ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2015
NOV-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Roma pentru prima oară

Am vizitat pentru prima oara Roma in acest an, am avut un sejur de 4 zile cu un orar de zbor perfect pentru un city-break dupa parere mea, am decolat de la Bucuresti la ora 6.00 am si am plecat de la Roma Ciampino la ora 20.50 pm. De la Ciampino am luat autocarul celor de la Terravision care ne-a lasat la Gara Termini, tot de acolo se si ia pentru intors la aeroport, costul unui bilet este de 4 euro pe sens de persoana, noi am luat bilete dus intors 8 euro de persoana. De retinut cand am plecat trebuia sa facem un fel de on-boarding la biroul lor de la gara, chiar daca aveam biletele cumparate dinainte.

Prin Roma ne-am plimbat mai mult pe jos, deoarece toate obiectivele sunt aproximativ apropiate si chiar este o incantare cu harta in mana sa te lasi "pierdut" pe stradutele inguste ale Romei. Nu am cumparat Roma Pass deoarce nu l-am considerat f util, cu acest card ai primele doua intrari la muzee gratuite, indiferent de muzeu, exceptie facand Muzeul Vatican.

In prima zi cand am ajuns am vizitat Coloseo, Forumul Roman si Palatinul, se achizitioneaza un bilet pentru toate 3, costul fiind de 13 euro de persoana. O incantare privelistea de pe dealul Palatin.

A doua zi am vizitat Vaticanul, pentru a ajunge aici am luat metroul linia A pana la statia Ottaviano. De mentionat ca transportul cu metroul se face foarte facil, nu ai cum sa nu te descurci. Costul unei calatorii este de 1,5 euro, biletul se achizioneaza de la tonomate, trebuie neaparat marunt deoarce aparatul primeste si bancnote mai mari dar da rest maxim 6 euro.

Noi cum am ajuns am vizitat Basilica Sf. Pietro si bine am facut, deoarece la ora 8.20 aproximativ cand am ajuns noi acolo erau maxim 20 perosane inaintea noastra. Biserica se viziteaza gratuit doar costul urcarii pe cupola acesteia este de 6 euro de persoana pentru cei ce urca toate cele aproape 530 trepte sau 8 euro pentru cei ce urca cu liftul asta inseamna ca urca doar 320 trepte aproximativ dar chiar merita efortul, atentie pentru cei mai plinuti accesul la un moment dat este destul de ingust. cand am iesit de aici se formase o coada f mare de aceea as recomanda sa incepeti cu aceasta biserica si apoi sa va indreptati catre muzeu, noi asa am facut, aici chiar nu era coada. Pretul biletului la Muzeul Vatican este de 16 euro de persoana.

Tot in aceeasi zi am vizitat si Castelul St. Angelo. De specificat ca in ultima duminica din luna intrarea este libera la muzeul Vatican, dar sigur ar fi fost aglomeratie astfel ca am preferat sa vizitam Vaticanul vinerea.

A treia zi am dedicat-o fantanilor si celorlalte atractii din Roma:P Piazza Spagna, Mausoleo Augusto, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Campo dei Fiori, Area Sacra, Pantheon, San Carlo Quatro Fontanele, Piazza Venetia cu Monumento Vittorio Emanuelle II, Collona Traiana, Isona Tiberina si vechiul cartier Trastevere. Mergand pe jos catre toate aceste obiective veti da de alte cladiri si stradute frumoase. Nu uitati sa vizitati acestea si in miez de noapte, sa serviti un capucino in Campo dei Fiori si sa aruncati o moneda in Fontana di Trevi la lumina serii.

Ultima zi am lasat-o pentru Circo Massimo, de aici lasand Circo Massimo pe dreapta am mers inainte si am vizitat Bocca dela Verita. Pe la jumatatea distantei de la Circo Massimo este un monument in spatele lui se urca pe un deal si incercati sa nu ratati privelistea de la Aventino, se ajunge usor intrati intai prin gradina cu portocali si in spatele acesteia este frumoasa priveliste a Romei, tot aici este si o biserica frumoasa.

Nu credeam dar asa este, sunt atatea lucruri de vazut la Roma, am avut 4 zile pline si cred ca ne-ar mai trebui inca 4 sejururi a cate 4 zile pentru a vedea mai pe-ndelete toate acestea sau a vedea si alte frumuseti ale Romei.

Trimis de andreescovic in 02.12.15 22:09:50
    Validat / Publicat: 03.12.15 01:44:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreescovic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Fontana di Trevi
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

[03.12.15 01:41:46]

@andreescovic - Nota pentru SERVICII este destinată review-urilor de cazare. Te-aș ruga să indici printr-un ecou note la categoriile specifice impresiilor de călătorie: CADRUL NATURAL, DISTRACȚIE / RELAXARE. După ce vei indica aceste note, caseta tehnică va fi modificată iar nota pentru serviciile hoteliere va fi retrasă.

Mulțumesc.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Roma - locuri 'must see', ROMA" (deja existentă pe sait)

andreescovicAUTOR REVIEW
    [03.12.15 23:14:42]

Ok webmaster21, nota pentru impresiile de calatorie - 10, este in regula scrisa prin intermediul acestui ecou sau trebuie notat in alta parte?

[03.12.15 23:25:10]

@andreescovic - Este suficient. Am și modificat caseta tehnică. Mulțumesc.

andreescovic
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: