ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2015
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 04.12.15
AUG-2015

Insula de smarald, Thassos

O insula micuta situata in nordul meleagurilor elene si fiind si cea mai apropiata de Grecia continentala, te asteapta sa ii descoperi frumusetile ei salbatice si sa te bucuri de momente de neuitat.

A patra oara in Thassos si parca totusi mai are multe alte lucruri cu care sa ma uimeasca...

Vreti liniste, multa relaxare, o evadare din lumea stresului cotidean? Da, se poate! Sunteti in cautare de locuri salbatice, plaje ascunse ori chiar piscina naturala? Da, Thassos le are! Ati vrea sa vedeti satute grecesti traditionale, greci autentici care te asteapta in tavernele lor pline de bunatati dupa care tanjesti tot anul? Da, aici in Thassos le veti gasi! Sunteti o fire petrecareata sau curioasa de cum se distreaza si alte nationalitati? Da, Thassos te asteapta la seri grecesti traditionale, bouzuki, dansuri, muzica si voie buna in tot sezonul estival sau de ce nu si cluburi pentru cei tineri! Scuba diving, snorkelling, pescuit ori inchirierea unei motociclete cu care sa inconjurati toata insula patrunsi bieninteles de o adrenalina, in limitele bunului simt, sub razele soarelei si mangaiati de briza marii? Da, aceasta insula iti ofera orice, indiferent de varsta sau „hobbiuri” iar preturile pot spune ca sunt relativ decente...

Voi face un top al plajelor acestei insule, pentru ca, pana la urma, multi dintre noi asta cautam atunci cand mergem la mare, indiferent de destinatie. Cautam soarele, nisipul fin, cafenele cocheste, ape cristaline, in asteptarea unui bronz cu care sa ne vom mandri atunci cand ne vom intoarcem acasa.

Insula se mandreste cu albastrul ireal al marii, carierele de marmura, nisipul fin dar in acelasi timp si cunoscutele plaje cu pietricele cu care, in cele din urma, ne vom obisnui...

1. Marble Beach sau cunoscuta Saliaria -plaja de marmura

O plaja aglomerata de turisti (in mare parte romani) interesati sa descopere cunoscuta plaja de marmura. Din punctul meu de vedere, o plaje pe care e pacat sa nu o bifati.

2. Aliki Beach – plaja in spatele caruia se ascunde un centru arheologic minunat.

Barcutele colorate, apa marii, spiritul grecesc, tavernele cu minunatii din peste si fructe de mare, toate acestea contribuie la crearea unui ambient minunat pentru o zi petrecuta la Aliki.

3. Paradise Beach -este o plaja cu un aer jamaican, intreadevar „it's paradise”.

4. Makryamos Beach – plaja cu valuri si nisip fin este mereu un deliciu pentru iubitorii de plaje frumos amenajate.

5. Salonikios Beach - plaja absolut ideala pentru snorkelling. Magnific!

De precizat faptul ca, este cea mai sudica plaja de pe insula, avand totodata si cel mai frumos apus de soare. Deloc aglomerata, din pacate, putin cunoscuta... The wild beauty of Thassos!

5. Salonikios Beach - plaja absolut ideala pentru snorkelling. Magnific!

Iubitoare de cunoastere si pasionata de locuri specifice grecesti pe care sa le fotografiez cu placere, ori cateva ore la o taverna sau o cafenea greceasca de unde sa urmaresc subtil oamenii si turistii, ma face sa aleg Panagia. Asa ca, in urma unei zile toride pe o plaja din cele enumerate mai sus, ma voi delecta in traditionalul satuc Panagia, situat in nordul insulei, nu departe de capitala Thassosului, Limenas.

Panagia te incanta cu stradutele ei absolut minunate situate pe deal, casele albe si albastre, tradionale grecesti din care isi face aparitia un batranel simpatic care iti face cu mana, glasuind „Yasso”, ceea ce insemna salut. Daca ai noroc si esti in acelasi timp si discret poti gasi chiar o fereastra deschisa, de unde vei observa designul din camerele lor, bibelourile vechi, dulapurile din lemn masiv, tablouri imense si... nelipsita pisica lenevind pe o canapea!

Magazine de antichitati, chilipiruri, acele „bargains” la englezi, souveniruri ori magazine cu tradionale grecesti, printre care miere de pin, miere cu fructe (fig, olives, rosses, cherries, strawberries), delicioase servite cu iaurt dimineata! Totodata puteti gasi uleiuri virgine pentru salate ori gatit, masline, rahat (comestibil) din fructe sau trandafir, pana la produse pentru ingrijirea pielii (acele creme din ulei de masilne, aloe vera sau levantica).

Daca tot vorbim de sate tradionale de pe insula, nu am cum sa nu mentionez si de prima capitala a Thassosului, actualul satuc Theologos cu o istorie si o frumusete inca vie.

Este un sat micut, la doar cateva minute de Potos, in care vei simti fara doar si poate atmosfera specifica greciei de demult. Nu ai cum sa treci pe langa taverne fara sa nu simti imbietorul miros al fripturilor de miel, capra sau oaie sau fara sa nu auzi voia buna a turistilor. Asa ca, in mod cert te vei opri si tu la una. Pentru ca am incercat mancarea din mai multe locuri din Theologos, iti voi recomanda cu cea mai mare incredere taverna Stelios. Intreadevar, plina de turisti romani care au auzit de Stelios, cel priceput la frigarui de miel dar totodata, un om minunat, alaturi de familia lui cu care isi imparte munca in taverna, fiecare de la mic la mare avand cate un serviciu pentru clienti. Te vei simti mai bine decat acasa si te vei intoarce de cate ori vei avea ocazia. Cand vine vorba de ce sa comanzi si cat, de mentionat este faptul ca, portile sunt foarte mari, majoritatea avand si garnitura consistenta langa, carnea de capra (de neratat) iar langa, bineinteles o salata greceasca, sau minunatul gust al branzei feta la cuptor sau prajita. Deasemenea vei fi servit din partea casei cu ouzo sau tsiporou, organe de miel, paine prajita cu ulei de masilne si asa mai departe pentru ca incepe sa mi se faca pofta. In imagine este domnul Stelios, eu si familia mea.

Crestinismul Greciei nu lipeseste nici de pe insula Thassos, acolo unde se afla manastirea Arhanghelului Mihail situata pe un deal si a carei privelisti iti taie rasuflarea. Un loc sfant, frumos cu o vegetatie mediteraneana impresionanta te asteapta sa o vizitezi. La intrarea in manastire, turistii vor primi (daca e cazul) diferita esarfe, pantaloni, bluze colorate foarte dragute.

Limenas sau pur si simplu Thassos -capitala actuala a insulei ma cheama sa descopar cele doua porturi, cel nou si cel vechi, stradute pline de taverne, magazine acompaniate de cate un grec care iti canta cu atata pasiune la instrumentul sau, buzuki si care incanta trecatorii straini. Linistea oamenilor, calmul cu care iti raspund ma face sa cred ca si timpul sta pe loc pentru ei. Iar, atunci cand vine vorba de afaceri, grecii sunt cei mai comercianti, asa ca nu uitati de o negociere dusa, uneori (parca) pana la nesfarsit. Totodata, simtul umorului, daca ai ocazia chiar si sarmul unui grec, va face parte din micile amintiri placute cu care vei ramane in urma calatoriei tale pe meleagurile elene.

Portul vechi-Limenas

Si pentru ca la sfarsitul portului am dat de cel mai „cool” beach bar pe care l-am vazut in intreaga insula, voi posta cateva poze. Ambianta linistita, privelisti de vis, design desprins parca din revistele „ELLE decoration”, m-au incantat pana si cele mai ascunse celule din corp.

Barul se numeste Karnagio si se afla la terminarea portului, fiind ultimul punct al lui. Minunat loc pentru apusul soarelui.

Iar aici te poti simti bine, alaturi de prieteni la o cafea, dimineata, ori la un cocktail sub lumina rosie a apusului de soare si inconjurat de sunetele marii din ce in ce mai agitate si a valurilor care se ciocnesc de marginea stancilor de la Karnagio beach bar.

Indreptandu-ne spre sud-vestul insulei, pornind tocmai din capitala vom da de cel de al doilea oras ca si marime al Thassosului, Limenaria. Pentu mine, acest oras este ca si a doua casa deoarece in fiecare an imi petrec aici cel putin 18 zile. Este un oras linistit, Limenaria avand si cea mai intinsa plaja a insulei, ”Grand beach Limenaria”, in mare parte cu nisip. De neratat in Limenaria este taverna Limani, acolo unde Nikos Argilopolous iti va face cu siguranta o seara de neuitat impreuna cu familia sa. Se mananca bine si pentru ca ai mereu muzica live a muzicianului Nikos, care ne binedispune cu bouzuki si vocea sa, preturile sunt pe masura... O seara la Limani iti va aduce mereu in minte cantecele grecului si gustul calamarilor nu de mult timp prinsi din apa marii Ionice. In imagine, domnul Nikos Argilopolous, partenerul sau de bouzuki, eu si mama. Calamarii de la Limani, cu adevarat deliciosi.

Un alt obiectiv turistic in Limenaria, mereu vizitat de doamne si domnisoare, cat si domni, este Iris Gold si fabrica sa de bijuterii superbe, in adevaratul sens al cuvantului. O delectare de o seara in alegerea unei bijuterii perfecte, va merita cu siguranta. Fabrica de bijuterii poate fi si ea vizitata, in schimb doar dimineata, orele 9-12.

Acestea fiind spuse si povestite, traite si retraite, voi incheia aceasta calatorie a insulei de smarald cu pozele de pe ferry-boat, a pescarusilor jucausi si a dorintei de a mai poposi din nou si din nou pe minunata insula, Thassos.

Trimis de Andrusteo in 14.12.15 10:25:29
Validat / Publicat: 14.12.15 11:05:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrusteo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Salonikios Beach

[14.12.15 10:46:53]

@Andrusteo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elviramvio
[15.12.15 09:24:49]

Bun venit aici pe AFA.

Frumos scris despre Thasos, draga mie si frumoase poze, in special 7 si 8 imi rascolesc dorinta de a ajunge acolo.

Sarbatori cu bine tie si celor dragi!

ALI-Lilas
[24.01.16 12:52:38]

@webmaster26 - buna ziua, puteti sa îmi recomandati si o cazare buna în Thassos, va rog? informatiile despre plaje, foarte utile. mersi frumos, sper sa îmi raspundeti

calatorul
[03.03.16 17:22:18]

Simpatice poze si minunate locuri, mi le reamintesc mereu cu bucurie, felicitari pentru vacanta reusita si vacante frumoase in continuare!

AndrusteoAUTOR REVIEW
[13.05.16 01:15:17]

Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu. Ca si cazare recomand Royal Paradise.

ALI-Lilas, Andrusteo, calatorul, elviramvio
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: