AVERTIZĂRI

24.12.2015
Avatar 1234 Dana
înscris/ă în 17.08.13
DEC-2015

Pentru orice fel de articole de tipul „În [locul X] am pățit...”. Mai informați, putem, eventul, preveni repetarea lor...

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Casa Crăciun, Poienile Izei — Teapa / Inselatorie / Sarlatani

Sper ca in momentul in care cititi acest review sa nu fi dat inca avansul pentru vreun sejur la Casa Craciun, Poienile Izei (dl Gheorghe Craciun).

Noi incepand de astazi ar fi trebuit sa fim cazati acolo... Ne-au fost promise sarbatori de iarna ca in povesti, cu traditii, taierea porcului, colindatori, etc.

Numai ca in timp ce eram pe drum astazi am primit un sms cum ca nu ne mai poate caza, caci au avut un deces in familie, iar acest domn Craciun ar fi facut o criza si este la spital.

Ni s-a recomandat o alta vila de la 150 km departare (!)

Pentru ca ni s-a parut suspect, am mers la fata locului si, surpriza, am mai dat de vreo alte 25 de persoane pacalite.

"Domnul" Craciun s-a prezentat la fata locului (nu mai era in spital) si s-a oferit sa ne duca catre alte locuri de cazare, cu alte conditii, la preturi mai mari.

Nu avea nicio pensiune, loc de cazare, sau alte lucruri promise.

Am avut noroc ca am fost multi, am pus presiune, am chemat si politia si ni s-au restituit banii.

Asadar, nu rezervati, nu discutati cu nimeni cu acest nume, care se ocupa cu rezervari in zona Poienile Izei, Sieu, Botiza.

Am ramas cu un gust amar dupa ziua de astazi, si, cu siguranta, sunt si oameni onesti in zona cu care puteti discuta pentru cazare.

Impresii încărcate de 1234 Dana in 24.12.2015 00:31:34

Validat / Publicat: 24.12.15 09:56:57

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (1234 Dana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2027 PMA (din 27 voturi) nota2

[24.12.15 09:56:14]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

- Dan&Ema
[24.12.15 10:03:30]

Foarte utila avertizare!

- liviu49
[24.12.15 11:20:34]

@1234 Dana - Aceste randuri sunt mai utile pentru posibilii turisti in zona decat zece articole scrise pe mai multe pagini si insotite de zeci de poze.

Sunt unul, care de zeci de ani, tot incearca sa ajunga in zona si nu am reusit, desi din auzite Maramuresul ar fi pentru mine locul ideal de odihna. Mai trag nadejde ca voi reusi sa ajung acolo odata.

Oricum multumesc pentru avertizare si va urez numai bine.

- Dragos
[24.12.15 11:38:06]

Astfel de indivizi ar trebui reduși la tăcere de către comunitățile locale unde își au domiciliul, că îi face pe toți de cacao și sunt sigur că maramureșenii nu sunt de aceeași teapă cu ăsta. Și de obicei, acolo oamenii chiar iau atitudine în astfel de cazuri. Sper să citească și vecinii lui, proprietari adevărați de pensiuni, despre „faptele lui de vitejie”!

[24.12.15 13:10:21]

Baiatul este expert, am gasit acum ca face "afaceri" de 7 ani in mai multe localitati din zona (9am.ro)

- gabicolea
[26.12.15 15:55:06]

De la mii de km departare, printr-un lant de cunostinte am aflat si o parte a celeilalte fete a monedei... dupa cum stiti intotdeauna exista 2 parti aflate intr-o disputa.

Se pare ca totul a plecat de la un grup (cateva grupuri?) care au avut cazare la Botiza si carora nu le-au convenit conditiile de acolo. Nu cunosc ce anume a fost promovat in oferta si ce s-a gasit acolo efectiv. Cert este ca e un sat situat efectiv "la fundul Pamantului", intr-o zona frumoasa dar unde nu prea ai ce face decat sa mananci, sa bei si sa te plimbi (daca permite vremea). In caz ca mai si ploua... e plictiseala totala. Daca asteptarile sunt altele... ghinion.

Din pacate acel "am pus presiune" se traduce prin "s-a folosit violenta fizica si repectivul a fost lovit si batut" :(

Intermediarul a fost nevoit sa imprumute bani pentru a plati turistilor caci cei cu unitatile de cazare nu au vrut sa restituie nimic. Se pare ca iesit o gaura destul de importanta iar psihic este foarte afectat si nu atat din cauza banilor cat a intregii situatii.

Nu intentionez sa dau nici un verdict insa mi se pare corect sa aflam cat mai multe detalii. Cred ca cei care au refuzat initial cazarile ne pot spune ce s-a promovat si ce s-a gasit de fapt.

Nu mi-as dori sa fiu in pielea celor care au trebuit sa treca prin situatia asta, nici de o parte nici de cealalta, cu sarbatori stricate de ambele parti.

Voi mai reveni cu detalii daca mai aflu.

[26.12.15 17:25:55]

Nu stiu despre cei ce au avut cazare la Botiza, noi am avut la Poienile Izei, in Casa Craciun, casa care nu exista.

Nu l-am atins pe individ, ci am amenintat cu politia, televiziunea, protectia consumatorului.

Totusi sunt prea multe informatii care nu se leaga: minciuna cu decesul, cu spitalul, articolul de pe internet care arata ca face aceste lucruri cu regularitate de multi ani, vecinii care ne-au spus ca am dat peste niste sarlatani.

Imi pare rau ca am ramas cu asa o impresie proasta, la casele invecinate turistii erau primiti de locatari in port popular, cu platouri cu de toate, in vreme ce noi tremuram de frig, asteptand sa ne raspunda la telefon sau sa vina la fata locului...

- gabicolea
[27.12.15 11:28:02]

@1234 Dana - Mda, abia acum am citit si eu articolul de pe 9am.

Cei de la care am preluat informatiile prezentate mai sus sunt oameni de buna credinta dar care mi-au spus ce li s-a zis si lor.

- Dan&Ema
[27.12.15 13:14:03]

Sarlatanii acestia ar trebui desfiintati si asta este o cale. M-as bucura sa reactioneze comunitatea locala cum spune @dragos dar pana una alta nu a facut-o!

- Costi
[27.12.15 13:41:16]

@Dan&Ema și ceilalți -

Comunitatea locală nu va reacționa, pentru că, în cel mai bun caz, nu e interesată de așa ceva. Iar cei interesați sunt tocmai proprietarii de pensiuni, cărora acest intermediar le aduce clienți, fără ca ei să facă nimic.

Probabil că, de regulă, afacerea merge bine, dar de data asta s-a întâmplat un „overbooking”. Intermediarul s-a lăcomit și nu a mai avut unde caza clienții.

Pentru a evita astfel de situații, soluția este însă alta și foarte simplă: renunțarea la folosirea saiturilor care nu verifică ce se găsește în propria ogradă și utilizarea unora serioase.

Eu, pentru sejurul din vara asta, am rezervat direct pe booking.com și am găsit la fața locului exact ce-mi doream. Și asta știți de ce? Pentru că cei de la booking.com verifică ce au la ei pe sait, în primul rând prin agenții care merg la fața locului, dar și prin feedback-ul primit de la clienți.

Și știți ce? puteți face rezervări prin booking.com direct de pe saitul AFA, de pe pagina principală (jos, caseta de deasupra rubricii „ARTICOLUL SĂPTĂMÂNII”), sau chiar de pe o pagină ca cea pe care ne aflăm acum. Aici avem două posibilități: caseta albastră din josul paginii, sau butonul roșu, din dreapta, pe care scrie: „Rezervă hotel”.

Cu siguranță, dacă autoarea acestui review ar fi procedat așa, ar fi avut parte de un sejur normal. Iar „normal” în Maramureș, înseamnă „de vis”. :)

- elviramvio
[27.12.15 16:04:06]

Susțin tot ce spune Costi despre booking.com, nu am avut probleme până acum, ba chiar am fost ajutați când am avut noi necazuri. Și chiar am avut avantaje față de alți clienți, în unele locații. Recomand și eu booking.com, cu un sfat în plus pentru cei ce nu l-au folosit: citiți atent regulile și condițiile rezervării și aveți grijă să le respectați!

- alexa_balla
[28.12.15 13:37:22]

@1234 Dana - Suntem un grup de 8 persoane, aceasta persoana Craciun ne-a rezervat o cabana de Revelion 2016, all incl, plata avans, ne-a sunat in ziua a doua de Craciun, in 26.12.2015, pe motivul ca i-a explodat centrala la cabana si nu poate sa ne mai cazeze in locul promis, intermedindu-ne /facandu-ne legatura cu o alta familie cu care am luat legatura in mod direct si sper sa o ducem la bun sfarsit cu petrecerea.

Ideea e ca in meniul prezentat de catre acesta intra: plimbare cu sania, colindatori, ceea ce d-na de aici nu ne poate promite aceste lucruri, plus ca ne mai taxeaza in plus pentru masa de revelion.

Daca va hotarati sa faceti plangere atunci contati si pe noi, un grup din Timisoara care clar suntem hotarati sa facem ceva impotriva individului.

[28.12.15 14:48:26]

@alexa_balla: I-a explodat centrala? :))

Ati intrebat la noua pensiune daca a primit banii de avans de la Craciun? Nu il lasati sa va puna banii in cont, caci cel mai probabil nu ii veti primi...

Pentru noi a fost invatatura de minte si folosim booking.com acum... sau oferte de aici daca gasim...

- Dragos
[28.12.15 16:14:13]

Ăsta se-nvață minte după câteva plângeri penale pentru înșelătorie.

- alexa_balla
[28.12.15 17:00:13]

@1234 Dana - Da, initial asa era vorba sa ne puna banii in cont dar noroc ca ca persoana/pensiunea care ne va caza aavea bani de dat lui Craciun si chipurile acopera avansul nostru. Speram sa fie bine. Voi scrie dupa.