ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.12.2015
DIN: Gura Humorului [SV]
ÎNSCRIS: 03.09.12
AUG-2014

O experienţă frumoasă

De cativa ani imi doream sa ajung in Tenerife si in sfarsit visul mi s-a indeplinit in vara anului 2014, la inceputul lunii august.

Dupa ce am studiat mai multe oferte, am ajuns la concluzia ca trebuie sa aleg statiunea Puerto de la Cruz, din nordul insulei, pentru ca era mai multa vegetatie decat in sud si pentru parcul Loro aflat in statiune.

Asa ca ne-am decis pentru hotelul Bahia San Principe Don Felipe din Poerto de la Cruz (pana ne-am obisnuit cu numele faceam haz de pronuntia lui).

Am plecat cu avionul din Bucuresti si am facut aproape 5 ore de drum pana la destinatie.

Din aeroport ne-a preluat un autocar (apropo eram doar noi doi singuri in ditaimai autocarul) si am facut aproape o ora pana la hotel.

Cum am ajuns la receptie am si primit cardul de la camera dubla situata la et. 5 din 12 etaje.

Receptionera vorbea fosrte bine engleza si ne-a explicat conceptul de all inclusive dupa ce ne-a pus bratarile la mana.

Am ajuns in camera care era destul de mica, chiar cea mai mica dintre toate camerele de hotel la care am fost vreodata...

Camera curata, cu un televizor urias cu plasma, frigider, care in prima zi a fost umplut cu apa si racoritoare, dupa care daca vroiai sa fie umplut trebuia sa platesti.

Surpriza cea mare si foarte placuta a fost cand am iesit pe balcon, care avea vreo 9 mp si ni s-a parut aproape la fel de mare ca si camera, insa vederea la bulevard si la ocean erau de vis!

In fata aveam alte hoteluri, in dreapta oceanul, iar in stanga bulevardul... am petrecut multe seri pe teresa jucand sah sau table la un pahar de bere, pe care il luam de la barul din holul de la parterul hotelului sau mai faceam cumparaturi, printre care obligatoriu apa, de la un supermarket foarte aproape de hotel, vreo 200 m si care era foarte bine aprovizionat.

Asa, ca arhitectura, hotelul pare mai mult vechi decat modern, cel putin interiorul undeva in anii 80.

La restaurant a fost suficienta mancare, predominau produsele din carne de tot felul, slabut in schimb la capitotul salate, fructe si dulciuri, asta facand compratie cu hotelurile din Turcia. Bauturile locale, sangria, bere intrau in pachetul de all inclusive.

Personalul care servea foarte amabil, de varste diferite si barbati si femei, servirea fiind foarte promta.

In apropierea receptiei se afla un bar cu o mini scena unde seara aveau loc diferite spectacole de muzica sau dans, insa noi preferam sa ne plimbam pe faleza.

Langa piscina din parcul hotelului se afla un snakbar unde puteai servi gustari si bauturi intre mesele principale.

La piscina beneficiai de sezlong, pentru saltea trebuia sa lasi la receptie un gaj, noi nu am stat la plaja la piscina, am preferat valurile oceanului.

Plaja de peste drum de hotel, la circa 5 minute de mers pe jos, era plina de pietre si stancoasa, daca riscai sa intri in apa, la valurile puternice ale oceanului aveai sanse mari sa te accidentezi, chiar un turist de la noi de la hotel s-a accidentat la un picior si l-am vazut ulterior la restaurant pansat.

Astfel fiind, dupa primele zile am plecat la o plaja din apropiere de Loro Parc, la circa o ora de mers pe jos, mai nisipoasa si fara pietre sau mergeam la strandul Lago Martianez, situat foarte aproape de hotel.

Ce ne-a surprins a fost fenomenul de flux, cand noaptea, valurile erau foarte zgomotoase, iar dimineata se vedeau foarte bine stancile in apa mica a oceanului, dupa care, pana in amiaza venea refluxul.

Despre statiune si alte locuri care ne-au incantat in Tenerife voi scrie in alte review-uri.

Per total a fost o experienta frumoasa si pentru ca am scris aceste randuri in ajunul Craciunului va doresc tuturor un CRACIUN FERICIT!

Trimis de elenaadina in 24.12.15 10:32:08
Validat / Publicat: 24.12.15 13:32:00

VIZUALIZĂRI: 5554 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 oceanul vazut din balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 123.99 EUR pe cameră

[24.12.15 13:31:49]

elenaadinaAUTOR REVIEW
    [24.12.15 13:39:55]

@webmasterX - Da, intocmai.

elenaadina