ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2015

Laos - a doua oprire Vang Vieng (ziua 1)

Cu greu am parasit Luang Prabang si ne-am indreptat spre 'ultima reduta a backpackerilor' sa citez pe cineva. Drumul intre LP si VV este drumul celor 1000 serpentine, un drum sinuos, un drum la inaltime, un drum pe care multi il parcurg cu greu, mai ales laotieni (noi am avut noroc, nu a avut nimeni rau de miscare cu finalizare... dar pana si noi am fost putin ametiti, desi nu avem probleme de acest gen)

Am plecat cu un minivan cu 15 locuri (cu autocarul e mult mai rau), 15 $ de persoana biletul, minivanul nou, ne-au luat din fata hotelului si ne-au dus la autogara unde ne-am urcat in van si am plecat. Drumul dureaza minim 5 ore, in functie de cate opriri se fac ,,cu tot cu pauze, al nostru a durat 6,5 ore!

Un drum spectaculos, dar greu si ingust de multe ori, dar am avut noroc cu un sofer prevazator, atent si am ajuns cu bine in Vang Vieng. Autogara este in afara orasului, dar acolo sunt tk-tuk care te duc in oras, la hotelul ales pt 10000kipp de persoana. Soferul nostru era un baiat dragut, stia hotelul nostru, ne-a spus si ca foarte aproape este o pestera mare, luminata, nu e nevoie de torte ,,le-a sfatuit pe d-rele care voiau sa mearga la ferma organica sa nu mearga pt ca e departe de oras 6-7 km si orice drum le-ar fi costat 50000kipp, asa ca, ,,au renuntat si au mers cu noi, dar la noi nu mai erau camere libere, insa au gasit in oras!

In 5 minute eram in oras, la hotelul nostru, un guesthouse foarte dragut, aflat in marginea orasului (dar e mic orasul, ajungeai pe jos repede, oriunde aveai nevoie), dar langa munti si rau, motivul pt care l-am ales a fost privelistea)))

Vang vineg e mai mult un sat decat un oras, iar noi ne asteptam la o liniste feerica, si cand colo- galagie, fum, motoare, nebunie pe strada principala; am nimerit sambata si se intorceau turistii din tururi, excursii, etc-niciodata nu mi-au placut atv -urile, pt ca strica linistea si echilibrul locurilor minunate, cred ca scopul lor este altul, dar din pacate, le gasesti peste tot, la mare, in desert, la munte, pe strada, in orase.

Nu am regasit ce citisem despre Laos, se vad schimbarile, dar asta nu inseamna ca nu e o rata minunata si ca nu ne-a placut- are peisaje de vis, munti, rauri, pesteri, si totul pare rupt de realitate -nu te poti grabi aici, si nu te astepta sa fie totul pus la punct, pt ca nu va fi.

Vang vieng a fost celebru pt tubing, pur si simplu te pui pe o camera de cauciuc si iti dai drumul pe rau, un rau lung, iar pe mal din cand in cand acum (pana acum caitva ani, mai exact trim 3 din 2012 erau multe multe) gasesti baruri cate te pescuiesc la mal- urci, bei o bere, joci un volei in noroi, te speli cu furtunul, mai bei ceva si tot asa, la sfarsit de drum ,,s-ar putea sa nu mai vezi bine. Acum nu mai e asa, pt ca s-au inchis multe baruri datorita accidentelor mortale care au avut loc, din cauza betiilor!

In 2011 au murit 27 turisti, plus multi internati cu oase rupte, intoxicatii cu alcool, etc VV desi e un sat are unul dintre cele mai moderne spitale din Laos!

Acum totul e controlat si nu am ami auzit sa fi murit oameni, dar in continuare vei mai vedea tineri teribilisti, ametiti de alcool, care se dau mari prin oras- de asemenea, inca mai exista terasele cu televizor unde seara se difuzeaza serialul FRIENDS, si da, oamenii se uita si se amuza in continuare!

Cel mai popular sport acum este kayaking-ul pe raul Nam song, pe care il poti practica separat sau combinat cu tubing in pesteri, ,,amuzant si interesant in acelasi timp!

Si cum seara nu prea ai ce face in VV, ne-am retras usor pt a ne pregati pt ziua urmatoare!!

Trimis de andreea72 in 06.12.15 13:57:32
Validat / Publicat: 06.12.15 16:07:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 copii frumosi si saraci...

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Laos:

• pagină generată în 0.030956029891968 sec