ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.02.2010
ÎNSCRIS: 23.06.09
MAY-2009
team-building

De recomandat

Am fost impreuna cu prietenii in luna mai 2009. A fost placut desi atunci inca nu era atmosfera intretinuta de animatori; mi-a placut mai mult asa. Mancarea a fost in regula, era imposibil sa nu gasesti ceva sa-ti placa. Erau super biscuitii aia cu miere, in schimb tzatzichi era mult sub cel grecesc, practic era o imitatie; asta nu inseamna ca m-a afectat cu ceva! Cafeaua si bauturile erau slabutze... dar dupa o noapte de nesomn pentru petrecere... numai ideea de cafea ne mai inviora! ; -)

Piscinele super, apa numai buna desi era luna mai, cind in mare n-am avut tupeu decat o data sa intru, si atunci 5 minute.

Camerele foarte mari si aerisite, am stat intr-unul din apartamente cu vedere catre mare. Superb peisajul, il postez si in foto!

Am vazut rasaritul din balcon, in compania unei shpirle de metaxa si a unei blonde istete! In camere aveai bine aprovizionat minibarul.

Ce nu mi-a placut: la drumul catre masa, linga receptie, sunt cateva chioscuri care au preturi colosale... Plus ca te intimpina cu: "salut frate! " si-ti baga imediat o manea... de te iau toti nervii! Geaba cerci sa le explici ca esti roman nu gipsy... ca nu inteleg; pentru ei roman=tzigan. Asta a fost partea nasola... daca se poate numi asa

Personal il recomand ca varianta mai ieftina pentru Antalya.

Plaja e cam micuta ca latime, dar ca alternativa ai piscinele, la 10 m de plaja! Oricind poti sari pirleazul si faci baie si in mare, si in piscina: -)

Trimis de sbacau in 02.02.10 16:10:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi-Vera Le Prince Ada; Esat, Festival Club

VIZUALIZĂRI: 2582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sbacau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia cu WC in dreapta si cea cu dus si chiveta in stanga

[02.02.10 16:17:16]

Foarte frumos si bine redat, mi-ai improspatat amintirile si chiar speram sa vad ceva review-uri mai noi si sa vad ca nu s-a schimbat nimic pe acolo pt ca vara asta vreau sa ajung pe acolo.

[02.02.10 16:19:10]

mercic valentina...si eu sper sa ajung din nou si tot in mai...si tot in team-building...ca deja stiu de un se ia vizichiul mai ieftin :-))

[03.02.10 10:11:33]

Frumoase poze si am observat ca nu s-a schimbat nimic, aceeasi oaza de verdeata, curatenie exemplara peste tot si marea cristalina. Si noi am avut un fel de apartament cu camera mare cu pat matrimonial si o camera cu 2 paturi( cu toate ca noi avem un singur copil) si am platit in tara o camera cu pat suplimentar.

[03.02.10 10:17:50]

asa am fost si eu cazat; apartament cu doua camere enorme, eu am stat in cea cu balcon si cu pat matrimonial, singur. Superb peisajul! Practic cand m-am intors acasa, am stat cu una din pozele cu rasaritul doua saptamani pe desktop! :-))

[03.02.10 10:28:43]

super dragutz si eu la fel am avut pe desktop o poza de Ephesia vreo luna, iar fata mea care avea atunci 9ani mi-a zis cand am ajuns si a vazut intrarea in hotel cu palmierii inalti si vegetatia abundenta "Mami aici este raiul?".

ticris68
    [04.02.10 13:56:15]

Frumoase poze sbacau dar in Kusadasi niciodata nu exista rasarit in mare ci numai apus- vezi P03

[04.02.10 19:20:22]

ticris...oare asa multa bere sa fi baut??? incat sa nu mai stiu de-a fost rasarit sau apus??? nu te contrazic...se prea poate sa ai dreptate...chiar nu am studiat zona sa vad cam cum e aranjata dupa punctele cardinale...dar parca rasaritul era... :-))

catalin.ro
    [11.02.10 12:05:59]

Nu erai beat sbacau , erai doar euforic . Peisajul e de vina ! Nu o sa rasara soarele niciodata din egee . Da mai sti...........?!:-))

[11.02.10 15:21:38]

cata, eu nu ziceam de beat...ca beat sigur nu am fost...,si intr-adevar, e apusul...m-am uitat si eu pe harta, drept sa-ti spun, ca traiam cu impresia ca is primul om care-am vazut un rasarit din vest... :-))

scuze pentru confuzie, sper ca nu v-am zapacit prea mult :-)

[04.03.10 12:01:00]

Salut,

Te rog descrie-mi apartamentul. Se pot caza 3 adulti si un copil. Era intr-adevar compus din doua camere cu conexiune intre ele sau cum? Vreau sa il iau anul acesta si pe unul din parinti cu noi dar nu reusesc sa vizualizez concret ce fel de family au. Am fost in 2008 acolo, in 2009 la Side, dar vrem inapoi la Kusadasi. Trebuie sa rezerv la agentie, asa incat daca poti te rog raspunde la acest ecou. Multumesc

[04.03.10 14:06:11]

apartamentul e format din 2 camere cu conexiune prin hol; pe hol se gasesc cele 2 bai: una cu dus si chiuveta, una cu wc si chiuveta; camerele sunt stil vagon, in ultima ai balconul; sunt foarte spatioase. Din ce stiu eu incap in apartament 3 adulti si 2 copii pana in 12 ani maxim.Deci poti fara probleme sa iei inca un adult, loc este destul. Exista in camera cu balcon pat matrimonial; in prima paturile sunt twin.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, oricand

[05.03.10 09:33:35]

Multumesc pentru promptitudine.Vreau sa profit de early booking,din cauza asta sunt atat de insistenta.Ai rezervat tu la agentie connected rooms,family sau apartament?Ciudat este faptul ca pe site gasesti numai conceptul de family room.Oare asa sunt toate family room?Ai stat in corpul nou de langa pod,unde erau pestisori?Imi doresc cazare in corpul nou,partea veche si renovata a complexului e cam inghesuita si rudimentara.

Multumesc anticipat.

[05.03.10 09:42:31]

de la receptie faci dreapta pe un podet de lemn, in apa sunt pestisori, intr-adevar; cum treci podul faci stanga si am stat in corpul din fata, la primul etaj; camerele de aici au toate vedere catre mare. Nu stiu de vreun corp vechi si renovat, nu m-am plimbat prea mult decat la plaja si piscine. La agentie, in mod normal pretul pe noapte de family room nu trebuie sa sara de 215-220 euro/camera/noapte.Pana la masa era un pic de mers, dar mersul pe jos dupa masa nu face rau nimanui! :-)) un pic inseamna vreo 3-4 minute

Alex_Macedo
    [05.03.10 10:15:54]

sbacau,ca intodeuana reusesti tu sa dai start la zambete!!! Bravos amice....eu m-am delectat cu scrierea ta!!....dar, aia cu....KaKa,brazilianu' m-a dat pe spate....stii tu unde !! ))))

U got my vote!!

[05.03.10 10:35:35]

De la agentie mi-au comunicat pretul cu avion 1837 euro din 13.06,7 nopti.Am cerut familly.Stii unde era piscina principala cu muzica si tamtam ,de acolo in jos paralel cu plaja sunt corpurile renovate.Poza cu numarul 6 e din balcon nu-i asa?Noi am avut camera langa piscina cu topogane,poti sa atribui linistit 5 stele acestor camere,chiar cu plus.

[05.03.10 10:39:18]

Nu ne-a deranjat promenada de la restaurant la cina,mai ales ca ne bucuram de un apus asa de frumos.Spatiul generos si peisajul ne-au facut sa punem din nou pe lista Ephesia.Anul trecut am schimbat Kusadasi cu Side-Amelia Beach dar ne place mai mult Ephesia.

[05.03.10 11:00:46]

Romy, in afara de primele 2 poze, toate sunt din balcon facute; eu aveam piscina de care spui in dreapta si camerele erau enorme; nu cred ca erau cele renovate, ca prea aratau bine...cum spui tu, de 5 plus.Langa mine era tot un apartament, cei de acolo erau impreuna cu noi; apartamentul arata exact la fel cu al nostru. Ti-am zis, aici in afara de cafea si berica care erau cam slabe, si turcaletii de la chioscuri (care aveau preturi pentru Becali si Tiriac) totul mi s-a parut super.

Pretul nu mi se pare exagerat...mai ales ca e transport cu avionul; vezi daca ai inclus in acesti bani si taxele de aeroport, cam 95 euro de persoana; de obicei agentiile nu spun acest lucru decat in momentul platii, dupa ce ai semnat contractul. Si atunci, nu mai ai ce face.

[05.03.10 11:04:57]

alexu...10x sau tenchiu! pentru vote! :-) si aia cu shipka...pe bune, tipa mi s-a parut super obosita si suparata...iti dai seama cam cum se vorbeste acasa? educatia...

auzi...da' "ma leshi"? daca eu dau startul la zambete...tu faci lumea sa dea in hohote de ras! is ca o adiere blanda de primavara comparativ cu tsunami...mai el nino-nino care esti!...mai am de invatat...Maestre! :-))

Alex_Macedo
    [05.03.10 11:33:56]

Nota : A nu se puncta !

sbacau, cred ca m-as ..."brazili-a"..pe mine de ras cu tine in vacanta !! ai un stil !!! sa-ti traiasca!!

bravos!!!

[05.03.10 11:41:40]

auzi...noi ca noi, dar ma intreb cei din jur...parerea mea sa facem o data concediul impreuna, dar intr-o "buda", vorba colegei de la Shipka...adica sa nu se mai oboseasca oamenii sa ajunga la ea...ceva cam cum mancau rusii in razboi, direct pe...'Traiti!

si dupa cum spuneam...mai am de invatat; de la tine cu hazul, de la altii cum sa fiu drept, cinstit si serios (ups, astea nu prea-mi ies...)

[05.03.10 12:00:28]

Cu tot cu taxe de aeroport.Stai linistit ca suntem invatati cu agentiile.N-am avut nici o surpriza neplacuta pana acum,poate si pentru ca sunt vigilenta din fire si ma informez temeinic.Partea renovata e pozata de zba,crede-ma cine a fost cazat acolo nu e asa incantat de conditii de cazare ca noi.Am intrat in camere si sunt mici si inghesuite ,miroase ciudat....ma rog cu o mica atentie la receptie voi evita cred din start.Nu cred ca au family acolo.

[05.03.10 12:45:27]

din ce stiu eu, nu au family room acolo, cum spui si tu; cred ca de fapt aceste camere au fost facute dupa ce hotelul s-a mai dezvoltat si sunt facute conform unor standarde bine gandite. Sincer, din cate zone si cazari am avut, asta a fost sigur in primele 3.

[05.03.10 13:21:30]

Cand te gandesti ce departe e litoralul nostru de toate acestea,te doare sufletul.Pacat ca trebuie sa contribui la dezvlotarea economica a altei tarii pentru a avea un concediu de basm,sau in paradis cum se exprima cineva mai sus.Sunt convinsa ca multi dintre noi nici nu mai asociaza litoralul cu tara noastra.

Multumesc pentru ajutorul acordat pentru a lua o decizie.Va doresc sa aveti concediul placut,totul sa se desfasoare fara incidente si sa ne reintalnim cu impresii dupa concedii.

[05.03.10 14:10:47]

romy, multumim la fel.

Am stat eu bine si m-am gandit...litoralul nostru e mai mare, mai frumos, nisipul mai bun si mai fierbinte...din pacate, la noi nu turcii servesc, si nici grecii...

Asta e, nu le poti avea pe toate.

[08.03.10 16:20:52]

Pt Valentina69- daca cea din poza de la piscina e fiica ta,cred ca am ne-am intalnit in ultimele zile ale sejurului la Ephesia.Am plecat in aceeasi data cu avionul spre Bucuresti.Copilasul meu s-a jucat cu fetita din poza in ultimele zile si am fotografii cu ei in aeroport.Mai ai o fetita mai mica ?

[08.03.10 16:27:10]

Da e fetita mea cea din poza dar am o singura fetita si o cheama Andreea, si stiu ca s-a jucat cu o fetita acolo care mai avea o surioara mai mica.

need_alex*
    [15.03.10 09:01:18]

@ sbacau

Salutare!

In ce perioada a lunii mai ai fost? Si cum a fost vremea? Cam cate grade erau ziua, dar si seara?

Multumesc!

[16.03.10 19:30:39]

Salut!

Am rezervat si eu o camera tripla la Ephesia Holiday Beach Club pentru aceasta vara, si as dori sa aflu daca asta inseamna apartamentele despre care vorbiti. La agentia de la care am facut rezervarea aveau camere single, duble si triple nu spuneau nimic despre apartamente. Referintele de pe acest site m-au facut sa ma hotarasc pentru acest hotel, tot ce am citit aici au fost numai lucruri pozitive, comparativ cu alte hoteluri, unde parerile sunt impartite. multam fain!

cristia
    [17.03.10 08:12:09]

Bravo cris nu ai facut o alegere proasta, abia astept sa vii si sa ne povestesti cum a fost. Cat a costat biletul? si in ce perioada?

[17.03.10 22:15:12]

1300 euro sejur de 10 nopti in luna august

[18.03.10 12:11:39]

Cris pentru cate persoane si cu ce transport mergeti

[18.03.10 16:17:58]

3 persoane transport individual si poate imi raspunde si mie cineva la ce am intrebat.msy

[19.03.10 10:10:22]

Super avantajos, si acum sa incerc sa raspund eu. Noi am plecat acum doi si am luat o camera de 2 persoane si cu pat suplimentar pt copil. Xand am ajuns acolo ne-au dat exact o camera gen apartament cum ziceau ceilalti mai sus foarte mare cu doua camere una cu pat matrimonial f mare si una cu doua paturi. Mentionez ca n-am dat bacsis la receptie, chiar am fost uimiti.

[20.03.10 11:46:53]

cris, pentru apartamente trebuie sa ceri family room; alea-s apartamentele; caldura va fi din belsug, la fel si mancarea. Nu-ti fa probleme, va fi bine; chef de joaca sa ai, ca loc este... : -)

[20.03.10 11:49:38]

deci Cris, camera tripla este formata dintr-o camera mare cu un pat matrimonial si cu unul "single"; nu este nici pe departe apartamentul; si sincer, nu cred ca vei avea acelasi noroc sa-ti schimbe tripla cu un apartament, mai ales ca la ei in august se pune ca varf de sezon... dar iti doresc bafta. Oricum, si tripla e destul de mare

[22.03.10 17:19:22]

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Nu doresc in mod special un apartament, eram doar curioasa sa aflu mai multe detalii despre camere, datorita celor aflate de pe acest site. Oricum nu am de gind sa stau prea mult in camera, dar totusi as dori sa fie ceva decent, fara miros de aer inchis, sau mucegai. Este prima data cind merg in Turcia si am ceva emotii pentru ca nu stiu prea multe despre hotel(doar ceea ce am citit pe site-ul acesta), drum, tara si chiar locuitori. Am fost 2 ani consecutiv in Grecia si a fost super, nu am avut absolut nici o problema, incepind cu drumul, cazarea, hotelul, excursiile individuale pe care le-am facut si nu in ultimul rind politetea si ospitalitatea grecilor, iar anul acesta ne-am gindit sa incercam si altceva.

[23.03.10 09:04:55]

cred ca Ephesia te va satisface pe deplin; camerele sunt mai mari ca in Grecia, mancarea mai buna (ma refer strict la cea data la AI) si oamenii amabili...numai ca mie nu-mi plac neam asiaticii! Prea sunt insistenti sa-ti dea ceva, sa-ti vanda...In rest nu sunt probleme. Mirosul de mucegai sau orice altceva nu l-am simtit...numai mireasma marii, uneori ceva de la alge...dar nu deranjant. Chiar un miros nou, placut chiar, ca tot ce e nou. Iti doresc sejur placut si te asteptam cu impresii!

yo.sebi
    [30.04.10 13:38:35]

salut, noi am fost in septembrie, cu masina, intre 4 si 10, 6 nopti, 4 adulti 1 copil 5 ani, 2 camere = 960 euro, negociere direct la hotel; rezervasem la o agentie din bucuresti la un alt hotel... dar cand am ajuns acolo era dezastru, a trebuit sa cautam altul si am gasit ephesia beach club. Superb, dupa care la istanbul 6 nopti

gabiy
    [13.01.11 19:46:29]

M-ar interesa cand ai avut sejurul, la inceputul sau sfarsitul lui mai, si cum a fost vremea, cate grade erau?

Cum era apa?

[19.01.11 13:39:25]

gabiy, acelasi raspuns la aceeasi intrebare ca si la Club Festival; am fost la inceputul lui mai... nu stiu exact cate grade erau, n-am fost atent la vreun termometru, de fapt- nici nu stiu daca ai pe acolo asa ceva. Oricum vremea era mai mult decat placuta, puteai face plaja daca tineai neaparat. Recomand totusi cel putin sfarsitul lui mai pentru o plaja buna.

Apa marii - rece; de preferat piscinele, erau chiar cu apa calda.

Alex_Macedo, catalin.ro, cris 15*, cristia, gabiy, need_alex*, ROMY, sbacau, ticris68, Valentina69, yo.sebi
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: