ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2015
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2015
3 AD. + 2 COPII -- v: 5 şi 9 ani

Un hotel mic pt noi dar un reper important pt Golden Beach

Dacă tot ziceţi că v-a plăcut ce v-am povestit despre Golden Beach :)), o să mai zăbovesc oleacă pe-aici pentru a vă spune câte ceva despre unitatea de cazare care ne-a fost gazdă pt 5 zile – Fedra Hotel din Skala Panagia, locaţie situată chiar pe plajă şi pe care am ales-o datorită impresiilor favorabile de pe AFA în detrimentul altor două care îmi făcuseră ,,cu ochiul’’ – Golden Blue şi Blue Bay, care aveau camere mai spaţioase dar erau situate mai departe de mare.

Utilitatea informaţiilor de pe AFA despre Fedra Hotel

Iniţial nu vroiam să scriu un articol separat despre acest hotel, el fiind prezentat cu lux de amănunte de colegii noştri care îl vizitase înainte (@Lyssys, @Nicu V şi @dandana cărora le mulţumesc cu această ocazie!), atât în articolele despre hotel cât şi (mai ales!) în ecourile ce au urmat (aici @Lyssys şi @dandana având o mare contribuţie!), dar, un articol mai critic despre această locaţie, al unui user new-entry (Biti2015) din septembrie anul acesta, m-a făcut să mă răzgândesc şi să inserez câteva rânduri mai altfel decât cele pe care le foloseam până acum (mai tehnice!) în cazul unităţilor de cazare – fiind vorba de un user nou am preferat să nu-l contrazic (vroiam s-o fac parţial ce-i drept!) în cadrul unui ecou la review-ul respectiv.

Aşa cum v-am spus cu ocazia unui articol anterior, nu m-a surprins absolut nimic la hotelul în care am fost cazaţi, deoarece am fost foarte bine informat citind doar impresiile şi ecourile userilor mai sus amintiţi, fără să mai pun întrebări suplimentare – astfel, am avut aceeaşi senzaţie de deja-vu ca anul trecut în Nidri – Lefkada, când m-am cazat la Athina Studios, la recomandarea colegului @johnnyredlabel.

Sunt convins că dacă noul nostru coleg (sau colegă) era mai atent la detalii, nu era atât de neplăcut surprins de dimensiunea camerei, iar în ceea ce priveşte vederea la mare împărtăşesc opinia colegei @Lyssys, exprimată într-un ecou la articolul respectiv: atâta timp cât nu serveşti masa în cameră, petreci foarte puţin în aceasta, nu eşti fumător iar seara preferi terasele şi tavernele, balconul cu sea view pare un moft – dacă vrei totuşi aşa ceva în Skala Panagia alege hotelul Blue Bay şi vei avea parte de o panoramă superbă!

Camerele, patul suplimentar, balcoanele, băile, dotări, curăţenie

În ceea ce ne priveşte am avut camerele 2 şi 7, una situată la parter iar cealaltă la etajul 2, ambele orientate spre curtea interioară (impropriu spus deoarece era un spaţiu deschis!), lucru care nu ne-a deranjat deoarece, aşa cum v-am spus, am petrecut foarte puţin timp aici. Chiar dacă au numai vreo 14 mp fiecare, camerele sunt mobilate corect, pe lângă paturi, având şifonier, 2 noptiere, un birou, un scaun, un frigider, cuier mare, televizor, o oglindă, tablouri şi aer condiţionat (pe care nu l-am folosit, n-a fost nevoie!). A fost într-adevăr una dintre cele mai mici camere în care ne-am cazat, asemănătoare celor din hotelurile de tranzit din Cannakkale (Turcia) în care am poposit (Anzac, Helen) sau Cocor Spa din Neptun, de la noi din ţară, dar am beneficiat de informaţii corecte şi ne-am dus cu aşteptări pe măsură!

Singura emoţie pe care am avut-o a fost legată de amplasarea unui pat suplimentar într-una dintre camere, dar această temere a fost risipită rapid, cazul fiind rezolvat de către fata de la recepţie şi femeia de serviciu (Dimi şi bulgăroaica – pt cunoscători!) cu maximă operativitate, iar spaţiu a fost suficient pentru toată lumea, aici vorbind de camera 2, unde am stat eu, soţia şi nepotul cel mic – la camera 7, unde a stat băiatul cel mic şi nepotul cel mare, a fost spaţiu excedentar chiar!

Balcoanele sunt micuţe, au geamuri termopane şi jaluzele, sunt dotate cu câte o măsuţă, 2 scaune şi un suport de uscat prosoape iar pe cel (balconul) de la parter nu l-am folosit deloc, pe de o parte datorită timpului limitat petrecut în cameră, iar pe de alta datorită faptului că era chiar lângă intrarea în hotel şi mai tot timpul era cineva aşezat la măsuţa din faţa acesteia.

Baia. Ei, bine aici am avut o mică problemă în privinţa dimensiunii, cădiţa de duş fiind foarte mică iar barele în formă de evantai care susţineau draperia de protecţie erau mai tot timpul sărite de pe suportul care le susţineau, apa împrăştiindu-se pe gresia de pe jos; prosoape şi consumabile la discreţie şi de bună calitate.

La dotări am mai remarcat papuci, fier de călcat, ceainic cu fierbător şi feon – orice altceva aveai nevoie erai servit cu maximă operativitate de fata de la recepţie sau menajeră, condiţia fiind să le şi găseşti, prima mai plecând pe la Enavlion (ruda mai mare a hotelului Fedra) iar cealaltă pe la restaurant.

Curăţenie impecabilă, atât în camere cât şi pe holuri şi scări, inconvenientul celor cazaţi la parter fiind prezenţa unui oficiu al femeii de serviciu în capătul micuţului hol, iar aceasta începea treaba la ora 8.00, oră care coincidea de regulă şi cu coborârea turiştilor cazaţi la camerele de sus (mai puţin cei de la camera 7, bineînţeles!) :))Noroc că hotelul are doar 11 camere -2 la parter, 4 la etajul 1 şi 5 la etajul 2.

Punctele forte ale hotelului: parcarea, restaurantul şi plaja

Parcarea generoasă reprezintă un mare avantaj al hotelului (sau mai degrabă al restaurantului dacă vreţi!), pe lângă cele 5-6 locuri arhisuficiente pt turiştii cazaţi aici, mai având loc încă vreo 15-20 de maşini ale celor care vin să facă plajă pe şezlongurile din faţa hotelului şi care, în mod automat, fac consumaţie de la terasa-restaurant a hotelului; nu este asfaltată, este parţial umbrită de câţiva pomi pe partea hotelului dar acest avantaj se poate transforma într-un mic dezagrement – aici sălăşuiesc nişte păsărele gălăgioase şi... cioase! =)). După ce am spălat maşina (la întoarcere de la Marble Beach) am preferat să parchez la soare decât sub acei pomi!

Terasa-restaurant Fedra este piesa de rezistenţă a acestei locaţii şi are, din câte am înţeles din ecourile colegilor noştri, management separat de cel al hotelului, este foarte solicitată pe tot parcursul zilei, are meniu diversificat, preţuri un pic cam mari dar mâncarea foarte bună, ospătari prompţi şi amabili (dirijaţi de gruzino-rusoaica Eleni), curăţenie desăvârşită, timp de aşteptare relativ mic şi tot timpul câte ceva din partea casei. Nu am avut mic dejun inclus dar le-am servit pe toate aici a-la-carte, ca dealtfel şi toate prânzurile, cu excepţia unuia singur, plus primele două cine (nu trei cum greşit am afirmat în review-ul anterior!), iar de plătit am plătit cu cardul fără probleme.

Plaja din faţa hotelului Fedra, una dintre cele mai bune din zonă, se bucură în permanenţă de o afluenţă mare de turişti (la aceasta contribuind din plin şi parcarea generoasă de care pomeneam!), pe lângă cei ai hotelului, care beneficiază de şezlonguri personalizate cu nişte plăcuţe pt care trebuia să prezinţi nişte tichete primite de la recepţie, aici venind lume din diverse colţuri ale întregii zone chiar, în special grupuri de români, majoritatea motorizaţi dar... civilizaţi! :))

Datorită acestor puncte forte hotelul Fedra a devenit un reper foarte des pomenit în localitatea Skala Panagia, fiind ultima locaţie de cazare importantă poziţionată pe plaja Golden Beach, amplasată în extremitatea nordică a acesteia, un hotel micuţ dar cu o poziţie privilegiată.

Alte detalii

Oaspeţii hotelului Fedra beneficiazză de şezlonguri gratuite şi personalizate, aşa cum am spus, ceilalţi fiind obligaţi să facă o consumaţie de min 7 euro/set (2 şezlonguri şi o umbrelă) – aceasta pare să fie un mare avantaj dar numai în aparenţă, deoarece atâta timp cât nu ai voie să-ţi aduci nimic de mâncare sau de băut din exterior, eşti nevoit să cumperi totul de la ei! Iar preţurile nu-s deloc mici: 4 euro o bere la draft mare şi 3 euro un ice tea mic! Scump dom’ne scump, dincolo era mai ieftin! :))

Nici maşina nu poţi s-o parchezi la ei şi să mergi la plajă pe la vecini, le poţi înşela vigilenţa doar o dată, a doua zi nu mai ai această oportunitate deoarece au un ,,observator’’ foarte atent, acelaşi care monitorizează şi bunul mers al lucrurilor şi pe plajă, dimineţa fiind prezent la masa din faţa hotelului ,,scanând’’ toate maşinile care parchează acolo, iar ceva mai târziu, când începe să ,,ardă beregata’’, la ultima măsuţă din stânga terasei, cum te uiţi spre mare, oricând gata să intervină în ajutorul celor 2 ospătari (un băiat şi o fată, de regulă) care luau şi serveau comenzile la cei tolăniţi pe şezlonguri – este vorba, din câte am înţeles de fostul proprietar al hotelului, dl Dimitrou, un bătrânel brunet, micuţ şi îndesat, cu o privire ageră şi iscoditoare, foarte amabil şi politicos, atâta timp cât respecţi regulile.

Rezervarea am făcut-o încă din ianuarie a. c. prin Booking.com (am mare încredere în băiatul ăsta, nu m-a dezamăgit niciodată! :))), plata integrală şi nerambursabilă, banii fiindu-mi luaţi a doua zi de pe card – acum, după ce l-am cunoscut pe dl Batagianni, n-aş mai proceda aşa ci aş face precum colegii noştri pe care i-am pomenit mai sus, adică un contact direct, cu avans, apoi plata integrală în timpul sejurului.

Concluzia finală

Mergeţi la Fedra Hotel cu încredere, chiar dacă este un hotel mai vechi şi are camerele mai micuţe, este renovat recent, curăţenia este la ea acasă, terasa restaurant este la înălţime, personalul deosebit de amabil şi profesionist, amplasamentul este unul de excepţie, locuri de parcare la discreţie, plaja superbă, apa impecabilă şi privelişti de vis, în primul rând acea combinaţie munte-mare extraordinară! La toate acestea se adaugă şi liniştea pe care o conferă staţiunea din care face parte hotelul, Skala Panagia, spre deosebire de surata acesteia din sud, Skala Potamia, care este mai animată şi aglomerată – depinde ce doriţi de la vacanţa voastră!

P. S. Un sfat prietenesc – petreceţi cât mai puţin timp în camere (doar strictul necesar! =))) şi veţi veni încântaţi!

Trimis de marocanu21 in 26.11.15 18:27:32
Validat / Publicat: 26.11.15 20:08:57

VIZUALIZĂRI: 3826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Ypsario văzut din dreptul hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[26.11.15 19:49:13]

@marocanu21 -

... asemănătoare celor din hotelurile de tranzit din Cannakkale (Turcia) în care am poposit (Anzac, Helen)...

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (review-uri) noi.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelor locaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII - Anzac Hotel (se deschide într-o fereastră nouă)

[26.11.15 22:39:32]

@webmaster70 -

Maestre, cu tot respectul, nu pot s-o fac din 2 motive:

1) Impresiile sunt mai vechi de 3 şi nu ştiu cât de relevante mai sunt şi

2) Sunt dintre hotelurile de tranzit cele mai solicitate de români din Cannakkale, sunt foarte bine şi amănunţit descrise pe AFA, iar eu nu-mi mai propun să descriu asemenea locaţii comune fără să vin cu ceva în plus.

Ori în cazul acestor hoteluri de tranzit mi-e foarte greu să vin cu aşa ceva deoarece, de regulă, ajungem seara târziu, mergem să servim masa (pe superba faleză în cazul de faţă), ne odihnim iar dimineaţa, după micul dejun plecăm mai departe, fără să dăm atenţie detaliilor! Ne interesează doar să fie curat şi linişte!

iulianic
    [27.11.15 09:42:16]

@marocanu21 -

Un sfat prietenesc – petreceţi cât mai puţin timp în camere (doar strictul necesar!) şi veţi veni încântaţi!

Da, asta este și părerea mea. Plec în vacanță pentru a vedea o părticică din lumea asta mare, adică altceva decât ceea ce văd în fiecare zi. Nu zăbovesc în cameră decât pentru refacere în vederea unei noi etape dacă sunt în circuit sau pentru pregătirea unei noi deplasări în împrejurimi dacă sunt într-un sejur. De aceea nu iau cu mine cărți de citit (doar hărți, broșuri și notesuri cu însemnări), nu dau drumul la televizorul din cameră decât pentru a vedea dacă funcționează și ce programe se pot prinde, și - mai mult decât atât, deși soțul meu insistă – plec în călătorie fără laptop sau tabletă.

manuta_1969
    [27.11.15 10:40:37]

Bravo marocane... ff frumos vad ca strecori ceva si din prima dragoste [Turcia] cu cazari de tranzit [ intermediare vb unora] ai ajuns la conceptul de turism sa vizitezi sa vezi cat m-ai mult. Sa cauti locuri noi si peisaje nice... sper sa continui sa ne bucuri cu asemenea povestioare si poate exista cineva pe acest site care va face si o carte cu impresii de calatorie si sfaturi ptr toate gusturile. Sper sa ne vedem pana se termina anul la un ceai fiert... numai bine.

[27.11.15 18:52:48]

@iulianic - Sunt întru-totul de acord cu dvs mai puţin partea cu tableta - trebuie să fiu informat în permanenţă, să comunic şi să ţin legătura cu... AFA, asta seara târziu! Îmi este util şi telefonul dar forţez vederea cam mult!

[27.11.15 19:04:14]

@manuta_1969 - Aş vrea să fac cândva o paralelă Turcia -Grecia şi concluziile aferente, dar am văzut prea puţin din ultima, aşa că o să continui să vizitez ,,bătrâna Eladă''!

Sigur ne întâlnim, dar eu n-o să beau ceai!

costy69
    [27.11.15 19:46:27]

@iulianic - Și eu sunt de acord cu dumneavoastră și cu @marocanu21 (laptopul face excepție). Când merg într-un loc încerc să vizitez cât mai multe obiective turistice din zonă, nu se știe dacă și când mai ajung acolo. Așadar, petrecem puțin timp în cameră. Acesta este și motivul pentru care nu optez pentru cazări scumpe.

iulian68
    [28.11.15 09:28:08]

@marocanu21 - Dragul meu, ca de obicei articolele tale pot fi printate si folosite ca "exempla trahunt"!

[28.11.15 14:04:19]

@iulian68: Mulțumesc barosane!