ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2015
DIN: Mangalia
ÎNSCRIS: 06.12.12
JUN-2015

Cazare buna intr-o insula de vis

Aşadar, după Asprovalta iată-ne pe drumuri frumoase şi uşoare spre Lefkada. Mai exact Perigiali, în nordul celei mai cunoscute staţiuni Nydri.

Cazarea tot prin site-ul de specialitate am făcut-o şi am ţinut cont să fie undeva la mijlocul insulei pentru a o putea vizita pe îndelete. În plus ne-am dorit să fie şi aproape de Nydri, locul de plecare în croaziere şi cu viaţa cea mai animată. Să nu mai spun că şi preţul a fost unul de nerefuzat – 32 euro pe noapte.

Studiourile Sunrise sunt dispuse la piciorul unei pante, pe partea dreaptă cum se merge din capitala Lefkada spre Nydri. Tot cu ajutorul GPS am găsit locaţia foarte uşor.

Sunt două corpuri de clădiri, dintre care unul nu era dat încă în folosinţă. Are şi o piscină curată şi bine întreţinută pe care n-am folosit-o niciodată. Ar fi fost păcat să ratezi atâtea plaje vestite doar pentru a te prăji şi scălda într-o piscină.

Camera, la etajul 2 are vedere spre Nydri, este destul de mare şi curată. S-a făcut curăţenie zilnic, iar lenjeria şi prosoapele s-au schimbat la 2 zile. Camera are frigider, AC, plase de ţânţari la uşa de la balcon, televizor mic, semnal wifi bun şi o chicinetă bine dotată.

Patul, de fapt au fost două paturi apropiate nu m-a “dat pe spate”. Era tare şi scârţâia la fiecare mişcare. Oricum de fiecare data cădeam laţi de oboseală şi până dimineaţa dormeam buştean.

Baia, destul de mare, a fost pe placul meu, iar apa caldă nu ne-a creat probleme niciodată.

Balconul, mare şi mobilat cu masă, scaune şi suport de uscat rufe avea şi o copertină, foarte utilă pe timpul după amiezii.

Este şi o parcare cam mică şi neîncăpătoare, însă pe laterala dinspre şosea este o livadă de măslini în care am parcat de fiecare dată la recomandarea gazdei, Emilios. Dealtfel acesta a fost extrem de atent şi de mare ajutor, iar dacă vreţi informaţii utile cu siguranţă el vi le va furniza.

Recomand cazarea la Sunrise pentru cei care doresc o zonă liniştită şi aşezată convenabil.

La înapoierea din Lefkada am stat pentru o noapte lângă Komotini, la Achillio hotel, despre care s-a mai scris, aşadar nu voi face un comentariu despre acesta, întrucât împărtăşesc aceleaşi impresii cu ale autorului.

Trimis de callatis06 in 05.12.15 16:29:56
Validat / Publicat: 05.12.15 19:51:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callatis06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.12.15 19:49:33]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

= = = = =

Mutat în rubrica "Sunrise Studios [Perigiali], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

= = = = =

[05.12.15 20:04:03]

@webmaster69 - Acolo este. Multumesc!

maria55 †
[05.12.15 22:38:12]

@callatis06 - Da, cred ca stiu aceasta vila! Este cumva vis a vis de Nostos Studio? Am fost acolo, iar coloritul ala frumos a fost cel care mi-a atras privirea... desi era luna mai, terasele erau acoperite de aceste flori minunate!

[06.12.15 05:14:28]

@maria55 - Da Maria, acolo este. Imi amintesc de Nostos care era la fel de frumos şi care, în plus, avea o terasă umbroasă spre străduţă.

[24.05.16 12:41:19]

Salut! cum ati avut vremea in iunie?

[24.05.16 13:01:09]

@mircea rpd: Numai buna de plaja, snorkeling, baie, croaziera si ce a mai fost pe acolo.

[24.05.16 13:02:40]

@callatis06 - multumesc mult si multumesc si pentru povestiara ta,despre Nostos,pentru ca acolo o sa fim cazati!

maria55 †
[25.05.16 08:51:20]

@mircea rpd - concediu placut! Ati facut o alegere buna, locatie frumoasa si gazda primitoare!

Pentru excursiile optionale, alegeti sa le achizitionati singuri, de la agentiile locale din Nidri! Sunt preturi mult mai acceptabile decat la ghida Lucia Tanase! Pentru o croaziera, a perceput 28/e/pers., in conditiile in care eu am achizitionat la una din agentii, la un cost de 18/e/pers. !

Aceeasi croaziera, acelas vas... aceleasi conditii!

[25.05.16 12:06:21]

@maria55 - sarutmana, multumesc mult! am fost si acum doi ani in Lefkada, doar ca am fost cazat putin mai sus in Perigiali, la Tropicana INN! ne-am intors anul acesta pentru ca nu am vazut sudul insulei si pentru ca ne-a placut foarte mult Nidri!!

ioan marinescu
[04.02.18 17:33:06]

@callatis06: Utilă și interesantă postare! Si cu votul meu se făcură 20!

[04.02.18 17:52:36]

@ioan marinescu: Mulțumesc pentru vizită