ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2015
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2015

O pensiune cu mușcate

Primul popas din circuitul pe care l-am descris aici, a fost la Győr, la pensiunea cu mușcate, Muskátli Panzió. De fapt, pensiunea nu este chiar în Győr, ci în Ménfőcsanak, o suburbie a Győr-ului, situată la sud, dincolo de autostrada M1. Din Ménfőcsanak până în centrul Győr-ului sunt aproximativ 10 km.

Dacă mi-aș fi propus să vizitez Győr-ul, evident nu aș fi ales această pensiune, dat fiind distanța, dar mai văzusem orașul și nici nu credeam că vom ajunge devreme. Alesesem pensiunea doar ca punct de popas, în drum spre Austria. Culmea a fost că am ajuns suficient de devreme, pentru a revedea frumosul oraș de pe râul Raba.

Am ajuns după prânz, asta și datorită dării în folosință a unei porțiuni consistente din autostrada A1 (nu se surpase încă porțiunea dintre Săliște și Sibiu) și, după ce am lăsat mașina în parcarea de peste drum de pensiune, am dat să intrăm, dar ușa era închisă. După ce am bătut la intrare, a apărut cineva, care nu vorbea decât maghiară, dar care a dat un telefon și, în limba gimnastică, ne-a spus că în cinci minute, va veni cineva să ne deschidă. Asta a fost o bilă neagră, mai ales că pe pagina pensiunii, de pe booking.com, unde făcusem rezervarea, scria foarte clar: 24-Hour Front Desk. A doua bilă neagră a primit-o pensiunea, pentru că, după cele cinci minute, recepționerul apărut ne-a făcut dovada faptului că se descurca destul de greu în engleză, iar de germană nu avea habar. Asta în timp ce, pe aceeași pagină de pe booking.com, scria: Languages Spoken: Hungarian, English, German.

Din fericire, cu asta, bilele negre s-au terminat și, în continuare, totul a fost OK. Tânărul de la recepție a reușit totuși să ne explice, cerându-și scuze, motivul pentru care nu l-am găsit acolo: se ocupa și de o altă pensiune, aflată în apropiere. De altfel, micul dejun, în caz că se optează pentru el, este servit la această a doua pensiune. Din acest motiv, noi am renunțat la micul dejun, pentru că am fi pierdut prea mult timp.

Formalitățile de cazare au fost scurte. Am primit o cameră la etaj, spre stradă, ceea ce nu este totuși un dezavantaj, întrucât strada este foarte puțin circulată. Urcatul pe scări, mai ales cu un bagaj mai voluminos și mai greu, poate fi o problemă, dar noi ne-am descurcat ușor, pentru că întotdeauna ne aranjăm bagajele ținând cont de eventualitatea unor astfel de situații.

Camera primită avea balconul la stradă și era suficient de largă pentru două persoane, fiind mobilată cu două paturi de o persoană, fiecare cu noptieră. Se mai găseau o masă cu două taburete și un șifonier. Televizorul, cu tub și ecran mic, era suspendat la înălțime, dar nu l-am folosit și, ca atare, nu știu ce se putea vedea la el. Camera nu dispune de aer condiționat, disponibil fiind doar un ventilator, aflat pe masă.

Baia era largă și dotată cu cabină de duș fără pereți, doar cu o perdea. Nu impresiona prin nimic, dar era decentă și curată. Dotările în privința consumabilelor constau în săpun, gel de duș și hârtie igienică din abundență. Prosoapele, câte două, de duș și de față, plus unul de pus pe jos, la ieșirea din duș, erau albe, curate, dar nu de cea mai bună calitate.

În toată pensiunea este disponibil accesul la internet prin Wi-Fi, la o viteză de transfer bună.

Pensiunea oferă și posibilitatea preparării unui grătar, precum și a altor activități, inclusiv pescuit, undeva în apropiere, dar noi nu am avut timp pentru așa ceva.

Având ca scop doar popasul de o noapte în drum spre Austria, sau mai departe, pensiunea este foarte potrivită, pentru că este foarte aproape de autostrada M1, pentru că este situată într-o zonă foarte liniștită, dar mai ales pentru că are un preț foarte bun. Noi am plătit 27 € pe camera de două persoane, pentru o noapte.

Pentru un popas mai lung, în scopul vizitării orașului, eu nu aș recomanda această pensiune decât pentru cei veniți cu mașina personală, întrucât sunt aproximativ 10 km de la ea până în oraș.

Cum spuneam, am ajuns mai devreme decât planificasem, motiv pentru care am decis să dăm o raită prin oraș. Pe cei care nu l-au vizitat încă, îi sfătuiesc să o facă, merită din plin. De altfel, la vizita noastră, am avut șansa să ne intersectăm cu un grup de turiști francezi, de care ne-am lipit și noi, beneficiind astfel de explicații venite de la un profesionist.

Dar fără mașină, ar fi fost mai complicat, sau mai costisitor să ajungem în oraș. Deși era duminică, am lăsat mașina într-o parcare subterană de lângă primărie, pentru că era mai sigur decât cu parcarea pe stradă, nu din altă cauză, dar parcarea pe stradă are niște condiții care diferă de la un oraș la altul și, cum nu vorbesc maghiara, am preferat să nu mă complic. De fapt, așa procedez oriunde mă duc cu mașina: aleg o parcare subterană/supraterană cu plată, fără limitarea timpului de staționare.

Dimineața am plecat devreme. La recepție nu era nimeni, dar fusesem preveniți de recepționer ca, în caz că nu este la recepție, să lăsăm cheia camerei și să plecăm fără grijă, ceea ce am și făcut.

Coordonatele GPS ale Pensiunii cu mușcate, pentru cei care sunt interesați, sunt: 47.627732,17.615396. Cei care doresc să aibă o vizualizare stradală a amplasamentului, o pot face dând clic aici.

Trimis de Costi in 20.12.15 10:26:13
Validat / Publicat: 20.12.15 12:17:22

VIZUALIZĂRI: 2059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Intrarea de la Muskatli Panzio.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[21.12.15 10:22:08]

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.037771940231323 sec