ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.12.15
NOV-2014

'Aici se va săvârși ultima Sf. Liturghie': Pustiul Iudeii - Mănăstirea Sf. Sava

In acest loc, se va savarsi ultima Liturghie a acestei lumi...

Cuvintele, Parintelui Calinic, monah român, din partea Moldovei, nevoitor si rugator la Dumnezeu, din Manastirea Sf. Sava din pustiul Iudeii, Palestina, Tara Sfanta..., 17 km. de Bethlehem!

Acum, aproximativ 1500 de ani, aici, in pustiul Iudeii, in stancile neprimitoare si apoi la cativa pasi de ele, vietuind ca pustnic, Sfantul Sava, pune (impreuna cu Sfantul Teodosie), temelia vietii de obste, ridicand una din cele mai frumoase Manastiri a lumii!

Loc de inchinare, randuit doar barbatilor pelerini, construit din piatra, cu ziduri si fortificati, (necesitati istorice, ) aflat in coborare de la poarta, acest loc poarta rugaciune milenara, post si nevointa pentru... noi! Piatra se indura, si se... inchina, sub "povara" rugii, si apoi ca recunostinta ajuta, ca apa si asa putina, sa devina aghiazma, find martora cu mila la... truda si nevointa!

Dupa ce parca, cu teama, tragem usor de manerul portii de fier, zidita in masiv de piatra, ce nu ingaduie nici o privire, auzim sunet de clopote interioare, ce vestesc monahilor, pelerini cu gand de inchinare!... Intram, coboram si ne... pregatim, cu ceva ce nu este al nostru, si stim si simtim, Harul locului binecuvantat!

Suntem doar trei barbati, desprinsi de grupul mare, ca niste... disidenti! Ne -am asumat greseala, bat-o vina! Apoi... apoi, prin cuvintele de invatura, cuvinte ziditoare, harice, timp de doua ore, pierdem..., pierdem spatiul si timpul, ochii curg siroaie de lacrimi -ca strigat la multimea de pacate-, ingenunchem si cu "frica" ultimului ceas"... ne rugam!

In rastimp, un glas ingeresc-cel al parintelui-, printre lacrimile sfintiei sale, ne indeamna sa cantam, sa aducem Lui Dumnezeu Slava si Maicutei Sfinte imne... o facem in toata smerenia nevredniciei noastre, si apoi... si apoi, fara sa stim ca ne despartim de vesnicie, Parintele Calinic, ne da duhovniceasca imbratisare: ne ia capul in mainile sale, il duce in dreptul inimii, ne saruta fruntea... si primim starea de pace.

In acele momente, totul, absolut totul din fiinta mea dorea, ... dorea, sa raman acolo! Urcand scarile si iesind pe poarta ce ascundea vesnicia dar si..., bucuria sfanta, aveam un singur gand:"Ce bine este, Doamne, cu Tine".

Va recomand cu caldura sa vizitati acest loc de inchinare, mai ales ca, intr-un alt post din aceasta sectiune, am aratat cat de usor si ieftin puteti ajunge aici...

Trimis de pelerin12345 in 08.12.15 17:08:26
Validat / Publicat: 08.12.15 23:18:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 7196 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Si turnul Manastirii Sf Sava, pe zid poposind... porumbeii albi, in plin desert, cel al Iudeii

Iubita
[09.12.15 04:14:04]

Foarte frumos, bravo!

Îmi poți spune, te rog, cum pot achiziționa o excursie ieftină pentru această destinație? Tu cum ai procedat?

Parcă nu am curaj să plec de una singură într-o asemenea călătorie.

[09.12.15 08:56:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperind Israelul, #CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

mariana.olaru
[09.12.15 09:23:15]

Am fost tentată să răsplătesc review-ul tău cu doar 350 puncte, pentru că de această dată nu ne-ai răsfăţat nici cu descrieri generoase, nici cu recomandări utile unui posibil pelerinaj. Dar citind rând cu rând articolul tău, am descoperit că eşti şi un narator "de suflet", făcându-ne mai mult decât în trecutele articole, părtaşi ai simţirilor sufleteşti pe care le-ai încercat în acel loc binecuvântat de secole prin rugăciunile atâtor sihaştri care şi-au dăruit viaţa pământească lui Dumnezeu. Mi-au plăcut atât de mult cuvintele tale încât cred că meriţi cu prisosinţă 900 PMA!

Şi pentru că am trăit şi eu acea stare de sublim bine, în care poţi să spui "Ce bine este, Doamne, cu Tine", aştept cu nerăbdare următoarele tale postări, ca să mă regăsesc prin lectură în atmosfera pământului făgăduit

[09.12.15 10:48:21]

@mariana. olaru - Va multumesc, doamna! Va multumesc pt partasia gandurilor, va multumesc pt emotia d stra, pt trairea si sensibilitatea unui suflet ce a vibrat, ca si mine, aratandu ne astfel, ... intoarcerea la izvoarele primare, acolo, unde pt o secunda... ne am adapat!

[09.12.15 11:52:30]

@Iubita - Va salut, sarutmana!

Am decsris in primul articol publicat pasii pe care ar trebui sa i faceti (in opinia mea) pt a va asigura un pachet ieftin si decent pt Israel respectiv Ierusalim. Low costul nostru, are cu 50-60 zile inainte de cursa, bilete de avion directe, ieftine: pt februarie de ex. pt o calatorie de 7 zile in Tara Sfanta, acum, veti putea plati in jur de 80 euro, dus intors cu bagaj de mana in dimensiunile descrise, si nu mai mult de 10 kg... parerea mea: suficient bagaj pt un pelerinaj! In ceea ce priveste hotelul, veti gasi in postarea amintita, aici, pe site, o lista de hoteluri, ieftine si decente! Eu voi pleca din nou in 12 ianuarie, cu un grup de 10 prieteni, la un cost de 350 euro, pachet :avion+cazare+mic dejun+ cheltuieli de transfer si deplasare. Va recomand cu caldura, sa incercati varianta pelerinajului selfmake, datorita costurilor reduse in comparatie cu... ? /, dar mai ales pt timpul pe care il puteti petrece la obiectivele de inchinare, ... din nou in comparatie cu pelerinajele organizate de grup! O zi binecuvantata plina de lumina si pace... Doamne ajuta

vivileana
[01.02.18 09:17:17]

Am citit cu atentie si bucurie toate impresiile lasate de calatoria dvs in Tara Sfanta si pot spune ca dintre toate postarile, ale dvs mi se par cele mai interesante, au si descrierei, si informatii prectice si suflet.

Eu si familia, adica sotul si fiul nostru adolescent de 17 ani, vom pleca 18-25 feb, o zi jumatate la Tel Aviv apoi marti-duminica la Ierusalim, pe cont propriu.

Am evitat pelerinajul organizat pt ca sotului nu ii plac excursiile de grup si fiul s-a indepartat de biserica, nu si de credinta. Asa incat eu sunt organizatorul, a mea fiind ideea pt a-mi petrece acolo a 50-a aniversare impreuna cu familia.

Am rezolvat avion si cazare, urmeaza restul.

As avea cateva intrebari:

1. ar fi mai bine de Sabat sa mergem la Beetlehem si Ierihon, sunt deschise acolo bisericile? M-a impresionat ce ati povestit despre Mrea Sf Sava si mi-as dori ca barbatii mei sa ajunga acolo si sa isi gaseasca pacea

2. Ati ajuns la Masada, ati urcat pe jos, daca da, cum e urcusul, fata de Apuseni, de exemplu?

3. Am inteles eu bine, se poate plati in dolari americani sau se schimba dolarii in shekeli? Cum e mai bine, sa platesti cash sau cu cardul, din experienta dvs.

4. Legat de vreme si Marea MOarta, din ce m-am interesat eu, nimerim la 10-14 grade si perioada ploioasa. In conditiile astea, pe langa pelerine si pantofi waterproof, mai e cazul de incaltari pt intrat in Marea Moarta? Programul tb facut variat pt a nu exaspera pe tanarul care a acceptat sa vina in excursie.

5. Ati mai avea vreun sfat pt acest mic grup, cu caracteristicile pe care vi le-am mentionat?

Multumesc f. mult

[01.02.18 09:45:25]

@vivileana: Doamne ajuta, calatorie binecuvantata, pace si bucurie sfanta sa aveti.

1. M rea Sf Sava cel Sfintit; miercurea si vinerea inchisa; ajungeti din centrul Bethlehemului (statia centrala) sau rugand receptia hotelului, daca aveti cazare si in Bethlehem, pt un taxi sau sherut (microbuz galben) taxi mai bine pt 3 persoane; veti cere soferului pret pt cursa la Mar Saba (in drum la sosea aveti si M rea Sf teodosie cu Pestera Magilor) sa va duca la un pret nu mai mare de 200 sekeli, in care este inclus si timpul de steptare.

2. asa este, ati intuit bine Sambata mergeti in Bethlehem pt inchinare vizitare Biserica Nativitatii Grota Laptelui si Biserica Campul Pastorilor. Ultim cu un taxi sau 2 km pe jos din centru spre Bet Jala.

3. categoric cash. dolari (au tendinta generala dea socoti paritate euro dolar 1:1) cmparaturile le faceti in Bethlehem, mult mai ieftin, cu negociere riguroasa. in bethlehem la casele de schimb (bine dar nu obligatoriu pt masa si cumparaturi sekeli) schimbati ratie de 50 dolari sau mai mult puteti schimba si lei sekeli va trebuiesc pt bilete autobuz, mancare si cumparaturi.

4. Marea Moarta nu necesita incaltari specilae atentie taxa de intrare aprox 59 sekeli de persoana preturi foarte mari terasa din incinta. poate Kalia ceva mai jos.

5. nu m a interesat Masada, pt pruncutz, Tel Aviv ul o asa i satisfaca nevoia de si altfel si de distractie; din experienta am avut adolescenti in grup sunt impresionati de tot ce este in Ierusalim (duhovniceste vorbind)

cu orice altceva din suflet si cu mare drag poate telefonul meu: 0773763410

vivileana
[08.02.18 10:52:53]

@pelerin12345:

Buna ziua si va multumesc din suflet pt raspunsul promt. Din pacate eu m-am miscat mai greu pt raspuns, am zis chiar ca o sa va sun sa ma sfatuiesc cu dvs pt program. Am zis ca miercuri sa vizitam Ierusalim, joi sa mergem la Masada, rezervatia En Gedi si Marea moarta si partea evreiasca din Ierihon unde zic ei ca a avut loc botezul, sambata Beetlehem cu Ierihon si biserica Sf Sava, duminica plecam. Mai raman marti dupa-amiaza si vineri. Ce ati propune ca traseu pt Ierusalim, ati vizitat si muzee acolo? Multumesc mult, Viviana

[10.02.18 11:50:52]

@pelerin12345: de data aceasta imi cer eu scuze din data de 5 pana in 9 luna aceasta am fost cu grup in Ierusalim. Ierusalimul se bate la pas este greu de facut alte obiective in afara celor religioase cu atat mai mult incat aproape este imposibil sa le faceti pe toate intre o singura zi cu pace si bucurie

Iubita, mariana.olaru, pelerin12345, vivileana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Israelul: