Villa Junjungan Resort Pool & Spa

înscris/ă în 09.11.09
JUL-2015

la PMM* = 99999 IDR

O mica oaza de liniste in Ubud - Bali

Villa junjungan resort pool & spa este situata in apropiere de Ubud. Este un complex de casute care au una sau doua camere cu baie proprie.

Seara tarziu ne-a lasat taximetristul in fata intrarii in acest mic paradis. Am fost usor derutati caci la intrare era o platforma de gresie alba lucioasa si in fata ei erau aliniate cateva perechi de slapi de plastic, fapt ce ne-a facut sa ezitam intrebandu-ne daca ar trebui sa ne descaltam. Nu a durat mult si au sarit repede cativa omuleti desculti, sa ne ureze bun venit si sa ne pofteasca sa inaintam catre un birou, unde era receptia. Au deschis un caiet in care au notat cu pixul cateva informatii minime despre noi si cu zambetul pe buze ne-au cerut toti banii in avans pentru cazare.

Am ales rapid cate o optiune de masa pentru micul dejun din cele trei existente, aceleasi trei existente in fiecare zi si am specificat o ora pentru masa. micul dejun era adus de ei in fiecare dimineata pe terasa camerei, la ora specificata.

Rezervasem pe booking o camera pentru 3 persoane dar ei au considerat ca pentru a ramane cu o impresie cat mai buna este bine sa ne ofere o casuta cu 2 dormitoare separate si o baie la acelasi pret. In zona in care am fost cazati noi, erau 3 casute cu o piscina infinitypool catre niste lanuri de orez si padure de cocotieri. 2 dintre ele aveau cate o camera mare cu baie privata si terasa. Cea in care am fost noi cazati era cea mai mare, avand 2 camere si o baie proprie. Terasa pricipala apartinea acesteia. In curtea interioara era un lac mic, artificial cu pesti si o mica fantana arteziana, langa care era asezata masa pentru micul dejun. Ne-am simtit rasfatati de micii omuleti desculti si imbracati modest care in fiecare dimineata ne aduceau micul dejun pe motocileta de la bucataria lor din apropiere.

Camerele erau spatiloase fara tavan, doar cu acoperisul deasupra. Paturile erau acoperite cu panza de protectie pentru insecte, desi nu am vazut sau auzit tantari. Noapte de noapte am fost vizitati de soparle ce urcau pe pereti dupa insecte. In prima seara m-am speriat rau mai ales cand am auzit cum tipau si se certau intre ele. Primul lucru ce l-am facut, a fost sa dau o cautare pe internet sa vad ce-i cu ele. M-am linistit repede cand am aflat ca tot Ubudul e plin de asemenea mici soparle ce ies seara la vanat de insecte si sunt chiar preferate de multi pentru perotectie, ele fiind inofensive pentru oameni. Oricum... in trei zile ajunseseram sa ne obisnuim cu ele. Sunt mici si cu ventuze mari pe picioruse pentru a se putea catara usor pe pereti.

Camerele sunt relativ curate. Prosoapele mi s-au parut cam uzate si cam putine. Fiind o pensiune cu specific balinez si manager local, standardele de curatenie nu sunt ca in marile lanturi internationale. Ei se straduiesc sa fie totul cat mai bine si sa se simta turistul cat mai bine dar avand in vedere ca in Bali, marea majoritate a populatiei isi spala hainele la rau si merg incaltati in slapi de cauciuc... e de inteles. O priza in camera curenta. Am anuntat un omulet despre problema dar am fost usor stresati sa nu se curenteze caci nu parea sa fi inteles care e problema. S-a repezit cu talpile si mainile goale la priza, amabil sa ajute :). Vocabularul lor in engleza este foarte redus. Saluta aplecanduse politicos si vorbesc folosind doar cateva cuvinte.

Oricum... pe total am fost foarte impresionati de cazare, de loc, de felul cum am fost primiti. Veneam seara obositi si dupa un dus si o baie in piscina, ascultam pe terasa sunetul junglei ca apoi sa adormim urmarind 1-2 soparle pe pereti.

Nu pot aprecia cat de departe de centrul orasului este, noi deplasandune doar cu taxiul inchiriat pe trei zile pentru excursiile de pe insula. Nu am avut timp de plimbari pe jos prin zona. Venea in fiecare dimineata dupa micul dejun omuletul cu masina si ne plimba prin insula, pe la obiectivele turistice pana seara tarziu, dupa ora 8, mult dupa apusul soarelui. (la ora 6 se intuneca).

Impresii încărcate de llcarmen in 10.11.2015 18:57:48

Validat / Publicat: 10.11.15 19:36:34

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (llcarmen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 7 voturi) nota2

[10.11.15 19:15:35]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar ilustra perfect textul, fiind mai mult decât binevenite. Sunt întotdeauna căutate şi apreciate de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=19628

= = =

Mutat în rubrica "Villa Junjungan Resort Pool & Spa, UBUD" (nou-creată pe sait)

= = =