ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2015
ÎNSCRIS: 24.08.09
STATUS: CONSUL
AUG-2015

Slavonski Brod - Hotel Central

Inainte de a vă prezenta Hotelul Central din Slavonski Brod, la care am fost cazaţi o noapte in anul 2015, trebuie să vă povestesc cum am ajuns să stăm la acest hotel.

In anul 2014, in drumul nostru spre Italia, la recomandarea unor prieteni, nu am mai innoptat la Belgrad, ci am mers mai departe, până in Croaţia, mai precis până in Slavonski Brod, la aproape 90 Km de graniţa dintre Serbia şi Croaţia.

Pentru că a fost mult mai bine decât ion Belgrad, unde ne-am descurcat destul de greu chiar şi cu GPS-ul, am decis ca şi in acest an să repetăm isprava.

Am căutat pe mai multe site-uri specializate in rezervări hoteliere, şi am găsit cazare, in prima zi a lui august, la o pensiune din Slavonski Brod, nu mai contează acum numele.

Cu doar trei sau patru zile inainte de plecare, primesc mesaj de la booking.com (site-ul prin care in final am făcut rezervarea), că respectiva pensiune nu mai are cameră disponibilă, că imi poate asigura cazarea la o altă pensiune sau, dacaă nu imi convine, să caut eu altă cazare şi să contactez booking.com.

Deşi nu mi-a plăcut deloc vestea primită, am intrat mai intâi să văd alternativa oferită de pensiunea cu pricina. Nu imi convenea. La acelaşi preţ aveam o cameră cu baie comună.

Am căutat cazare in altă parte, şi, ce să vezi. Respectiva pensiune apărea in continuare cu camere libere, mai precis cu acelaşi tip de cameră ca cea rezervată de noi.

In acelaşi timp, pentru că era sfârşitul lunii iulie şi noi vroiam cazare in data de 01 august, perioadă foarte solicitată, oferta de cazare era foarte redusă şi la preţuri mult mai mari decât bugetul nostru.

Am sunat la booking.com (pentru că oricum, nu puteam să anulez cazarea la respectiva pensiune şi să fac altă cazare fără a-i contacta) şi le-am spus că nu înţeleg de ce mi se spune că pensiunea X nu imi mai poate asigura cazarea din moment ce văd ca incă mai are camere disponibile.

„Nu se poate” – mi-au spus cei de la booking.com, „noi ştim că nu mai au camere libere”. Au verificat, şi au văzut că am dreptate. Deşi m-au intrebat dacă vreau să păstrez rezervarea la pensiunea X, am refuzat, pentru a evita prblemele care ar fi putut apărea in momentul ajungerii noastre acolo.

„Foarte bine”- mi-au spus cei de la booking.com, ” căutaţi altceva, şi vă plătim noi diferenţa de preţ, in cazul în care găsiţi o cameră la un preţ mai mare”.

Aşa am ajuns să ne cazăm la Hotelul Central din Slavonski Brod.

Hotelul este situat in centrul micului orăşel, chiar pe strada principală. Este un hotel mic, cu 15 camere, dispuse pe trei etaje.

Camerele, nu foarte mari (cel puţin cea dublă in care am stat noi nu era foarte mare), sunt dotate cu frigider, aer condiţionat şi TV LCD. Toate camerele au baie proprie cu cabină de duş.

Internetul este gratuit in tot hotelul.

In preţul camerei se asigură şi mic dejun, care, nu este bufet suedez, dar eşti servit aproape cu orice doreşti.

Hotelul are şi o parcare proprie gratuită.

Recomand acest hotel pentru cei care vor să innopteze aici în drumurile lor spre Croaţia sau Italia.

Din păcate, nu am fotografii cu hotelul. Incă nu mi-a intrat in obişnuinţă să fotografiez hotelurile unde stau, dar promit să remediez această situaţie.

P. S. La intoarcere, am trimis copia facturii de la cazarea la Hotel Central celor de la booking.com, recunosc, fără mari speranţe de a mai primi ceva bani inapoi. Dar, trebuie să vă spun, că s-au ţinut de cuvânt şi am primit diferenţa de preţ.

Trimis de Mika in 14.12.15 16:15:00
Validat / Publicat: 14.12.15 18:21:52

VIZUALIZĂRI: 2385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

webmaster39 [14.12.15 18:21:30] »

Mutat în rubrica "Central Hotel, SLAVONSKI BROD" (nou-creată pe sait)

=

Mika [14.12.15 21:52:22] »

@webmaster39 - Este chiar acolo. Multumesc.

calatorul [03.12.16 11:06:16] »

@Mika: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile imparatasite.

calatorul, Mika