ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2015
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: Cernavodă [CT]
    ÎNSCRIS: 07.07.11
    DEC-2015

Mama cozonacilor, la superlativ!

Am venit de la aceasta pensiune incarcati de energie pozitiva, cu speranta ca se poate face turism de calitate si in Romania, si cu dorinta de a ne reintoarce curand. Pensiunea se afla in satul Simon, foarte aproape de Bran. Am fost un grup de 25 de persoane, intr-un team building si am beneficiat de toate cele trei mese incluse. Dupa marea dezamagire legata de faptul ca nu era nici gram de zapada, am pasit in vila unde ne-au intampinat cu caldura gazdele. Am primit camera 4, aflata in imediata apropiere a barului. Camera mare, spatioasa, curata si cel mai important, calduroasa. Per ansamblu este o locatie frumoasa, o vila rustica, cu scari din lemn, nu foarte mare, insa primitoare.

Ceea ce m-a incantat cel mai mult a fost de departe mancarea. Este excelenta! Am avut incluse toate cele 3 mese, iar gazdele ne-au rasfatat peste masura! Micul dejun a fost bogat, cu zacusca de vinete pregatita in casa, branzeturi de multe feluri, dulceata delicioasa cu cateva chifle pregatite de bucataresele de acolo. Felurile principale de la pranz si cina au fost de asemenea gustoase si pe gustul tuturor. Si cum numele pensiunii trebuie respectat intru totul, cozonacii pregatiti aici sunt forte buni. In prima seara ne-au pregatit cativa pe care ni i-au adus calzi, aburinzi, direct din cuptor. O adevarata desfatare! Au mai pregatit si placinte gustoase, cu mere si branza, fiind specializati pe partea de patiserie.

In utlima seara gazdele ne-au pregatit si berbecut la propat, pregatit dupa o reteta speciala, cu un gust sublim. De apreciat este faptul ca si servirea a fost una de exceptie, doamnele de la bucatarie veneau frecvent sa ne intrebe daca mai avem nevoie de ceva, iar proprietarul pensiunii, domnul Laurentiu nu stia cu ce sa ne mai serveasca. Domnii s-au defatat cu vin iar pentru doamne in fiecare seara a fost servita visinata si afinata. Am plecat incantata din acest loc, care imi va trezi mereu amintiri placute. Un minus ar fi faptul ca ne asteptam, (desi nu am solicitat acest lucru), ca in seara festiva, sa avem parte de mai multa animatie, o formatie sau un ansamblu de dansuri populare care sa destina atmosfera. Dar oricum a fost o minivacanta reusita!

Trimis de r0xyka_iubita* in 06.12.15 23:20:48
    Validat / Publicat: 07.12.15 01:04:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 4080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r0xyka_iubita*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 placinta cu mere, cozonac si chifle

[07.12.15 01:04:00]

zoloft
    [07.12.15 17:03:38]

Hmm... ce spuneti voi inclusiv cu berbecutul... sper sa fie adevarat sau ati platit mai mult decat facea, si se justifica pt ei.

Acum 2 sapt am fost cazat in Moieciu si la plecare am trecut pe la Pensiunea Mama Cozonacilor pt a lua niste bunatati fierbinti.

Duminica pe la 11 nu era nici tipenie de om in curte sau anexe, de parca dadusera birt cu fugitii cu totii. Intr-un final am gasit intr-o anexa cam jalnica, parea bucatarioara, doua femei de serviciu care infulecau de zor ceva si care mi-au spus ca nu imi pot vinde cozonaci pt ca nu are cine!?

Am zis cum adica nu are cine??? Pai cica femeia care se ocupa vine abia peste o ora...

Dar aveti cozonaci sau cand vine ii prepara??

Cica, Avem dar nu ii putem vinde...

Pai daca AVETI cine dracu i-a facut ala nu-i poate si vinde???

Cica, NU... dar nu stiau de ce si, si le-am lasat infulecand de zor...

Dinauntrul pensiunii se auzeau niste urlete combinate cu muzica de parca se sarbatoarea... dezvirginarea miresei ...

Am mai stat prin curte sa-l dau pe cel mic in leagan si sa-i arat paunii... uimiti... mai apoi am plecat asa cum am venit, nederanjat (sau bagat in seama de catre cineva)...

Sinistru... si cam opus la ce minunatie spuneti voi ca ati gasit in locatia aia...

Eu sigur nu o voi cauta a doua oara...

krisstinna
    [07.12.15 17:11:02]

@zoloft - Dragul meu coleg, cozonacii se fac/coc la pensiune dar se vând în fața castelului, la un chioșc.

Pensiunea e ok, eu am avut copilul acolo în tabără.

r0xyka_iubita*AUTOR REVIEW
    [07.12.15 17:19:46]

@zoloft - Am specificat de la inceput ca fiind un grup mare, 12 familii, am beneficiat de toate cele trei mese incluse. Noi am anuntat din timp ca venim, am facut rezervari cu o luna inainte, era normal sa ne primeasca cum trebuie, avand in vedere ca era si interesul lor sa ne faca sa revenim.

In legatura cu veridicitatea celor spuse de mine legat de berbecut nu cred ca se pune problema ca as putea minti, nici pe departe, nu as avea nici un motiv, plus ca am atasat si o poza. Intr-adevar noi am cerut sa se pregateasca berbecut si am platit pentru asta, asa cum e normal, am spus doar ca gazdele l-au pregatit, nu ca l-au oferit din partea casei.

Referitor la ce ati spus dumneavoastra ma gandesc ca produsele de patiserie se fac si in functie de clientii din pensiune. Din moment ce stiu ca sunt turisti, probabil ca se fac la foc continuu, in schimb daca exista perioade in care nu e lume, nu vad de ce ar face cozonaci. Ideea e sa oferi turistilor produse proaspete, facute atunci, pe loc, calde si bune. Eu asa gandesc, probabil daca anuntati cu cateva ore inainte sau dadeati o comanda, cu siguranta puteati sa luati cozonac cald.

Acum, parerile sunt impartite, eu v-am impartasit impresiile traite acolo, ba chiar le-am evidentiat si cu poze, insa nu toti avem aceleasi opinii.

r0xyka_iubita*, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Mama Cozonacilor [Șimon]: