ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2015
NOV-2015
4 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

încărcat de pe telefon!

Weekend relaxant!

In minivacanta de 1 Decembrie am zis sa profitam putin de zilele libere si sa facem o "plimbare" la Belgrad. Spun plimbare pentru ca nu aveam de mers decat 250 km, deci distanta e mai mult decat rezonabila, acesta fiind si unul dintre motivele pentru care am ales aceasta destinatie.

Avand si un copil de 3 ani cu noi ne-am hotarat sa inchiriem un apartament pentru a ne fi mai usoe cu mancarea pentru el.

Dupa un scurt search pe Google am gasit Apartment Park Belgrade, un apartament aflat in zona centrala a capitalei belgradene, intr-un imobil de locuinte private, la etajul 5.

Apartamentul are 3 camere (2 dormitoare si un living) si doua bai, precum si bucatarie complet utilata, iar pretul mai mult decat rezonabil (60 €/noapte).

Acesta se afla, asa cum am mai spus, intr-o zona centrala, in imediata apropiere a acestui imobil fiind Ministerul de Externe al Serbiei, Palatul de Justitie, dar si multe ambasade si consulate.

Si pentru ca ne aflam in Belgrad, prioritatea noastra a fost Gradina Zoologica despre care auzisem si citisem atatea!!!

Gradina Zooligica din Parcul Kalemegdan este chiar frumoasa!

Ne-a ajutat si vremea, un inceput de iarna cu soare si cateva grade cu plus in termometru.

Pretul de intrare este mai mult decat rezonabil, 300 dinari de adult (120 dinari este echivalentul unui euro), iar copiii (nu stiu pana la ce varsta, dar al nostru are 3 ani) beneficiaza de intrare gratuita.

Zoo Belgrad cred ca este unicat si prin faptul ca este pozitionata in interiorul orasului si nu la periferie asa cum sunt gradinile zoologice din marile orase.

Este foarte interesant sa vezi elefantul si tigri sau lei si in spatele lor sa treaca tramvaiul sau masini...

Gradina zoologica este populata de animale din multe colturi ale lumii, de la canguri la elefant, de la tigrul alb si lei la puma, ras, lup si lup alb, papagali, lebada neagra si pauni, cerbi, caprioare, zebre si girafa, ursi si foci, hipopotami si serpi, maimute si gorile si multe animale...

Fiind inceput de iarna, o parte dintre animale (maimutele si urangutanii, cangurii si hipopotamii) se aflau in interior pentru a nu fi afectate de frig.

In interiorul gradinii zoologice este si un mic restaurant, un mic magazin de suveniruri (de la magneti de frigider la cani si farfurii cu imagini cu animale) su cateva tonete cu popcorn si dulciuri pentru copii.

Am remarcat curatenia din spatiile destinate animalelor, precum si curatenia din intreg parcul.

Paunii erau lasati liberi pe aleile din incinta gradinii si nu de putine ori ne plimbam pe alei insotiti de cate un paun;)

La intrarea in incinta Gradinii zoologice mai este un magazin de suveniruri mai mult pentru copii, unde gasesti tot felul de animale de plus!

Dupa vizita la gradina zoologica am plecat la plimbare sa exploram Cetatea Kalemegdan-ului, care este cu adevarat frumoasa chiar si la sfarsit de toamna si inceput de iarna!

As vrea sa revin in Belgrad si intr-un anotimp ma cald pentru ca mi-au ramas multe de vazut, dar si pentru a explora aceasta frumoasa cetate!!!

Dupa o scurta oprire pentru o mica sedinta foto in cel mai inalt varf al parcului, unde am admirat o frumoasa panorama a capitalei Serbiei, dar si varsarea Savei in Dunare, ne-am indreptat pasii spre Muzeul Militar al Serbiei.

Muzeul cuprinde doua sectiuni, una exterioara si una interioara!

Pretul de intrare este mai mult simbolic!!! Spun asta pentru ca un bilet de adult costa 120 dinari, adica 1 €, iar copiii au intrarea gratuita.

Sectiunea exterioara este foarte interesanta, mai ales pentru copii pentru ca sunt expuse tunuri, tancuri, blindate, rachete din cele mai vechi timpuri. Un alt aspect interesant este ca nu exista nicio restrictie cu privire la apropierea sau urcarea pe acestea, spre bucuria copiiilor.

In interior muzeul ofera multe exponate din istoria tumultoasa a Serbiei si fostei Iugoslavii!

Periplul in muzeu incepe cu cea mai recenta pagina din istoria fostei Iugoslavii si anume cu razboiul di anii '90.

Sunt expuse parti ale avionului invizibil al americanilor doborat de sarbi, uniforme si munitii ale soldatilor americani capturati de armata sarba, dar si lansatoare de bombe si imagini cu urmarile si ororile razboiului.

O sectiune intreaga a muzeului este dedicata ctitorului Iugislaviei, Tito. Este expusa inclusiv uniforma acestuia.

Multe exponate care sunt explicate atat in sarba cat si in engleza.

Un punct in minus l-as acorda lipsei de curatenie in acest muzeu, praful de pe exponate fiind foarte gros;)

Facand abstractie de acest inconvenient, muzeul merita vizitat, fiind cu adevarat interesant!

Daca ajungi cu masina personala in Parcul Kalemegdan, parcarea nu este o problema, fiind locuri de parcare suficiente, pe baza de tichet la intrare si platesti la iesire in functie de cat timp stai. Noi am platit pentru 4 ore in jur de 3 €.

Dupa ce ne-am delectat cu animalele si am luat cunostinta cu istoria sarba am facut un scurt popas la un mall din Belgrad pentru a ne potoli cat de cat foamea! Asa ca am facut un mic popas la Usce Shopping Center unde am mancat traditionala plescavita sarbeasca (o plescavita si o cola la pahar costa 260 dinari), iar o felie de pizza costa 180 dinari.

Cursul dianar-euro in incinta mall-ului era 118 dinari=1€, in timp ce la casele de schimb valutar din centrul orasului 1€=120 dinari.

Belgradul mi-a lasat o impresie a unui oras al contrastelor, un oras linistit fata de alte mari orase ale Europei. Amprenta razboiului care a incercat recent aceasta tara este inca vizibila. Este un oras destul de linistit chiar daca este capitala tarii.

Nu am vazut agitatia specifica Bucurestiului, de exemplu. Multe din magazine au un aspect saracacios, iar trotoarele si strazile sunt cu multe denivelari...

Impresionante sunt cladirile afectate de bombardamentele din razboiul anilor '90 lasate intentionat asa pentru a le aminti generatiilor viitoare ororile razboiului!!!

Una peste alta, Belgradul este un oras frumos, o capitala europeana care merita vazuta mai ales ca are avantajul ca nu este un oras costisitor!!!

Trimis de DanielaK in 13.12.15 18:36:10
Validat / Publicat: 13.12.15 19:35:08

VIZUALIZĂRI: 4039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanielaK); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Imagini cu varsarea Savei in Dunare

webmasterX [13.12.15 19:34:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Belgrad, BELGRAD [BEOGRAD]" (deja existentă pe sait)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [13.12.15 21:42:47] »

@Karin S -

Este un oras destul de linistit chiar daca este capitala tarii.

Nu am vazut agitatia specifica Bucurestiului, de exemplu.

Păcat; probabil nu ai mers pe unde o găseai: de exemplu, pe strada Knez Mihajlova - un fel de Lipscani al lor, o zonă pietonală plină de farmec, artiști de stradă, terase și magazine mai „de fițe” (chiar la ieșirea din Kalemegdan) sau pentru seară faimoasa stradă Skadarska, din cartierul Skandarlija - un fel de Montmartre al Belgradului, o stradă veche de peste un secol, păstrată în forma ei inițială, ori malul Dunării...

DanielaK [13.12.15 22:29:02] »

Cand am spus agitatie m-am referit la traficul acela infernal al Bucurestiului cand stai cu orele in masina, blocat in trafic mai ales la ore de varf, sau cand iti ia cateva ore sa iesi sau sa traversezi capitala...

De exemplu, apropou de agitatie, mall-ul lor mi s-a parut mult mai agitat, mai plin de viata si lume fata de multe mall-uri din Bucuresti...

Din pacate nu am ajuns pe celebra Knez Mihaljnova pentru ca aveam un copil mic dupa noi care cam inghetate de frig si tocmai de aceea ne-am propus sa revenim in capitala sarba intr-un anotimp mai calduros!!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / SERBIA [13.12.15 23:58:49] »

@Karin S - A! de agitația aia vorbeai... atunci mergi într-o zi de lucru și vezi cam cât îți ia să treci peste Sava sau Dunăre. Nu mai zic de anumite zone din centru...

DanielaK
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: