ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.12.2015
DEC-2015
single

Sub orice critică
Sub orice critică

Fara minibar si fara apa in camera

Pozitionare

Bd. Saturm 47 este adresa Hotelului Cubix din Brasov. Este situat langa o autogara si primul giratoriu mare de la intrarea in orasul propriu-zis venind dinspre Bucuresti. In imediata apropiere exista Carrefour, Kaufland, Decathlon, Mc Donalds. As spune ca este foarte inspirat amplasat intre zona comerciala, zona industriala si zona populata a municipiului Brasov.

Parcare

Se poate parca de jur imprejurul hotelului, intr-o parcare pavata, larga, civilizata, generoasa, cu acces cu bariere, hotelul fiind putin retras din strada principala, astfel locurile de parcare ale hotelului nefiind folosite sau ocupate decat de cei cazati la hotel si de personalul acestuia.

Despre hotel

Hotelul se adreseaza in special oamenilor de afaceri, afirmatie pe care am auzit-o explicit la receptie. Este clasificat la patru stele si se doreste a transmite ca indeplineste acest standard. Prin preturile din sfere de SF reuseste sa o faca, prin serviciile oferite insa deloc, dar revin la subiect.

Cladirea are trei etaje si este una care sare in ochi prin forma “”cubica””, de fapt paralelipipedica, dar mai ales prin culorile exterioare mai putin obisnuite – o combinatie de verde deschis cu negru.

Receptia

Receptia primeste cea mai mica nota posibila. Un servciu execrabil, de neconceput nici la mai putin stele cu atat mai greu de acceptat la zeci de euro pe noapte de cazare. Am avut nevoie de patru ori de serviciile acestuia. In afara de check in si check out, am apelat la receptie cand nu a functionat cardiul de acces in camera si am mai apelat pentru a comanda o sticla cu apa intrucat in camera lipsea minibarul.

Rezolvarea problemei de card de acces a durat 10 – 15 minute, iar receptionerul a fost foarte greu de gasit disponibil.

Problema cu apa a fost si mai si. Alte vreo 5 apeluri au fost necesare pentru ca receptionerul sa preia telefonul. Alti oaspeti am aflat ca au coborit pana jos la receptie sa isi rezolve dolenatele tocmai pentru ca nu li se raspundea pe telefon. Unii pentru aceeasi lipsa minibar in camera!

Consider ca aceste doua exemple nu mai necesita niciun alt comentariu.

Camera fara minibar, dar baia cu jacuzzi

Camera simpla, dar primeste aprecieri pentru spatiu, curatenie si mai ales pentru baia cu jacuzzi. Rasfat!

Un pat matrimonial imens, pufos, inalt, cu multe perne, TV plat cu multe programe prin cablu, wi fi gratuit bun, o oglinda inalta dreptunghiulara mareste senzatia de spatiu.

La baie: spatiu indestulator, uscator de par, oglinda mare fixa si una mica mobila, wc, accesoriile necesare la baie, radiator portprosop, prosoape suficiente si de diferite marimi. Bonusul in aprecierea baii era adus de baia cu jacuzzi. Toate utilitatile din baie functionale ireprosabil.

Dar dupa cina si dupa rasfatul din jacuzzi …. mi-a fost sete! Si am dorit sa ma servesc cu o sticla cu apa din minibar. Care minibar? Oha minibar! La 4 stele? Da, la ****! Am pus *** ca le puteti inlocui cu ce vreti Dumneavoastra! Asta ca sa nu ma exprim eu asa cum imi venea la gaura, pentru ca probabil si pe buna dreptate mi-ar fi fost acoperite expresiile cu *** si poate luam si cartonas galben.

Am sunat la receptie, unde dupa 5 apeluri mi s-a raspuns, si am fost rugat sa sun la restaurant (nu a preluat receptionerul nici macar acest gest).

Pe holurile hotelului erau amplasate chipuri buddhiste si tablouri. Interesant!

Restaurant

Am servit si cina si micul dejun la restaurantul hotelului aflat la demisol. Restaurantul arata foarte bine, are o nota de intimidate, este elegant. Meniul este variat si scump. Mancarea gustoasa. Micul dejun tip bufet a fost excelent din toate punctele de vedere: diversitate. calitate, cantitate, reaprovizionare, servicii. Nu mai enumar ce era la bufet ca sunt sigur ca ar fi corespuns tuturor gusturilor.

Conculzii. De la cap se-mpute pestele!

Se cuvenea ca un hotel de business de 4 stele si cu preturi mari sa aiba in oferta o zona si servicii de relaxare. Am comentat acest aspect la receptie si mi s-a spus ca nu e cazul pentru ca e un hotel de business. Pai, tocmai de aceea, consider ca trebuia sa... Dar trec usor peste acest amanunt pentru ca personal nu ma interesau serviciile din aceasta categorie.

Am tinut sa precizez insa imensa deziluzie data de lipsa minibarului din camera, de reactiile absente sau intarziate ale receptoinerului. La dezvoltarea acestei discutii la check-out, receptionerul a chemat o sefa sa preia discutia,

Schimbul de pareri cu sefa a decurs civilizat. Am dedus insa repede, ca neajunsurile intalnite de mine la hotel si relatate in acest articol se datoreaza managementului hotelului. Lipsa minibarului in camera nu ear vazuta ca un lips, reactia tarzie a personalului pentru accesul in camera datorita cardul demagnetizat sau defect a fost acoperita prin scuze puerile – de vina e sistemul care a picat (dar cum picase numai la o camera?), asa ca la asa viziune a managementului nu pot decta sa NU va recomand acest hotel. Nu vreau sa plangeti dupa zeci de euro-i pentru care sa nu primiti serviciile si conditiile pe care le meritati la acest standard afisat de stele si de pret al hotelului. Pe cat de frumos pare… gardul... leopardul…

Nu recomand

Trimis de Dan&Ema in 17.12.15 17:11:55
Validat / Publicat: 17.12.15 18:36:39

VIZUALIZĂRI: 1629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 un brad in holul de la parter ne anunta apropierea craciunlui
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

danamandache [17.12.15 22:21:40] »

La multi ani binecuvantati de Sfantul Daniel! Felicitari pentru articol!

Dan&Ema [17.12.15 22:38:56] »

Multumesc! la fel!

cloverina [19.12.15 13:43:51] »

Lăsând la o parte reviewul cu final nefericit, eu vreau să admir stilul de scriere. V-am citit toate recenziile de pe acest site, cap-coadă, iar asta spune multe. Eu mă plictisesc repede, citesc în diagonală, nu îmi plac recenziile extra detaliate cu informații ca într-un ghid turistic extins. Îmi place enorm stilul organizat de scris! Felicitări!

Dan&Ema [20.12.15 17:26:51] »

@cloverina

Multumesc de aprecieri. Este un efort sa citesti articolele mele din 2 motive: sunt multe si nu am talent la scris. Imi place insa ideea si scopul acestui site de a strange parerile turistilor despre orice locatie posibila, iar eu voi scrie sincer ce gasesc la fata locului si cum percep eu versus asteptarile pe care le am.

Felicitari si tie ca ai rabdare sa citesti!

Dan

didona_stelea [24.12.15 08:43:17] »

@Dan&Ema - Foarte corect! Subscriu!

cloverina, Dan&Ema, danamandache, didona_stelea
    Alte impresii din această RUBRICĂCubix Hotel: