ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2015
ÎNSCRIS: 24.11.15
NOV-2015

11 zile in Dubai

Sfaturi utile daca plecati spre Dubai:

1) Daca sunteti tineri necasatoriti nu va faceti griji in privinta cazarii, atata timp cat alegi un lant hotelier international nu o sa aveti probleme cu certificatul de casatorie ori cu intrebari puerile

2) Nu va angrenati in calatorii cu taxi-ul, folositi cu incredere METROUL si cumparati carduri NOL SILVER pe care puteti sa le incarcati ulterior. De retinut ca trebuie sa va cazati in apropierea unei statii de metoru daca doriti sa explorati orasul asa cum se cuvine.

3) Nu va faceti griji in privinta caldurii daca doriti sa faceti doar shopping, atat mall-ul emiratelor cat si dubai mall (cele mai mari mall uri din Dubai) sunt "legate" direct de la metrou cu imensele cladiri comerciale; nu o sa calatori deloc in caldura.

4) must do: yellow boats 200-300 lei/persoana (cursa 90 minute cu barca cu posibilitate de a face poze la atlantis si burj al arab). SEAWINGS - 2000/3000 lei tur al orasului 45 min cu hidroavionul /// dubai safari (150-300 lei) /// dubai mall-fantani&Burj Khalifa... un bilet vip la burj khalifa costa 500 lei si include bauturi&dulciuri nelimitate la etajul 148. cel mai important sa rezervati la ora 17:00 pentru a prinde atat ziua cat si noaptea de la inaltime :) Totodata o sa aveti bucuria de a nu mai sta la coada daca aveti un astfel de bilet. Puteti sa calatoriti cu barcutele 10 min pentru a asista la un show de 3 minute la fantani. un astfel de bilet costa 60 lei si il recomand.

Pentru fumatori: tigarile sunt f ieftine, 7-8 lei pachetul.

Va recomand cu caldura si plimbarile cu barcuta (dhow cruise) din zona MARINA (150-250 lei) care ofera bufet alaturi de show-uri locale...

Nu uitati sa mergeti la GLOBAL VILLAGE, la 20 km de Dubai!

Trimis de danstefan in 24.11.15 14:40:23
Validat / Publicat: 24.11.15 15:29:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 6507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danstefan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.11.15 15:29:12]

@danstefan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3199

mati
[25.11.15 09:06:01]

@danstefan Au fost ceva probleme cu avionul?

Plecam si noi la sfarsitul lui ianuarie 2016 si suntem ingrijorati.

Poti sa ne spui ceva in legatura cu asta?

Multumesc

danstefanAUTOR REVIEW
[25.11.15 09:30:04]

@mati: cu tarom durata la dus 4,45 iar la sosire 6 ore plus 30 min intarziere la decolare...

Probleme majore cu aeroportul nu au fost. Aveti grija doar cand ajungeri sa asteptati controlul pasaportul la ultimul (unicul) birou din dreapta, unde, sunt controlatii cetatenii din UE (care nu au nevoie de viza) daca o sa stati la coada generala cu indienii, o sa asteptati multe ore pana o sa intrati efectiv in dubai. La aeroport (cel de langa deira) exista doua terminale, ambele cu acces la metrou. Cartela de metrou (nol card) iputeti lua de la aparatele din statiile de metrou. Bani retrageri doar de la atm urile bancilor!

andreeadeea13
[28.11.15 12:35:56]

Buna

In ianuarie voi merge in Dubai si as vrea sa stiu daca femeile se pot imbraca normal (blugi, fusta, maieu) sau trebuie sa fie acoperite?

danstefanAUTOR REVIEW
[28.11.15 21:42:33]

@andreeadeea13 - Depinde unde te duci...

In mall-uri am observant ca lumea se imbraca relativ decent... Desi am vazut fete cu blugi scurti, haine mulate, au fost cazuri izolate. La plaja n-ai nicio problema sa stai in costum de baie, in metrou, la fel, am vazut tot felul de tinute DAR in mall-uri si la restaurantele de lux, lumea se imbraca decent (maieu e ok dar musai fusta pana la genunchi) Barbatii n-au probleme deosebite cu hainele, in mall-uri I-am vazut in pantaloni 3 sferturi...

lenon
[08.12.15 14:45:28]

@danstefan - tigarile am inteles ca sunt ieftine dar mincarea cum este?

sunt tentata pt o cazare cu mic dejun si vreau sa stiu daca este bine

mohr
[16.12.15 14:23:51]

La casele de schimb cât primeai pe 1€?

Flystar
[14.04.16 00:32:01]

@mohr: raspund si pt alti care o sa citeasca acest review: in banci nu sunt case de schimb valutar dar fi linistit ca o sa gasesti case de schimb valutar la tot coltul cu +-5% diferenta intre ele. Sa fi foarte atent ca ei au cursul de referinta la cat cumpara si la cat vand doar ca nu au toate casele de schimb valutar asezate coloanele la fel, si risti sa fi dus in eroare. Cand am schimbat peste 150 euro dintr-o bucata mi-a facut un curs mai bun ceea ce inseamna cred eu ca se poate negocia cursul. Nu sunt sigur dar poti incerca

P.s. azi am schimbat cu 4.09 dhm si ieri cu 4.12 dhm

mohr
[14.04.16 00:44:01]

@Flystar: eu azi am schimbat cu 4,08 și ieri 4,11 cu comision de 2 aed

radumalica
[10.05.16 10:43:38]

De retinut:

- FlyDubai pleaca/ajunge doar pe terminal 2 la DXB, unde NU exista legatura la metrou (doar terminal 1 si 3 au legatura directa)

- Wizz Air pleaca/ajunge doar de pe aeroportul DWC, care e la 24km de sudul Dubaiului, (Jebel Ali) si la vreo 60km de DXB. Nici aici nu exista metrou.

- Global Village e inchis intre Aprilie si Noiembrie

- daca veniti in 2016, incercati mai spre sfarsit, se va deschide cel mai mare indoor theme park din lume, IMG world of adventures, care va fi deschis tot timpul anului.

Flystar
[11.05.16 13:00:59]

O varianta buna de a economisi bani cu transferul din aeroport la hotel este urmatoarea:

-analizati vecinii de calatorie in cele 4-6 ore de zbor, intrati in vorba cu ei intr-un mod politicos (ultima sansa este la viza, unde se sta destul de mult)

- ii identificati prin faptul ca nu au bagaj mare de cala, ca este un cuplu simplu care e la fel de derutat ca si dv la cele din jur.

- e singur si de cum s-a dat jos din avion incepe sa dea telefoane (80% sanse sa fie un roman care lucra in dubai, fi sigur ca nu la curatenie ci ca si inginer sau ceva functie care in general necesita studii superioare)

Intra in vorba in mod politicos si fa-i propunerea de a impartii costul cu transferul de la aeroport pana intr-o zona de interes comun (in general prima statie de metrou)

Am scris acestea ca unul care am procedat confor celor scrie mai sus cu rezultate favorabile si credeti-ma ca toti vrem sa economisim pretul unei iesiri pe terasa sau un starbuck pt doua zile

Inchei prin a va dorii experiente cat mai placute in toate concediile

andreeadeea13, danstefan, Flystar, lenon, mati, mohr, radumalica
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: