ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2015
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 30.10.13
SEP-2015

Recomandari

Referitor la restaurantele din Constanta am si eu cateva recomandari:

Cu bucatarie turceasca, preparate foarte bine gatite (din oaie, miel, vita, pui) este restaurantul Nur Kaptan Baba aflat pe bulevardul Tomis vis-a-vis de primarie (Casa Alba). Este recomandat celor cărora le place bucataria turceasca dar si celor care vor sa o incerce. Preturile nu sunt mari iar servirea este prompta. Restaurantul are si terasa in curtea interioara.

Un restaurant cu bucatarie romaneasca se afla tot pe bulevardul Tomis dar de data aceasta in cealalta parte a orasului adica aproape de intrarea in oras cam la 400 de metri pe partea dreapta cum intri in Constanta pe bulevardul Tomis. Restaurantul se numeste Rustic si dupa cum ii spune si numele are un amenajare rustica. Mancarea este bine gatita, are multe feluri romanesti (multe feluri de ciorba), servirea este ok. Are si muzica live seara.

Un alt restaurant cu mancare foarte buna dar din pacate nu este renovat prea reusit, se afla pe strada Traian cam la trei sute de metri de muzeul marinei in directia gara. Restaurantul se numeste Albatros, printre localnici mai este cunoscut si cu denumirea de Ciuperca. Aici am gasit un fel de mancare care prin alte restaurante nu prea l-am vazut, creier pane care mie imi place foarte mult. De asemenea ciorba de vacuta este foarte buna ca si celelalte feluri de mancare.

O locatie mai selecta este restaurantul Integra din Tomis 3 unde, dupa cum s-a mai spus, mancarea este foarte buna in special felurile de ciorba si de supa.

Un loc in care eu merg de fiecare data cu placere datorita atmosferei este clubul Phoenix din Constanta. Aici nu exista o gama variata de mancare ci numai pizza si pasta sau diferite sandwichuri. Pizza si pastele aici sunt bune, dar este genul de loc unde nu mergi in special pentru mancare ci, cum am mai zis, pentru muzica (in special rock dar si alte genuri) si atmosfera. Exista pe terasa care se afla la etaj si in interior multe televizoare unde clientii pot urmarii diferite transmisiuni sportive in direct (meciuri de fotbal). Clubul Phoenix se afla in cartierul Tomis Nord, zona Ciresica pe strada Dobrila Eugeniu.

Restaurantul Taverna Sarbului exista si in Constanta pe strada Rubinului (care incepe din Bd. Aurel Vlaicu) tot in zona Tomis Nord. Aici mancarea este buna spre foarte buna dar preturile sunt mari. Restaurantul este frumos amenajat are si terasa, este intr-o zona aerisita.

Trimis de julienpopa in 16.11.15 07:02:23
Validat / Publicat: 16.11.15 08:11:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2731 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julienpopa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi:

• pagină generată în 0.052016019821167 sec