ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2015
ÎNSCRIS: 29.04.10
NOV-2015

Land of smile 2.0

A doua vacanta in Thailanda... stiam la ce astept si cu toate astea mi-a intrecut asteptarile.

Am ales Thailanda in 2015 pentru ca nu am avut vacanta cu un an inainte (pentru ca bebe) si am zis sa mergem undeva unde stim sigur ca ne place, oamenii sunt foarte ok, mancarea buna si peisajele frumoase. Cu alte cuvinte, nu am vrut niciun risc sa avem vreo surpriza neplacuta, si nici nu am avut :).

Am stat 10 nopti la Nakamanda Hotel in Krabi - Klong Muang Beach, foarte dragut si intim, desi nu era foarte mic, ori nu era plin, ori nu se simtea aglomeratia. Plaja nu era cine stie ce (comparativ cu alte locatii din Thailanda), dar piscina era la 5-10 metri de apa, doar trebuia sa cobori 4 trepte. Apa foarte curata si mai ales foarte calda.

Conditiile de cazare foarte ok, camera destul de mare, baia foarte mare (avea si dus si cada). Camera avea o veranda cu o canapea, masuta si scaun de unde puteai sa stai la o cafea si sa te uiti cum se retrage apa la reflux sau cum ploua afara :). Asta pentru ca ne-a plouat cam in fiecare zi, dar sincera sa fiu, nu m-a deranjat deloc. Dimineata era soare si senin, dupa pranz incepea sa se innoreze iar la 4 p. m. era ceva in neregula daca nu ploua :P.

In jurul hotelului foarte multe terase unde puteai sa mananci, nu stiu daca am fost in vreun loc de mai mult de 2 ori, ca am tot zis sa le incercam pe toate. Mancarea buna peste tot. Recomand "Little Jamaica" direct pe plaja (trebuia sa mergi vreo 300-500 m), mancare buna, niste cocktailuri minunate si o atmosfera mega-relaxanta. La hotel nu am mancat decat micul dejun, nimic spectaculos, se cam repetau, dar decenta mancarea.

Am facut 3 excursii de jumatate de zi, ca nu am vrut sa ne obosim :P.

Prima a fost in Ao Nang de unde am plecat in Railay Beach (in Ao Nang nu stiu daca ai ce sa faci, iar plaja e publica si nu e nici cine stie ce). Foarte frumos, destul de multa lume, dar nu pe stilul Phi Phi. Puteai sa faci plaja sau baie daca voiai. Noi am luat insula la picior, am mers pe un drum in jurul insulei paralel cu malul apei, pana am crezut ca nu mai ajungem de unde am pornit si ne-am intors pe acelasi drum inapoi. Pentru pasionatii de cataraturi, sunt locuri amenajate.

A doua excursie a fost in 3 insule, dintre care Hong Island mi s-a parut cea mai frumoasa. Este parc national, iar apa si plaja sunt ca pe National Geographic HD. Am mers cu tail boat doar noi doi (ne-a luat din fata hotelului si acolo ne-a adus) - o excursie de jumatate de zi in 2 - 2500 thb. A treia excursie a fost in Chicken Island si inca 2 insule (nu le-am tinut minte denumirea din pacate). Frumos, dar din punctul meu de vedere incomparabil cu Hong.

Dupa cele 10 zile in Krabi, am plecat in BKK unde am stat 4 zile, desi am mai fost si data trecuta, ramane in continuare orasul meu preferat, ori de cate ori mergi, mai gasesti ceva de facut. De hotel nu o sa mai spun nimic pentru ca am stat in acelasi loc - Phachara Sukhumvit.

In BKK am fost la box si recomand, este foarte fun, mi-a placut foarte mult. Sunt in jur de 10 meciuri si noi am avut "noroc" sa prindem si 2 knock-out-uri :). De preferat sa stai cat mai in fata, mai ales daca nu stai bine cu vederea. Noi ne-am rezervat biletele din RO pe net, nu sunt ieftine (cam 200 lei), dar eu zic ca face toti banii.

Am mai fost la acvariu, foarte frumos si ingrijit, multe specii de pesti de toate marimile, plus cativa pinguini. Comparativ, pentru mine este cel mai frumos acvariu pe care l-am vazut si am fost in Barcelona, Lisabona si Singapore.

In aceeasi zi cu acvariul am fost la MadameToussaud - lumea nu e foarte incantata daca citesti pe net, probabil comparativ cu Londra- dar este ok, eu zic ca merita sa mergi. ce e foarte misto e ca poti sa faci ce vrei tu cu figurinele, nu te pandeste nimeni sa te ia la rost. Ai si foarte multe vedete unde ai costume si poti sa faci poze cu ele. Noi ne-am distrat foarte tare.

Bineinteles nu am ratat nici de data asta MBK Mall - pt shopping pentru oameni "ne-bogatani". Gasesti multe suveniruri de toate categoriile si se poate negocia in functie de cantitate.

Cam atat imi vine acum in minte. Oricum, pana la urmatoarea destinatie, Thailanda inca ramane pe primul loc in top destinatii din punctul meu de vedere. Poate Mauritus se apropie (din cele unde am fost), dar doar ca peisaje.

Sper ca nu v-am plictisit (din nou :P).

Sa vedem daca ma descurc sa pun si niste poze :)).

Trimis de danadineata in 16.12.15 17:17:28
Validat / Publicat: 16.12.15 17:58:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 5864 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadineata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster39 [16.12.15 17:41:42] »

@danadineata, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

aleex30 [21.06.17 12:45:12] »

chiar aici sunt rechini... ? ce ati auzit despre... ? seara e ok sa mergi prin localuri sa te plimbi pe faleza... ?

danadineata [21.06.17 13:03:37] »

@aleex30: Eu una nu am auzit si nici nu am vazut rechini in zona. Nu cred ca e cazul sa iti faci griji din punctul asta de vedere.

Restaurante sunt mai multe sau mai putine, depinde de hotel.

Faleza in zona in care am stat noi nu exista, este doar plaja. Problema este ca seara este intuneric (se intuneca pe la 19.00), singurele lumini fiind de la cele cateva restaurante aplasate direct pe plaja.

aleex30, danadineata
Alte impresii din această RUBRICĂVacanţă în Krabi: