ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2015
JUL-2015
2 AD. + 2-6 si 11 COPII

încărcat de pe telefon!

Sarti Plaza Hotel

In urma documentarii din diverse surse am ales acest hotel pentru ca avea apartamente spatioase, piscina cu dimensiuni peste media din Grecia si avea micul dejun inclus.

Surpriza frumoasa a fost ca am primit apartament cu 2 dormitoare in loc de unul singur si living cu canapea (cei care sunteti fani ai insulelor grecesti stiti ca intr-o proportie covarsitoare apartamentele oferite pentru cazare au paturi in toate camerele. O fi practic dar eu nu suport acest compromis)

Apartamentul este mobilat cu mult bun gust, sunt suficiente spatii de depozitare, in bucatarie se observa ca gazda a facut eforturi sa nu lipseasca nimic iar baia are dimensiuni suficient de mari. Balconul este f mare, are spatiu pentru relaxare si spatiu pentru uscarea prosoapelor. Curatenia si schimbatul asternuturilor se face la fiecare 3 zile sau la cerere.

Toate unitatile de cazare au vedere catre piscina.

Micul dejun se poate servi pe terasa de langa piscina, fara sa vrei parca-ti vine sa mai tragi un pic de timp la o cafea.

Trebuie sa punctez neaparat ca gradina interioara este foarte cochet amenajata si intretinuta. Langa piscina este amenajat un loc umbros cu mese si fotolii iar in continuare de-a lungul corpului unde se afla receptia sunt mesele unde se poate servi micul dejun. Barul este pozitionat cu spatele la parcare si fata catre piscina si masutele aflate la umbra.

Gazdele, Dimitra si Alex, ne-au uimit cum reuseau ca dupa o zi lunga si obositoare in care roboteau non stop (Alex isi mai lua din cand in cand binecunoscuta pauza de somn specifica celor care traiesc mai catre sud :-)) ) sa apara seara proaspeti, zambitori si odihniti si sa se intretina cu oaspetii hotelului pana tarziu catre miezul noptii.

Locatia hotelului este geniala, intre plajele cu intrare lina in apa dinspre sudul statiunii, zona aglomerata, ticsita cu magazine si promenada unde sunt aliniate restaurantele.

Piscina este intretinuta impecabil, n-am avut nici cea mai mica ezitare sa lasam copiii sa se balaceasc dupa amiaza cand incepea sa ne cuprinda lenea.

Daca nu am reusit sa cuprind toate aspectele legate de cazare sau daca vreti sa va povestesc despre statiune va rog sa ma intrebati.

Una peste alta a fost un concediu extrem de reusit cu o mica depunctare pentru timpul petrecut pe drum. Vacante frumoase tuturor, numai bine!

Trimis de DMC in 03.12.15 18:38:35
Validat / Publicat: 03.12.15 19:17:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DMC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [03.12.15 19:16:49] »

Mutat în rubrica "Sarti Plaza Hotel, SARTI [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19731

Mina12 [06.12.15 15:39:13] »

Eram curioasa sa aud cate ceva, chiar orice despre aceasta destinatie, deoarece noi am fost vara aceasta in Vourvourou si dupa o mica vizita prin Sarti am ramas surprinsi placut. Ne-a placut foarte mult plaja intinsa, vederea unica spre Muntele Athos, preturile care erau mult mai mici fata de cele din Vourvourou si servirea.

Va rugam sa postati si fotografii ca sa ne mai alinati curiozitatea

Multumim!

DMC [07.12.15 00:21:58] »

@webmasterX - Da, locatia e corecta, o sa postez si ceva fotografii daca voi reusi sa le recuperez din telefonul vechi

DMC [07.12.15 01:19:21] »

@Mina12 - Buna seara, asa cum i-am spus si lui webmaster o sa postez fotografii imediat ce le recuperez.

Daca doresti sa afli detalii despre zona sau despre hotel am inca proaspete in memorie locurile si-ti stau la dispozitie.

Sarti are 2 zone distincte, cea din nord este aglomerata, aici se inghesuie cea mai mare parte a hotelurilor iar pe faleza din dreptul acestei zone se aliniaza majoritatea tavernelor din statiune.

Jumatatea sudica e strabatuta de o strada care are pe de-o parte plaja iar pe partea cealalta cateva hoteluri. Hotelurile de aici au gradini generoase, piscine si taverne proprii.

Hotelul Sarti Plaza unde am stat face cumva exceptie deoarece desi se afla la inceputul zonei aglomerate din nord, are piscina generoasa si o gradina mare amenajata cu mult gust.

Plaja din nord, din dreptul tavernelor, are nisip fin dar intrarea in apa este abrupta. Plaja din partea sudica are de asemenea nisip fin, intrarea in apa lina si este impartita in mai multe zone administrate de cate un beach bar. Umbrela si sezlongurile sunt gratuite dar trebuie consumate cate o bautura de catre fiecare ocupant al sezlongurilor iar pretul porneste de la 3 euro.

Preturile la taverne ni s-au parut cu 5-10 la suta mai mici fata de Thassos iar meniurile sunt dupa parerea noastra ceva mai ofertante.

Probabil ca numarul mare de sarbi (care sunt turistii majoritari in zona) a influentat in bine bucataria locala. Asa cum spre exemplu am observat ca in Corfu datorita prezentei masive a englezilor in toate meniurile felurile de mancare erau insotite invariabil de cartofi prajiti (aproape ca i-ar fi servit si la ciorba ) am remarcat ca in Sarti exista o oferta f mare de mancaruri traditionale gatite iar portiile sunt mai generoase-un mare bonus pentru fructele de mare.

Pe plaja exista o sumedenie de posibilitati de distractie asa ca cei mici au fost cei mai fericiti.

Despre viata de noapte nu am ce sa povestesc noi am fost insotiti de o familie cu copii la fel de mici ca ai nostri si serile noastre se incheiau cu o plimbare scurta dupa cina si eventual cu un pahar de vin pe terasa. Pot spune insa ca in jur de 10 cand ne intorceam de la taverna, barurile de pe promenada erau destul de animate.

Daca ne-am reintoarce in Sarti cu siguranta am alege acelasi hotel din cateva considerente-are piscina mare, bar la piscina cu preturi moderate, micul dejun este ff variat si poate fi servit pe terasa langa piscina, apartamentele sunt mari, au cate 2 dormitoare, gazdele sunt amabile fara sa fie obositoare sau prefacute iar curatenia este de nota 10 plus.

Probabil ca nu am atins toate aspectele care te intereseaza, daca ai ceva intrebari te rog nu ezita.

Numai bine si alegeri inspirate

razvantgjiu [25.01.16 10:22:48] »

@DMC: Buna ziua,

Suntem 4 familii care am vrea sa mergem la sarti plaza hotel vara asta și ne interesează dacă are plaja privata cu umbrele și șezlonguri sau dacă plaja care este lângă hotel are șezlonguri și umbrele.

Mulțumesc!

DMC [25.01.16 12:03:12] »

@razvantgjiu: Buna dimineata.

Plaja din dreptul hotelului este organizata cu sezlonguri si beach bar asa cum este de altfel organizat tot golful insa intrarea in apa este usor abrupta. Jumatatea nordica a statiunii are intrarea in apa abrupta iar jumatatea sudica are intrarea lina. Noi preferam sa luam masina si sa mergem la plaja in partea de sud (aprx 1200-1400 m fata de hotel) pentru ca-i puteam lasa nesupravegheati pe cei mici sa se balaceasca.

Indiferent ce portiune a plajei doriti sa alegeti o sa gasiti baruri pe plaja care ofera seslonguri in schimbul a 3 € consumatie minima pentru fiecare adult. In partea dinspre centru catre sudul statiunii sunt grupate si firmele de sporturi nautice.

Una peste alta, desi suntem comozi si preferam sa ne cazam cat mai aproape de plaja, nu am simtit nici un efort sa ne deplasam zilnic 1 km dus intors.

Va sugerez sa cautati pozitia hotelului pe booking.com si sa incercati sa o vizializati pe google maps.

Daca pot sa va mai dau ceva info va rog sa nu ezitati. Succes!

razvantgjiu [25.01.16 12:30:33] »

@DMC: mulțumesc mult! E suficient răspunsul d-voastră!

O zi frumoasă!

calatorul [02.04.16 00:07:51] »

Felicitari pentru vacanta frumoasa si alegerea facuta. E adevarat ca drumul pana acolo inseamna o zi pe sosea daca pleci din Bucuresti, dar si drumul asta face parte din frumusetea vacantei, e o calatorie in sine. Ce/i drept si pe mine ma indispune traversarea Bulgariei pe sosele, se merge smucit si bulgarii nu prea respecta regulile pe drum, politia e flamanda de ciubucuri, drumurile nu sunt prea semnalizate si norocul meu ca le/. am invatat. Dar ma incumet in fiecare vara cand pot, cu gandul la frumoasa mare Egee si placuta Grecie a vacantelor estivale. IN rest, drumuri bune si vacante frumoase!

roz [26.02.17 21:07:45] »

@DMC: buna seara, ai putea te rog sa imi spui daca hotel sarti plaza are chicineta? ms

misu ph [09.07.18 11:52:23] »

in cazul in care merg cu autoturismul propriu ma pot descurca cu parcarea?

multumesc

calatorul, DMC, Mina12, misu ph, razvantgjiu, roz