ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUL-2011

Hotel Holiday Inn Paris Porte de Clichy - o variantă de cazare

Scriu acest review într-un moment când în Paris siguranța cetățeanului este în pericol. Nici eu nu ași pleca la Paris în această perioadă. Dar haideți să fim optimiști și să ne amintim că după furtună vin și zile însorite. Până la urmă, în Paris lucrurile se vor așeza.

În Paris sunt multe hoteluri și nu mai ști pe care să-l alegi. Alegerea unui hotel depinde și de mijlocul de transport cu care călătorești, pentru că una este să călătorești cu avionul și alta este când îți este greu să te desparți de autoturism și vii cu acesta la Paris. Eu am făcut parte din ultima categorie.

Știu că vine iarna și că la Paris este o stare încordată, dar este bine „să ai pe manșetă” adresa unui hotel pentru că nu se știe când tu sau un prieten are nevoie. Pe sit-ul AFA eu nu am găsit nimic scris despre acest hotel și din acest punct de vedere, review-ul se justifică.

Așadar, în perioada 15-18 iulie 2011 am fost cu soția la Paris și ne-am cazat la Hotelul Holydai Inn Paris Porte de Clichy care are adresa rue 8 Mai 1945 nr. 2 și este în zona Clichy. Pentru cei care călătoresc cu autoturismul hotelul este foarte bun pentru că are o parcare subterană spațioasă. Dar pentru cei care sosesc la Paris cu avionul, hotelul nu mai este o alegere inspirată pentru că se află la 13 stații de metrou de Arcul de Triumf.

Hotelul este încadrat la 4 stele pe care le merită. Tariful pentru o noapte a fost de 125 euro și 24 euro/1 zi pentru parcarea autoturismului.

Eu am intrat în Paris venind din Nordul Franței, de la Brussels. In partea de Nord a orașului este Bulevardul Periferic pe care ne-am înscris ieșind de pe autostradă. Acesta este un drum expres cu 2 benzi pe sens de mers și limita de vitezxă de 80 km. /oră. Când GPS-ul m-a anunțat să ies de pe Bulevardul Periferic, după cca. 100 metri am ajuns într-o intersecție. Acolo, în partea dreaptă este Bulevardul Victor Hugo și înainte rue 8 mai 1945 și chiar pe colțul acestor două străzi era hotelul, înalt cu 6 etaje, cu o firmă mare deasupra, care se observa de departe. In fața hotelului era o alveolă în care incăpeau cca. 4 autoturisme, atunci eu găsind acolo numai unul.

La acea dată, majoritatea personalului hotelului era afro-francez, care vorbea o limbă franceză mult mai accesibilă mie. Obținerea camerei a decurs repede, având-o rezervată și plătită din țară. Am primit 2 cartele magnetice, una pentru cameră și alta pentru intrarea în parcare, care era pe partea opusă (se ocolea hotelul). Parcarea era foarte mare, cca. 50 locuri și spre surprinderea mea timp de 4 zile mașina mea a fost singură acolo.

Camera pe care am primit-o era la et. 6 și avea nr. 608. La intrare ,,în dreapta erau 2 paturi cu noptiere, veioze, pe una fiind și telefon. Pe partea opusă era mai întâi accesul la baie, apoi, o masă lungă pe care erau un fierbător electric, ceaiuri, cafea solubilă, etc., apoi un televizor cu ecran plat.

Surpriza plăcută a fost că la intrarea în cameră am găsit televizorul deschis și pe ecran scria în limba engleză „D-le... (Mihai 18) Bine ai sosit la Hotelul Holydai Inn Paris Porte de Clichy”. Camera avea aer condiționat și minibar. Fereastra era panoramică (cât peretele) și în stînga ei vedeam Turnul Effel. Totul curat, elegant, ca la un hotel de 4 stele.

Baia avea cadă și cu dus și cosmeticele de rigoare. In cameră nu am găsit un loc pentru bagaje și aveam destule, ca atunci când vi cu mașina și din acest motiv camera părea neordonată.

Micul dejun se putea servi la parter, cu vedere la ambele străzi. Bufet suedez, îndestulător. Noi am fost mulțumiți de confortul asigurat. Fetele de la recepție erau politicoase, zâmbitoare și vorbeau o limbă franceză limpede, că-ți era mai mare dragul să le asculți. In holul hotelului era un ofițer de pază, îmbrăcat la costum și cravată, cu un spray la centură, atent la toate. Era cetățean francez 100%.

Seara, înainte de culcare, ieșeam la o țigară. Holul era gol și atrăgeam atenția. Ni se întâlneau privirile, îi spuneam că merg afară la o țigară și atunci el răspundea „et moi aussi” și mai vorbeam de una, de alta.

Iată cum se ajunge de la hotel în centru. Până la stația de metrou Porte de Clichy făceam cca. 10 minute. Mergeam pe linia 13 un număr de 3 stații. Coboram la stația Place de Clichy, schimbam cu linia 1 și mergeam 8 stații, până la Charles de Gaule Etoil. In concluzie, hotelul este bun pentru cei care vin cu masina, având o parcare subterană mare și sigură și mai important, nu intri cu mașina în aglomerația din Paris. Nu este bună alegerea, hotelul fiind departe de centru (13 stații de metrou) și timp necesar, cca. 40 minute, iar noi făceam treaba aceasta de 4 ori pe zi.

Ce mai țiu minte dela acest hotel. Acolo, în prima seară, am sosit din oraș „fripți de sete” și la barul lor de la parter am plătit cea mai scumpă bere din viața mea, 7 euro cutia.

Despre fotografii. Am avut numai 3 fotografii P-1, P2 și P-11.De pe camera video am imagini la P-5, P-6, P-8, P-10, iar P-3, P-4, P-7 și P-9 sunt preluate de pe internet. Rog nu votați niciuna. Webmaster, rog nu acordați puncte la fotografii și imagini.

Trimis de Mihai18 in 25.11.15 14:59:14
Validat / Publicat: 25.11.15 16:13:10

VIZUALIZĂRI: 2078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul văzut mai de aproape.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 98.00 EUR pe cameră

[25.11.15 16:12:36]

Mutat în rubrica "Holiday Inn Paris - Porte de Clichy Hotel, PARIS" (nou-creată pe sait)

[...] iar P-3, P-4, P-7 și P-9 sunt preluate de pe internet. Rog nu votați niciuna.

Rezolvat cu P3, P4 şi P7.

P9 e descrisă însă ca fiind "preluată de pe video", deci e publicată CU PMA şi VOTABILĂ.

Mihai18AUTOR REVIEW
    [25.11.15 17:16:55]

@webmasterX - Poziționarea pe hartă este corectă. In privința pozelor, dv. știți mai bine și așa rămâne. Vă mulțumesc.

nicole33
    [27.11.15 22:01:56]

@Mihai18 -

Ce-ai făcut finule, ai încurcat anii? În caseta tehnică ai declarat iulie 2012, dar în text pomeneşti de iulie 2011.

Cum este corect?

Mihai18AUTOR REVIEW
    [13.03.16 13:48:34]

@nicole33 - Mea culpa. Corect este 2011. Mulțumesc.

[13.03.16 14:40:19]

@Mihai18 -

Corectat data sejurului: iulie 2011.

Mihai18