The Ciak Hostel

DIN Cluj-Napoca
înscris/ă în 24.07.15
OCT-2015
TIP: TEAM-BUILDING

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Neasteptat de primitor

De obicei petrec foarte mult timp analizand oferte si citind impresii inainte de a alege un hotel dar de data aceasta conjunctura a facut ca altii sa se ocupe de alegerea locatiei iar eu m-am trezit pentru prima data cazata la un Hostel si nici macar la unul ales de mine, din acest motiv aveam emotii referitor la plecarea mea la Roma si ma asteptam la ce e mai rau referitor la locul de cazare.

Drumul de la aeroport la hotel ia cam 30 de minute cu masina/taxiul. Hostelul se afla intr-o zona foarte buna, pe un bulevard in apropierea Coloseumului, dar intrarea este prost semnalizata, deci ai sanse mari sa o ratezi prima data cand ajungi acolo.

Am gasit in final intrarea, iar dupa ce mi-am carat bagajul pe scari 2 etaje (exista lift in cladire dar nu opreste si la etajul unde se afla hostelul) am devenit destul de anxioasa gandindu-ma ce o sa gasesc dincolo de usa hostelului. Cand am intrat in holul principal am ramas surprinsa de dimensiunea lui redusa si de aspectul de "acasa la cineva". Erau poze pe pereti, un birou cu un calculator, 2 umbrele intr-un colt, per total o imagine diferita de imaginea standard de hotel, dar calda si primitoare. Am aflat apoi ca exista atat camere duble cat si dormitoare cu 4-6 paturi si fiecare camera avea baia proprie. Camere erau curate si decorate suprinzator de dragut. Baile sunt mici si foarte basic. Exista o bucatarie la care turistii au acces si care este bine echipata si un spatiu mic de luat masa. Micul dejun era inclus in pretul camerei si includea lapte, cereale, gen, unt, croissante si oua fierte. De asemenea era ceai, cafea si ceva suc rosu intens. Se face curat in camere in fiecare zi, nu mare lucru, doar strictul necesar: maturat, luat gunoiul si facut paturile. Mi-ar fi placut sa fie si baia curatata putin mai atent.

Personalul a fost extrem de amabil si ne-a oferit toate informatiile turistice si recomandarile de care aveam nevoie pentru a folosi la maxim putinul timp liber pe care l-am avut.

Desi am fost reticenta la inceput, mi-a placut foarte mult cadrul acesta informal din cadrul hostelului si am fost placut surprinsa de conditiile de cazare mult mai bune decat cele pe care imi imaginam ca le voi gasi. De asemenea umbrelele din colt s-au dovedit foarte utile in cea mai ploioasa zi a calatoriei, zi care a fost bineinteles singura in care am avut timp de vizitat.

Daca doriti sa vizitati Roma cu un buget redus, mai ales daca planuiti sa o faceti cu un grup tanar, va recomand sa luati in considerare acest hostel.

Impresii încărcate de andre22 in 29.11.2015 15:46:06

Validat / Publicat: 29.11.15 18:13:39

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA. A mai fost în/la: Pisa, Milano

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (andre22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 11 voturi) nota2

[29.11.15 15:58:24]

@andre22 - Fiind vorba despre o locație nou adăugată pe site câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
    Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19689

-- = * * * = --

-- = * * * = --

Mutat în rubrica "The Ciak Hostel, ROMA" (nou-creată pe sait)

- andre22
    [29.11.15 18:25:25]

@webmaster70: E ok pozitionarea pe harta.

pagină generată in 0.0812220573425 sec