ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 03.12.15
NOV-2015

Descoperă Malta în luna noiembrie

Am vizitat Malta in perioada 21-28 noiembrie 2015. Eu si sotul meu ne-am hotarat la inceputul lunii octombrie sa facem o excursie de o saptamana. Ne-am dorit o destinatie unde sa fie cald, insa nu dispuneam de un buget pentru o destinatie exotica. Am discutat cu cateva agentii de turism si toate ne-au dat urmatoarele destinatii pentru plaja si baie in luna in noiembrie: Cypru, Malta si Insulele Canare. Deoarece am fost in Cypru, am ales Malta.

Am inceput sa ne documentam despre Malta. Ma interesa in special daca se poate face baie in luna noiembrie. De la agentie ne-au asigurat ca da, insa eu eram putin sceptica. Din pacate am gasit prea putine informatii cu privire la aceasta perioada, motiv pentru care m-am hotarat sa fac aceasta postare.

M-am gandit foarte mult cum sa structurez articolul. In prima faza am vrut sa structurez totul in avantaje si dezavantaje la o excursie in Malta in luna noiembrie, insa ulterior m-am gandit ca poate ce eu consider dezavantaj, pentru unii poate sa fie un punct forte. Prin urmare m-am hotarat sa descriu pur si simplu excursia (fara sa insist pe descrierea obiectivelor) si fiecare va trage propriile concluzii.

Zbor: Se pleaca doar de la Bucuresti si zborul dureaza cam 1h 50 min.

Cazare:

Datorita perioadei am ales un hotel care sa aiba piscina interioara si spa. Ne-am gandit sa avem o alternativa de relaxare in cazul in care vreamea urma sa nu tina cu noi. Am ales resortul Dolmen de 4 stele din regiunea Buggiba. Site-urile il dau ca fiind in Qawra Front, St. Paul's Bay, insa zona exacta este Buggiba. Hotelul a fost recomandarea agentiei de turism si pot sa spun ca a fost ok. Este pe plaja (trebuie doar trecuta strada), are piscine exterioare si un spa cu piscina interioara si sala de fitness. Este langa statia de autobus, deci, ce iti poti dori mai mult. Camerele erau ok, nu foarte luxoase dar mari. Se facea curatenie zilnic (inclusiv prosoapele erau schimbate zilnic). Mancarea a fost buna, multe sortimente, pentru toate gusturile. Din cauza perioadei de extrasezon am hotarat sa optam pentru demipensiune. Nu stiam exact daca vor fi deschise toate restarantele din statiune, motiv pentru care am vrut sa ne asiguram. Acum va pot confirma ca sunt suficiente variante de a manca in statiune sau in orasele vizitate.

Temperatura:

Temperatura in luna noiembrie se incadreaza intre minime de 17-19 grade si maxime de 21-24 grade. Temperatura apei este in jur de 21-22 grade.

De la agentia de turism ne-au asigurat ca se poate face plaja si baie in luna noiembrie. Lucrurile nu au fost chiar asa. La 24 grade este cald. Daca nu este innorat sau nu sufla vantul, poti umbla linistit in tricou si pantaloni scurti. Daca esti curajos, poti sa intri si in apa. Nu este prea placut, insa se poate. Am facut si noi baie intr-o zi. Cam 15 minute am reusit sa stam in apa. Dupa ce intri in mare si te misti putin te obisnuiesti cu temperatura apei, insa eu nu consider ca vremea este ok pt baie, cu atat mai putin pentru plaja. Dupa cum spuneam, am intrat in apa si mai era lume care intra, dar toti isi facea rapid niste poze, inotau cateva minute dupa care ieseau. Daca aveti noroc sa sufle si vantul (noi din 7 zile doar 3 am avut mai calduroare, restul erau cu vant) pot spune ca este chiar rece. Temeratura aerului ramane 22-23 de grade, dar briza este atat de rece, incat aveti nevoie de haine groase.

Prin urmare, daca vreti un concediu in Malta, in care sa combinati plaja cu vizitatul, luna noiembrie nu este indicata. Am intalnit cativa romani care lucrau acolo (foarte putini la numar). Acestia ne-au spus ca pana in octombrie este ok de stat la plaja si facut baie. Marea nu este foarte calda nici in octombrie (spre 24-25 grade), dar este ok. Din noiembrie incep perioadele de vant si ploaie, iar temperatura se poate schimba de la o zi la zi. Astazi poti umbla in tricou, iar maine, daca vin norii si vantul ai nevoie de haine groase. Eu am folosit haina de toamna, cu puf de gasca si nu pot spune ca mi-a fost cald. Sotul meul nu si-a lasat in zilele acestea puloverul si vesta din puf.

Daca in schimb vrei doar sa vizitezi Malta, este o perioada perfecta. Bine, daca vantul este puternic, nu este prea placut sa te plimbi. Noi am avut doua zile cu vant puternic si pot spune ca este foarte rece, dar se poate vizita.

Transportul

In Malta ai mai multe modalitati de transport:

-Masina inchiriata: de retinut ca se conduce pe dreapta. Multe strazi sunt foarte inguste, cu sens unic, deci este destul de usor sa te peirzi printre ele

-Taxiul: poti negocia pretul cu soferii, sau mai bine zis ei negociaza cu tine

-Mijloc de transport in comun: este foarte bine pus la punct; exista un abonament la 21 eur pe toate autobusele pe 7 zile, inclusiv pe insula Gozo.

-Autobusele hip on/hip off; acestea sunt mai scumpe, preturile difera in functie de trasee, dar sunt ok ca te duc la toate obiectivele.

Noi am optat pentru ultimele doua variante: mijloc de transport in comun si autobusele hip on/hip off (acestea in extrasezon sunt mai ieftine). Mijlocul de transport in comun este bine pus la punct, insa trebuie avut grija in alegerea traseelor. De exemplu de la noi din statiune spre Valletta aveam 3 sau 4 variante de autobuse, fiecare cu alt traseu. Cel mai scurt facea 40 minute, iar cel mai lung undeva la 1h si 20 min (la un traseu de 15-16 km). Noi am fost cred ca pe toate traseele. Fiecare linie te duce prin locuri diferite. Este frumos ca poti sa vezi toate oraselele lor, care sunt superbe, cu strazi inguste, cu case frumoase, toate asemanatoare. Vezi campurile pline de verdeata, cu cactusi si leandrii, arate la milimetru. Totul este foarte curat si ingrijit. Aceste autobuse opresc la toate statiile, din 5 in 5 minute, de aceea fac asa mult. Pe noi nu ne-a deranjat, deoarece nu ne grabeam, insa cred ca daca am fi vizitat vara, cand era mult mai cald si mult mai aglomerat si ne grabeam sa ajungem la un obiectiv sau la o plaja, nu mai era la fel de placut. Deci iata inca un plus pentru aceasta perioada.

Exista trasee foarte lungi. Obiectivele din sud sunt destul de greu de combinat intr-un traseu. De exemplu daca vreti sa mergeti la satul perscaresc cu barcutele colorate Marsaxlokk (care este superb si vi-l recomand) si vreti sa vedeti si grotele albastre, care sunt tot in sud dar mai la vest nu se poate face in acelas traseu. Din Marsaxlokk trebuie sa va intoarceti la Valletta, de unde luati un nou autobus spre grote. Asta inseamna o zi pierduta. Pentru un astfel de traseu se recomanda autobusele hip on/hip off, care te lasa la toate obiectivele din sud. Noi nu am fost la grotele albastre, deoarece in aceasta perioada barcile nu intra in grote, iar din exterior nu se prea vad, prin urmare nu avea sens sa facem acest drum. Acesta a fost un dezavantaj al acestei perioade. Deasemenea nici barcutele spre insula Camino, unde este Laguna Albastra nu mai mergeau in aceasta perioada. A trebuit sa luam un circuit cu barca pe Gozo&Camino, care ne-a costat 20 eur, deoarece era singura varianta sa vedem Laguna Albastra. Circuitul, in opinie mea, nu prea isi merita banii, dar noi nu am avut alta solutie.

Insula Gozo trebuie vizitat separat. Noi am mers cu feribotul, 4.6 eur de persoana dus intors, iar insula am vizitat-o cu autobusele hip on/hip off. O puteam vedea si cu mijloacele de transport in comun, mai ales ca aveam abonamentele pe bus-uri, dar sunt sigura ca nu vedeam la fel de multe intr-o zi si ne-am fi incurcat sigur, deoarece trebuia sa ne tot intoarcem in capitala Victoria si de acolo sa tot schimbam rutele. Nu este imposibil, dar este greu si se pierde mult timp. Deci va recomand cu caldura autobusele hip on/hip off. Pentru Gozo chiar merita. Este o insula superba si trebuie vazuta.

Am vrut sa facem o excursie in Sicilia, 134 eur de persoana, dar din cauza vremii s-a anulat. Era vant mare si mare era agitate. Este un risc pentru lunile de iarna.

In rest, ce pot sa va mai zic. Am vizitat Malta in tihna, am vazut aproape tot ce se poate vedea. Mi-a placut mult Medina si faleza din Sliema. Tot in Sliema este un mall foarte mare. Va recomand sa vizitati statiunea.

Eu personal sigur voi reveni in Malta, intr-o luna mai calduroasa, poate septembrie. Acum ca am vizitat toata insula, trebuie neaparat sa ma reintorc sa ma bucur si de plajele si golfurile lor, sa stau la soare si sa fac baie in apa de o culoare superba. Nu pot sa spun ca regret ca am ales luna noiembrie, deoarece nu era asa aglomeratie si am reusit sa ma si relaxes. Insa daca ar fi sa repet experienta, nu as vizita Malta mai tarziu de octombrie, pt a ma putea bucura si de plaja.

Sper sa va ajute aceasta postare.

Trimis de carmen27ian in 03.12.15 15:26:24
Validat / Publicat: 03.12.15 18:40:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 25095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen27ian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Sliema

webmasterX [03.12.15 18:37:13] »

Bun review de debut, merită remarcat

@carmen27ian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Malta - Tărâmul cavalerilor, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

Am ales resortul Dolmen de 4 stele din regiunea Buggiba.

Ai putea copia fragmentul referitor la cazare pentru a-l reîncărca - cu eventuale ajustări, completări etc - într-un review de cazare dedicat acestui hotel. Poţi folosi linkul direct ADAUGĂ IMPRESII NOI

webmaster [03.12.15 18:42:28] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3405

Costi [03.12.15 19:08:54] »

@carmen27ian -

de retinut ca se conduce pe dreapta.

Probabil ai vrut să spui că se conduce cu volanul pe dreapta.

Adică, partea de drum pe care se merge este cea stângă, spre deosebire de situația de la noi, unde se circulă pe dreapta.

Nu am fost încă în Malta, mă pregătesc să merg acolo, astfel că, inițial, m-ai făcut să mă îndoiesc de cele ce știam. Așa că am căutat pe internet și am verificat faptul că, în Malta, ca în mai toate țările ce au avut de-a face mai mult, sau mai puțin cu imperiul britanic, se circulă pe stânga. Vezi, de exemplu, worldstandards.eu/cars/li ... iving-countries.

Dincolo însă această mică problemă, mulțumesc pentru informațiile furnizate, care, cu siguranță îmi vor fi utile.

Rodel [03.12.15 19:18:32] »

Malta este o destinație foarte frumoasă. Eu m-am îndrăgostit de această insulă și-mi doresc să revin. Am vizitat-o între 8-15 octombrie (amfostacolo.ro/user-lista ... ia=malta&tid=16), când vremea a fost de vară, dar nu caniculară. M-am bucurat și de plajă, și de mare, și de vizitarea locurilor importante ale insulei.

Octombrie este o lună bună pentru un sejur în Malta, dar cred că perioada între 1-8 ale acestei luni este și mai indicată, pentru că am aflat că apa mării e mai caldă. Fiind toamnă, de la o zi la alta, temperatura apei mării se schimbă. Pentru plajă este perfect, dar nu și pentru baie.

În 14 octombrie, am prins o mare învolburată, cu valuri mari care inundau plaja. Nu era foarte rece, dar nici să te bălăcești cât vrei, îți trebuia puțin curaj să intri în apă și am făcut-o doar știind că este ultima baie în mare pe anul acesta.

iulianic [03.12.15 20:09:04] »

@carmen27ian -

Noi nu am fost la grotele albastre, deoarece in aceasta perioada barcile nu intra in grote, iar din exterior nu se prea vad…

Eu am fost ultima oară în Malta în luna octombrie. Vremea a fost bună și de plimbare, dar și de plajă. Cu toate astea, când am vizitat sudul insulei, pe drum ne-a prins o ploaie cu furtună așa cum nu am mai văzut. Când am ajuns la Grota Albastră, deși ploaia trecuse, vântul bătea cu putere și - bineînțeles - nu se făceau plimbări cu barca. Din șosea, din punctul de belvedere, Grota Albastră se vede foarte bine, iar dacă mai cobori câteva trepte (pe cărarea cu parapet) faci fotografii minunate cu apele albastre și valurile spărgându-se de stânci.

crismis [03.12.15 20:11:12] »

@carmen27ian: Pe mine sigur ma va ajuta aceasta postare, caci am planuit o vacanta de 7 zile in Malta la inceputul lui februarie. Cu siguranta nu vom face plaja si baie nici cat ati facut voi (desi... "never say never"), dar obiectivul principal este vizitarea insulei. De retinut recomandarea cu autobuzele turistice, multumesc! Abia astept!

Vacante frumoase in continuare si relatari pe masura!

Costi [03.12.15 23:34:54] »

@crismis -

Și noi, tot în februarie mergem, șapte zile, începând cu 13.

crismis [04.12.15 07:45:16] »

@Costi: 6-13, in vacanta copiilorDar as putea sa va raspund la eventuale nelamuriri cat sunt acolo! Cu mare, mare placere! Vacanta frumoasa si schimburi fructuoase de pareri!

Costi [04.12.15 08:33:59] »

@crismis -

Mulțumesc. Vacanță plăcută și vouă.

La mine, vacanța este între 13 și 20.

Noi mergem pe cont propriu, ca de obicei.

Ne intersectăm drumurile în aeroport. Noi venim cu avionul cu care veți pleca voi.

Încă o dată, drum bun și vacanță plăcută!

carmen27ian [04.12.15 20:35:59] »

@Costi: nu m-am exprimat bine, recunosc. Vroiam sa spun ca au volanul pe partea dreapta, deci se circula pe stanga, ms de atentionare.

carmen27ian [04.12.15 20:38:41] »

@iulianic: imi pare rau ca nu am fost la grote, mai ales dava spui ca se vedeau si din exterior. Vroiam sa mergem cu ceva circuit de la o agentie si doamna de acolo ne-a zis ca daca nu intram in grote, nu are farmec si atunci am renuntat.

Paunescu DElia [09.12.16 16:06:38] »

Buna ziua, am citit review si am vazut ca sunteti documentata

Va rog daca puteti sa ma ajutati; eu nu gasesc situ-l cu transportul in comun Nu stiu cum se ajunge de la aeroport la la Qawra seara la ore 22 Apoi cum ajung la obiective

am vazut ca sunt traseedifirite spre Valletta Este o harta ptr fiecare traseu

voi calatori in luna aprilie de Paste in Malta

carmen27ian, crismis, iulianic, Paunescu DElia, Rodel