ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2015
ÎNSCRIS: 19.05.15
DEC-2015

Bruxelles și Bruges

Perioada sejurului : 3-6.12.2015

Ne hotarasem ca in iarna asta sa vizitam una din faimoasele piete de Craciun din Europa, si dupa ce am studiat ofertele de zbor si cazare am ales, Bruxelle. Am luat individual biletele de la Wizz Air catre aeroportul Charleroi de langa Bruxelle, si un apartament cu 2 dormitoare si un living de pe airbnb.ro. Am fost 4 persoane aproximativ 500 ron/pers. (rezervate cu 2 luni inainte)

Fata de alte articole pe care le-am studiat si eu inainte de plecare preturile au crescut. Eu citisem ca un bilet cu un autobuz shuttle de la Charleroi la Bruxelle (gare du midi) 14 euro dar de fapt era 17 euro. Cand ajungi in aeroport iesi pe usa din dreapta si acolo vei vedea autobuzele Shuttle, iar mai in fata putin un ghiseu de bilete de unde va puteti procura bilete dus-intors, mai ieftine, 15.5 euro (doar daca il iei direct de acolo dus intors).

Pentru inceput va sfatuiesc sa va echipati cu incaltari foarte comode deoarece au foarte multe strazi cu piatra cubica, si veti merge foarte mult pe jos. Parlamentul European, Palatul Bruxelle, Palatul Justitiei, Grand Place sunt una langa alta aproximativ si nu ar avea rost sa mergeti 1-2 statii cu un autobuzul si sa platiti 2,5euro pt bilet (bilet valabil 1 ora pe toate mijloacele de transport).

Atacurile teroriste din ultimul timp si gradul de alerta de la ei, cica i-ar fi facut pe comercianti sa piarda mult la incasari si sa reduca din pret, ceea ce nu e valabil.

Atomul si Mini Europa sunt in alta zona a orasului, la capatul liniilor de autobuz 84 si14 si metroul 2 si 6

Daca aveti de gand sa stai minim 3 zile, va recomand sa va cumparati de un ghiseu de bilete unde sa puteti platii cash (sunt destul de rare, ei merg mult pe automatele de bilete care merg doar cu monezi) o cartela Jump cu 10 calatorii – cartela costa 5 euro si o poti reincarca cu 10 calatorii – cost total 17 euro. Daca sunteti un grup de 2,3, 4 persoane, si veti calatorii mereu impreuna nu are rost sa cumparati cate o cartela de fiecare, ci o singura cartela, pe care o veti reincarca cu cate 10 calatorii pt fiecare persoana, iar in momentul cand veti intra in autobuz va trebui sa treceti cu cartela pe langa scaner de 2-4 ori, cate persoane sunteti. Acest card este valabil atat pentru autobuze cat si pentru metrou.

Ca sa va faceti cat de cat o idee de ruta autobuzelor si cea a metroului, ar fi indicat sa studiati din timp ce trasee si ce legaturi aveti cu punctele de atractie. Autobuzele/metroul circula destul de des (timp de asteptare maxim 4-5 min).

Nu va recomand plimbari cu taxiul, decat in caz de forta majora. Sunt foarte scumpe (pornirea 2 euro, si 2 euro/km) iar infrastructura lor lasa de dorit, ambuteiaje cam la fiecare intersectie mai mare, foarte multe semafoare, vei avea impresia ca mai mult stai decat sa mergi.

Ca sa va faceti o impresie de preturi, ganditi-va ca tot ce e la noi 1 leu la ei = 1 euro. Daca la noi biletul de autobuz e 2,5 lei la ei e 2,5 euro.

Ca marchet de unde va puteti face o serie de cumparaturi la un pret mai ok este mega image.

In prima seara am fost sa admiram Atomul luminat pe timp de noapte, si cam atat ca Belgienii au un program destul de redus in ceea ce priveste programul de lucru, la vizitat muzee, cladiri, etc. Chiar langa este si Mini Europa, pe care l-am vizitat a 2-a zi cu 15 euro, si pe care il recomand! E impresionant dar dejamagitor la capitolul ce cladire reprezentativa tarii noastre apare detaliata acolo, si anume Palatul Mogosoaia cu o figura Dracula in fata. Am plecat foarte dezamagita de acolo sa vad alte popoare care nu o istorie ca a noastra sau cladiri, palete cum avem noi, si sunt reprezentate de niste machetele enorme si somptuoase iar noi, Romania, care suntem intrati in cartea recordurilor cu Casa Poporului sa fim reprezentati de Palatul Mogosoaia, ca si cum asta este cladirea ce ne reprezinta pe noi in lume.

In fine, exista posibilitatea sa va achizitionati biletul pt Mini Europa la pachet cu cel de intrare in Atom, la 25 euro.

Noi in a 2-a zi am luat autobul si metroul pana la gare du midi, de unde am plecat catre Bruges, micul orasel cochet ca o mica venetie a Belgiei. A celasi principiu e si la trenuri, iti iei un set de 10 calatorii cu trenul dus intors, cu 71 de euro in loc de 112 euro, individual. Cel mai indicat este sa mergeti la ghisee pentru a plati cash, deoarece acolo veti gasi si un ghiseu pentru informatii unde de altfel o doamna foarte amabila te poate ajuta cu diverse informatii.

Sincer din Bruges am pleacat cu un sentiment mai placut decat din Bruxelle altfel spus, mi-a palcut mai mult Bruges decat Bruxelle E un orasel mai linistit, cu foarte multe spatii verzi, canale de apa, bancute, dragut impodobit, calesti trase de cai superbi... Acuma depinde si ce cauta fiecare intrun city break. Chiar ar fi pacat sa nu vizitati si Bruges-ul daca tot ati ajuns la Bruxelle.

Brugesul mai este numit si - bijuteria Belgiei!

La intorcere, din gare du midi, am luat-o la pas catre Platatul Justitiei, de unde noaptea se vede orasul de sus luminat, (un fel de Belvedere al Brasovului). Se poate vedea si o mica parte din Grand Place. Dupa care am cobora spre Grote Market, din Grand Place, ca sa vedem jocurile de lumini, si spetacolul pe timp de noapte. Si dupa toate astea, zi in care am vizitat si Bruges-ul si Bruxell-ul am facut undeva la 7 km pe jos :)). Destul de obositi ne-am simtit cand am ajuns acasa si cu febra la picioare, am adormit pe la 10.00 :)).

Magazinele de ciocolata, cele de decoratiuni, magazinele cu jucarii va vor bucura cu siguranta sufletele.

In penultima zi am plecat iarasi spre centru sa vedem Palatul Bruxelle, Parlamentul European, Grand Place pe timp de zi, Patinorul, roata aia a lor care se instaleaza iarna pe timpul sarbatorilor, si dupa ce ne-am facut norma de km si pe ziua respectiva ne-am intors la cazare.

In ultima zi in care trebuia sa decolam la 15.00 am mai facut o tura de plimbare pana la gara de nord unde am trecut pe langa World Trade Center-ul lor, in varinata mai mica decat fostele originale, si am ajuns iar in piata de am mai facut 2-3 mici cumparaturi, ciocolata, magneti...

Deasemena, magnetii sunt undeva intre 2 si 5 euro, iar daca vrei sa te rasfeti cu o trufa de-a lor fi pregatit sa dai minim 3 euro pentru o bombonica de ciocolata.

Intorsi la cazare la 11.30 la 12.3o eram la gare du midi, de unde am luat acelasi autobuz shutttle catre Charleroi, unde am ajuns dupa o ora, la 15.20 (ora lor) am decolat si la 18.55 (ora noastra) am aterizat dupa aproximativ 2.40 ore de zbor.

Nu am fost axati pe muzee, ce-i drept nici nu ne-a iesit vreunul in cale sa ne uimeasca in mod special sa ne dorim neaparat sa intram.

In ceea ce priveste starea de alerta, inca persista, privind atacurile teroriste din Franta din ultima perioada si starea de alerta de gradul 4 de acum 2 saptamani.

Ne-a placut ce am vazut, e intradevar o destinatie de vizitat, dar nu si de revizitat. Ma declar multumita cu ce am apucat sa vad, fara sa intru la muzee, mi-am facut o idee despre ce presupune Belgia, si ce poate oferii.

Recomand ca destinatie, de city break, dar nu ca o destinatie de relaxare, reculegere, liniste, concediu de odihna, luna de miere...

Va doresc o escapada placuta!

Trimis de isabelamaria in 07.12.15 21:31:28
Validat / Publicat: 07.12.15 22:26:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 4873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (isabelamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 un magnet de frigider in realitate

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[07.12.15 23:42:25]

@isabelamaria -

Ca marchet (?!?) de unde va puteti face o serie de cumparaturi la un pret mai ok este mega image.

Mda... poți să cauți firma asta o mie de ani - n-o s-o găsești nicăieri în Belgia. Delhaize, în schimb, da.

Larissa
[08.12.15 00:09:09]

În Bruxelkes, dragă Isabel, cam ultimul loc în care ai putea să faci cumpărături ok ca și preț ar fi Delhaize, apoi Carrefour expres. Cele mai bune soluții sunt hypermarket-urile mari Carrefour, Lidl, Cora, Corluyt, însă, evident, nu le găsești în centrul turistic și nici în cartierul european.

Prețurile nu au scăzut deloc în ultima vreme, nici măcar la avion, iar de acum încolo nici atât!

Ai ratat festivalul construcțiilor de gheață de la Brugges, asta e o pierdere...

Vacanțe plăcute în continuare!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[08.12.15 00:23:56]

@larissa2015 - un ecou cu mai multă informație turistică utilă decât toată „povestea” de mai sus!

Larissa
[08.12.15 00:31:09]

@Dragos: mulțumesc, drăguț din partea ta! E, totuși, povestea ei, poate că a făcut conparație cu ceva ce noi nu știm...

Mihai18
[29.12.15 20:44:02]

Ați fost foarte curajoasă că ați mers la Brussels într-o perioadă riscantă d. p. d. v. al atacurilor teroriste. Eu apreciez hotărârea dv.

Mi-a plăcut review-ul și desigur l-am votat Și eu am fost în Grande Place din Brussels. Am văzut P-4 și P-8 atașate de dv. la review. Văzând fotografiile, nu recunsc clădirile din dreapta și stânga Roții Mari, cred că nu este amplasată în Grand Place din Brussels, ci în altă Grand Place, probabil din Bruge unde dv. ați fost. Sunt sigur pe ce scriu deoarece atunci când am fost eu, am înregistrat video Grand Place din Brussels, la 360 grade.

Bine ar fi dacă m-ar ajuta Larissa ori Dragoș, cărora le mulțumesc anticipat.

Larissa, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bruxelles şi împrejurimile: