ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2010
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 01.12.09
JUL-2008

Cetatea Slimnic

Pe DN14, la 17 km de Sibiu, se afla localitatea Slimnic, o comuna ce adaposteste unul din cele mai importante obiective turistice din judetul Sibiu: Cetatea taraneasca de la Slimnic, cunoscuta si sub denumirea de Cetatea Stolzenburg.

De la DN 14 pina la cetate, care este situata pe un deal, sunt doar citeva sute de metri, ce pot fi parcursi lejer pe jos, dar pentru cei care vor totusi sa ajunga cu masina pina sus, vestea buna e ca se poate, vestea rea e ca-si rup masina-n doua. Odata ajunsi acolo, am fost intimpinati de paznicul cetatii, care are si rolul de ghid; am platit taxa de intrare 1leu de persoana, si am intrat. Am ramas surprinsi de suma derizorie ceruta si de faptul ca nu ne-a cerut bani in plus ca sa facem poze si sa filmam (la Curtea Domneasca de la Curtea de Arges ne-au cerut 15 lei pt poze si 30 lei ca sa filmam). Cetatea este o ruina in adevaratul sens al cuvintului, adica este pur si simplu lasat in paragina.

Am urcat in turnul cetatii pe niste trepte de lemn, destul de inalte si abrupte.

Aici am gasit 3 clopote mari sustinute de o structura de lemn, care sunt trase Duminica si in zilele de sabatoare.

Pe cei 4 pereti ai turnului sunt un fel de ferestre de unde se poate admira peisajul, care este de-a dreptu' superb.

Dupa o lectie de istorie care ne-a lasat cu gura cascata, am coborit din turn si am inceput sa "exploram" toate ungherele cetatii; cuvintele sunt prea sarace si nu pot descrie sentimentele care ma-ncearca plimbindu-ma pe aici; zidurile astea parca vorbesc.

De-a lungul timpului oamenii au inceput sa foloseasca caramizile cetatii pentru constructii in interes personal, asa ca paznicul-ghid sta acolo zi si noapte; intr-un colt isi creste 2 oi si citeva gaini si zice ca are absolut tot ce-i trebuie si ca nu-si doreste nimic mai mult; este incredibila simplitatea si puritatea acestui om. L-am intrebat daca are multi turisti, si ce face cind nu sint turisti. Raspunsul a fost ca pot trece zile intregi si sa nu vina nimeni, iar in restul timpului... se roaga.

Voi posta citeva fotografii mult mai "graitoare" decit am fost eu.

Trimis de mario 110 in 02.02.10 18:43:16

VIZUALIZĂRI: 3329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mario 110); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cetatea Slimnic - intrarea in cetate

codryna
[17.05.11 15:32:11]

Intradevar este frumoasa cetatea, amplasata pe un deal, inconjurata de pajisti de vis. Insa este mare pacat ca este lasata in ruina, la fel ca multe alte cetati si biserici medievale din Romania.

[30.01.16 12:35:29]

Mutat în rubrica "Cetatea Slimnicului Stolzenburg [Slimnic], SIBIU" (nou-creată pe sait)

mario 110AUTOR REVIEW
[30.01.16 13:06:51]