ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.12.15
JUN-2015

Sfaturi practice si ieftine pentru a calatori in Israel (1)

Pentru ca as dori, ca informatile, sa va ajute in mod direct, de a va organiza economic, fara intermediari, pelerinajul d-stra, am sa incep, cu

Biletul de avion:

Cu un ticketing initiat cu cel putin 45 de zile inainte, aveti sanse mari de a calatori ieftin cu opeartorul de curse low cost, ce efectueaza, curse directe!

De cand cel mai mare operator de pelerinaje in Tara Sfanta a abandonat, aeroportul din Cluj Napoca, biletele sunt mai ieftine, intelegand aici plecarea din Bucuresti!

Truc: plecare incepand cu luna noiembrie 2015, din Budapesta spre Eilat - 240 km de Tel Aviv (oricum cel mai mare resort de sejur). cu costuri bilet de avion, mai mici cu 50%, decat in tara; din Cluj Napoca aveţi curse regulate, de transfer spre aeroportul din tara vecina, la preturi mai mult decat accesibile! (60 ron pe sens)

Cazare

Obs. As imparti initial, pelerinajul spre Tara Sfanta, in doua rute: cel complet, care vizeaza Ierusalimul (cu imprejurimile) si partea de nord: Capernaum, Muntele Tabor si cel al Fericirilor, Nazaret, Lacul Galileii, si... a doua ruta, cea scurta, ce cuprinde Ierusalimul, Bethlehemul cu imprejurimile, Ein Karem ul.

Vizand ultima alternativa, recomand cazare in Bethlehem sau Ierusalim

Bethlehem-ul are mai multe variante de cazare accesibile, formate din hoteluri, hostel uri sau pensiuni: hotelul St Michael, cu rezervare directa si telefon, permite cazare pe noapte in dubla de 3 stele, cu mic dejun si cina (bufet suedez), la 25-30 $ pe noapte de persoana, ... Al Amir Hostel, cu camere mari fiecare include o bucatarie spatioasa si utilata, cu o locatie apropiata majoritatii mijloaceloe de transport, cu mic dejun inclus, permite pret /persoana de 12$ /noapte, ... (aceasta locatie poate fi rezervata fara card cu plata ulterioara la receptie) studiourile Akssaraya, chiar la punctul de checking (Israel Palestina), au insa cele mai frumoase camere, spatioase, includ bucatarie utilata, fara mic dejun, la pret de 7-10$, noapte. Recomand in toate cazurile telefon, nu pt siguranta rezervarii (sunt foarte seriosi) ci pentru negocierea prealabila. Nota: preturile prevad sejur mediu, minim 4 nopti!

A doua varianta, Ierusalimul... preturi extrem de ridicate, obraznice chiar, si aici vizez hostel urile, dar recomand un pret de bun simt, in jur de 25 Euro cu mic dejun inclus, la Ibis Style Hotel, hotel de 3 stele.

Bine, bine, ... dar va veti intreba d stra zbor imi iau, cazare de asemenea, dar cum ma descurc cu distantele dintre obiectivele de inchinare?! Usor si ieftin... Voi reveni in urmatorul post cu aceste detalii.

Trimis de pelerin12345 in 07.12.15 15:36:46
Validat / Publicat: 07.12.15 16:54:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 5461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pelerin12345); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [07.12.15 16:53:51] »

@pelerin12345: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3380

Carmen Ion [07.12.15 17:36:22] »

@pelerin12345 - Bun venit îţi urez şi eu! Aştept continuarea!

pelerin12345 [07.12.15 17:44:21] »

@Carmen Ion - Multumesc, Doamne ajuta... va veni (continuarea), ... totul ca dorinta personala, de a creea o perspectiva cat mai ieftina de inchinare la locurile sfinte, pentru cati mai multi doritori...

Michi [08.12.15 22:48:17] »

Ok! Scurt şi cuprinzător.

webmaster26 [04.04.17 08:12:27] »

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Israel, #CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

mprofeanu [17.06.17 18:24:44] »

@pelerin12345: Mulțumesc pentru ce am citit și pentru sfaturile tale.

Voi pleca și eu în Israel în februarie 2018 tot pe cont propriu și mă gândesc cum să realizez excursia. Vreau să văd locurile sfinte dar merg și pe partea mai modernă.( Tel Aviv și neapărat Haifa)

Am luat la ofertă doar biletele de avion la Tarom. Acum citesc și caut.....

Te citesc în continuare...

pelerin12345 [21.03.18 12:15:34] »

@mprofeanu: multumesc

cu naveta intre Ierusalim si tara imi este mai dificil dar sunt aici sa ajut cu drag si bucurie din suflet

Carmen Ion, Michi, mprofeanu, pelerin12345
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Israel: