ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2015
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
OCT-2014

Un hotel convenabil, în inima orașului

Așa cum povesteam aici, anul trecut am ajuns, pentru cinci zile în Cipru.

După cele trei zile petrecute în Nicosia, am revenit pentru încă o zi în Larnaca, de data asta alegând un alt hotel, situat chiar în centru. Este vorba de Frangiorgio Hotel Apartments, situat pe Gregoriou Afxentiou, la numărul 9, foarte aproape de locul unde aceasta se întâlnește cu strada Athenon, care se întinde de-a lungul plajei Finikoudes.

Rezervarea am făcut-o, ca de obicei, pe booking.com, pentru o noapte (duminică spre luni), la prețul de 41,40 € camera de două persoane. În detaliile rezervării era specificat faptul că această cameră dispune de aer condiționat, include o baie privată și un TV LCD cu ecran de 32 inch cu canale prin satelit și că se oferă Wi-Fi gratuit.

Când am sosit, la recepție era o doamnă româncă, foarte amabilă, care ne-a spus că și fiul ei lucrează tot acolo.

Rezervarea o făcusem pentru „Apartament cu un dormitor (2 adulți) ”, dar nu știam exact ce înseamnă acest lucru. Am constatat la fața locului că era vorba de un mic apartament, alcătuit dintr-un dormitor, un living cu chicinetă și o baie.

Dormitorul era suficient de mare, cu mobilier modern și cuprindea două paturi largi alăturate, un șifonier foarte încăpător și două piese mici, una pentru pus valiza și cealaltă cu sertare, putea ține loc de măsuță de toaletă, având în vedere faptul că era plasată în dreptul unei oglinzi destul de mari.

Livingul cuprindea o canapea și un fotoliu, tapițate cu imitație de piele, o măsuță și o masă mai mare, cu două scaune, ca pentru sufragerie.

În partea dinspre ușă a livingului, acesta se continua cu o chicinetă dotată cu chiuvetă, plită electrică și frigider, precum și cu dulapuri de bucătărie, în care se aflau diferite piese de veselă.

În dreapta ușii de intrare se afla baia, nu foarte mare, dotată cu cabină de duș și echipată cu cele necesare.

Să mai precizez că ambele încăperi (dormitorul și livingul aveau practic tot peretele exterior din sticlă termopan și dispuneau de câte un balcon pe toată lungimea lor. În balconul de la living se găsea și o masă cu scaune.

Livingul era dotat cu telefon și TV LCD cu diagonală mare, iar în întreg hotelul accesul Wi-Fi la internet este gratuit. Recunosc însă faptul că nu am avut prea mult timp să-l testez, așa că nu pot face o apreciere obiectivă asupra calității conexiunii.

Hotelul oferă și mic dejun, doar la cerere, contra cost (5 €/persoană/zi), nefiind inclus în prețul camerei. Ceea ce este foarte convenabil, este faptul că la parter, din holul de la recepție, se intră direct în mini-marketul cu program non-stop, care aparține hotelului. Acesta e un avantaj pentru cei care doresc să-și prepare masa singuri, prețurile fiind unele decente. Totuși, noi nu am prea beneficiat (cu excepția unor sticle de bere) de serviciile magazinului, preferând să mâncăm pe la terasele din apropiere, dar pentru cei care petrec la acest hotel un sejur complet, cred că este un avantaj real.

Hotelul nu este mare, are, în total, doar 29 de camere, studiouri și apartamente, dar este cochet și oferă servicii bune, deși am citit și comentarii venind din partea unor nemulțumiți. Totuși, pe ansamblu, nota hotelului pe booking.com este 8,0, aceeași apreciere având-o și pe tripadvisor (4 din 5).

Singurul lucru neplăcut a fost faptul că nu am putut sta cu ușa de la balcon deschisă, din cauza zgomotului de la traficul intens de pe strada pe care se află hotelul.

În rest ne-am simțit bine, iar când a fost să eliberăm camera, pentru că zborul de întoarcere era abia spre seară, am putut lăsa bagajele la recepție, ba, mai mult, ne-am petrecut și ceva timp în zona barului.

Cei care doresc să închirieze o mașină trebuie să știe că hotelul nu dispune de locuri de parcare și nici nu se poate parca în imediata apropiere (nu am văzut nicio mașină parcată pe trotuar, doar un scuter câteva minute, dar care a plecat și el în grabă, când a venit un polițist pe motocicletă). Totuși, hotelul oferă posibilitatea parcării la o locație din apropiere, care însă costă 5 €/zi (la urma urmei, nici nu e mult!).

Trebuie să mai menționez un fapt pozitiv: este un hotel de nefumători, fumatul fiind interzis în toate spațiile hotelului.

Se oferă și servicii de închirieri auto, spălătorie, călcătorie. Evident, ca mai peste tot în Cipru, se vorbește engleza, care este, practic, a doua limbă oficială.

La fel de evident, ca peste tot în Cipru, circulația este pe parte stângă (mașinile au volanul pe partea dreaptă), iar prizele sunt de tip britanic, așa că este bine să aveți un adaptor.

Trimis de Costi in 03.12.15 15:06:33
Validat / Publicat: 03.12.15 17:59:04

VIZUALIZĂRI: 2922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 O altă imagine cu decorațiuni de la bar.

[03.12.15 19:23:46]

@Costi: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

CostiAUTOR REVIEW
    [03.12.15 19:46:42]

@webmaster70 -

Da, este clădirea din dreapta pointerului.

• Alte impresii din această RUBRICĂFrangiorgio Hotel Apartments: