ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2015
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JUL-2013

Annecy vizitat doar noaptea

Am facut un circuit cu autocarul, unul din motivele care au stat la baza alegeri acestui circuit a fost ca unul din obiectivele de pe traseul stabilit era si acest oras statiune... Annecy... celalalt era Chamonix.

Ca asa scria in prezentarea circuitului asta nu inseamna ca se si viziteaza ce scrie acolo, eventual acolo se face doar cazarea.

Alegerea statiunii Annecy a fost doar pentru cazare nu si pentru vizitat, asta a fost alegerea agentiei, sigur cel care a ales aceasta statiune doar ca si loc de cazare nu a vazut si trebuie sa fiu categoric... habar nu are ce e aia Annecy...

Am ajuns aici seara la hotel Altess undeva la aprox 4 - 5 km de statiune, toti turistii din autocar erau obositi si nu aveau nici un chef de vizitat la acea ora statiunea care se afla destul de departe, am intrebat ghidul cind vom vizita statiunea?

Raspuns - nu se viziteaza, intreb de ce nu se viziteaza?

Raspuns - nu e in program.

Unul din motivele pentru care m-am decis sa fac acest circuit a fost si datorita faptului ca acolo scria Annecy, ce fac? intreb citiva turisti din autocar - veniti in statiune? Nu ca suntem obositi, asa ca plecam singuri sa vedem

Annecy

Am plecat seara spre statiune pe jos, am intrebat la receptie cam cit facem pina acolo si care e directia, pina la urma a durat ceva mai mult decit credeam.

Dupa ceva timp o ora si ceva am ajuns vazind la fata locului si periferia acestui oras.

Prima impresie mergind de la hotel spre lac unde e statiunea mi-am format si propria parere despre acest loc din Franta, am mai fost in Franta in anii trecuti in o zona apropiata in zona lacului Leman

Pina la lac am trecut prin diverse zone, cartiere, cu fel de fel de lume si zone, unele frumoase altele dezolante, sa nu zic altfel, multe locuri neingrijite, la parterul unor blocuri buticuri si baruri de cartier cu lume pestrita, la un butic am intrebat cam cit mai e pina la lac, cei de acolo amabili mi-au indicat directia de mers, a fost si asta o experienta traita la fata locului.

Am ajuns la un moment dat in zona turistica si am dat de

Orasul vechi, un adevarat labirint de constructii vechi de ev mediu, brusc era alta lume si total alceva, atunci am realizat ce e aia... Annecy... si ce pierdeam daca nu vizitam aceasta statiune, bine si noaptea daca altfel nu s-a putut.

Era un fel de Venetia dar altfel, nu degeaba Annecy e denumit si Venetia Frantei.

Canalele care strabat aceasta statiune da impresia de Venetia, pe marginea canalelor plin de terase ca la francezi.

Fiind seara la un moment dat am dat de Palais de L, Isle un fel de castel o emblema a statiunii Annecy si mergind mai departe

Lacul Annecy

Lung de aprox 14 km si lat intre 1 si 3 km.

Vaporas pentru plimbari pe lac, imagine superba spre lac si munte, am mers mai departe si in parc am dat de un fel de sarbatoare sau petrecere, era un fel de ruga ca la noi din Banat sau alceva si in acel moment am vazut ca aici e alta lume fata de aia din Elvetia de unde veneam si unde am vizitat alte obiective, aici era ceva mai natural ceva autentic Francez.

A doua seara venind din nou din vizita in Elvetia am ajuns seara la hotel, din nou intrebare catre ceilalti turisti --veniti in statiunea Annecy? nu ca suntem obositi.

Am luat-o din nou pe jos spre Lac si statiune si fiind seara am mai vazut cite ceva din aceasta statiune, poate putin sau prea putin dar totusi am vazut ceva din acest ANNECY.

Cum se ajunge aici?

Din Geneva cam 35 km pe autostrada.

De la Lyon sau Paris cu trenul de mare viteza

Pina la celebrul Chamonix 105 km.

Nu ratati acest loc unde se poate face o vacanta de 7 - 10 zile.

Geneva e foarte aproape, Chamonix la 100 km si celalalt lac unde nu am ajuns dar e foarte aproape se numeste Aix les Bains, poate... alta data.

Trimis de Nicu in 23.11.15 19:37:29
Validat / Publicat: 23.11.15 21:06:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Annecy

NicuAUTOR REVIEW
[23.11.15 20:46:28]

Rog atasarea acestui videoclip, multumesc.

[23.11.15 21:06:31]

Nicu