particulară, mai revoltată, ca şi cum ai avea 20 de ani. Din înaltul vârstei mele şi a experienţei de viaţă pe care am căpătat-o, - nu uita că am trecut prin toate regimurile politice şi represiunile dintre anii 50 şi 90-, îţi spun că sunt convinsă că la un moment dat România se va redresa. Sigur că s-a furat ca în codru la propriu şi la figurat dar majoritatea populaţiei mai crede în valorile creştine şi nu e coruptă. Să nu excludem că dintr-o Europă la un pas de dezagregare, mulţi tineri vor veni înapoi şi cu o altă mentalitate căpătată afară, vor împinge ţara înainte. Mai mare atac la fiinţa naţională decât închisorile comuniste şi furtul agoniselii oamenilor făcut de comunişti nu se poate concepe. Şi totuşi am supravieţuit. La scara istoriei 26 de ani în care s-au ridicat la suprafaţă toate gunoaiele, e o nimica toată.

Cât despre necazul tău cu calificarea pe sait, aici suntem cum sunt oamenii în întreaga societate. Unii mai arivişti, alţii desinteresaţi, unii orgolioşi, alţii veşnic cârcotaşi, unii căutându-şi o calificare în ochii celorlalţi, alţii inundând saitul cu zece reviewuri despre acelaş loc, - fiecare are o motivaţie interioară numai de el ştiută- important este că s-a adunat aici o elită a turismului românesc şi altceva nu mai contează.

Crăciun fericit şi un nou an la fel de prolific !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
Dragoș_MD
[25.12.15 15:16:27]

@Michi - am o singură remarcă față de cele de mai sus:

important este că s-a adunat aici o elită a turismului românesc

Nu am nimic cu elitele sau cu noțiunea de elită în particular, dar nu cred că e o concluzie reală. Da, că printre utilizatori sunt niște turiști remarcabili, e perfect adevărat. Dar să nu uităm că printre mulțimea de chibiți sau juniori, numai de turiști renumiți nu cred că vom reuși să nimerim.

În rest, perfect de acord.

robert
[25.12.15 15:56:31]

@dorgo: Dacă treci la următorul nivel, respectiv la demararea procedurilor în vederea înființării unei asociații ecologiste, poți sa te bazezi și pe mine.

[25.12.15 16:13:38]

@robert - Multumesc, dar avem nevoie de 100.000 de voturi (membrii) pentru a infiinta un partid ecologist, un sediu, un nume, poate ii zicem Partidul AFA, (prescurtat PAFA), facem un congres, alegeri democratice, votam un presedinte, un vice, si vreo 10 membrii permanenti (daca reusim, primim bani de la Guvern)... Tu pe cine ai vota in prezidiu? Eu iti raspund dupa sarbatori, vreau macar revelionul asta sa-l trec fara cartonas...

Larissa
[25.12.15 16:23:44]

Crăciun fericit tuturor!

Am amețit puțin la acest review, topicuri diferite care nu au legătură, plus asocierea într-o formă altruistă de salvare a planetei, ca și cum noi am fi fost vreodată uniți măcar pe sfert să facem altceva decât turism... Pe bune?

Cât despre premii, topuri și pupici prin dos, e la fel în fiecare an, și eu mi-am dorit să câștig un premiu, l-am luat în fața unei clone și doar cu ajutorul celorlalți. Topurile nu ma interesează iar perierea altora este o specialitate arhetipală de care mă folosesc rar.

Ce crezi Dorgo, că în alte părți ale lumii e altfel? Ei bine, nu prea e, doar că ei au o grijă mai mare față de mediu, asta da...

elviramvio
[25.12.15 16:32:37]

Movila Miresei este motivul pentru care scriu astăzi când, după legile nescrise ale războiului, trebuia să fie pace și aici! M-am născut acolo în 1956, am copilărit până la 7 ani, îmi amintesc lacul acela cu nămol renumit și pentru ceva străini care veneau vara și se cazau la localnici. A fost o comună mare, renumită, acolo era pace de Paști și de Crăciun între cei cu un fel de domiciliu impus și securiștii vremii, acolo a fost copilăria mea de poveste.

Lemnele de foc, altă poveste cu multe fețe. Sunt sate întregi care nu au gaze, nu depozite de lemne, nu-și permit centrale electrice pentru ca trifazicul costă, de unde atunci căldură? Pentru că anul acesta ne-a fost teamă să cumpărăm la negru, noi suntem "străinași" în Argeș și deci doar de la țigani puteam lua, ducem bricheți mereu cu noi, dar localnicii riscă!

Referitor la ultima parte a articolului tău, știi că am avut "ieșiri la rampă", acum totuși e Crăciunul și nu-i fain să fim nervoși, plus că un doctor știe că nervii dăunează grav, lui și celorlalți.

Fiul meu s-a întors de curând din Anglia, a fost în vizită la prieteni; eu sunt convinsă că știi versurile lui Goga "pui golaș de ciocârlie... " căci sunt doar alte dureri, alte forme de uitare, distrugere, furt, e drept ceva mai bine drapate.

Cu toată stima mea pentru articolele frumoase pe care le scrii despre locurile văzute, îți doresc multă veselie totuși de sărbători, "apoi om mai vide"!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[25.12.15 18:44:24]

@Dragos - Si totusi, aceasta mana de uzeri cu mai mult si mai putin talent (1-2%), a reusit sa deserveasca (informeze) restul comunitatii AFA. Eu azi am fost cam nervos, chiar de Craciun, dar si Ceausescu de Craciun s-a dus, pentru ca de maine va trebui sa figurez ca uzer "RETRAS" definitiv si irevocabil... premiile de Consul, le donez urmatorilor, daca e posibil, daca nu, se pierd... motivele retragerii vi le zic in zilele urmatoare, pe FB... Excusiile viitoare, inclusiv cea din vara din Ciclade, la care am gasit un zbor Aegeean Lines, ieftin, cu 156 euro, perioada 1-16 iunie, (Otopeni-Santorini si retur) le veti gasi pe alt sait... Multumesc AFA pentru ca mi-a dat permisiunea sa ma exprim!... Acum, plec... vin colindatorii... Va pup pe toti, Admin, Webi si uzeri...

Craciun fericit! Ma gasiti de-acum incolo pe Facebook!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Mihai18
[25.12.15 21:27:14]

@dorgo - Emoționant și un serios senal de alarmă. Dar, dacă nu aude cine trebuie, review-ul rămâne un strigăt de disperare care se pierde în neant.

Referitor la premiile oferite pentru multe, multe puncte câștigate (am observat că sunt premiat cu reduceri la transportul cu avionul). Mulțumesc Admin. Știu că nu este frumos să refuzi un dar, eu nu îl refuz, dar nici nu uzez de el, chiar dacă recent @ Bogumil mă ironiza pentru aceste facilități. Cele 41 review-uri le-am scris din dragoste pentru AFA și nu din alte motive. Dacă ași fi vânător de puncte, ași merge prin jud. Prahova și la întoarcere ași scrie 5 review-uri din care 4 despre restaurante și unul despre cimitirul ostașilor sovietici morți în al 2-lea război mondial.

Revin la review-ul dv. și spun că este trist pe pentru generația care vine după noi. Apreciez subiectul acestui review. Sărbători fericite.

Nicu
[25.12.15 21:41:37]

@ dorgo

Citat Premiile - sunt nervos

La final ai scris de miine figurez ca uzer retras definitiv si irevocabil.

Ieri era unu nervos pe altu fiinca scriie prea mult despre biserici, miine va fi altu nervos si tot asa.

Vezi ca nu esti singurul nervos?

Daca vei figura ca si retras din concurs nu se va mai pune problema asta cu... sunt nervos.

Sa vedem apare urmatorul review scris de @ dorgo ca si... uzer... retras din concurs? sau fiecare va interpreta motivele retragerii in felul lui.

Michi
[25.12.15 21:53:49]

@dorgo - Ca o persoană care ţi-ar putea fi mamă (fiica mea, tot medic are 58 ani), permite-mi să te dojenesc. Păi să scrii 430 de reviewuri, să ajungi la 7,3 mil puncte, asta înseamnă câteva mii de ore-muncă în cinci ani şi peste 8000 de click-uri de apreciere ale celor care te citesc. Sunt în măsură să apreciez corect pentru că şi eu am muncit sute de după amieze pentru 8 mil. puncte.

Să dai cu piciorul acestei preocupări care cu siguranţă ţi-a adus şi satisfacţii e de neînţeles. Eu ştiu că te apreciază multă lume cu tot spiritul tău contestatar şi nemulţumit şi că reviewurile tale sunt ˝altfel˝, că aduc o pată de culoare faţă de schemele uzuale aplicate cu succes. Te-am mai sfătuit odată să nu renunţi şi m-am bucurat că ai continuat.

Cât priveşte lupta pentru un loc în clasament, cine ştie ce frustrări compensează? Poate nereuşite familiale, poate insatisfacţia la serviciu, poate pur şi simplu orgoliul. S-o iei da capo pe alt sait sau să te bucuri de like-urile de pe FB cred că ar fi o traumă psihică faţă de satisfacţia de a fi cineva (cam sucit şi nemulţumit dar respectat şi citit) pe AFA. Si de unde-ţi veni ideea că vei fi suspendat?

Cât despre manevrele pentru un premiu săptămânal, nu are rost să fii iritat pentru un Blue Air de 100 eu sau o cazare de 300 ron. Valoarea şi locul tău în sait sunt mai presus de aceste consumabile.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Cesere
[26.12.15 02:22:32]

Domne... cum să te retragi??? pai eu de la cine mai citesc???

Plecați fraților toți, rămânem cu amfostparcaodataacolo, sau amfostintreifrazeacolo, sau amfostfarapozeacolo...

Miserupism nu e... lașitate nu e... spiritul crăciunului nu e sigur...

Ieși la aer rece și spune sunt eu cel care a contribuit cu ceva mult aici... și revin-o cu forțe proaspete.

Problema româniei sau romanafricii e mult mai complexă... de la schimbările climatice la pensiile nesimțite până la cele 7 clase lipsă ale multora...

Un an nou mai bun tuturor

[26.12.15 07:55:52]

@Michi - Mama Michi, multumesc pentru apreciere, am pus azi dimineata un articol explicativ pe Facebook... Sarbatori fericite!

[26.12.15 17:50:37]

@dorgo - Doctore, ai perfecta dreptate in tot ce ai scris mai sus, chiar daca se vede ca au fost scrise la nervi.

Dar cata dreptate ai avut in cele postate pe FB (si sterse intre timp)???... Eu am apucat sa le citesc, si multi altii dintre noi. As vrea sa iti stiu si acum parerea, dupa vizionarea ecourilor roz (am vazut si eu printscreen'uri pline de cuvinte deloc crestinesti despre multi dintre noi) si interventiile telefonice asupra-ti. S-a schimbat cumva premiul sau impresiile tale? Sau ambele? MS!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[26.12.15 18:45:38]

@papone - Prin treaba cu "Retras", am mai trecut odata, trebuie sa o spui de 2 ori la in interval de 15 zile... am sters pentru ca e a doua zi de Craciun si amica mea mi-a zis sa nu inflamez aceste zile frumoase... dar subiectul calitatii webilor, ramane deschis, poate pentru un viitor review... stii ca eu am avut mereu probleme cu ei, din cauza firii mele mai intempestive... nu i-am avut pe unii la inima... dar pe de alta parte recunosc ca multi webi m-au ajutat, mi-au pus muzica, mi-au sters ce le-am cerut, odata un web [***] mi-a corectat si greselile de ortografie... ca si contraexemplu, pot sa-ti spun ca am cateva postari pe un alt sait unde computerul iti repoduce textul turistic iar daca ai facut o greseala, acolo va ramane pe veci, n-ai cui sa i te adresezi...

Michaell
[26.12.15 20:01:03]

@dorgo - Salut, daca intradevar te vei decide sa pleci, nu uita sa ie-i cu tine si pozele pe care mi le-ai postat alaturi de review-ul meu despre complexul Bazna. Poate mai reusesti sa ma scapi si de ecoul din partea colegului care si-a cumparat mobila in rate....-))

In rest ce sa-ti spun?! Nu-ti inteleg problema pe care o ai cu punctajul si premiile?

Parca imi amintesc ca ai beneficiat nu demult de o pauza oferita din partea casei. De ce ai mai revenit daca nu-ti convine regimul ?

Personal, in momentul cand voi avea problemele tale sau poate altele, voi disparea, cu siguranta fara sa dau cuiva de veste.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[27.12.15 11:20:05]

@Michi - Ei, Mama Michi, tu esti o fiinta deosebita, iubita si respectata de toata lumea de pe sait si de mine, bine-nteles. E greu sa te refuze omul. Raman. Ai darul bunatati si antantei in tine, lucru rar.

Asa ca voi mai scrie mult si bine, totul e sa am ce, pentru ca-ntr-un an ies la pensie (si-n Tg. Mures, unde medicii se calca pe bataturi, nu se mai fac prelungiri) si numarul calatoriilor mele va diminua... (dar raman ecourile)... am pana acum doua oferte de activitate... in Sovata si la Slanic Moldova.

Daca ajung acolo, membrii AFA vor avea consultatii gratuite. (cred c-o sa ma dea afara sefii)...

Costi
[27.12.15 12:21:13]

@dorgo -

Multumesc, dar avem nevoie de 100.000 de voturi (membrii) pentru a infiinta un partid ecologist [...] votam un presedinte, un vice, si vreo 10 membrii permanenti (daca reusim, primim bani de la Guvern)...

Citatul îți aparține, sublinierile îmi aparțin.

Eii, dottore, se vede că ai îmbătrânit și e cazul să ieși la pensie... În ultimul timp, ai uitat și să scrii românește. Ori poate e din cauza locului unde trăiești?!

Cât privește „retragerea” de pe sait, m-ai luat prin surprindere cât de repede te-ai răzgândit de data asta ... De obicei te ținea mai mult!

Oricum, mă bucur, altfel ți-aș fi simțit lipsa ...

[27.12.15 18:24:43]

@Costi - Il dottore n-a imbatranit. Si chiar daca a facut-o, a facut-o frumos!

Cat despre iesitul la pensie sau razganditul intr-ale retragerii... e doar parerea ta, sau poate stii tu mai multe [...]

In plus, afirmatia "din cauza locului in care traiesti" ti-ar fi atras niste suspend, dar cum nu iti poti da singur...

E o perioada cam sensibila dupa "joia roz", in care ar cam trebui lasate deoparte caterincile ieftine si comentariile acide si sa incercam toti (sau cu totii?) sa mergem mai departe! E prea greu?

In rest, toate cele bune!

[27.12.15 19:11:31]

@Costi - Exact asta a fost motivul revenirii mele rapide...

bine zicea @papone... am aflat despre "joia roz", m-am inervat, dar apoi a venit vinerea albastra si insorita si week-end-ul cu gasca si-am uitat repede supararea... am vazut ca 2-3 webi ne trateaza cam de sus, ca pe niste ustensile de scris si de facut raiting dar poate se mai schimba si ei, ca oameni suntem cu totii si invatam mereu cate ceva. Si apoi, m-am lamurit ca baiul nu-i chiar asa de mare, pt ca asa facem cam toti, si noi si ei, romanilor le place barfa, capra vecinului si bancurile cu Bula dar apoi facem un chef mare si ne pupam cu totii. Exista suparare dar si impacare.

Mi-am zis ca daca nu mai scriu, sufar si eu, (imi place sa scriu) si pe acest sait m-am adaptat cel mai bine, e saitul ce are tot ceea ce e necesar pt. a crea un review asa cum il vreau eu... muzica, structurare buna pe tari, localitati, informatii multe, etc. si-apoi, mai am si ceva fani care au prins gust de stilul meu, nu vreau sa-i dezamagesc.

Si-apoi, mi-am luat deja bilet de avion pt iunie pt Santoini, (plus Ios, Naxos, Paros) si? ... ce era sa fac cu aceste insule, sa nu le mai descriu, sa ma bucur doar eu singur de Ciclade?

[27.12.15 19:28:27]

@Michaell - Pozele acelea cu Toskana Terme Bad, le-am pus ca sa te ajut, pt ca localitatile balneare sunt cam la fel de mici, preturile sunt adaptate buzunarului fiecarei natii dar complexul Toskana e mult mai aerisit, mai curat si mai spatios decat complexul bailor Bazna.

Acum, zilele astea, eu am sa incerc sa fac o poza de la un SPA din orasul meu din preajma sarbatorilor (am mai trecut prin asta intr-o iarna), cand stateam in bazinul cald si sarat (Baile Sangeorgiu) ca sardelele iar in vara asta caniculara, un week-end, se permitea intrarea in bazinul sarat exterior, doar in serii (se vorbeste ca anul viitor se va mai construi un bazin sarat)... acum, in aceasta iarna primavaratica, e explicabil, nu e zapada mai nicaieri si atunci unde sa mergem? La plimbarea, prin localuri sau la SPA.

[27.12.15 19:37:45]

@dorgo - Cum cineva se pare ca urmareste topicul asta si nu... nu cred ca in urma cu 26 de ani au murit unii degeaba, luptand impotriva cenzurii: varianta necenzurata a ecoului lui @dorgo, precum si ecoul meu sters de catre web... pe FB

[27.12.15 19:52:44]

Oameni buni (papone în special), e Sărbătoare, bucuraţi-vă de aceste zile, care ne aduc poate cele mai fain clipe din an, lăsaţi deoparte "negativele", nu merită atâta înverşunare.

Dorgo a revenit şi a explicat motivele. Consider că avem cu toţii - inclusiv, cu voia dvs, "ultimul pe listă", subsemnatu' — de învăţat, tras concluzii, asumat greşeli etc. Aşa că mergem mai departe. Cine doreşte.

Fir de discuţie închis.

[27.12.15 20:09:34]

@Costi - Cand s-a predat pluralul (sau litera "ï") la liceu, am chiulit.

Cat despre locul in care m-am nascut, nici ca se putea altul ma bun in tara (cu exceptia aerului care ne omoara, in TgMures, avem de toate)...

De mic copil, pe strada am invatat ungureste, ma descurc bine cu vorbitul, desi nu stiu citi in ungureste, am reusit sa lucrez 4 sezoane in Sovata (zona maghiara) si la Baile Sangeorgiu (la fel) dar norocul meu veni dintr-alta parte.

Seful din Spitalul Judetean Tg. Mures, de la sectia de Fizioterapie era din Moldova si nu stia o boaba ungureste. A zis "am nevoie de un tanar stagiar care cunoaste ambele limbi"... m-au detasat de la Sovata pentru 3 luni si-am ramas in Spitalul Judetean 6 ani.

Daca nu se elibera un post la Policlinica Sportiva, ramaneam si acum acolo dar nu mai calatoream atat de mult prin lume cu sportivii si cred ca pe AFA n-aveam ce cauta sau eram doar un meteor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte articole din această RUBRICĂ (Alte) Subiecte off-topic: