ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2015
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2009

Când nu ai de lucru, îți faci!

Buna!

Acum 7,8 anisori era o moda printre cunoscuti nostri sa-si petreaca vacantele in Austria si uite hop si noi cu fetita in Austria pentru a 2 a ora cei drept. In luna septembrie 2009 am ajuns in zona Zillertal, veniti tocmai de la Baile Felix in papuci si ajunsi aici pe o vreme cainoasa cu ninsoare si zloata afara de nu iti venea sa dai nici cainele la plimbare.

Ma si urla fimea ca am luat-o de la Baile Felix si am adus-o aici de nu stiam ce e sa mai facem si cum sa o potolim. Langa pensiunea din Fugen unde am fost cazati un centru de informare turistica si zic hai sa vedem ce putem face caci ca un facut baile termale din Fugen intrasera in revizie chiar in ziua sosiri noastre si asa au ramas pe toata durata sejurului nostru. Doamna de la informare turistica draguta ne-a indrumat spre urmatoarea statiune montana la Mayrhofen unde se afla Erlebnisbad.

Cum am intrat in localitate prima persoana pe care am intrebat-o ne-a si indrumat si tin minte ca se afla relativ aproape de intrare in statiune si bine semnalizata, am reusit sa cerem un bilet family cred ca pentru 2 ore si am intrat victoriosi cu copilul in aquaparc. Desi afara putine grade in termometru atmosfera era placuta chiar calduta imi amintesc. Ne-am lasat hainele la vestiare (era separta barbati de femei) si binenteles cu copilul foarte multumit am inceput sa exploram incinta cu pereti viu colorati.

Ce am gasit aici

In primul rand am avut acces doar la zona acoperita a aquaparcului afara fiind foarte frig. Am tras cu ochiul si prin geam am vazut o zona de plaje cu piscine, tobogane etc.

Zona acoperita foarte interesant impartita astfel ca totul se petrece in jurul unei piscine atipice destul de mare unde intr-un colt am dat peste o zona cu vartejuri, in alta zona masaj acvatic in alta zona se putea inota un coltisor era destinat jacuziului. Adancimea piscinei varia in functie de activitate si nu cred ca depasea 1,50m. Peste aceasta piscina se afla un podet viu colorat care te traversa din zona de relaxare in zona geamurilor unde pe timp de vara exista o legatura prin apa cu zona exterioara.

Special pentru cei mici exista un bazin cu jucari separat de aceasta zona destinata mai mult celor mari. Din zona de relaxare se poate urca la o terasa restaurant de unde ai o perspectiva superba a bazinului central dar si a zonei exterioare. Nu am incercat restaurantul dar am vazut ca se duceau clienti chiar cu copii foarte mici.

Tobogane interioare

Crazy river

Pana aici totul mi s-a parut la superlativ dar... am dat peste tobogane.

Sincer am vazut eu ca exista o persoana care se ocupa de niste butoane, de niste camere de luat vederi dar zic eu ce poate fi atat de rau intr-un tobogan e drept ca destul de alambicat mai ales ca nu-i vedeam capatul.

In fine tipul de la tobogan o indruma pe fimea cumva cum sa se aseze intr-un colac care o depasea ca marime cu mult.

In fine copilul tot copil pleaca ea si apare foarte multumita din josul toboganului pe o scarita.

Si zic hai si eu sa incerc nazdravania asta, ma asez pe colac si dai inainte, am intrat in tubulatura impinsa de apa si cand imi era lumea mai draga ma opresc intr-un mic bazinas cred ca avea 30,40 cm si ma i-a un vartej si ma da cu capul de marginile bazinasului de numai stiam unde sunt si unde trebuie sa ajung, in fine tipul de la camerele de luat vederi imi vede neputinta si opreste pravalirea apei astfel ca reusesc intr-un final sa imi continui drumul prin tubulatura pana ce credeti dau de alt bazinas apa iar ma arunca de paereti si iar opreste nenea apa, ii fac semn ca o iau in patru labe pe tubulatura.

La finalul traseului ii gasesc pe ai mei lesinati de ras si binenteles ca pentru ei distractia asta a continuat in timp ce pentru mine clar se incheiase.

In afara de Crazy river mai era un tobogan de culore rosie pe care nu l-am incercat.

Incinta aquaparcului mai adaposteste un wellness cu sauna, solar, masaj si altele pentru care se plateste separat.

Recomand aquaparcul pentru cei care vin cu copii micuti in zona Zillertal, imi aduc aminte ca totusi biletul de intrare nu a fost prea scump si se poate cumpara pe diverse fractiuni ale zilei.

Cu bine!

Trimis de adrianbogdan in 10.12.15 16:49:32
Validat / Publicat: 10.12.15 17:34:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 la vartejuri

[10.12.15 17:32:05]

Fain recomandarea

Mutat în rubrica "Aquapark Erlebnisbad [Mayrhofen], MAYRHOFEN-FINKENBERG" (nou-creată pe sait)

[10.12.15 17:37:04]

krisstinna
[10.12.15 20:40:28]

Vai, cum au trecut anii peste noi! Ce adolescentă superbă ai acum lăngă tine/voi! Ce micuță era!

Mihai18
[10.12.15 21:23:01]

@cristinaoranici - Subscriu la tot ce a scris Cristina. Mi-a plăcut și review-ul, scurt dar foarte natural povestit. Mulțumesc pentru toate vizitele. Rog scuze Adriane, am apăsat greșit pe butoane. In context, este clar că am vrut să mă adresez ție. Scuză-mă Cristina.

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[11.12.15 15:47:21]

@webmaster - eu zic ca acolo se afla

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[11.12.15 15:58:28]

@cristinaoranici - Buna Cristina! au trecut ceva ani de atunci acum fata mea are alte ifose, dar per ansamblu ne intelegem bine. Te pup Cristina si sper sa ne revedem curand.

@Mihai18, sa stiti ca va urmaresc am remarcat ca stiti bine Istanbulul. Deci avem aceeasi pasiune pentru Turcia, la fel si Cristina si inca cativa care scriu frecvent despre poporul otoman.

Salutari!

Mihai18
[11.12.15 21:37:36]

@adrianbogdan - Referitor la „Să știți că vă urmăresc..... ” Am observat de mult, în ordinea alfabetică, totdeauna sunteți primul pe lista celor care votează ce scriu eu. Vă mulțumesc pentru toate vizitele făcute mie. Și acum despre copii pentru că amândoi avem fete. Eu am crescut două fete, 8 ani diferența de vîrstă între ele. De mici, în fiecare an le duceam la mare. Eu acum le-am înțeles gândirea lor la vîrsta pubertății. Începând cu vârsta de 15-16 ani, pe rând, nu le mai plăcea cu noi, seara nu prea le ardea de culcare și în anii ce au urmat au luat calea Costineștului. Te sfătuiesc să nu o condamni (nu-i așa Cristina?), las-o să se bucure de frumoșii ani ai tinereții. Și tu ai fost tânăr, ai uitat? Cu bine.

[23.01.16 22:14:56]

Foarte amuzant acest review si m-am vazut pe mine anul trecut la Aquamania in Albena unde m-a pus naiba sa vreau si eu sa ma dau pe tobogan cu baietii mei (15 si 20). Si m-au dus la cel mai greu unde m-au asezat " strategic" cu fata spre coborare, insa la pornire colacul s-a rasucit astfel incat m-am pomenit cu spatele ca o iau la vale, strangeam tare de colac si aveam senzatia ca in secundele viitoare voi zbura spre deliciul tuturor. Cand am ajuns la final am zis ca nu ma mai prinde nimeni pe acolo, poate pe altul mai simplu da insa pe acela un nu categoric. Insa parcul acvatic este foarte dragut si merita vizitat. Au de asemenea o zona de Crazy river pe care o ador. Concedii placute si in 2016 si votat cu placere.

adrianbogdan, Mihai18, mishu