ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2015
ÎNSCRIS: 04.05.15
NOV-2015

Extrem de nemulțumit

O experienta neplacuta

Voi incerca sa fiu cat mai obiectiv in review-ul meu, cu toate ca imi vine foarte greu.

Suntem un grup de prieteni din toata tara, cu media de varsta 35-40 de ani, familisti cu totii, care obisnuim sa ne intalnim de 2-3 ori pe an. Am fost pana acum in multe locatii, la diverse pensiuni. Deci cam stim cu ce se mananca turismul, cam ce vrem, cam ce se ofera pe piata.

Tura asta sortii au decis sa fie pensiunea Rosenville din Rasnov. Am sunat cu o luna inainte, am rezervat pensiunea (de sambata, 28 noiembrie, pana marti 1 decembrie - achitat cca. 30% din costul total). Cel cu care am facut toate aranjamentele (nu stiu daca este chiar proprietar sau doar administrator) ne-a precizat ca trebuie sa respectam regulile bunului simt (fara scandaluri, chefuri tarzii si alte de-astea), lucru cu care am fost de acord intrucat nu e genul nostru. Totul parea perfect...

A sosit si momentul mult asteptat in care am pornit-o spre Rasnov.

Pensiunea in sine este foarte frumoasa. Amenajarile sunt mai mult decat media pe tara, se vede ca s-a lucrat cu simt de raspundere. Curatenia exemplara. Deja jubilam... inca un sejur reusit (ne gandeam). Ne-a intampinat "gazda" (am folosit ghilimelele pentru ca nu stiu exact ce anume este: unul din proprietari, administrator, angajat...), ne-a aratat camerele, ne-am instalat, ne-am carat in frigider ce ne adusesem (noi ne gatim si ne gospodarim singuri, asta fiind unul din punctele de atractie al sejururilor noastre).

Aici a intervenit prima problema: nenea ala fuma in bucatarie. I-am explicat ca noi suntem majoritatea nefumatori, putinii fumatori din grup avand permisiunea sa fumeze doar afara. Bucataria fiind unul din criteriile importante (pentru noi) in alegerea pensiunilor, l-am rugat sa nu mai fumeze acolo cat stam noi. Bineinteles ca nu s-a sinchisit (pai aici se fumeaza - asta a fost raspunsul lui).

Am trecut peste...

A doua problema: a stat nenea ala numai in gura noastra. Dar nu la modul ca sa stea si el ca se plictiseste, ci la modul ca ne urmarea fiecare miscare, sa nu cumva sa stricam ceva. Am zis ca poate or fi avut ceva experiente neplacute cu alte grupuri si vrea sa se asigure ca nu suntem din aia... Asa ca i-am acordat circumstante atenuante pentru prima seara. N-a fost cazul... Asa a stat pana in ultima zi... Si nu numai ca statea numai cu ochii pe noi, dar se si baga in discutiile noastre, de parca era din grup. Ma nene, daca voiam sa socializam cu tine, te cautam noi. Nu e politicos sa te bagi in discutiile unor oameni pe care nu-i cunosti. Noi am inchiriat toata pensiunea si i-am dat buletinul, suntem oameni responsabili si respectabii, daca s-ar fi intamplat vreo boacana (gen s-ar fi spart vreun pahar/farfurie) am fi platit fara nici o problema. Stai in camera ta si lasa-ne sa ne bucuram de intimitatea pentru care am platit. Daca aveam nevoie de ceva stiam unde te gasim!

A treia problema: bucataria era dotata corespunzator, printre dotari numarandu-se si o masina de spalat vase. In prima seara am pregatit "sarja" de vase sa o bagam la spalat dar nenea a zis: lasati ca fac eu. Tot in ideea sa nu umblam noi, sa nu apasam noi pe butoane... Nu am comentat, l-am lasat sa-si faca treburile. A doua zi dimineata am bagat iarasi vasele la masina, in ideea ca ii da el drumu'... La pranz am vrut sa iau un tacam din masina dar NU ERAU SPALATE. Din fericire ne-au ajuns farfuriile si tacamurile pentru masa de pranz. Dupa ce am mancat, am bagat si celelalte vase la masina si am vrut sa le spalam noi. Nu gaseam detergentul pentru masina... Le tinea inchise la el in receptie. Cand i-am zis ca vrem si noi sa spalam vasele, ne-a replicat: pai masina se baga seara! Ma nene, nu mai avem in ce sa mancam deseara, asa ca trebuie sa le spalam acum. A bombanit ceva, dar s-a dus in receptia lui, a adus o pastiluta din aia si a drat drumu la masina. Ati inteles ideea...

Dupa masa ne-am retras cu totii prin camere, sa lenevim. Caldura IOC. M-am invelit cu patura si a fost OK, dar ma asteptam sa fie caldura non-stop.

A patra si cea mai urata problema: ca sa va dati seama cam cum este grupul nostru, unul din noi a adus o sticla de 1 litru de palinca de prin Ardeal. 9 adulti in 2 seri am baut cam 200 ml. Da, ati citit bine: 200 ml din acea sticla a fost baut de 9 adulti.

Azi dimineata, cand ne-am adunat la masa, am inceput noi sa mancam, sa povestim... La un moment dat unul din noi zice: ma, da' v-ati cam intins aseara din ce vad... Noi ne uitam unu' la altu' si nu pricepeam... La care el ne arata sticla de palinca in care mai erau cam 3-400 ml. Ne uitam unu' la altul buimaci: ai luat tu ma? Nu ma... tu? nici io...

Si atunci altul din grup ne-a intrebat: ma, ati baut unu' din voi o bere cutare de pe pervaz? Ca am lasat aseara 2. Nu. Altu': pai nici io nu mai am berea aia... Din jumatate de kg de cafea boabe mai erau sub 100 de grame. 9 adulti 2 zile, in conditiile in care, cu alte ocazii la 15-20 de adulti mai ramanea

Ne-a picat fisa... Si chefu'... Nici macar cutia de Merci pe care o luasem pentru doamne nu mai era prin bucatarie...

Ne-am strans catrafusele si am plecat. Nu ne-a mai trebuit nimic...

Ca sa fiu cinstit, de suparare nu am mai strans masa la plecare... Nu mai stiam cum sa plecam mai repede. Nenea fiind ocupat cu spart lemnele, nu m-a vazut decat pe mine cand duceam bagajele la masina (ceilalti deja plecasera).

- Da' ce faceti, plecati?

- Da.

- De ce?

- Pai nu ne-am simtit bine.

- Vai, da' ce s-a intamplat?

- Voiam si noi putina intimitate si mai mult respect.

- Da' nu am facut decat sa va ajut... Ati vazut, ca v-am spalat si vasele...

- Multumim frumos. La revedere!

In concluzie: daca mergeti doar o familie sau doua, probabil ca nu veti experimenta neplacerile pe care le-am povestit, deci pentru asta recomand pensiunea. Dar daca sunteti un grup si vreti sa va petreceti un week-end undeva, evitati pensiunea Rosenville din Rasnov.

Trimis de mihai_cu in 30.11.15 20:24:28
Validat / Publicat: 30.11.15 21:26:11

VIZUALIZĂRI: 1461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai_cu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.11.15 22:08:51] »

@mihai_cu: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

mihai_cu [01.12.15 00:06:34] »

@webmasterX - Da, aceea este pensiunea. E situata la sfarsitul acelui drum.

mihai_cu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Rosenville: