Descoperă Calafat și împrejurimile

înscris/ă în 13.08.09
MEMBRU: SENIOR
JUL-2002

Casute la Dunare, langa Calafat / Dunarea, atat de frumoasa

In urma cu multi ani, am fost la calafat impreuna cu cativa prieteni care locuiesc in oras. fiind vara si cald, ne-am cazat la niste casute pe malul dunarii, intr-o zona superba. acolo ajungi din drumul national 56 care leaga craiova de calafat, faci la dreapta cu putin inainte de calafat. la vremea aceea erau indicatoare. acum nu ma stiu.

Casutele nu aratau foarte bine, dar erau compuse din cate doua camere si grup sanitar propriu. confortul nu era acasa cand am fost acolo iar tantarii te mancau seara pe nerasuflate. noroc ca prietenii nostri au fost inspirati si ne-au dat tot felul de solutii sa ne ungem.

In camping exista un restaurant la care poti manca diverse mancaruri, dar cel mai bine este sa luati ceva clasic: ciorba de burta, mici, peste, cartofi prajiti. noi am avut de acasa, adica ei au adus peste de dunare, de tot felul. si uite-asa ne-am apucat de gatit. am incins bine gratarul si acolo am pus peste: crap, salau, stiuca. separat se fierbea ce trebuie pentru bors si saramura. atunci am mancat prima data ardei iute fript pe gratar pe care l-am pus in saramura. bineinteles ca la fiert s-au pus mai intai pestii mici si dupa aceea pestii mari. ciorba am facut-o cu apa din dunare si inca nu am patit nimic. sa mananci ciorba si saramura de peste si apoi peste fript pe disc. mananci si bei, bei si mananci, tragi aer in piept si apoi iar mananci. a fost o seara nemaipomenita.

A doua zi am facut plaja si baie in dunare, iar unii dintre noi au iesit cu barca. am vazut soarele cum iese din dunare si se ridica la amiaza. ciudat nu? in mod normal, daca stai cu fata la dunare (catre sud), soarele rasare din stanga (de la est) si apune la dreapta (la vest).

Stiti ca la calafat, cand stai cu fata la dunare, soarele isi parcurge traseul invers? rasare de la vest si apune catre est? adica de la dreapta la stanga. si dunarea curge de la stanga la dreapta daca te orientezi dupa soare. si toate acestea pentru ca la calafat dunarea face un cot si parca se intoarce. acolo bulgaria este la nord si romania la sud. sa mai zica cineva ca suntem o tara normala, cand undeva in oltenia lucrurile firesti sunt pe invers, numai oamenii nu. inca.

p.s.: daca cineva are informati noi despre casute, rog sa actualizeze informatiile.

Impresii încărcate de cosminp in 03.02.2010 14:38:33

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  1200 PMA (din 3 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

- webmasterXY*
[03.02.10 15:00:12]

cosminp, foarte utile impresiile tale, dar mi-e teama ca trebuie sa le las fara PMA-uri, sunt prea vechi pentru a fi calificate pentru Concurs.

[03.02.10 15:07:15]

webm, nu-i nici o suparare de puncte.

zona este nemaipomenit de frumoasa si se poate merge acolo si cu cortul, chiar daca pe casute le-a luat apa.

si sa nu-ti fie teama, ca nu musc.

:))

[03.02.10 16:03:44]

webm,

in urma cu mai multe zile am avut o conversatie despre vechimea impresiile, iar raspunsul vostru (cred ca era cornel) a fost ca inca nu se tine cont de acest lucru.

aici nu este vorba de 1000 pct, ci de principiu.

se aplica aceeasi regula la toti sau la nici unul, pentru ca la o cautare simpla (pentru voi fiind mult mai usor decat pentru mine) veti gasi impresii mai vechi decat a mea sau 1-2 ani diferenta.

sunt de acord ca impresia este veche, sunt de acord cu depunctarea, dar in aceasta situatie trebuie limitat anul minim de postare. impresiile despre un hotel sau restaurant de cel putin 3-4 ani vechime pot fi complet diferite de cele de astazi.

si atunci vei vedea ca toate impresiile vor avea plus cativa ani, atat cat va fi necesar sa poata intra in concurs. sau, cine stie?

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- Admin
[03.02.10 18:23:03]

1) anul "minim" al impresiilor va fi limitat (in alegerea de la adaugarea unui reveiw-nou) incepand de anul viitor - dar ma indoiesc ca va avea nu-sht-ce efect :)

2) gasesti, intr-adevar, reviews-uri mai vechi care si-au pastrat "zestrea" de puncte, DAR fie au fost postate pe vremea cand NU existau aceste restrictii privitoare la vechime (majoritatea), fie am considerat ca sunt cazuri in care se impune o exceptie de la regula (putine, numarabile pe de'j'te cazuri)

[03.02.10 22:07:23]

webm,

1) anul minim va fi limitat - deci regula inca nu exista si ea trebuie sa functioneze pentru toata lumea la fel;

2) indoiala despre efectul limitarii anului mi-am exprimat-o si eu mai inainte;

3) reviewurile mai vechi sau leat cu al meu care au fost punctate au fost postate in anul 2010, adica in anul in care respiram;

4) exceptiile pe care le recunosti ca le-ai facut denota clar ca "iexista" discriminari intre useri.

concluzia:

1) poti pierde cu dreptatea in mana si cel mai tare castiga intotdeauna;

2) unii sunt mai egali decat altii. tipic romanesc.

Puteți evalua ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- Admin
[03.02.10 22:32:01]

1) regula exista inca de pe acum, dar (anul acesta) sub forma "este la latitudinea moderatorilor daca accepta reviews-urile mai vechi sau nu - functie de gradul lor de utilitate si interes" - in mod suprinzator poate pentru tine, dar nu este decat o regula common sense. O sa o caut maine si-ti dau linkul catre locul unde a fost postata.

3) & 4) nu cosmine, unii scriu despre subiecte mai interesante si mai valabile decat altii. Insa, tipic romanesc, acest lucru este imposibil de recunoscut de cei din a doua categorie - mai degraba este un scenariu, un nepotism sau ceva murdar la mijloc.

Casutele despre care scrii tu si care "nu aratau foarte bine" in 2002 (!! ) sunt aproape sigur praf si pulbere acum. Ca si ideea de a scrie pe tema lor, in mod cert.

Subiect incheiat.

- pepsi70ro
[03.02.10 22:37:11]

Cosmine, ce rau esti; am avut si eu un review retras din concurs pentru ca este prea vechi. Adica mai nou decat al tau, din 2003.

Am vrut sa povestesc acea intamplare, indiferent daca obtine puncte sau nu.

Sunt convins ca vom avea o gramada de lucruri de povestit pe viitor, iar daca le povestim frumos, vom castiga mai mult decat un review retras din concurs. Nu esti de acord?

[24.06.17 12:31:25]

Mutat în rubrica "Descoperă Calafat și împrejurimile, CALAFAT" (nou-creată pe sait)