ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.12.2015
ÎNSCRIS: 05.10.14
AUG-2015

Grand Hotel Balvanyos - Marea şi veşnica noastrã dragoste :)

Dupa cum v-am mai spus si prin alte review-uri, Balvanyos-ul este destinatia noastra favorita din Romania si pe care o bifam de 2-3 ori pe an, iar hotelul Grand Hotel Balvanyos locul la care tragem de fiecare data cand ajungem aici. Asta datorita amplasarii si izolarii hotelului, a aerului de aici catalogat de specialisti ca fiind puternic ozonat si cu accente sedative, a peisajelor frumoase si linistitoare, dar si datorita amabilitatii deosebite a personalului si a serviciilor de clasa oferite atat pe linie de cazare cat si pe cea a restaurantului, lucru destul de rar in Romania si de care aici veti beneficia din plin. Era pentru a doua oara anul acesta cand ajungeam aici, prima vizita pe 2015 fiind in weekend-ul de 1 mai :))

Cum ajungem. Pai nu-i asa complicat. Cu plecarea din Bucuresti (ca d’acilea suntem noi :))), o veti lua pe A 3 pana la Ploiesti, apoi stanga pe DN 1 traversand Valea Prahovei pana la Brasov. Aici nu mai intrati in oras, ci faceti dreapta pe soseaua de centura avand ca directie Sfantu Gheorghe. Veti intra pe E 574 pana in Chichis, dupa care stanga pe E 578 spre Sfantu Gheorghe. Ajunsi in Sfantu Gheorghe veti tine directia inspre Miercurea Ciuc, dar atentie la indicatoare pentru ca este destul de incurcat pe acolo si va puteti rataci cu usurinta.

Odata iesiti din Sfantu Gheorghe spre Miercure Ciuc, veti mai avea de parcurs ~ 30 Km pana in satul Bixad, prin care va trebui sa mergeti incet pentru a nu rata indicatorul dreapta inspre Balvanyos. De aici veti intra pe DJ 113, iar pana la Grand hotel Balvanyos veti mai avea de parcurs ~ 12 Km. Drumul nu este stralucit si va trebui sa mergeti incet si cu atentie, in special dupa intrarea in padure unde sunt portiuni proaste spre foarte proaste, de care insa cu atentie si cu putina indemanare veti trece cu usurinta.

La un moment dat va veti intersecta cu un drum la stanga foarte bun ce duce catre Lacul Sfanta Ana. Nu o luati pe acolo ci continuati pe drumul ce se lasa usor dreapta si incepe sa urce. Dupa inca ~ 2 Km si imediat ce se va termina urcusul si veti iesi din padure, veti ajunge la hotelul Grand Hotel Balvanyos aflat pe partea stanga a directiei dvs de deplasare. Distanta totala din Bucuresti pana in Balvanyos este de ~ 240 Km, drum pe care il veti putea face in ~ 4 ore, asta in functie de cat de aglomerata veti gasi Valea Prahovei :))

Se mai poate ajunge aici si dinspre Targu Secuiesc prin Comuna Turia. Pentru a o lua pe aici, veti face acelasi traseu ca in prima varianta pana in Chichis, dupa care in loc sa virati stanga pe E 578 spre Sfantu Gheorghe, veti tine in continuare pe E 574 pana in Targu Secuiesc, de unde virand stanga veti intra pe acelasi DJ 113 ce va va scoate trecand prin comuna Turia si apoi prin statiunea Baile Balvanyos la acelasi Grand Hotel Balvanyos, venind da data asta din directia opusa primei variante.

Aceasta varianta de traseu este aproximativ egala ca numar de kilometri cu prima, avand doar cu 10 Km in plus si cam acelasi timp de parcurs. Noi insa preferam prima varianta pentru ca traseul nu este atat de monoton ca pe cealalta parte, iar frumusetea drumului dupa ce veti iesi din Sfantu Gheorghe trecand prin Bodoc si Malnas Bai face diferenta :)

Asadar am ajuns la Grand Hotel Balvanyos. Sa vedem peste ce dam aici.

Hotelul. In primul rand aici veti gasi un loc retras si inconjurat de paduri, linistit si departe de “lumea dezlantuita”, multa verdeata si aer curat. Nu exista nici o alta locatie de cazare prin preajma si chiar daca hotelul este pozitionat destul de aproape de sosea (cam la 30 m), traficul auto este aici ca si inexistent, fluxul masinilor fiind de una la 5-10 minute. Toate astea fac din Grand Hotel Balvanyos o adevarata oaza de liniste si total anti-stress. Ajungand la hotel veti fi impresionati de pozitionarea sa superba precum si de frumusetea sa exterioara, pentru ca intradevar hotelul arata intr-un mare fel :). Este o constructie P+4, unde parterul este ocupat de receptie si de un mic dar confortabil lobby, apoi in stanga intrarii, veti gasi barul hotelului avand o capacitate de ~ 50 de persoane si zona pentru fumatori si in fine in dreapta intrarii veti gasi restaurantul hotelului, mare si elegant cu o capacitate normala de ~ 100 de persoane dar care se poate extinde la peste 200 de persoane prin adaugare de mese suplimentare. Tot tinand de restaurant exista si o terasa aflata afara si cu o capacitate de ~ 30 de locuri, loc preferat de noi pentru servirea meselor :))

Capacitatea de cazare a hotelului este de 112 camere, din care se detasaza apartamentul prezidential acesta avand cea mai buna pozitionare din hotel si format din 2 dormitoare cu bai separate si living comun, plus o terasa larga dotata cu masuta si sezlonguri. Mai avem 10 camere Junior Suite cu zona de living, 50 de camera Twin si 45 de camere Queen ce beneficiaza majoritatea si de balcoane si in fine 6 camere single.

Principala activitate a hotelului este organizarea de team building-uri si primirea grupurilor de turisti straini veniti in Romania sa viziteze aceasta zona, hotelul avnd contracte semnate cu agentii mari din tara dar si cu foarte puternice agentii internationale, de aceea puteti avea ceva probleme in a gasi camere libere. O rezervare prealabila aici este mai mult decat utila.

Hotelul dispune de parcare proprie amenajata si suficient de mare pentru a putea acoperi capacitatea sa de cazare, iar receptia hotelului este deschisa non-stop. Accesul pana la camere se face pe scari sau cu ajutorul a 2 lifturi, dintre care unul (cel mic) panoramic. La intrarea in hotel precum si in dreptul lifturilor, sunt amenajate rampe pentru persoanele cu handicap.

Pentru petrecerea timpului liber in interiorul hotelului, aveti la dispozitie mese de biliard si tenis de masa, precum si jocuri de sah, table, remi sau carti de joc. Pentru activitati in aer liber, hotelul dispune de un teren de tenis de camp dotat cu iarba artificiala si nocturna, teren ce poate fi insa cu usurinta transformat in teren de mini fotbal sau intr-unul de baschet. Daca va doriti, hotelul dispune si de biciclete Mountain Bikes B’ Twin, pe care le veti putea inchiria contra sumei de 20 lei (asta in 2014, anul asta nu stiu tarifele) de la receptia hotelului.

Va spuneam in alt review ca aici, in spatele hotelului, se construieste (in septembrie 2014 era la nivel de S+P+1), una din cele mai mari si mai moderne baze balneo de tratament din tara si care va avea in final piscina, sala de fitness, SPA, centru de wellness, masaj, sauna si jacuzzi.

Mai spuneam si asta o cred si acuma, ca este un lucru bun ca patronul hotelului s-a decis sa reinvesteasca profitul obtinut din incasarile hotelului intr-o baza de tratament, lucru care lipsea hotelului si de fapt intregii zone, pentru ca fosta baza de tratament din statiunea Balvanyos este parasita si lasata intr-o totala paragina.

Estimam atunci ca noua baza de tratament apartinand lui Grand Hotel Balvanyos va fi gata peste 1 an 1 an ½. Ei bine, acum intradevar lucrarea a avansat considerabil, dar este inca departe de a fi finalizata. Si asta pentru ca in buna traditie romaneasca, intrarile Fondurilor Europene care constituie 60 % din acest obiectiv au intarzieri majore, asta datorandu-se stufoasei birocratii aflata la baza oricarei investitii facute la noi.

In acest moment, baza de tratament se apropie ca nivel de executie de stadiul “la rosu”, dar va mei trece ceva timp pana va fi data in functiune. Acum se lucreaza la finalizarea acoperisului si a tunelului suspendat ce va permite accesul direct dintre hotel si baza de tratament. Nu mai risc vreun termen final de executie, pentru ca acesta este strict legat de virarea banilor proveniti de la UE catre constructorul bazei.

Adventure Park. Tot pentru petrecerea timpului in aer liber, veti putea sa beneficiati si de serviciile oferite de un Adventure Park cu 4 trasee (parca :))) mare si bine dotat, de la plase de catarare, scari din funii impletite, tuneluri si podete din lemn si pana la tiroliene avand grade de dificultate diferite - de la trasee pentru copii, la trasee usoare pentru adulti si pana la trasee pentru avansati, aflate la mare inaltime si pe lungimi considerabile.

Programul Parcului de Aventura este in weekend intre orele 10-18 iar in cursul saptamanii de marti pana vineri intre orele 9-17. Lunea parcul este inchis, aceasta zi fiind dedicata verificarii integritatii traseelor de catarare si ale tirolienei precum si a verificarii echipamentelor din dotare, asta pentru ca turistii sa fie in deplina siguranta. Tarifele de intrare erau undeva la 40 lei pentru adulti si 30 lei pentru copii, asta pentru 3 ore petrecute aici.

Camera. De aceasta data (v-am spus ca am fost aici de multe ori :)) ne-am cazat in camera 307, o camera dubla aflata la etajul 3 si aproape pe centrul hotelului. Camera este mare, undeva la peste 30 m², mochetata (mocheta groasa si de calitate), climatizarea rece / cald se face prin intermediul unui inversor de mare capacitate CIAT, ferestre generoase ce dau spre balcon si acoperite cu perdele si draperii, un pat mare dublu cu noptierele si veiozele aferente, un fotoliu cam ingust si cam tare pentru gusturile mele dar confortabil totusi avand si un taburet pentru a sta comod pe fotoliu cu picioarele intinse, o masuta rotunda mica, un mic birou cu un scaun tapitat, oglinda in camera si tabloase pe pereti, un mic frigider cu mini-bar inclus contra-cost, telefon si in fine un televizor LCD cu diagonala de ~ 1m si antena prin cablu.

Wi-Fi-ul in camere este destul de bun, dar un lucru de remarcat, este singurul hotel unde am intalnit accesul la internet prin cablu gratuit :)

Mobila este din lemn masiv si cu toate ca nici mobila si nici mocheta de pe jos nu sunt tocmai noi, datorita bunei lor intretineri arata perfect.

Iluminarea nocturna a camerei se face prin lumina indirecta venita de la scafele de pe tavan, obtinandu-se in acest fel o atmosfera intima si eleganta.

Balconul. Are o suprafata de ~ 10 m² si aici veti gasi un sezlong din lemn masiv, precum si un scaun cu spatarul rabatabil in 4 pozitii, loc perfect de relaxare si plaja avand in fata privelistea minunata a muntelui Csoma si a padurilor ce-l imbraca.

Holul. Nu foarte mare, undeva la ~ 4 m², este dotat cu masuta pentru bagaje, cuier, un dressing la 2 usi culisante in care veti gasi inca 2 pãturi si 2 perne de rezerva, seif gratuit, rafturi si umerase, perii de haine si de pantofi, crema de ghete, o mica trusa de cusut cu nasturi, ate de diferite culori si ace de cusut, halate de baie si papuci de unica folosinta.

Baia. Accesul in baie se face de pe hol. Este destul de mare (~ 12 m²), cabina de dus mare si cu etansare perfecta, sampon in dozator in interiorul cabinei de dus, feon fix pe peretele de langa ghiuveta, inca un telefon, 2 casti de baie de unica folosinta, cate 3 prosoape / persoana albe, moi si pufoase de marimi diferite si de o foarte buna calitate personalizate cu sigla hotelului si in fine articole de toaleta (sapunele, samponele si balsam de par) si acestea personalizate cu sigla Grand Hotel Balvanyos :)

Lenjeriile de pat sunt moi, calitative si de un alb imaculat iar curatenia atat in camere cat si in spatiile interioare si exterioare ale hotelului este desavarsita. O reala placere in a petrece cateva zile sau macar un weekend de anti-stres aici.

Pentru weekend-ul din 29-31 august, atunci cand ne-am cazat noi aici, am platit 530 lei cu mic dejun incus. Poate o sa vi se mult, dar avand in vedere conditiile de 4 stele (curate) oferite, amabilitatea personalului, calitatea restaurantului dar in special linistea si izolarea hotelului, pentru noi a fost putin. Este intradevar un loc de unde ne intoarcem cu “bateriile incarcate” :)

Micul dejun. MD-ul, asa cum v-am spus este inclus in pret si este in regim bufet suedez. Nu foarte bogat si variat, dar cu siguranta veti gasi ceva pe acolo sa va satisfaca. Doua feluri de branza (vaca si de burduf), salam de Sibiu si salam de vara, costita afumata (kaizer), oua ochiuri si omleta, bacon si carnaciori prajiti, crenvursti fierti, mai multe feluri de gemuri la caserole, miere, unt, cascaval simplu si afumat, rosii, castraveti si ceapa, masline, 3 feluri de cereale pentru lapte, ceaiuri de vreo 8 feluri la pliculete, cafea si lapte la discretie. La capitolul foietaje am avut mici pateuri cu branza si cornuri croissante. Fructe au fost mere rosii si verzi, pere si struguri.

Si un super bonus pentru paine. Painea lor este fantastica. Noi nu prea mancam paine, dar asta de aici este o bunatate. Painea ardeleneasca adevarata daca o stiti, aceea grea, bine framantata, fara afanatori si cu un gust deosebit, facuta dupa o reteta traditionala din zona.

Restaurantul. Este un restaurant a-la-carte de 4 stele care serveste preparate din bucataria romaneasca si internationala, dar si preparate specifice zonei secuiesti. Tot ce am comandat la restaurantul hotelului si aici vorbesc de ani buni de cand tot venim pe aici, au fost preparate cu un gust deosebit si foarte profesionist gatite.

Timpii de asteptare sun normali, nici prea scurti sa crezi ca mancarea o aveau deja preparata si acum doar au reincalzit-o, dar nici prea lungi sa crezi ca te-a uitat nenea ospataru’ :))

Nici preturile practicate nu sunt deosebit de mari pentru un restaurant de 4 stele. Bine, acum sa nu va aruncati la “Ceafa de mistret cu sos de fructe de padure” (49 lei) sau la “Muschiulet de cerb confiat cu sos de cirese amare” (59 lei), ca atunci chiar veti spune – “ Unde ne-a trimis ala ? Unde am nimerit ? Si ce naiba preturi sunt astea ? ” =))

Si ca exemplu am sa va dau ceea ce am comandat noi la o masa, asta ca sa va puteti face o idee despre ce vorbesc. Supa crema broccoli – 12 lei, ciorba de burta – 14 lei, platou secuiesc – 29 lei, file pastrav cu mamaliguta – 33 lei, palinca 50ml – 12 lei, apa minerala Perla Harghitei 750 ml – 6,5 lei si 2 portii de clatite cu mac si dulceata de visine – 24 lei. Un total de 130,5 lei la o masa completa pentru 2 persoane. Mie unuia chiar nu mi se pare exagerat pretul pentru un restaurant de 4 stele si cu un gust al preparatelor excelent :))

Pentru o corecta informare, vedeti ca am atasat poze ale meniului cu preturile practicate de restaurant.

Later Edit - Am uitat cu totul de regula celor 40 de poze acceptate la un review de cazare, asa ca cele promise cu meniul, le voi posta intr-un review ulterior. Sorry ! :))

Daca vreti detalii despre traseele turistice pe care le puteti face cazati fiind in acest hotel, vedeti review-ul de aici vezi impresii.

Daca va doriti sa aflati amanunte despre Lacul Sfanta Ana si Tinovul Mohos aflate in apropiere (~ 14 Km), cititi review-ul de aici vezi impresii

Ca si concluzie finala, va pot recomanda fara absolut nici o retinere Grand Hotel Balvanyos **** si asta atat pentru dotarile de clasa de care dispune in privinta cazarii, dar si a calitatii deosebite a restaurantului.

Va fi un adevarat rasfat pentru dvs sa va aflati intr-o zona cu peisaje de vis si locuri misterioase, ape minerale si locuri binefacatoare si nici de plctiseala nu va veti putea plange, atata vreme cat aveti in apropiere Lacul Sfanta Ana si Tinovul Mohos si in plus de asta, o multime de trasee montane usoare de luat la pas cu plecare de la acest hotel.

In speranta ca v-am putut oferi detalii si informatii utile despre o posibila cazare de elita, inchei aici spunandu-va ca -

Cine detine informatia, detine puterea.

THX! Bye bye.

Trimis de vega06 in 02.12.15 14:05:42
Validat / Publicat: 02.12.15 15:29:42

VIZUALIZĂRI: 3903 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Grand Hotel Balvanyos **** - Marea şi veşnica noastrã dragoste :) Picture in picture :)) Poze din lobby pozate :)) Cred ca aici este Lacul Rosu dupa cum arata.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

Mihai18
    [02.12.15 15:40:34]

Am avut plăcerea să acord primul vot, meritat. M-a surprins suprafața camerei, parcă nici la hoteluri de 5 stele nu am întâlnit așaceva.

[02.12.15 15:47:12]

@Mihai18 -

Da. Intradevar camerele sunt foarte mari. Noi ne-am indragostit de hotelul asta iremediabil, de conditiile pe care le ofera si de pozitionarea lui fantastica. Dar in primul rand ne place ca-i un loc izolat, unde asa cum ziceam si in review, trece o masina la 5 - 10 minute. N-am mai gasit un alt hotel care sa ofere asemenea conditii si sa fie totusi atat de retras si linistit

Multumesc pentru primul vot , pentru vizita si comentariu.

[02.12.15 16:09:03]

Am trecut de multe ori prin zona, am avut ocazia sa vad "renasterea" acestui hotel, ce mai, precum pasarea Phoenix, nu am fost cazat aici dar am avut curiozitatea sa intru si sa vad in ce s-a transformat aceasta locatie, de la prima vedere se poate observa curatenia si bunul gust...

Felicitari pentru rewiev!

Cine stie, poate fi luata in consideratie ca una din urmatoarele locatii unde se va desfasura o viitoare intalnire AFA...

[02.12.15 16:24:35]

@kelyboy -

Da, e superb.

Ar fi minunat.

Dar eu unul parca auzisem ca a fost ales ca sediu pentru intalnirea AFA acum cativa ani. Cei mai vechi pe site ar trebui sa spuna daca asa este.

Dar daca-i asa, cred ca sunt slabe sperante sa fie ales iarasi ca locatie pentru intalnire, pentru ca banuiesc ca admin. Cornel doreste sa promoveze si sa dea sanse si altor unitati de cazare. Asa ca...

Iti multumesc si tie pentru aprecieri, vizita si comentariu

Larissa
    [03.12.15 00:08:05]

Hm, m-ai pus pe gânduri cu hotelul ăsta, poate îl încerc la vară că pentru iarnă mi se pare cam riscant drumul!

Felicitări domnule dragă, ai rămas același bun povestitor!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.12.15 10:34:58]

@vega06 - Da, "cine deține informația deține puterea", dar celui care deține informația însă nu a fost niciodată acolo, ce-i rămâne de făcut? Să meargă acolo, nu-i așa? Noi suntem cam străini de zona aceea, deși în copilăria și în prima mea tinerețe era suficient să trecem munții prin Cheile Bicazului și de acolo… erau multe de văzut și de făcut.

Una dintre întâlnirile AmFostAcolo a fost organizată la Hotel Septimia Wellness & Spa - Odorheiu Secuiesc tot de 4 stele. A fost în 2013.

Despre Grand Hotel Balvanyos eu nu-mi amintesc. Să fi fost înainte de a apărea eu pe site?

[03.12.15 21:08:17]

@larissa2015 -

Larissooo... Fatããã... [...şters la solicitarea @Larissa 2015 ]

Pai asta si urmaream. Sa pun lumea pe ganduri si poate lumea aia ganditoare o sa se suie in auto din dotare si o sa vina sa vada frumusetea de peisaje si de hotel si sa respire o portie din aerul curat de aici. Ce mai, una peste alta sa se simta bine si sa se rasfete

Noi sa stii ca am fost si-n iarna prin zona asta, dar n-am stat la Grand Hotel Balvanyos, ci in Tusnad la hotelul Ciucas unde am facut revelionul 2013 - 2014. E frig al naibii iarna pe aici. Gandeste-te ca suntem la doar 40 Km de Miercurea Ciuc si la vreo 70 Km de Intorsura Buzaului. Balvanyosul se afla exact intre cei 2 poli ai frigului de la noi din tara, asa ca...

Merci pentru aprecieri si vorbele bune, vizita si comentariu

[03.12.15 21:11:41]

@iulianic -

Correct. Sa mearga acolo si sa se bucure de acel mic colt de rai. Cu atat mai mult cu cat avand informatia de la fata locului, stie unde va ajunge si va merge la sigur

Pacat ca “sunteti cam straini de zona aceea” si ca nu ati ajuns inca la Balvanyos in general si la Grand Hotel Balvanyos in special. Este o zona linistita si izolata, numai buna pentru un relash total. Relash ce poate insemna fie lenevit la soare pe sezlongurile de pe balcon, fie drumetie pe trasee montane destul de usoare si cu plecarea chiar din spatele hotelului, fie mers la Lacul Sfanta Ana cu masina si apoi intr-o plmbare lejera admirand singurul lac vulcanic din Europa Centrala si de Est.

Da, probabil si posibil de Septimia Wellness era vorba, dar prin cine stie ce asociere de idei, gandul m-a dus la Grand Hotel Balvanyos...

Va multumesc si dvs. pentru vizita si comantariu.

[02.01.16 12:56:34]

@vega06 - Buna ziua si toate cele bune pentru noul an.

In primavara aceasta planuim un sejur scurt la hotelul acesta. Am unele intrebari si m-as bucura daca ai incerca sa ma ajuti cu citeva sfaturi.

- Cum ma sfatuiesti sa fac rezervarea? Ne-ar interesa apartamentul care pe booking costa ca 140 € pe noapte. Pretul eventual este ok dar ma deranjeaza faptul ca esti bun de plata practic deja din momentul rezervarii. Noi am preferea o varianta la care sa platim doar la sosire. Imi poti recomanda eventual o agentie sau o modalitate de rezervare unde sa beneficiez de asaceva.

- Cum fac sa scap de galagia si tambalaul aproape obligatoriu legat de prezenta grupurilor de team-building? Ce zi din saptamina sa aleg ca sa ma pot relaxa?

- Si la urma urmei intrebarea cea mai importanta. Cum fac sa vad ursii?

Iti multumesc anticipat.

[05.01.16 21:11:23]

@Michaell -

In primul rand scuze pentru intarziere, dar am fost plecati din tara si am revenit aseara tarziu.

Multumesc pentru urari, aceleasi ganduri bune si din partea mea.

Pai hai s-o luam in ordine si cu raspunsurile, asa cum ai pus si tu intrebarile.

Daca vei face rezervarea pe Booking, vei plati oricum numai in momentul cazarii, deci la hotel. Ai MD-ul inclus si anulare gratuita, asa ca poti renunta cand vrei la rezervare. Noi de cate ori am fost aici, am facut numai rezervare telefonica si nu am avut nicio problema. Cel mai bine ar fi sa suni la receptia hotelului si sa te informezi daca au vreun team-building in perioada cand vrei sa ajungi acolo. Asa mergi la sigur.

Daca au rezervare pentru vreun team-building in perioada ta, asta e... Nu scapi. Oricum din experienta mea personala, poti avea parte de grupuri galagioase sau de unele extrem de linistite si pe care nici sa nu le auzi Iar cei galagiosi sunt galagiosi in general doar in prima seara, seara intalnirii grupului, dupa care se potolesc si ei

- Si la urma urmei intrebarea cea mai importanta. Cum fac sa vad ursii?

Pai citeste review-ul urmator acestuia de aici vezi impresii, si vei gasi o descriere amanuntita despre ursii vizitatori ai hotelului. Iti dau un mic citat de acolo :

"Reprezentatie de gala si gratuita oferita de ursii ce vor veni chiar langa hotel (la vreo 50 m) pentru cina. (...) Pentru asta va trebui sa mergeti in parcarea mare a hotelului, cea de langa Adventure Park, iar acolo va veti sui intr-un foisor cu bancute, foisor special ridicat pentru a putea privi ursii de la inaltime si in siguranta. La o distanta de 20-25 m de foisor, sunt amenjate 2 puncte de hranire a ursilor si aflate la o distanta unul fata de celalalt de ~ 5m. Sunt de fapt 2 mici gropi betonate cam de ~ 70/70 cm si cu o adancime de ~ 30 cm, asta pentru ca ursii sa nu imprastie mancarea peste tot pe acolo."

[06.01.16 08:18:35]

@vega06 - Iti multumesc pentru raspuns.

Te contrazic totusi intr-un singur punct si anume cu privire la modul de rezervare pe booking. Sunt intradevar, asa cum spui tu, hoteluri unde plata se face integral doar la sosirea la hotel iar in privinta cardului se face doar o preautorizare. Ei, aici e putin altfel. In orice moment dupa finalizarea procesului de rezervare, hotelul este autrizat si-ti va opri contravaloarea primei nopti. Ai intradevar posibilitatea de renuntare - dar in acest caz astepti sau eventual mai esti si nevoit sa te rogi de ei sa-ti returneze suma incasata. Deci este o (mica) diferenta intre ceea ce spui tu (cum ar decurge pe booking) si faptul cum decurge intradevar.

Eventual vom incerca si noi rezervarea telefonica...

Multumesc inca odata.

[08.01.16 14:20:44]

@Michaell -

Eventual vom incerca si noi rezervarea telefonica... Multumesc inca odata.

Pai daca poti cred ca-i mai bine asa. Abia ca vei putea sa-i intrebi si de problema care te arde : Team building-urile... Cu mare placere

Si in privinta rezervarii cu cardul nu te contrazic. Probabil ai facut mai multe rezervari prin Booking decat mine si te-ai lovit de situatia asta.

Ce pot eu sa spun insa, este ca noi am fost plecati facand rezervari pe Booking numai "afara" de 5 sau 6 ori si intotdeauna am platit la destinatia aleasa.

Tin minte ca atunci cand mi-am deschis cont la ei (pe Booking vreau sa spun), erau 2 optiuni de bifat in care eram intrebat daca la plata cu cardul vreau ca suma sa fie retinuta in momentul rezervarii online, sau plata sa fie facuta direct la hotel cu preautorizare din partea bancii emitente. Eu am ales a doua varianta

Bine, acum nici n-am fost in situatia de a anula o rezervare facuta anterior. Atunci cand ne hotaram pentru vreun hotel, ramane batut in cuie. Facem o selectie si o atenta verificare a pozitionarii si a conditiilor oferite si in acelasi timp cautam si opiniile celor ce au fost acolo, tocmai ca sa nu avem vreo surpriza la fata locului.

[08.01.16 14:35:04]

@Michaell - in momentrul in care se face o rezervare pe booking, trebuie citite cu atentie conditiile de rezervare si de efectuare a platii, de obicie acestea sunt trecute de fiecare data, trebuiesc luate in consideratie, sa nu apara eventuale "surprize". Unele hoteluri retin de pe card contravaloarea cazarii pentru o zi, altele pentru tot sejurul iar altele doar in momentul in care turistul ajunge acolo, se face plata. Eu unul am rezervat de multe ori pe booking, in special pentru cazari in strainatate, din fericire, de fiecare data am fost atent ca plata sa se faca cu cardul, la destinatie, si nu am avut nicio data "surprize".

Alegeri intelepte si concedii placute!

[08.01.16 14:59:44]

@kelyboy - Alegeri intelepte si concedii placute!

Si tie la fel!

Iar cu privire la rezervarea pe booking sunt cu totul de parerea ta - la fel am spus si eu. Deci pina la urma nu stiu care a fost rostul interventie tale?!

[08.01.16 15:05:08]

@Michaell - Pur si simlu, pentru a lamuri problema cu rezervarea prin booking, interventia a fost facuta mai mult pentru colegul vega06@, urarea e valabila si pentru tine!

[08.01.16 15:09:36]

@kelyboy -

Merci pentru urari, idem si la fel si tie

iulianic, kelyboy, Michaell, Mihai18
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Balvanyos (ex Best Western) :