ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2015
DIN: Tecuci [GL]
ÎNSCRIS: 02.07.15
JUL-2014

Hotel Jason, cazare buna daca ai conditie fizica buna

In vacanta din Corfu am ales cazare in statiunea Ipsos, Hotel Jason.

Despre cazarea la Hotel Ipsos ma pot rezuma la cateva cuvinte concludente din categoria raport pret / calitate bun (adica ieftin si rezonabil) dar sunt totusi cateva detalii pe care daca la stiam inainte de a pleca poate mai puneam ceva euro la plata cazarii si alegeam altceva. Acum depinde de fiecare, eu insa o sa va spun ce mi-a placut si ce nu. Sunt doar perceptii si impresii personale (poate usor exagerate si subiective) – fac aceasta mentiune pentru ca sunt si comentarii favorabile despre hotel si asta nu inseamna ca cei care le-au scris au mintit ci doar ca au simtit altfel decat mine.

Totusi spun ca daca as avea buget limitat as mai repeta experienta pentru ca pretul este mic si astfel bugetul alocat vacantei ramane mai mare in partea care poate fi alocata vizitarii insulei, croazierelor, muzeelor si tot asa.

Ce nu am stiut cand am luat cazarea este localizarea hotelului (sau am stiu vag, ca sa fiu sincera, a scris cineva pe acest site, cate ceva, oricum nu sunt multe impresii despre aceasta locatie).

Noi am ales statiunea Ipsos pentru ca este foarte aproape de Corfu Town (cam 10 minute cu masina), orasul-capitala este o incantare in care merita sa iti petreci macar cateva ore din fiecare zi a sejurului, ceea ce ar fi fost mai greu daca alegeam o cazare pe coasta vestica a insulei.

Cei care au fost in Corfu stiu ca insula este minunata dar cu diferente destul de mari de altitudine intre nivelul marii si a doua sau a treia strada paralela cu plaja. Ipsos are o configuratie simpla, strada principala este paralela cu plaja si pe ea sunt preponderent terase, magazine, super-marketuri iar cazarile incep pe strazile din spatele acesteia.

Pentru a se ajunge la Hotel Jason, cam la jumatatea statiunii, in dreptul unei statii de autobus care are in spate o mare parcare pentru autocare se urca pe o straduta ingusta, se lasa pe partea dreapta Hotelul Yannis si se continua pe un drum de o masina, in panta (dar cand esti in masina, abia sosit, plin de entuziasm, nu prea realizezi acest lucru, nu-i nimic o sa o simti din plin zilele urmatoare cand esti fara masina), drumul este marginit de o parte si de alta de gradini cu vegetatie luxurianta si cu un aspect foarte salbatic. Totusi merita spus ca aceste gradini sunt o incantare vizuala, nu vezi oriunde in acelasi loc pini, lamai, cactusi, maslini, rugi de mure si zmeura, flori, totul intr-un amestec natural in care oamenii (din varii motive, numai de ei stiute) nu intervine. Eu le-am asemanat cu gradinile descrise de Dickens in Marile Sperante.

In fine, dupa 300-400 m se vede pe partea dreapta Hotel Jason. De la intrarea in curte, unde se gaseste si placuta cu numele hotelului se urca o panta de-a dreptul criminala, intr-o usoara serpentina si se ajunge in fata minunatului hotel (aceasta portiune se poate evita pentru ca hotelul are si acces prin spatele cladirii, se urca vreo cateva zeci de scari dar e mai bine decat panta, credeti-ma).

Repet, la dus nu am realizat acest lucru, dar, cand vei face zilnic urmatoarele drumuri :

-dimineata coborat la plaja (ok, la ora 8 soarele este inca prietenos, cobori, deci efortul nu este cine stie ce),

-urci de la plaja (ora 10.30, soarele arde, copilul nu vrea sa isi mai care colacul si gentuta de plaja si miorlaie ca nu ii place cazarea asta aleasa de mami) strangi din dinti si ajungi in sfarsit la camera.

-La pranz cobori in statiune pentru mancare (in jurul hotelului nu ai unde manca),

-urci dupa masa de pranz pe un soare naucitor, desi sunt gradini nu e cine stie ce umbra pe drum, cazi lesinat si dormi de pranz ca bebelusii, te scoli si

-cobori din nou pentru plaja si baia de dupa amiaza, soarele arde teribil in Corfu desi este ora 17, te zapaceste caldura si balaceala,

-urci sa te speli si sa te schimbi,

-cobori apoi pentru cina, ca norocul, soarele incepe sa mai apuna,

-urci pe intuneric dupa masa, nu mai vezi nimic, te rogi sa nu treaca vreun vitezoman cu scuter sau masina pe langa tine ca nu prea ai cum sa te feresti...

Si trebuie spus ca eu am putin peste 40 de ani si putin peste 60 kg, nu am nicio boala grava de care sa stiu, deci fizic sunt ok si totusi nu am rezistat in ritmul asta decat doua zile.

Distanta nu e lunga (cobori in 5-6 minute) dar diferenta de altitudine se simte din plin si la urcare timpul se poate dubla.

Din a treia zi am folosit la maxim masina chiar si numai sa coboram la terase – asta in zilele cand nu bantuim pe insula (exista multe MGA despre Corfu, o incantare sa le citesti, multumim celor care au avut inspiratia sa le scrie), insula merita vazuta in totalitate.

Si ca sa va sperii de tot trebuie sa va spun ca cei care vin cu autocarul sunt lasati in strada principala si uca pe jos cu bagajele pentru ca autocarul nu are unde sa intoarca in curtea hotelului... Asta o stiu de la turistii care erau sositi via Bucuresti, cei care erau veniti din Timisoara au avut un autocar mai mic care i-a lasat la receptie... Trebuie sa fie foarte frumos dupa 20 de ore de mers cu autocarul sa cari trolere si bagajele pe jos...

In fine, asta e partea rea a cazarii si este motivul pentru care nu as recomanda-o nicioadata familiilor cu copii mici sau persoanelor cu diverse probleme de sanatate decat daca urca o data si mai coboara la terminarea vacantei. Se poate folosi piscina in tot timpul asta insa ma intreb ce ar mananca atatea zile sus...

Acum sa va spun si de cea as recomanda cazarea : daca esti cu masina eviti clar efortul iar raportul calitate -pret, conditiile in care stai o saptamana sunt rezonabile daca nu iti doresti prea multe stele.

Mi-a placut : hotelul este relativ mic si curat, cu o priveliste de vis in partea unde am avut eu camera (priveliste pe care am ,,platitit-o’’ scump, ati vazut de ce), personal amabil (am ajuns foarte devreme cred ca pana in ora 10, ne-au dat camera in mai putin de o ora dupa ce ne-au rugat sa ne familiarizam cu locul pentru ca nu au terminat de curatat inca), piscina pe care nu am folosit-o dar care parea curata, etc...

Locatia arata bine, hotelul este la altitudine fata de intrare, are o mica livada de lamai in fata, vegetatia din curte arata ingrijit, terasa de la intrarea dinspre receptie este curata si cu mobilier de calitate.

Camera este standard cu mobilier din lemn lacuit asa cum o sa gasiti si in alte locatii in Grecia : doua paturi lipite (mari si cu saltele bune), noptiere, o masa cu oglinda, un mic racitor, televizor (evident cu cateva programe grecesti ai atat – or fi stiind grecii cat suntem dependenti acasa, e bine sa facem o pauza de tv in concediu), aer conditionat. Nu este prea mult loc in camera, este si motivul petru care pe anumite site-uri o sa gasiti hotelul catalogat la 2 * desi unele agentii il prezinta la 3*.

Balcon cu o masuta si doua scaune, numai bun de savurat cafeaua de dimineata in aerul curat cu aroma de pini...

Baie modernizata cu cabina de dus din care nu se revarsa apa in baie (cel putin la noi in camera a fost bine), cred ca erau sapunele si gel de dus dar nu le-am folosit si nu stiu calitatea lor, prosoape cu aspect bun desi nici pe acestea nu le-am folosit.

Pe timpul sejurului se face o curatenie mai curand superficiala de genul maturat/dat cu mopul/igienizat oarecum baia /luat gunoiul (dar e bine ca la sosire totusi camera arata foarte bine curatata), lenjeria se schimba la jumatatea perioadei si probabil si prosoapele ar fi schimbate daca sunt folosite si lasate pe jos in baie.

Cazarea include si mic dejun. La parterul hotelului este un mic restaurant doar pentru mic dejun, nu pregatesc mancare pentru pranz sau cina. Spatiul este mic si devine insuficient in zilele in care turistii germani care sunt majoritari in hotel (de fapt adolescenti veniti intr-un soi de tabara, e plina statiunea) coboara toti la masa pentru ca urmeaza sa plece in croaziere sau excursii pe insula. In restul zilelor la ora 8 nu sunt decat cei cativa turisti romani cazati in hotel si atunci spatiul este suficient.

Mancarea este foare putin diversificata de la o zi la alta, comestibila daca vrei neaparat sa mananci dar, sincer, noua nu ne-a placut nimic din bufetul cald (omleta arata rau, crenvustii erau prajiti-asta e o noutate pentru mine), ma rog, se poate supravietui cu o felie de paine cu unt si miere sau dulceata, astea erau cam ca acasa. Eventual cu clatite, care sunt in fiecare dimineata si ceva biscuitei.

Cafeaua slaba ca peste tot, sucul din prafuri, apa de la robinet, ceai si lapte. Nu am insistat pe ele, noi avem tot timpul filtru de cafea cu noi, ceai si lapte nu bem nici acasa, deci nu a fost nici o pierdere in partea asta.

Desi sunt multi adolescenti in hotel nu ii simti, hotelul este linistit si personalul este omniprezent dar foarte discret, mie mi-a placut atmosfera din hotel, poate si pentru faptul ca programul nostru era complet diferit de al celorlalti si ne intersectam foarte rar.

Nu atasez decat cateva poze din curtea hotelului, nu am facut in camera pentru ca la momentul vacantei nu ma gandeam ca voi scrie vreodata pe acest site dar acum daca tot m-am bagat in vorba a trebuit sa ma tin de cuvant si sa scriu despre cazarea la Hotel Jason.

Trimis de monaca in 17.11.15 18:44:21
Validat / Publicat: 17.11.15 19:57:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Skiathos

VIZUALIZĂRI: 2481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Poza de ramas bun

[17.11.15 19:34:08]

@monaca - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

flaviana77
    [18.11.15 09:14:48]

am citit cu placere articolul tau

cand vei avea timp sa vezi ca am scris si eu despre Jason unde am fost vara aceasta.

pentru mine a fost o incantare absolut totul, mai putin caldura, care este infernala inca de dimineata simti cum te arde soarele.

imi este dor de Jason foarte mult, noi ne-am simtit excelent acolo si daca la inceput drumul pana la hotel ni se parea infernal, am folosit scarile laterale din spatele hotelului despre care am aflat de la cristina stefan careia ii multumesc inca o data pe aceasta cale si astfel drumul nostru a fost mult mai simplu.

as reveni oricand la Jason pentru ca si personalul de acolo este minunat, oameni amabili si gata oricand sa iti stea la dispozitie, conditii decente, curat, priveliste frumoasa, totul mi-a placut maxim.

flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: