Bradul Călimani Complex Hotelier

JAN-2010
990 LEI
+ COPII: 1 copil de 15 ani

Hotel Bradul

În acest moment sunt la Vatra Dornei cazată la hotel Bradul. pentru că aveam tichete de vacanţă neconsumate încă de anul trecut, am hotărât să plecăm într-o minivacanţă în România.

Încă o dată mi s-a confirmat că turismul românesc este la pământ... Abia am găsit o agenţie din Bucureşti care să primească aceste tichete de vacanţă şi care vinde şi programul naţional "O săptămână la munte sau la mare". Deci pentru 3 adulţi ne-a costat 990 RON pentru 6 nopţi cu mic dejun şi câte 2 proceduri la baza de tratament. În Bucureşti ni s-a spus că tratamentul nu îl putem face pt că nu este deschisă baza; ajungem aici şi baza de tratament se deschisese dar neavând trimitere de la medicul de familie şi adeverinţă că plătim CAS-ul nu am putut face cele 2 proceduri şi am optat pt accesul la piscină.

Am ajuns la hotel duminică la 7,30 dimineaţa (aşa este trenul Bucureşti - Vatra Dornei) şi până la 12,30 când efectiv am intrat în cameră am stat la recepţie într-un frig de crăpau pietrele sau pur şi simplu am plecat în oraş să bem o cafea şi un ceai cald. Chiar dacă am plătit bilet pt 3 adulţi, hotelul nu are o cameră triplă, ci doar dublă în care s-a pus un pat pliant... După ce era oricum o cameră dublă mică cu al 3-lea pat a devenit fff mică şi incomodă. În cameră este cald, curăţel, prosoape albe şi pufoase (primele întâlnite în România). Apa de la robinet are un miros ciudat de apă de lac, de baltă atunci când faci duş, Evident robinetul de la duş abia funcţionează, deh doar eşti în România.

Surpriza cea mai mare şi cea mai neplăcută a fost restaurantul hotelului. Este fff frig, doar cu canadiana poţi mânca, preţurile sunt cu 40-50% mai mari decât în restul staţiunii. Mic dejunul este dezastruos. Al nostru, de 8 RON este fix şi este compus din: 4 feliuţe de salam ff prost, 1 cubulet de margarină, 1 cutie de gem de caise şi 1 cana de ceai care nu se poate bea. Dejunul de 25 RON - bufet suedez - 4-5 farfurii cu mezeluri, cascaval, salată de vinete, cremvuşti, ceai etc din ce am văzut eu! Nici cel mai umil hostel din Turcia nu poate oferi mai puţin decât cel de aici. În ultimii 8-9 ani am făcut concediile numai în străinătate şi nu îmi pare rău... Cam atât despre hotel.

Vatra Dornei este fff frumoasă şi foarte plină. Hotelul nostru este plin, pe pârtie este multă lume care schiază, se dă cu săniuţa, patinează... Preţuri la închiriere schiuri: 1 oră între 5-10 RON, 10 RON (plus 15 RON e garanţia) 4 urcări cu teleschiul pt începători sau doar 2 urcări pt cei avansaţi. 1 oră 5 RON închirierea unei săniuţe, 1 oră închirierea de patine - 10 RON plus accesul pe gheaţă 5 RON.

Se poate mânca în foarte multe locuri în oraş preţurile fiind cam aceleaşi, adica o friptură la grătar (pui, porc) cam 15 RON cu garnitură cu tot, o ciorbă cam 8-9 RON, păstrăv - 100 g - 7-9 RON, o pizza obişnuită - 15-17 RON. Sunt 2 cofetării cu prajituri bune: Bristena şi Dolce... o prăjitură 2-4 RON.

Din păcate mâncarea tradiţională bucovineană pe care eu am mâncat-o aici nu am mai găsit-o (de exeplu balmoş). De când am venit tot întreb de el şi toţi îmi spun că nu se mai face... În magazin preţurile sunt ca la Bucureşti ca şi produsele. Din păcate produsele specifice de aici pe care le cumpăram înainte de 2000 (caşcaval, smântână) nu le-am mai găsit. Din păcate, e acelaşi caşcaval, brânză, smântănă ca la Bucureşti...

Impresii încărcate de criss65 in 02.02.2010 14:27:17

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ROMÂNIA. A mai fost în/la: vatra dornei, deltă, litoral, valea prahovei

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (criss65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2100 PMA (din 4 voturi) nota2

[03.02.10 12:41:15]

Criss mergi sa mananci la Alpin, e la o aruncatura de bat de tine si daca vrei sa faci miscare du-te pana la Casa Bucovineana, langa stadion, unde trebuie sa gasesti balmos. Nu manca la pizeria din centru, nu vei fi multumita deloc, cele doua recomandari sunt super. Acum sunt serbarile zapezii timp de 4 saptamani asa ca e normal sa fie plin.

Iar hotelul unde esti tu cazata ai uitat sa precizezi starea de uzura avansata ca asa e romanul, cu cat e mai mare pretul e mai naspa cazarea.

[03.02.10 16:14:03]

buna,

am fost la casa bucovineana si nu au balmos dar in aceasta seara ma voi duce la mon amis unde am vazut in meniu ca au balmos (singurul loc pe care l-am descoperit până acum). pe alpin l-am descoperit si intradevar se mananca bine. am descoperit si un magazin de prezentare a unei fabrici de lactate "la ungureanu" pt a putea cumpara smântână, caşcaval, caş etc adevarate, nu cele care se găsesc si la bucureşti (dorna, brenac etc. ). in legaura cu hotelul, nu am avut de ales: nimeni nu primea "tichetele lui udrea", am tot sunat/dat mail la pensiuni si am fost refuzată... hotelul a fost renovat recent, adica are geam termopan, mobilier nou, mocheta aşa si aşa, obiectele sanitare sunt noi (doar robinetul de la dus nu inchide bine pt duş). singurele care au rămas neschimbate sunt uşile de la intrare si de la baie. caldură in camera este, dar asa cum am spus la receptie si la restaurant e ff frig. ce ma nemultumeste cel mai mult sunt serviciile, adica mi se pare fff saracacios mic dejunul pt banii dati. repet in turcia, pt 3-4 lire (adica 6-8 ron) ai un mic dejun extrem de variat chiar daca nu e pe sistem de bufet suedez. accesul la piscina se face pe niste holuri tot asa, reci, iar pt o hartie igienică care a trebuit inlocuita am asteptat 3 ore.....

[03.02.10 16:23:06]

inseamna ca stai la Bradu ca eu de Calimani vorbeam ca e degradat, e aceeasi mobila de cand bunica. Oricum e superb acum in Vatra Dornei si daca vreti distractie du-te la complexul comercial de langa rau (scrie Fidelio mare) si la demisol este sala da bowling, biliard si discoteca, foarte dragut. Cat despre aprovizionare la trecerea cu calea ferata cum vii in statiune este un supermarket albastru mareeeeeeee unde are de toate.

PS ACUM VAD MARE TITLUL TAU : BRADUL

- Andox
[03.02.10 16:35:49]

Criss ai grija ce spui cat inca esti acolo , poate citesc si cei de la Bradul si iti opresc caldura :)))

[03.02.10 16:36:58]

am vazut aseara seara de bowling doar pe afara, adica era o gramada de puştime care aştepta saintre dar n-am intrat, încă.... cu aprovizionarea nu e nici o problemă sunt magazine peste tot! eu am mai fost in vatra dornei inainte de 200 de vreo 7-8 ori, numai vara şi numai cu maşina personală, deci mă puteam deplasa f uşor. atunci descoperisem lucrurile specifice zonei (fabrica lui ursu in care am mancat cascaval cald, caş acum făcut...), izvorul de apă minerală (mai sus de telescaun), râul din aproprierea izvorului pe care urcai într-o lume de basm... acum lucrurile s-au schimbat aici în vatra dornei: de la clădirile f multe si f noi de numai cunoşti nimic, la izvorul îngheţat şi la dispariţia tuturor "bucatelor tradiţionale" făcute în familie in favoarea produselor gen supermarket . mă cam supăr din când în când pe globalizare, standarde şi pe politica de "sărăcire a guvernanţilor" a tot ceea ce este românesc şi bun în favoarea multinaţionalelor....

[03.02.10 16:39:40]

pt Andox:

ai dreptate! nu m-am gândit..... sper să nu o facă pt că m-ar termina efectiv. oricum nu cred că citeşte cineva, pt că la bucureşti ne-au spus că e net la recepţie iar aici constaţi că nu ai. am net pt că am abonament la vodafone nu pt că mi-ar furniza hotelul serviciul acesta!

[03.02.10 21:07:38]

daca tot esti la Bradul este un domn acolo la fizioterapie care face un masaj de iti vine sa il iei acas. Eu am beneficiat de serviciile d-lui si crede-ma ca merita toti banii, dupa o ora te simti alt om