ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
AUG-2010

Park Prater - un loc pentru toate vârstele

Că Viena poate oferi turiștilor multe locuri frumoase, este un fapt notoriu. Nu fac un clasament al frumuseții obiectivelor turistice vieneze, pentru că acesta depinde de gustul fiecăruia. Eu am mers cu mașina la Viena de câteva ori, am văzut majoritatea obiectivelor turistice, mai mult din exterior și am fost și la Prater de 2 ori. Eu cred că Parcul Prater place oricărei vârste și o jumătate de zi este suficientă să-l vizitezi. Reușita acestei vizite depinde de doi factori, starea vremii și neapărat să fie cât mai multă lume. Praterul cu puțini vizitatori este trist, o bună parte din aparate nu funcționează pentru că nu au solicitări. In fine, ar fi mai mult de scris, dar mă opresc aici.

Despre Prater au scris foarte bine @Unq, @Presario, @Adreea-c și desigur ploieșteanca mea @ Valentina 69. Am văzut majoritatea fotografiilor care sunt reușite. Am și eu, făcute din alte unghiuri de pooză și sper că vor prezenta interes. Dar, cele mai multe imagini le-am luat cu camera video, care oferă mult mai mult decât orice fotografie, arată întregul program al unui aparat cât și reacțiile persoanelor din el în diferite „faze tari” In subsidiar eu am făcut și fotografii.

Părerea mea este că Praterul este un un univers modern al aventurilor. Frumos este să fi în acele aparate și tot frumos este să privești de jos, de lângă ele. Unele aparate sunt pretențioase în ce privește selectarea celor care le solicită, mă refer la starea fizică a organismului fiecăruia. Unii nu știu și la coborâre nu arată prea bine.

Câte ceva despre unele aparate de acolo.

Unul este Tornada (aceea cu săgeata ca de fulger) care are 4 canapele. Brațul mare, de susținere se rotește și în același timp se rotește și axul pe care sunt canapelele, răsturnându-i peste cap. Aceasta dă senzații tari, auzi strigătele celor din el.

Un alt aparat de senzație este acela cu un braț inalt de cca. 40 m. care se rotește în plan vertical și la ambele capete are câte 2 canapele care si ele se rotesc la 360 grade. Nu oricare se simte bine în acst aparat.

Sunt aparate care dau senzații și mai tari. Unul este Prater Turm, cum ar fi la noi caruselul cu cu scaune în lanțuri, numai că în Prater acestea sunt ridicate pe o coloană foarte înaltă (pe internet scrie 117 metri). Caruselul cu lanțuri ajuns așa de sus, rotesc scaunele în plan orizontal (P-4).

Un alt aparat interersant este Space shoot. Este un aparat cu o coloană foarte înaltă care la bază are 2 câte 2 scaune (circa 6 sau 8). Acest aparat poate să producă brusc, accelerații impresionante, pe verticală, în sus cât și în jos și eu l-ași recomanda doar celor care se simt tari.

Dar sunt și aparate mai blînde, cum ar fi Montagne russe. Plutești pe un râu artificial, în sus și jos, într-un locaș al unui trunchi de pom și la sosire, oprirea bruscă stropește oamenii mai de aproiape.

Haideți să vă spun una „tare” Vedeți că pe o alee este o gorilă de vreo trei metri, fixată pe un perete la cca. 1 m. de sol. Vă sfătuiesc să nu vă apropiați prea mult de o anume zonă intimă a corpului său, că vă stropește cu un jet de pipi (în realiatea este desigur, apă) și hazul celor din jur este enorm. O am fotografiată, dar din condescendență, nu postez fotografia. Imaginea video este teribilă. Am stat acolo „la pîndă” cu camera video și vizionarea face toți banii.

Sunt multe aparate și locuri interesante. Înainte să închei, scriu despre un aparat pentru toate vîrstele. Este Roata uriașă și în Prater sunt două. Una cu cabine roșii și altă roată, cu flori, în locul vagoanelor sunt câte 2 scaune pe toată circumferința roții. Stai pe scaun, în exterior, afară și senzațiile sunt mai intense. Înălțimea ambelor roți este de cca. 65 metri și când ajungi sus, îți oferă o splendidă imagine a Vienei. Eu am preferat această roată.

Ar fi mai multe de scris. Eu mă opresc aici și vă invit să-mi vedeți fotografiile și dacă ajungeți pe la Viena, mergeți și la Prater Park.

Trimis de Mihai18 in 12.12.15 10:43:55
Validat / Publicat: 12.12.15 14:22:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Roata uriașă, cu flori, cu câte 2 scaume pe circuimferința ei. Inălțime maximă 65 m. Doar în aceasta am fost și eu.

nicole33
[12.12.15 14:28:51]

@Mihai18 -

A sosit și primul vot.

Și mie mi-a plăcut acest parc, vizitat cu foarte mulți ani în urmă. Nu am încercat decât Roata mare. Se învârtea atât de încet încât am înghețat de tot. Aș mai repeta experiența, dar nu de revelion.

Mihai18AUTOR REVIEW
[12.12.15 14:41:14]

@nicole33 - Sărut mâna pentru vizită, mai ales că ați fost prima vizitatoare a review-ului. Sincer, și mie mi-a fost puțin teamă în acea Roată mare, fiind afară și nu ca cei din Roata cu vagoanele roșii. Roata se oprea la fiecare rând de scaune, unii coborau alții urcau și noi eram în aștetare tocmai acolo sus, unde nu eram în largul meu. Dar, această viteză „de melc” mi-a oferit posibilitatea să fac câteva fotografii. Cu bine.

Dragoș_MD
[12.12.15 15:59:26]

@Mihai18 -

Hai să nu punem alături două chestii care în afara formei nu au mai nimic în comun!

Ceea ce numești „roata uriașă cu cabine roșii” () este de fapt Wiener Riesenrad, pre limba vienezilor. Și are în spatele ei o întreagă istorie... Construită încă din 1897, a trecut cu bine de două războaie, de anul 2000 și încă funcționează, în piața al cărei nume l-a dat. (RiesenradPlatz).

Ailaltă, e o simplă roată mare de bâlci; una cam la fel e de exemplu lângă „minunata” copie de turn Eifel din Nisipurile de Aur, la vecinii de la sud de Dunăre. Numele atracției în parc este Blumenrad (Roata Florilor) și are o înălțime de numai 35 de metri.

Pe de altă parte, ceea ce ai descris mai sus ca fiind „Parcul Prater” este ceea ce (tot vienezii) numesc „Wurzelprater” adică pe românește ar fi ceva cam așa: „Prater-ul cârnățarilor”. Harta sa e aici.

Parcul Prater e de fapt mult mai mare și are și alte chestii de oferit în afara bâlciului și a roții mari. Inclusiv un stadion! (Ernst Happel Stadium)

De menționat și posibilitatea de a folosi un card de reduceri în parcul de distracții (Pratercard) care oferă 10% reducere la orice, plus o cursă gratis (oferită aleator, de către sistem) pentru fiecare 100 € cheltuiți.

Amfostacolo și eu și cred că știu ce spun.

Camelia19
[12.12.15 19:33:32]

@Mihai18 - Frumos articol, felicitari! Ai mare dreptate, Prater e pentru toate varstele, dar ma mir, apropo de ecoul lui @Dragos cu care rezonez si eu, ca nu te-ai dat in celebra "Wiener Riesenrad", practic simbolul si cea mai romantica atractie a parcului de distractii. Eu numai pentru ea m-am dus acolo, si, daca tot m-am dus, m-am mai dat in cateva, printre care Prater Turm, Volare, rollercoaster si mai vreo cateva. Insa Marea Roata Vieneza am pastrat-o pentru seara, cand incepea sa se aprinda iluminatul stradal in Viena, iar peisajul era unul de vis. Marea Roata Vieneza e mult mai mult decat un aparat de distractie, cum e cealalta roata, e un simbol, practic sufletul si mandria Praterului si numai faptul ca am calcat si eu pe podeaua uneia din cabine mi s-a parut atat de emotionant. Un alt detaliu interesant e acela ca unele cabine se pot inchiria pentru cina, cu tot decorul aferent, am avut ocazia sa vad o astfel de cabina...romantism pur Felicitari pentru vizita si pentru poze, foarte frumoase.

Mihai18AUTOR REVIEW
[12.12.15 19:50:46]

@Dragos - Vă mulțumesc. Nu mai lungesc vorba, dv. aveți dreptate și pt. aceasta am și votat ecoul. Cu bine.

Dan&Ema
[10.01.16 09:52:16]

Si noua ne place Prater-ul unde am ajuns de mai multe ori. Tin minte ca la ultima vizita pe vremea cand nu eram pe AFA prezent am mers cu Emi, fiul nostru (Denisa nu se nascuse) aproape zilnic in Prater desi am prins o vreme tare ploiiasa.

Si sustin si eu ideea ca e un parc pentru toate varstele si... Emotiile

Camelia19, Dan&Ema, hlli, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂPrater Park (parc de distracții):