ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2015
ÎNSCRIS: 16.11.15
NOV-2015

la PMM* = 200 USD

Ifa Villas Bavaro, Punta Cana, Republica Dominicana, Caraibe

In luna Iunie 2015 am contractat un sejur pentru perioada 05 Noi - 12 Noi 2015 in Republica Dominicana, Punta Cana prin agentia [...]. Sefa de agentie foarte draguta ne-a explicat toate detaliile, ne-a relatat toate costurile si ne-a ajutat sa alegem ce este mai bun pentru noi.

In data de 04 Noi am avut zbor din Bucuresti spre Brussels unde ne-am cazat o noapte, a doua zi la 07 dimineata am zburat spre Punta Cana cu Jetair Fly, avion mare, modern, model 2013, zborul a durat 12 ore deoarece dupa 9 ore a oprit in Santo Domingo de unde a mai cules cativa turisti.

Am ajuns in aeroportul din Punta Cana unde ne-a lovit o caldura de aproximativ 30 grade cu o usoara umezeala, am ajuns la terminalul de sosiri intr-un aeroport superb fara pereti, acoperit cu stuf. In interior cineva canta la tobe intr-o ambianta exotica. Am stat la o coada aproximativ 5 minute unde am platit o taxa de 10 dolari/persoana pentru intrare in tara (pentru iesire nu se mai plateste), am mai stat aprox 10 minute la o coada pentru control pasapoarte, am ridicat bagajul, dupa care cu un formular completat in aeroport, am trecut cu bagajul printr-un filtru de verificare.

La iesire din aeroport, am mers cu voucherul de transfer la standul firmei care ne-a intermediat pe noi (Welcome Incoming Services), acolo am aflat cine ne este ghid in acest sejur, numarul lui de telefon si mai departe am fost transportati de ei la Resortul Ifa Villas Bavaro, transportul a durat aproximativ 45 minute.

La Receptie cazarea se face incepand cu ora 15, am primit 2 cartele de acces in camera, 2 cartele pentru a primi zilnic cate un prosop de plaja si am mai platit 21 dolari pentru 7 zile de seif in camera.

Am primit camera 1227 care este in cel mai indepartat capat al resortului dar asta a fost un avantaj, era liniste si placut, oamenii de la receptie ne-au ajutat cu bagajele si ne-au transportat la camera cu masinutele de golf cu care se fac la interval de 10 minute transferuri catre plaja, receptie sau casutele indepartate. Camera era normala, nici luxoasa nici urata, avea televizor, aer conditionat, dulap, pat dublu, uscator par, prosoape, gel de dus.

A doua zi a venit ghidul nostru la hotel unde am stabilit ora de transfer la aeroport pentru intoarcere.

Am mers la masa, pentru bufet exista un restaurant mare pentru micul dejun care incepe la ora 7, doua restaurante mari pentru pranz care incep la 12 si 12:30 (unul este langa plaja), un restaurant mare care serveste cina incepand cu ora 18 si pana la ora 21. Mai exista pizza care se serveste de la ora 12 si pana seara tarziu si mai exista aproximativ 4-5 restaurante a la carte la care trebuie rezervat zilnic loc incepand cu ora 8 dimineata si in cateva minute se ocupa locurile, sunt cu specific italian, local, japonez, mexican. Am stat o singura data la rand pentru rezervare la rest italian, dar nu m-a dat pe spate, meniu destul de slabut, asa ca am preferat restaurantul cu bufet. Mancarea la bufet este foarte buna, foarte diversificata, sunt gratare, paste, peste, miel, vita, porc, pui, orez, cereale, bere, apa, vin, etc. Pe mine m-au socat placut fructele erau numai mango, papaya, ananas, banane, portocale, fructul pasiunii, pepene, melon, toate coapte bine si gustoase cum nu se gasesc in Romania, era si fresh din ele, iaurt din ele f gustos.

Personalul resortului foarte ok, foarte atent, foarte sociabil, desi lucreaza de dimineata pana noaptea si in fiecare zi a saptamanii aceleasi persoane si din ce am auzit si platiti prost cu pana in 100 USD pe luna, lucreaza zambind, cantand, dansand, lucreaza cu placere, eu am mai lasat ciubucuri pentru ca imi era mila de ei.

Prin resort sunt 2 piscine cu sezlong si bar, un jacuzzi, sala fitness, multi cocotieri, palmieri, gazon, pauni, gaini, cocosi.

Plaja este superba, nisip alb care nu se incalzeste, sezlonguri foarte multe, multi palmieri, cocotieri si aici care ajuta la umbra, apa este calda, partea proasta este ca sunt multi care promoveaza excursii, masaj, etc si te streseaza, dar se poate trece peste acest aspect. Pe plaja si in apa se mai aduna un fel de alge, personalul le curata, dar nu dispar de tot.

Seara sunt baruri elegante, bauturi f bune, rom Barcelo, cocktailuri foarte bune, vinul rosu sec este foarte ok, mai este o bautura locala Mamajuana care spun ei ca are efecte energizante si afrodisiace, este teatru, discoteca, magazine de haine de suveniruri, bauturi, etc.

Seara sunt multi tantari, recomand sa va duceti Autan si ceva impotriva tantarilor in camera. Am mai vazut si un gandac mare in camera si vreo 3 gandaci mari am omorat in exterior.

Excursii am facut doar la insula Saona care nu trebuie ratata sub nici o forma, aici s-a filmat Piratii din Caraibe si in zona s-a filmat si Laguna albastra, excursia costa pana in 90 dolari de persoana transport, vapor, mancare si bauturi incluse. Se viziteaza o piscina naturala in largul marii unde este plin de stelute de mare, dupa care se viziteaza insula Saona, acolo parca esti in alta lume, nu poti constientizezi ca exista in realitate asa ceva, dar si acolo la umbra este plin de tantari.

Vremea a fost foarte buna, zilnic soare, zilnic cald chiar daca era noapte, dimineata, ploaie etc. foarte putini nori, daca veneau nori in cateva minute dispareau, ploua zilnic seara si noaptea dar cateva minute doar si se usca foarte repede, initial ne-am speriat deoarece pe telefon la prognoza meteo aratau zilnic ploi, dar cred ca se refereau la cele scurte care veneau seara.

In ziua plecarii, am sunat ghidul dimineata pentru a confirma ora plecarii spre aeroport pentru a veni persoana care efectueaza transferul, am predat camera la ora 12 deoarece atunci este limita, daca se depaseste ora, se plateste o taxa suplimentara cu fiecare ora ce trece, la receptie se poate infolia bagajul pentru 7 USD, am mers la aeroport si ne-am intors acasa, zborul a durat 8 ore pana in Brussels.

Recomand cu tarie Republica Dominicana si resortul Ifa Villas Bavaro, merita facut orice sacrificiu pentru un sejur acolo.

Trimis de popcristian in 16.11.15 14:44:14
Validat / Publicat: 16.11.15 16:56:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popcristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Hotel
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 200.00 USD pe cameră

[16.11.15 16:55:42]

Foarte bun review de debut, merită remarcat.

@popcristian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "IFA Villas Bavaro Resort & Spa, PUNTA CANA" (deja existentă pe sait)

@popcristian, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[16.11.15 16:58:07]

Şi încă 2 observaţii - rugăminţi:

1. ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

2. Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

gettyy
    [16.11.15 17:42:59]

Frumos debut!

Bravo, mie mi-a plăcut.

Bine ai venit în marea familie AFA!

[16.11.15 18:39:26]

Pot sa am si eu o critica? Cum sa te duci in paradis si sa postezi doar 13 poze?

In rest... ai scris bine si m-am bucurat pentru vacanta voastra.

Cine e piratul din poza cu Isula Saona? Era de-al vostru sau de decor? Pe vremea mea nu era nici tipenie de pirat. Nu ne-ati povestit de programele artistice.

[16.11.15 19:50:51]

@adri-nico: Piratul este un om deghizat asa pentru a face atmosfera,

poze am mai multe dar acestea am hotarat sa le postez doar, eu sunt fotograf profesionist (pozele din acest concediu sunt facute cu telefonul, mai am poze pe www.cristipop.tk) si nu conteaza sa fie cantitate, o poza trebuie sa transmita ceva, sa aibe o compozitie, sa iti starneasca un sentiment, daca pozezi in rafala si postezi toate pozele undeva, lumea se plictiseste.

[16.11.15 20:15:09]

@popcristian - Tocmai deaia am simtit ca pozele tale transmit ceva frumos. Si cred ca mai gaseai pprin tolba citeva ca sa faci macar 20 (pentru care primesti si puncte)

sebigeanina
    [17.11.15 12:06:29]

@popcristian - Salut, ai face bine să ne spui şi cît a costat sejurul?

[17.11.15 12:22:22]

@sebigeanina: doar avion si cazare, 1100 eur, dar in total cu absolut tot am cheltuit aprox 1400 eur.

[17.11.15 12:47:30]

@popcristian - de persoana, cred...

[17.11.15 14:17:52]

@adri-nico: Da

camelie
    [06.01.16 23:51:20]

@popcristian: buna. Cum putem discuta in privat detalii agentie etc? Multumesc.

[07.01.16 08:21:58]

Sincer nu stiu lasati un mail aici, dar nu stiu daca e voie

[07.01.16 08:24:46]

@popcristian -

Sincer nu stiu lasati un mail aici, dar nu stiu daca e voie

Nu prea e voie !

Puteți folosi PM (mesajele personale).

Găsiți link în user card.

ex.

amfostacolo.ro/user.php?uid=66820

adri-nico, camelie, gettyy, popcristian, sebigeanina
    Alte impresii din această RUBRICĂIFA Villas Bavaro Resort & Spa:

• pagină generată în 0.060702085494995 sec