ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2015
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 21.07.10
APR-2013

Sarbatori la Obzor

Scriu acest review la sugestia admin-ului si rog ca in situatia in care nu l-am incadrat la sectiunea potrivita, sa fie mutat corespunzator.

Obzor a reprezentat la inceput o mare necunoscuta pentru noi, fiindca nu era incadrata in categoria statiunilor cu traditie turistica. Dar am fost atat de multumiti de ceea ce ne-a oferit, incat am revenit inca de doua ori!

Prima data am ajuns in Obzor la Hotel Miramar cu ocazia Revelionului si am stat patru nopti. Am locuit in corpul central al resortului, cel cu restaurantul. Camerele sunt foarte spatioase. In camera am avut doua paturi simple unite, foarte largi (peste 1 m) si o canapea dubla extensibila, ramanand suficient spatiu liber in jur. Exista televizor si frigider in camera iar incalzirea se realizeaza printr-un sistem de ventilatie cu termostat. Pe jos este mochetat iar mocheta este de calitate. Baia este frumoasa, decorata cu gust, cu toate utilitatile necesare.

Restaurantul este imens. Cred ca, dintre toate experientele AI avute in Bulgaria, acest restaurant s-a ridicat la cele mai inalte standarde. All-inclusiv-ul este cu adevarat Ultra;) ! Mancarea a fost deosebit de diversificata, multa, frumos prezentata si de calitate.

Masa de revelion a fost un adevarat spectacol culinar. Petrecerea in sine a fost rezonabila... si s-a terminat la ora 1, dupa care a mai continuat doar muzica la discoteca unde aveai la dispozitie doar sucurile de dozator.

Cea de-a doua experienta a fost cu ocazia sarbatorilor de Pasti, dupa un an si jumatate. Nici de aceasta data hotelul si restaurantul nu s-au dezis de la standardele cu care ne-au obisnuit prima data. Ce mi-a placut in mod deosebit e atentia personalului din restaurant de a aranja mesele adaptat dimensiunilor grupului cu care ai venit. Prima data am fost 5, a doua oara am fost 6. De fiecare data ne-am simtit de sarbatori in cea mai prieteneasca atmosfera. Sincer, Pastele nu l-am mai petrecut acasa de ani de zile... Bulgaria e locul unde ne place sa ne gaseasca aceasta sarbatoare!

Cate ceva despre modul de petrecere a timpului si optiuni.

Localitatea nu este o statiune, asa dupa cum am spus. Partea cu hoteluri este amplasata la iesirea spre nord. In Obzor poti gasi o biserica ortodoxa unde se tine slujba de Inviere ca si in Romania, daca doresti sa participi. Pentru grupurile organizate, exista posibilitatea ca sa vina un preot sa tina slujba la hotel.

In Obzor exista si un parculet micut tematic, gen Bedrock. In sezonul de vara cu siguranta sunt deschise o groaza de magazinase de suveniruri si alte nimicuri dar de sarbatori sunt inchise.

Tot de sarbatori mai ai regretul ca nu poti beneficia de piscinele din curtea resortului Miramar. Ramane doar piscina interioara.

In orasel exista un supermarket cu de toate... pentru cazul in care ai nevoie de ceva ce nu iti ofera la AI! :))

Noi am fost cu masina de fiecare data si de aici din Obzor am facut excursii la Nessebar (accesibil mai ales celor care aleg statiunea Sunny Beach) si la Burgas.

Am mai incercat si resortul Sol Luna Bay in Obzor- e ok dar Miramar se ridica peste nivelul sau.

Obzorul nu iti va oferi vacarmul si diversitatea de la Nisipurile de Aur... dar iti ofera liniste si confort din plin. Pacat ca e un pic mai departe de noi!

Trimis de alb1573 in 07.12.15 20:08:48
Validat / Publicat: 07.12.15 20:44:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Constantin si Elena, Bansko

VIZUALIZĂRI: 2298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alb1573); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P28 Spre plaja

[07.12.15 20:40:37]

@alb1573 -

Am mai incercat si resortul Sol Luna Bay in Obzor-

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=935

alb1573AUTOR REVIEW
[07.12.15 20:53:49]

@webmaster45 - Da, promit sa pun cat mai curand. Le caut acum!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[07.12.15 21:26:58]

@alb1573 -

Localitatea nu este o statiune, asa dupa cum am spus.

Cam ciudată afirmația de mai sus. Obzor este o stațiune suficient de cunoscută, chiar dacă este mai micuță și nu are notorietatea Nisipurilor de Aur sau a Sunny Beach-ului. Mie mi s-a părut că seamănă mult cu Eforiile din perioada de dinainte de 1989 (că nu știu cum mai arată acum).

Partea cu hoteluri este amplasata la iesirea spre nord.

Cred că mai simplu de explicat ar fi fost faptul că hotelul Miramar se află înainte cu 1-2 kilometri de a intra în Obzor cum vii dinspre Varna.

Nu aș recomanda nimănui să bântuie pe șoselele aflate într-o beznă totală la miezul nopții în căutarea bisericii.

În 2010 de Paște a venit un preot bulgar ortodox la hotel și a ținut slujba de Înviere în lobby dând apoi Lumină tuturor turiștilor interesați.

Într-adevăr, de Paște nu erau umplute piscinele exterioare, iar cea interioară, deși încălzită, este de dimensiuni reduse și neîncăpătoare pentru toți doritorii. Un plus îl constituie faptul că de la recepție obțineai imediat prosoape pentru piscină.

Care a fost prețul sejurului?

alb1573AUTOR REVIEW
[07.12.15 22:25:24]

@nicole33 - Pana acum nu m-a mai pus nimeni la zid, asemenea unui elev prost care a scris numai ineptii in lucrarea de control! Faptul ca mi-a fost analizat aproape fiecare paragraf cu citare oarecum ma socheaza si intr-un fel ma obliga sa ma justific, ca sa nu persist in a ma dovedi la fel de "habarnista" si in continuare in ochii celorlalti

Exprimarea cu "statiunea" si "localitatea" a creat ambiguitati, recunosc. M-am referit la faptul ca in localitatea propriu-zisa (acolo unde se afla resedinte permanente ale locuitorilor si unde se gasesc obiectivele despre care am pomenit: supermarket, parc, biserica) nu se poate vorbi despre statiune turistica in adevaratul accept si ca doar dezvoltarea impresionanta a resorturilor din nordul localitatii (sau la 1-2 km spre iesirea spre Varna cum mi-ati sugerat dumneavoastra sa explic) a pus Obzorul in valoare si pe harta turismului litoral extern, pe care il apreciem si noi, cei din Romania.

Cat priveste iesirea catre biserica la Inviere, in general lumea nu se deplaseaza solitar in astfel de momente... Noi am fost in una dintre dati in grup organizat printr-o agentie si ni s-a pus la dispozitie autocar iar altadata am fost pe cont propriu cu masina si tot cu masina ne-am dus si in seara aceea.

Stiu ca in anul cand am fost pe cont propriu a fost si preotul acolo, era in oferta agentiei dar am preferat sa mergem la biserica fiindca ne placuse in anul anterior.

Despre pretul sejurului imi pare rau ca nu am stiut sa dau detalii fiindca a fost prin agentie si am achitat mai multe chestii simultan. Pentru una dintre cele 3 dati am gasit rezervarea in arhiva pe site si pentru doua camere (4 adulti si un copil) 3 nopti am platit 714 euro. Dar nu cred ca e relevant daca nu am defalcat.

alb1573
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: