ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2015
ÎNSCRIS: 03.04.09

Targul fara AFA… e pustiu!!!

Ca de obicei dupa o intalnire a membrilor AFA, apar ecourile si articolele. Iar cum articolele de genul asta imi plac extrem de mult, mai ales pentru ca sunt scrise mai mult cu sufletul si deloc cu google-ul, am zis sa nu va lipsesc de parerile-mi afaistice. Si pentru ca am fost mentionat deja de poate prea multe ori in celelalte articole despre acest targ (multumesc pentru asta), voi mentiona si eu useri si prieteni in randurile ce vor urma, cu scuzeeeee pentru cei care poate imi vor scapa.

Cu vreo saptamana in urma, @cesere intreba pe aici daca AFA va avea stand la TTR si am aflat cu bucurie ca e prilej de revedere sau de noi cunostinte. Cam tot atunci am constatat cu tristete o oarecare lipsa de interes fata de acest lucru, dar… mergem inainte!

Vineri 13 – zi in care unii nu vor nici sa iasa din casa sau se feresc pana si de propria pisica, eu abia asteptam sa ajung la targ. Am constatat cu mirare lipsa casieriilor si introducerea automatelor pentru bilete, o idee aproape buna, pentru ca ce naiba faci daca n-ai la tine decat bacnote mari? Astepti sa se mai stranga 9-19 oameni care vor sa intre si au bani schimbati? :)

Targul in sinea si in obiectul lui… anorexic! Pentru ca slab e putin spus. In afara de lipsa totala a vizitatorilor (chiar sunt curios sa vad cifrele in zilele urmatoare), mi se pare cel putin de prost gust ca semnalul telefoanelor sa fie la pamant sau wirelessu’ sa fie, dar sa lipseasca cu desavarsire – si asta in conditiile in care cea mai mare firma de organizare targuri din tara iti afiseaza la intrare in pavilioane “powered by operatorul ala cu rosu” – asta din punct de vedere organizatoric.

Privind si catre expozanti, parerea e la fel de “minunata”, fiind extrem de vizibila restrangerea costurilor si maximizarea profiturilor (sau minimizarea pierderilor in cazul unora). Standuri mult mai slab construite/ echipate/ dotate fata de alte editii de toamna, promovari penibile (vezi Iordania, promovandu-se cu un lazarus insotit de cateva “pisi” superdecoltate) sau oferte care nu-s oferte. Poate pe segment business o iesi cat de cat ok, dar pe domestic a fost cel mai slab targ de turism la care am mers vreodata.

Dar eu am mers sa mananc strugurii, nu sa bat gradinarul. Asa ca pe la 10 jumate eram la stand, intampinat fiind de oameni dragi si cunoscuti deja: @Admin, @pepsi70ro si @iulian68. Cum Ovidiu deja facuse cafeaua, am amanat controlul la margelute, dar nu pentru mult timp. Iar cum agitatia din targ era ca una dintr-un supermarket inchis, am avut tot timpul din lume sa facem o barfa, pe alocuri si constructiva (de exemplu, intalnirea de anul viitor).

Banuind ca nivelul de testosteron va fi cam sus vineri, @cristinaoranici ne-a bucurat cu sosirea ei, inviorand imediat atmosfera de la stand. Asa ca ne-am pornit la agatat… de noi membri si colegi, “mituindu-i” cu cate o tastatura cu diacritice (sper sa fie ultimul meu articol fara diacritice, dar nu promit :))). Si daca draga de @roth a lipsit (dar ne-am auzit la telefon, ca-mi pastrase prajituri – delicioaseeee, sar’na, Cami), n-am avut niciun secretnimic, doar un secretcoleg ce se dadea in necunoscator… o colega pe care o deranjasem prin comenturile’mi idioate cateodata, @elviramvio - intre timp trecand in grupul celor ce au vazut ca nu-s deloc asa cum par pe aici.

Dar eu nu mananc niciodata pe burta goala… asa ca trebuit sa trec la degustare si la proba margelutelor, pentru ca prietenul meu chel intarzia si deja se facea tarziu, era aproape 12 :) @anilu a incercat sa mai incline din balanta sexelor si deja trebuia sa punem “rezervat” pe o masa a celor de la Springtime, cel mai aglomerat loc din tot targul.

Cum @marianpreda nu putea sa apara decat fulminant, a intrat fix pe dansul oriental prestat de data asta de niste fatuci ok - dar fara codite de iepuras - noroc cu el ca a putut suporta, poate si cu ajutorul lui Cristinei, care stia unde pitise recipientul margelos :)). Flu’rasul @buterfly sosind si @adrianbogdan ivindu-se, plus @carmenion langa noi, se cam egala situatia user-userita si se cam aglomerase standul (mai mare aglomeratie era doar la Spring). Asa ca am mai rupt randurile si am profitat de vremea superba de afara, dar si de produsele alora de detineau masa.

@dan&ema a vrut sa se lase cunoscut si ne-a aratat “dan’ul” din user, urmand a sosi cineva care nu prea auzea prin primavara… @ariciu, care desi sosita fara lemeu, n-a venit cu mana goala si-a vrut sa ne sperie, aparand cu @crima (un fel de @andox, daca poza e facuta prost :))). Si inca o data scuze pentru cei omisi, nu e cu intentie!

Am revazut oameni dragi, oameni buni si prieteni! Am cunoscut oameni frumosi si m-am lasat cunoscut, asa cum sunt, cu bune si relele mele. A fost o zi superba si o noua participare de succes a acestei comunitati. Va salut pe toti si va doresc toate cele bune!

VACANTE PERFECTE!!

PS: Vineri 13? Beah! Ma duc sa-mi caut o pisica neagra…

Trimis de papone in 14.11.15 21:31:18
Validat / Publicat: 15.11.15 02:57:29

VIZUALIZĂRI: 1459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2041 PMA (din 41 voturi)

iulian68
[15.11.15 03:11:11]

Si eu m-am bucurat sa te revad, si imi cer scuze fata de marian ca nu l-am mai asteptat... Dar oricum eram cu masina, asa ca margelute... ioc! Abia astept sa ne revedem organizat!

PS. Am fost si ieri, sambata, undeva in jur de 15... Sa stiica era ceva lume!

Michi
[15.11.15 07:31:38]

Abia în comentariul lui Iulian 68 am înţeles ce sunt mărgeluţele. Papone a confirmat părerea mea că per ansamblu târgul a fost mai slab şi cu vizitatori mai puţini decât la alte ediţii iar sâmbătă a fost şi mai puţimă lume. Dovada a fost aglomeraţia de la Spring Time care era sublimă dar nu exista. Îl felicit din nou pe Cornel pentru ideea cu diacriticele. Nu vreţi să spuneţi ce aţi pus la cale pentru întâlnirea din fe-martie? Vă sărut virtual şi pe cei care nu aţi venit sâmbătă dar şi pe toţi, unul câte una.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
elviramvio
[15.11.15 08:06:00]

Intentia mea, cand am venit, era sa-ti cer tie informatii despre o excursie cu autocarul pana in Australia, dar cand am ajuns si v-am vazut asa trei crai hotarati sa-mi ofere o tastatura, am zis sa nu va incerc rabdarea ca de, una e sa discuti bazaconii cu posesoarea a 18-20 ani si alta cu cea ce numara acusica 60. Si nu te da asa falos cu comentariile tale ca trimit pisica mea neagra sa-ti taie calea (are poza pe aici pe undeva). Astept si eu ca si Carmen, anuntul pentru intalnirea anuala, sa va "margelesc" pe cativa pentru ca m-ati cucerit, toti.

O zi frumoasa!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Andox
[15.11.15 11:31:34]

Mai Papone, sa-ti dau adresa mea ca sa-mi trimiti mielul??

Sau il trimiti lui crima??

[15.11.15 13:50:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Din viața comunității AmFostAcolo, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Voturile acordate au fost transformate "automat", cu această ocazie, în voturi simbolice

fanespoitorul
[15.11.15 14:56:35]

Romexpo intotdeauna a avut un internet WI-FI slab. Nu face fata la cati se conecteaza sau daca esti conectat nu ai trafic sau esti conectat ai trafic si te deconecteaza

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
ANILU
[15.11.15 18:36:44]

Mi-a facut placere sa stam la un pahar de... vorba si bere.

Ah... mersi pentru bere, n-am apucat sa-ti multumesc.

Sper sa ne revedem la intalnirea din fr... martie 2016.

Toate cele bune.

roth
[15.11.15 20:30:57]

Pai asteptam cu interes rw tau din drumetia de pomenire (prietenii stiu) dar e bun si asta de la TTR.

Ma bucur pentru cei ce ati fost acolo, pentru cei ce v-ati revazut si haideti oameni buni si minunati sa iesim la o vorba... ce ne tine sa dam o strigare noi cei din zona?

Eu pot sa spun ca sunt norocoasa fiindca prin ceea ce fac mai am parte de cate o vizita programata a unora dintre domniile voastre... sincer?? vreau gascaaaaa!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
paponeAUTOR REVIEW
[15.11.15 21:26:59]

@roth - Oricand, cu mare placere ne vedem. Oricum, ne auzim maine, asa cum a ramas si punem la cale mai multe.

ANILU, elviramvio, Eugenia55*, fanespoitorul, iulian68, Michi, roth
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: