ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2015
DE kiki
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 04.09.08
SEP-2015

A 10-a oara Turcia: Mardan Palace!

Sunt aproape trei luni de cand s-a terminat concediul de la Mardan Palace. Ne gandim cu nostalgie la zilele insorite petrecute pe coasta Mediteranei si totodata cu ingrijorare si precautie la achizitionarea unui sejur EB pentru 2016!

Asa cum am mai povestit, dupa ce in ianuarie am rezervat sejurul de la Granada, undeva pe la inceputul lui aprilie cautand un sejur in Antalya pentru luna septembrie, mi-a sarit in ochi oferta de la Mardan care era sub oferta de la Royal si Delphin si m-am gandit : hai sa incercam! Si pentruca pretul unei camera superior la inceputul lui septembrie era undeva pe la 2500 euro, am amanat plecarea pentru ultimul zbor din Timisoara adica din 21.09 si asa am obtinut 1840 euro pentru sejur.

Freebird, compania de transport aerian din Turcia, doar ne-a dus pana in Antalya, intoarcerea acasa fiind facuta cu Taromul, nu in 28.09 la ora 8.35 cum era initial, ci in 29.09 la ora 1.55, castigand astfel o zi de plaja si rasfat la Mardan.

Si iata-ne ajunsi in fata acelor usi imense ale Mardanului, usi care nu lasa sa se vada nimica in interior. Si am intrat!

Am fost preluati imediat, invitati sa luam loc si intrebati cu ce putem fi serviti. Am dat pasapoartele, formalitatile au durat cred 10 minute. O domnisoara draguta cu alura de manechin, vorbitoare de engleza cu accent rusesc, ne-a condus pana in camera, pe drum explicandu-ne pe scurt tot ceea ce trebuia sa stim. Drumul pana la camera ni s-a parut destul de complicat in prima faza insa ne-am acomodat nesperat de repede cu traseele intortocheate ale coridoarelor Mardanului.

1. Servicii

Aprecierea mea fata de acest capitol este influentata de perioada sejurului, care a coincis cu perioada Bairamului la turci. Noi am ajuns la Mardan luni iar incepand cu miercuri, hotelul a inceput sa se aglomereze. ’’Invazia” turcilor pentru sarbatorirea Bairamului a fost coplesitoare :forfota mare la receptie, familii de turci cu mic cu mare, grupuri, bagaje, masini care mai de care… Seara in restaurantul principal era o nebunie sa gasesti o masa, coada la felurile principale de mancare, aglomeratie mare, trebuia sa ai grija sa tii bine de farfurie sa nu te trezesti cu sosurile pe bluza. Locuri pe ponton si plaja ocupate dimineata la 8.30, locuri insa unde nu a venit nimeni toata ziua. Curatenie in camera s-a facut dar am impresia ca nici prosoape nu au mai fost suficiente asa ca in loc de 2 prosoape de baie am primit 4 prosoape mai mici, schimbul consumabilelor din baie a fost si el deficitar. Odata cu ziua de duminica s-a lasat linistea peste Mardan.

Checkin-ul si aut-ul s-a facut rapid si fara probleme, prosoape de plaja ok oricand si oricate. Din personalul de servire au fost si persoane cu care ne-am putut intelege in engleza si in germana dar erau si la care trebuia sa ciulesti foarte bine urechile sa intelegi ce spuneau. Limbajul semnelor e sfant. Curatenia in tot hotelul a fost OK, puteai vedea toata ziua personalul hotelului curatand, lustruind cate ceva. Parcurgerea distantei de la hotel la plaja se putea face si cu shuttle bus, care cateodata venea imediat, alteori trebuia sa stai si sa dai telefon ca sa vina.

2. Cazare

In oferta turoperatorului camerele superioare erau ROH. Am primit o camera minunata in latura europeana, cu vedere spre piscine. Camera mare cu un balcon imens. Mi-a ramas sufetul la baia minunata in sticla si marmura dar mai ales la cabina de dus. Consumabile erau de toate felurile, chiar si pasta de dinti si periuta si ochelari de dormit. Daca mergeam in camera pe la ora 12.30, curatenia era deja facuta si minibarul reumplut. Pe toata perioada Bairamului am primit in fiecare zi cate o tavita cu prajitura in camera iar la sfarsit, o sticla cu vin, o cutie de ciocolata si o tavita cu baclavale. Si cosul cu fructe a fost reimprospatat la 2 zile. Ca observatie, terasa nu are traditionalul uscator de haine.

3. Bucatarie + masa

Mancare buna, multe delicatese si specialitati menite sa satisfaca orice gust. La capitolul de dulciuri, am lasat baclavalele pe locul doi si am profitat de tarte, torturi, crème etc, minunate. Fructe de toate felurile. Faptul ca am pus pe mine cam 2 kg spune totul!!!

Coltul cu mancare pentru copii, mancare dietetica si mancare specific turceasca au fost si ele prezente.

Am avut un vautcher pentru o masa gratuita la restaurantul rusesc sau francez-nu am mers.

4. Plaja si marea

Plaja Mardanului este mica pentru capacitatea hotelului, cele 4 randuri de umbrele sunt prea inghesuite, nisipul cel alb aproape disparut, mai ales dupa furtuna pe care am prins-o la inceputul sejurului.

Pontonul care este decisiv pentru alegerea locatiei in care ne petrecem concediul, este mare sub forma unui scorpion-sigla Mardanului. Ramurile din dreapta erau cele cu rezervare si plata, cele din stanga erau cele cu regim obisnuit. In mijloc era Beach -barul care incepea sa functioneze de pe la 10 dimineata. In fata ere o parte unde se facea masaj si care in capat de tot avea doua (cred) bazine umplute cu apa de mare. Cealalta parte era o continuare a barului dar unde se putea face si plaja.

Un neajuns al Mardanului este raul care se varsa in mare cam la 200 m de Mardan care are o culoare nisipie si aduce cu el citeodata mizerii, o buna parte din ele fiind aruncate in apa de la debarcaderele aflate aproape de gura de varsare a raului. Cei care au stat doar pe plaja nu cred ca au observant asta, dar noi de la capatul pontonului am vazut bucatile de lemne si tot felul de resturi plutind pe apa. Sezlongurile atat de la piscine cat si de pe ponton erau destul de degradate, saltele erau doar la piscine si acestea erau murdare.

5. Distractie si relaxare

De distrat cred ca s-au distrat turcii sarbatorind Bairamul. Noi doar ne-am relaxat. Ne-am relaxat profitand de o cazare buna, de o mancare gustoasa, profitand din plin de zilele insorite de septembrie cu o temperature de aproximativ 30 de grade si de o Mediterana de 27-28 de grade. Copiii au avut in fiecere seara programul lor. Ca program de seara au fost spectacole de dans (turcesc, cabaret etc), muzica live. Dragut, dar putea fi si o abordare mai distractiva a programelor de seara. In fiecare seara se putea admira Laser Showul la artezienele de linga Tent Bar.

Includ aici plimbarea cu gondola care a durat cam 10 minute cu oprirea de rigoare la amfiteatru.

6. Birfe din aeroportul Antalya inainte de plecare spre casa!

Proprietarul Mardanului ar fi milionarul Abramovici care se pare ca are in proprietate si Regnum Carya care s-a construit in 2014 in Belek.

Cine a fost la Mardan dar si la unul din Delfinuri, sustin ca Mardanul este sub nivelul Delphinului.

Pe langa fostul Rixos Lares care va fi renovat pana la anul, lantul Delphin s-ar mai fi imbogatit si cu hotelurile Kervansaray.

Concluzie.

Am avut un sejur minunat la Mardan si-l recomand cu caldura.

Am auzit pe perioada sejurului destul de frecvent vorbindu-se romaneste pe teritoriul hotelului, asa ca dragii mei daca sunteti membrii ai AFA puneti-va si scrieti rewiuri despre Mardan, cu cat mai multe cu atat mai bine!

Despre Miracle, Concorde si Aska Lara, unde am fost in 2014, promit sa va scriu dupa anul nou.

Va doresc tuturor Craciun fericit si un An Nou 2016 cu multa sanatate si vacante frumoase!

Trimis de kiki in 23.12.15 12:26:23
Validat / Publicat: 23.12.15 14:06:33

VIZUALIZĂRI: 5843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Bairam.

[23.12.15 14:09:31]

@kiki: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[23.12.15 14:23:08]

@webmasterX - Da, e bine.

calincheita
[23.12.15 15:24:39]

Craciun fericit Kiki!

[23.12.15 15:43:37]

@calincheita - Multumesc mult!

balasa violeta
[23.12.15 21:03:23]

@kiki - interesant, am fost la Delphin Imperial (vezi impresii), mi-a placut si chiar ma gandeam serios la Mardan, vom vedea...

Sarbatori fericite!

[23.12.15 21:21:44]

@balasa violeta - Tarifele de EB pentru Mardan sunt foarte avantajoase in acest moment. Mardanul merita incercat doar ca poate inca nu e momentul pentru a ne avanta sa achizitionam un sejur... Nu inca... Sa se mai limpezeasca apele.

Multumesc mult pentru urari !

calincheita
[23.12.15 22:38:10]

Eu deja am rezervat. Sper sa nu fie probleme...

marocanu21
[24.12.15 16:27:53]

@kiki - Am vrut să intervin când ţi-am citit articolul dar nu a fost timp.

Tu ai fost de 10 ori în Turcia iar noi vreo 12 ani la rând - întâmplător, în 2008 mă aflam, împreună cu familia mea, la WOW Topkapî Palace, gard în gard cu Mardan Palace, iar la sosire ghida noastră ne-a spus că hotelul aparţine aceluiaşi proprietar al lanţului WOW (înafară de Topkapî am fost şi la Kremlin Palace din Lara iar în 2009 la WOW Bodrum Resort, la toate ne-am simţit f bine!). Nimic mai fals după cum aveam să constat ulterior!

Mardan Palace aparţine (sau aparţinea) unui azer, Tesman Ismailov care a investit, s-ar zice, peste un miliard de dolari în acest hotel şi i-a dat numele tatălui său (oare numai pt că i-a dat viaţă?! .

Anul următor am vrut să merg acolo dar aveau nişte preţuri prohibitive şi aveau în ofertă doar mic dejun - îţi dai seama că la restu' te rupea! Aşa am ales Bodrum!

Peste ani, văd că şi-au schimbat politica, văd că este mai accesibil! Parcă m-ar tenta puţin dar m-am dezobişnuit de conceptul ăsta de UAI, care nu-mi mai face bine de la o vreme!

Şi am redescoperit vacanţele active! Şi Grecia! Aşa că...

Sărbători cu bine şi atenţie la... dietă!

chrismo
[12.03.16 20:28:11]

Se putea face baie in piscina sau era cam rece apa? In aceeasi perioada (20.09) intentionam sa mergem si noi si eram curioasa cat de rece este apa in piscina.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.03.16 20:49:13]

@chrismo -

Garantat poţi face baie atât în mare, cât şi în piscină în perioada specificată de tine.

[12.03.16 20:55:25]

@chrismo: Apa in piscina era cam la 26 grade, septembrie e o luna foarte buna pentru Antalya, atat ca si temperaturi cat si pentru preturi.

Anul asta vom merge in Belek din 19.09.

balasa violeta, calincheita, chrismo, kiki, marocanu21
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Mardan Palace Resort (ex Mardan Palace) :