ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2015
DIN: sf gheorghe
ÎNSCRIS: 29.09.10
AUG-2013
single

Corfu, insula preferată a lui Sissi

Inițial mi-am spus că nu voi scrie nimic despre aceasă insulă, pentru simplu motiv că nu am văzut decât o mică parte din ea. Apoi, mi-am reamintit minunatele peisaje marine, care mi-au rămas în minte și suflet, atât din drumul nostru de la Igumenita până în Corfu cât și cele din Achillion. De aceea mi-am zis că merită să vă împărtășesc și vouă puținele mele '' impresii'' despre această insulă.

Așadar, Corfu este cea mai mare dintre insulele nordice ale Greciei dar și cea mai frumoasă. Grecii o numesc Kerkira, având o climă temperată, cu multă verdeață pe aproape întreaga durată a anului. Acesta este si unul dintre motivele pentru care este destinația multor turiști.

Ajunsi la Igumenita, dis-de-dimineață ne-am îmbarcat pe faryy-boat și timp de aproximativ 2 ore am călătorit pe mare, ocazie cu care am întalnit o mulțime de insulițe, de un verde intens, unele locuite iar altele nu, până am ajuns în micul port din Corfu, străjuit de turnuri, construite pentru apărarea împotriva invaziilor turcilor.

Mi-aș fi dorit să poposim mai mult pe această insulă dar în program nu era decât un singur obiectiv- palatul Achillion- De aceea mă voi referi numai la acesta.

Palatul este situat la nouă km și jumătate de Kerkira, capitala insulei Corfu, în înverzitul sat Gastouri, unde împărăteasa Elisabeta a Austriei își găsea momentele de liniște și pace, departe de viața deprimantă de la Curte.

În anul 1861, ea face o vizită în acestă insulă, fiind fermecată de frumusețea locului. Cladirea actuală care a si găzduit-o pe împărăteasă cu prilejul acelei vizite a fost o vila - Vraila- Apoi în anul 1889 a cumparat vila și pe locul ei a ridicat palatul a cărui construcție a fost terminată în 3 ani.

Palatul este o cladire impresionantă cu două etaje, construit în stil antic- doric, ionic și roman- Are multe balcoane iar decorarea lui interioară a fost realizată de un grec pe nume Christomanos. Atât la exterior cât și în interiorul palatului au fost amplasate statui, inspirate din mitologia greacă. Interiorul palatului are picturi deosebite. Emblema palatului este o compoziție alcătuită dintr-o coroană și un delfin care este expusă și deasupra porților de intrare.

Denumirea palatului, de Achillion a fost dată de împărăteasă din respect pentru eroul lui Homer care în viziunea lui Sissi, constituia combinația perfectâ între frumusețea zeiască și noblețea sufletească.

Împărăteasa venea aici, cu precădere, primăvara și toamna, bucurându-se atât de natură cât și de simpatia locuitorilor insulei. Această simpatie a fost reciprocă, fiind împărtășită și de împărăteasă care aflând că satul duce lipsă de apă, a săpat pe cheltuiala ei o fântână care a rezolvat aceasta problema. Izvorul este numit Platanos sau izvorul împărătesei.

După moartea ei tragică, asasinată fiind, palatul a fost moștenit de una dintre ficele ei- Maria- Valeria- însă acesta a rămas închis până în anul 1907, când a fost cumpărat de împăratul Germaniei, Wilhem al -II-lea. După exilarea acestuia în Olanda, palatul a ajuns din nou fără locatar, primind în anii ce au urmat diferite destinații- spital, cartier general al armatei franceze și sârbe, cazinou.

Interiorul palatului este decorat cu multe obiecte personale ale împărăteisei ș ale kaiserului, achiziționate de statul grec.

Aceasta ar fi pe scurt povestea acestui palat a cărui existență este datorată acestei misterioase și sensibile împărătese.

Trimis de carmenvieru11 in 13.12.15 15:17:27
Validat / Publicat: 13.12.15 16:32:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmenvieru11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Aceeași grădină a palatului Achilion.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

webmasterX [13.12.15 16:32:16] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Achillion - palatul împărătesei Sissi, CORFU" (deja existentă pe sait)

gettyy [13.12.15 16:59:57] »

@carmenvieru11:

Si eu am vizitat în această vară Palatul Achilleon şi m-a impresionat prin frumusețea exponatelor de epocă, statuile la scară naturală, picturile enorme... dar mai ales grădinile exterioare atât de bine întreținute, terasa cu vedere la mare... cu o panoramă superbă!

Da, frumusețea şi tristețea împărătesei Sissi ca şi întreaga ei poveste, de fapt, m-au urmărit mult timp!

Felicitări pentru articol şi mulțumesc pentru frumoasele aduceri aminte!

Corfu este o insulă de vis aşa că merită s-o mai vizitezi o dată... în intregime!

Vacanțe frumoase îți doresc!

carmenvieru11 [15.12.15 18:53:50] »

@gettyy - multumesc pentru urarea ta. Imi pare bine ca si tu ai avut aceleași impresii desore acest palat.

anemarie29 [25.01.17 16:21:52] »

@gettyy: va rog, cam cat costa biletul de intrare la castelul lui sissi din corfu, sau poate ati facut un tur al insulei prin [...], deci cat este de persoana acest tur?

webmasterX [25.01.17 16:32:56] »

@anemarie29: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

carmenvieru11 [02.02.17 09:07:28] »

Daca imi aduc bine aminte cred ca 14 euro.

gettyy [02.02.17 09:23:15] »

@anemarie29:

Scuză-mă, te rog, abia acum am văzut mesajul.

Am scris în articol: intrarea în palat a costat 5 euro.

Da, a fost un tur al întregii insule (costul excursiei fiind de 35 euro) care a cuprins și vizita la palat.

anemarie29, carmenvieru11, gettyy
Alte impresii din această RUBRICĂAchillion - palatul împărătesei Sissi [Gastouri]: