ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2015
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 04.03.12
SEP-2015

Parcul Național Teide - rezervație naturală

Asa cum am promis, iata ca va impartasesc experienta traita de mine in concediul din Tenerife, si anume excursia din Rezervatia naturala El Teide.

Pico del Teide - este cel mai inalt munte din Spania - 3718 m. Aceasta zona are trasaturi care o fac cu adevarat unica, fiind unul din cele mai vizitate obiective din Tenerife.

Noi am decis sa facem aceasta expeditie pe cont propriu, am inchiriat o masina cu 30 eur/zi si am pornit la drum. Nu este greu de ajuns, sunt foarte multe indicatoare care te ajuta sa gasesti usor, din sud de unde eram noi se merge pe autostrada care strabate insula spre partea de nord. Se poate merge si in grup organizat de agentiile de profil cu autocar, dar noi am preferat pe cont propriu.

Cu masina sau orice mijloc de transport poti sa ajungi pana la baza, unde este o parcare mare si se poate lasa masina acolo fara costuri. De aici se urca cu telecabina, costul era de 25 eur de persoana dus-intors. Aici inainte de urcare ti se facea poza cu vulcanul pe fundal, pe care la coborare o puteai achizitiona contra sumei de 5 EUR. Se poate urca si pe jos pentru doritori, insa traseul dureaza aproximativ 3 ore din spusele altor turisti, iar drumul este destul de anevoios fiind poteci printre roci.

Ei bine odata ajuns sus totul in jur are o infatisare diferita, e un peisaj ciudat, cu roci negre, torsionate, un loc care pare devastat, care te uimeste. Imi permit sa fac o gluma, nu am fost inca pe luna, dar primul gand care mi-a trecut atunci cand m-am dat jos din telecabina a fost acesta "parca suntem pe luna".

Aici sunt trasee special concepute pentru cei ce doresc sa exploreze zona, se poate face inconjorul varfului printre roci. Deasemenea se poate urca chiar si pana la varf pe o poteca abrupta. Pentru persoanele care doresc sa urce pana la varful vulcanului este nevoie de un permis special care se obtine fie de la baza cu telecabina, fie de pe site-ul rezervatiei (insa exista un numar limitat de persoane care pot urca zilnic).

Daca doriti sa urcati fie si pana unde te lasa telecabina, trebuie sa stiti ca aveti nevoie de echipament sau haine groase pentru ca sus este ceata si vant puternic chiar si in perioada de vara. Nefiind dotati cu echipament adecvat noi nu am urcat decat la nivelul unde te lasa telecabina desi mi-as fii dorit sa vad varful vulcanului care este unul activ.

La baza cu telecabina exista posibilitatea de a lua masa sau de a cumpara suveniruri.

Peisajul din jurul soselei ce duce spre rezervatie este superb, sunt atat zone uscate cu stanci, cactusi si ierburi pitice cat si zone verzi cu specii de plante nemaiintalnite.

Ca o concluzie recomand tuturor celor care ajung in Tenerife sa nu rateze aceasta excursie, merita, este o zona pe care nu o intalnesti oriunde.

Trimis de crissb in 11.11.15 14:11:32
Validat / Publicat: 11.11.15 15:50:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6143 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crissb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.11.15 15:50:41]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=4873

luciaoradea
[11.11.15 16:08:08]

Și eu vreau poze cu vulcanul!

crissbAUTOR REVIEW
[11.11.15 16:13:08]

@luciaoradea - o sa postez in seara aceasta si pozele.

[25.09.17 21:31:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' prin Tenerife» (nou-creată, între timp, pe sait)

[14.07.23 17:38:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Parcul Național El Teide» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanța în Tenerife]

crissb, luciaoradea