ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2015
DE Bote
DIN: Focşani
ÎNSCRIS: 20.12.15
DEC-2015

Eminonou, sufletul Istanbulului, orașul care niciodată nu doarme!

Daca lumea ar fi un singur stat, Istanbulul ar fi desigur, capitala sa - Napoleon Bonaparte.

In cazul in care nu ati vazut niciodata Istanbulul, o sa fac prezentarile: Istanbulul este orasul cu cea mai mare populatie din Turcia si este singura metropola de cca 14-18 milioane locuitori care se intinde pe doua continente-Europa si Asia, fiind pozitionat strategic peste strimtoarea Bosfor! In trecut se numea Constantinopole si era capitala Imperiului Roman de Rasarit.

Acest oras constituie o dulce si tumultoasa tranzitie de la civilizatia si cultura europeana catre stilul otoman si rigorile musulmane, impletindu-le intr-un fel care da nota de unicitate a acestui oras, facandu-l sa fie unul remarcabil de frumos.

Insa, din toate zonele orasului, un punct nevralgic il constituie zona de port, Eminonu!

Eminonou este poarta de tranzit inspre si dinspre zona asiatica a Istanbulului, devenind astfel una dintre cele mai aglomerate si colorate zone! Imaginati-va ca sunteti un observator al celor ce se petrec in jurul vostru! Veti fi greu pus la incercare: mii de oameni se indreapta la fiecare citeva minute spre un ferry care sa-i transporte pe/din partea celalalta a orasului, femei imbracate traditional cu manta si voal, barbati cu salvari ce invirt ganditori intr-o mana un sirag de matanii sau tragand dupa ei pschete ambulate atent, copii care se strecoara printre picioarele trecatorilor, negustori ambulanti care striga imbiindu-te cu marfa lor. In spate, protector, se inalta semete turnurile moscheiei Yeni Cami care dainuie zona inca din anul 1595 si din care la orele de rugaciune se inalta catre cer glasul imamului ce cheama la reflectie. Sub protectia moscheiei s-a construit bazarul egiptean, care inca fiinteaza! aici veti avea placerea de a negocia tot ceea ce cumparati, bazarul fiind o oaza de mirodenii si de dulciuri otomane, de matasuri fine si de mancare stradala. Atentie, nu toate marfurile prezentate sunt de calitatea sau originea prezentata, fake-urile fiind la ele acasa :)! Pentru dulciuri, alune si fistic, etc, sunt citeva standuri constituite pe zidul exterior al bazarului dinspre Eminonu de unde puteti cumpara fara negociere, la cel mai bun prêt, rahat cu fistic (10 TL-3,3 euro/kg) si alune dupa ce le-ati degustat!

Printr-un pasaj subteran ce traverseaza strada aglomerata de masini si tramvaie, veti ajunge in zona efectiva a portului, unde imediat veti fi imbiati de mai multi tineri imbracati in costumatie traditionala, la un deliciu culinar, remarcabil prin simplitatea sa : paine cu peste sau Balik Ekmek; e greu sa rezisti tentatiei si sa nu te alaturi multimii care isi consuma in fuga portia, la masutele ingramadite pe caldaramul portului. Trei barci decorate traditional si ancorate la mal au fost transformate in veritabile gratare pe care sfaraie incontinuu jumatati de macrou prospat, sub privirile trecatorilor flamanzi si pofticiosi! cu un picior pe barca si unul pe mal, vanzatorii sunt gata sa te servesca cu o portie de macrou (8 TL cca 2,5 euro) indesat cu precizie intr-o jumatate de paine, alaturi de salata verde si rondele de ceapa si astfel masa e servita! imediat cum te asezi ti se ofera si o portie de muraturi asortate care tine si echilibreaza isonul pestelui. De altfel, un pic mai in spate, spre strada poti urca cele citeva trepte construite ca un amfiteatru si de acolo poti vedea intregul furnicar

Daca papilele gustative nu v-au fost multumite pe deplin, alti comecianti ambulanti va pot consola cu mici gogosele insiropate si tavalite prin fistic, facute pe loc in fata ta (1 euro/portie) pe care le poti savura alaturi de un pahar de limonada!

In caz ca ati crezut ca tabloul este complet, v-ati inselat! astfel, dupa ce v-ati savurat portia, va invit sa exploram cheiul! la cativa metri de cele trei barci ce sfaraie cu peste, este docul dedicat celor care doresc sa faca o croaziera pe Bosfor (4 euro/pers) cu plan orar si ghid audio! un megafon anunta triumfator plecarea in citeva minute, deci grabiti-va si luati-va bilete! Pe vas veti fi intampinati cu ceai turcesc fierbinte pe care sa-l sorbiti in liniste in timp ce contemplati minunile arhitectonice de pe malurile bosforului.

Dar sa-i lasam pe voiajori sa se bucure de croaziera si sa ne intoarcem in Eminonou! La citiva pasi mai incolo, este amenajata o statie de autobuze unde rand pe rand acestea poposesc aducand alte si alte persoane. Face legatura cu alte puncte nevralgice ale zonei europene a Istanbulului. Pentru acestea si nu numai, va recomand achizitia unei cartele Istanbul Kart care va va economisi sume consistente (in cazul calatoriilor cu metroul usor, cu ferry-boat-urile sau cu bus-urile) ! Si daca veni vorba de ferry, la alti citiva pasi mai incolo, tot in Eminonou, se face conexiune prin ferry, peste bosfor! desi de citiva ani s-a dat in functiune metroul ce traverseaza indraznet Bosforul prin subteran, acest mijloc traditional de traversare este inca la mare cautare!

Eminonou va ramane pentru totdeauna in inima mea un loc special care reflecta exact spiritul vesnic treaz al Istanbulului si tumultul acestui oras nepretuit!

Trimis de Bote in 20.12.15 22:01:13
Validat / Publicat: 20.12.15 23:18:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bote); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster98 [20.12.15 23:18:12] »

@Bote: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

***

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=18396

webmasterX [21.12.15 13:22:36] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursie la porțile Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

CosminZichil [21.12.15 14:40:03] »

Abia astept sa ma intorc si eu in Istanbul, care a devenit orasul meu preferat dupa 2 vizite.

Felicitari pentru articol.

Vacante faine!

Bote [21.12.15 15:31:34] »

@CosminZichil -

multumesc pentru aprecieri! in caz ca as putea sa te ajut cu vreo sugestie/recomandare ptr Istanbul, placerea ar fi de partea mea

Aurici [26.12.15 12:58:58] »

@Bote -

Pe treptele acestea ne place nouă să ne savurăm balik-ul, tocmai ca să ne bucurăm și de agitația din jur. În octombrie nu aveai loc să arunci un ac în zonă, atât era de aglomerat. Nici o vizită la Istanbul nu se termina fără o vizită la Galata, la restaurantele plutitoare. Și noi suntem îndrăgostiți de Istanbul și de Turcia, în general. Atât de mult încât nu trece an în care să nu dăm o fugă, cât de scurtă. Îmi place întotdeauna să citesc cum văd alții Istanbulul și mi-a plăcut foarte mult cum ai descris zona Eminonou.

Bote [27.12.15 11:33:40] »

@Aurici - Multumesc pentru aprecieri, m-au inspirat si articolele d. voastra! iNoi (eu si sotia) savuram fiecare particica a Istanbulului vechi, la fiecare excursie (9 la numar in ultimii 5-6 ani facand la pas cite o zona : Fanarul, Cornul de Aur si cafeneaua Pierre Lotti, Sultanahmet, taksim, kadikoy, etc insa de fiecare data ne oprim cu aceeasi placere sa luam pulsul acestui loc animat!

Anul acesta am prins vreme buna si am urcat pe o culme asiatica pe care sunt amplasate foarte multe antene de telecomunicatii :Camlica pentru accesarea careia trebuie luat vreun autobuz din Kadikoy!

Oricum, va multumesc ca ne impartasiti entuziasmul pentru acest oras magnific!

Aurici [28.12.15 22:15:07] »

@Bote - M-as bucura daca nu te-ai uita in caseta tehnica pentru ca asta ne-ar permite sa ne tutuim. Nu este cazul sa ne formalizam, aici suntem pasionati de calatorii si atat.

Poate o sa profit de experientele tale si pe viitor o sa te mai intreb ce mai descoperiti voi prin Istanbul. Cu toate ca si noi am fost de atatea ori, ne dam seama mereu, vorbind cu alti iubitori de Istanbul, ca sunt o gramada de locuri de care nici n-am auzit.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [29.12.15 00:31:11] »

@Bote - felicitari! Ai surprins in cateva cuvinte esentialul... citind articolul, ma si vedeam asezata pe miniturile cele de scaunele din strada, in fata acelor barcute/gratar...

Daca mai alegeti vreodata 'Stanbulu' va sugerez sa vizitati o zona cu adevarat iz de mahala veritabil turceasca, dar cu o artera full cu terase in care se servesc diverse preparate de peste, artera care face discrepanta fata de vechiul intalnit!

Kumkapi... piata, terase, bazar cu lucruri noi si vechi, vanzoleala, etc.

Zona, are farmecul ei, la fel ca si Eminonu!

Aurici [29.12.15 14:49:46] »

@maria55 - Bun și pentru mine Kumkapi, n-am ajuns acolo. Mulțumim, Maria.

Numai bine, petrecere frumoasă alături de cei dragi și un an nou plin de călătorii.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [29.12.15 15:51:45] »

@Aurici - multumes frumos pt urari, asemenea!

Si pt Kumkapi, nu-i tarziu... la cat iubesti tu Turcia sunt convinsa ca ai sa ajungi si acolo!

Bote [30.12.15 20:04:24] »

@maria55 - Multumesc pentru aprecieri! Stanbulul ramane oras de suflet pentru noi, cand e vorba de citybreak nu numai!

In zona Kumkapi cred ca am ajuns intr-o seara, daca vorbim de citeva stradute pe care se gasesc o puzderie de restaurante unde muzica, voia buna, lautarii si dansul sunt la ele acasa, mai ales ca este permis consumul de bauturi alcoolice!

Zona e superba intradevar, atentie la preturile de la alcoolice, un pahar de yeniraki poate ajunge la preturi exorbitante, ca sa nu mai zic de o sticla de vin de soi care poate ajunge spre 100-150 euro!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [31.12.15 15:10:23] »

@Bote - da, aceea este zona! Nu am incercat decat pestele

Aurici, Bote, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: