ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2015
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 01.08.08
JUL-2015

Pernera - o statiune linistita, perfecta pentru familii cu copii

Una din putinele sanse de a-ti organiza singur un concediu intr-una din insulele Mediteranei o reprezinta Cipru (exista curse zilnice din Bucuresti la doua companii low-cost destinate mai ales lucratorilor romani sezonieri pe care-i gasesti la tot pasul pe insula dar asta e norocul celor care nu vor sa apeleze la charterele touroperatorilor romani)

Daca te-ai hotarat pe Cipru... urmatoarea decizie e zona in care te iti vei stabili "cartierul general"; principala poarta de intrare in Cipru e Aeroportul din Larnaca iar de acolo ai cateva variante de transport :

- transportul in comun cu autobuze sau shutlle-uri - rezonabil

- taxiurile nu sunt exagerat de scumpe : 60 de Euro pana in zona Protaras, 50 Aya Napa sau 100-120 pana in Paphos

-transferurile pivate - recomandate grupurilor si familiilor extinse = preturi rezonabile daca imparti pe numarul de pasageri

Am ales zona Paralimni - Protaras mai ales pentru calitatea plajelor mult superioara zonei Larnaca si chiar Paphos... mai precis am inchiriat o vila in Pernera;

De ce Pernera? ... pentru ca e locul care prin excelenta e destinat familiilor cu copii sau grupurilor middle age; un cartier al mult mai celebrei Protaras (sora mai mica a mult mai cunoscutei AYA NAPA) - destinatii cunoscute pentru distractie si plaja; Pernera e in nordul Protaras si e legata de o alee de promeneda recent construita de plaja din Protaras

Cred ca orice informatie si poza sunt binevenite pentru ca nu exista Streetview google in Cipru si e destul de greu sa-ti faci o imagine completa inainte sa ajungi acolo

Plajele din Pernera nu sunt de lungimea celei din Protaras dar sunt extrem de potrivite pentru copii si nu numai - golfulete mai mari sau mai mici cu apa lipede si zone bune de snorkeling... sunt cel putin 5 plaje mici, golfulete la care ajungi in maxim 15 minute din orice loc al statiunii iar facilitatile sunt identice la fiecare dintre ele (exact cum explica si Cristina intr-un post anterior... 2,5 Euro /sezlong sau umbrela+parola wifi)... curatenie, liniste dar in weekend navalesc locuitorii capitalei si isi aduc cu ei de mancare pe plaja... e fain sa vezi o familie de trei generatii care-si savureaza picnicul pe plaja :)

Oferta de restaurante e mare, exista si fast food - in centrul Pernera e un Pizza Hut si vreo doua Kebabarii dar recomandarea mea sunt restaurantele cu specific local si desigur celebrele mezze (ce peste sau normale); magazinasele pentru de-ale gurii sunt putin diversificate si recomand Supermarketurile din Paralimni (10 minute de mers cu masina - Carefour etc.) sau piata alimentara din Paralimni unde poti sa gasesti produse locale

Pernera, pe langa cateva hoteluri e o suma de complexuri de vile relativ noi toate si cumparate mai ales ca investitie sau resedinta de pensionare de catre britanici, nordici si altii care fug de iarna geroasa... noi am avut vecini scotieni si englezi care locuieu acolo tot anul; vilele sunt disponibile pe numeroase siteuri specializate in inchirierea si administrarea proprietatilor (recomand direct la proprietar sau o companie locala)

Portul ofera croaziere sau excursii personalizate... se poate merge pana acolo si iti faci rezervare pentru telefonic pentru ziua urmatoare dupa ce vezi vasul desigur... ca idee... nu va faceti iluzii c-o sa vedeti Famagusta de pe vas pentru ca n-au voie sa treaca granita maritima catre zona abandonata; noi am optat pentru o croaziera care mergea prima data catre nord si se intoarce pana aproape de statia de pe Cape Greko

E inadmisibil sa mergi pana acolo si sa nu explorexi zona... am pus cateva poze din plajele si locurile pe care le-am explorat:

- plaja Konnos (la 3-4 km. sud de Protaras) e o locatie magnifica (chiar dupa alunecarile de teren de acu' doua primaveri - cand o parte din faleza s-a prabusit in mare)... o plaja faina si un traseu de o ora dus-intors pana la pestera Ciclopilor, pe faleza inalta... supefain

- plaja Makronissos (la 4-5 km. vest de Aya Napa)... nisip alb, fin, apa limpede + bonus peninsula cu cel 17 morminte sapate in piatra si peisajul selenar din extremitatea sudica a insulei... te vrajesc instantaneu

- Plaja Nissi - cea mai celebra plaja de pe insula

- plaja Big Fig Tree - plaja palmierilor din extremitatea sudica a Protaras = faina pana la superlativ

Paralimni e un orasel cu o piata centrala fainuta in care poti vizita beserica locala si unde poti intelege putin durerile pricinuite de razbloiul civil de acu' 40 de ani

Chiar daca, pe ansamblu, partea estica a insulei Cipru pare invadata de turismul de masa, exista si locuri izolate si nu vad motive serioase pentru care sunt totusi atat de putini romani interesati de aceasta insula fermecatoare.

Trimis de cristian pinte in 15.11.15 12:21:06
Validat / Publicat: 15.11.15 13:11:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 3837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian pinte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 24 voturi)

krisstinna [15.11.15 18:22:58] »

Mulțumesc!

Mi-e dor de ceea ce iubesc: vară, mare, nisip, soare!

După o zi grea, te-am citit cu plăcere, am zâmbit și-ți sunt recunoscătoare!

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Protaras - Paralimni:

• pagină generată în 0.051939964294434 sec