ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUN-2008

Despre Kalamaky

Vacanta este cea mai asteptata si cea mai placuta perioada din an!

Altii se grabesc sa o planifice din timp.

Pentru aceia care doresc o vacanta in insula Zakynthos si nu sunt hotarati ce statiuene sa aleaga, vin aici cu o sugestie; kalamaky!

Este o statiune linistita, recomandata in primul rand familiilor.

Statiunea Kalamaky este asezata in golful Laganas, deci in partea de sud a insulei Zakhynthos.

Distanta pana in Zante, capitala insulei este foarte mica de 3-4 km. Se poate ajunge cu taxi, cu autobuzul sau cu masina personala. Altii au facut si o plimbare pe jos pana acolo. Pana in Laganas, tot cam atata.

Kalamaky are 2 strazi principale, cea care duce catre cea mai animata statiune din insula -Laganas (a se citi fara s la sfarsit) si una perdendiculara pe ea, care duce la plaja Cristal.

Noi am fost cazati acolo in anul 2008.

In statiune sunt o multime de vile, studiouri si hoteluri destinate cazarii.

Cele 2 strazi sunt foarte aglomerate seara, deoarece turistii ies la plimbare, la taverne sau la cumparaturi, la magazinele care au preturi pentru toate buzunarele. Exista si o farmacie pe strada principala.

La capatul dinspre Laganas, la 3 km de sosea, se afla singurul aeroport din insula. Avioanele nu deranjeaza cu zgomotul lor turistii cazati, deoarece in acea zona nu prea sunt unitati de cazare. De pe plaja in fiecare zi le admiram cum aterizeaza!

Englezii sunt turistii care predomina in Kalamaky. Mi s-au parut oameni simpatici si civilizati.

Daca doriti o seara tipic greceasca, sa dansati in ritmurile lor, alaturi de localnici, sau sa gustati din specialitatile culinare locale, va recomand sa alegeti Restaurant Pandensia sau Barul Antonio.

Sunt multe taverne care au rezervata cate o seara greceasca, trebuie doar sa doriti sa alegeti.

La intrare in statiune, dinspre capitala, spre stanga e un drum pe care poti urca la un bar, sus de tot pe coasta, pentru care au transportul asigurat de jos din statiune.

Ambele strazi din statiune sunt marginite de palmieri foarte inalti. Politie nu am vazut decat o data acolo. Se circula foarte frumos, predomina scuterele! Am vazut totusi 2 accidente cu tineri englezi cam grabiti.

A manca in oras inseamna a cunoaste pe viu traditiile grecesti. Aici veti gasi intotdeauna vinuri si feluri de mancare proaspete, cu specific local

Pentru a servi masa recomandarea mea e taverna Georgia, situata pe strada ce duce la plaja Cristal, pe partea dreapta. Dupa mine e cel mai bun loc de mancat de pe insula.

Spun asta pentru cat de gustoasa si diferita e mancarea, dar si pentru pretul si ospitalitatea cu care am fost intotdeauna intampinati.

Daca preturile de la alimentara nu va plac, intre Laganas si Zante este un supermarket-Lidl- cu preturi foarte bune.

Noi am stat intotdeauana la plaja ''Cristal'', care era mai aproape de locul cazarii. E o plaja nisipoasa, de o frumusete unica, iar de o parte si de cealalta este marginita de niste stanci golase, care dau un aspect foarte placut.

Intrarea in apa este lina. In anul in care am fost eu apa marii era foarte limpede si curata. E aglomerata sau nu, in functie de sezon.

Se pot inchiria, daca vreti umbrele si sezlonguri, parca 7 euro.

Aici nu se practica sporturi pe apa, deoarece ar deranja linistea broscutelor ''caretta-caretta'', care aici, la Kalamaky, isi depun ouale in nisipul considerat a fi cel mai fin.

La intrare pe plaja veti fi opriti de angajatele rezervatiei pentru ocrotirea broscutelor, pe cale de disparitie, care va va spune sa nu puneti prosopul de plaja decat la 3-4 metri de apa, deoarece mai incolo sunt marcate cuiburile lor.

Accesul pe plaja se cam incheia pe la orele 20. Acesta a fost singurul lucru care m-a cam deranjat si anume ca seara nu puteam sa ne plimbam pe malul marii!

Kalamaky e o statiune calda si placuta!

Deci, daca nu doresti o statiune zgomotoasa, dar nici una in care seara sa nu ai ceva interesant de facut, atunci-Kalamaky ar fi alegera ideala...

Si, indiferent ce vei alege, nu uita acasa buna dispozitie si cheful de distractie!

Trimis de georgiana in 01.02.10 22:34:56

VIZUALIZĂRI: 5454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Plaja din KalamakY,imsula Zakynthos

krondia* [02.02.10 09:38:53] »

Foarte utile informatiile. Imi spui, te rog, daca ai fost pe cont propriu si cat a costat cazarea/pachetul turistic.

georgiana [02.02.10 10:53:20] »

Krondia,

Am avut rezervata cazarea prin agentie, doar cazare, la ''Complex Merlis'', am fost cu masina proprie si cu fery-boatul, nu cu avionul.

Am fost in perioada 20 mai-5 iunie, 2008. Atunci pretul era foarte mic, in jur de 20 euro camera.

Scuze, dar eu nu retin decat cu aproximatie lucrurile astea marunte, dar... nu uit ideea, adica - nu a fost deloc scump. Si nici rau!

Diaura* [02.02.10 16:34:31] »

Frumos..felicitari si pentru alegere si pentru descriere. Fiica mea a fost pe aceasta plaja pentru a vedea broscutele.

Sa mananci cel mai bine la taverna Georgia .....mi se pare normal....., si sa ai parte de englezi simpatici este un adevarat noroc. ( eu in Bulgaria, la un hotel cu pretentii am dat de niste englezi care toata ziua beau pana cadeau sub mese, se certau "ca chiorii" ..si a doua zi o luau de la capat ....)

mario 110 [03.02.10 08:37:32] »

englezii nu sunt asa de civilizati pe cit se dau sau pe cit vedem noi la televizor. am lucrat 2 ani si ceva in Cipru; mesele cele mai murdare si mai patate de diverse erau a englezilor si a irlandezilor.

cei mai multi oameni beti din cluburi, pub-uri etc, erau englezii si irlandezii. daca vroiai sa agati ceva gratis pt o noapte, erau englezoaicele si irlandezele.

deci... nu mizati prea mult pe gradul lor de civilizatie cind se distreaza.

georgiana [03.02.10 12:13:28] »

mario 110,

Ar fi bine sa ne spunem fiecare parerea, nu sa generalizam!

Pentru ca si un vechi proverb romanesc spune ''Ca nu-i padure fara uscaturi! '

Eu... cat am interactionat cu englezii, adica, in autocar, in excursii, in croaziere, pe plaja si la restaurante, nu mi-au facut o impresie rea.

Adevarul e ca nu m-am dus in cluburi, in pub-uri si nici... la agatat ceva!

Dar, am fost si in Anglia, in Londra si impresia frumoasa despre ei mi-a fost confirmata din nou, in cele cateva zile cat am stat acolo!

mario 110 [03.02.10 16:23:43] »

pai asta am si facut; mi-am spus parerea. nu am spus ca englezii sunt un neam de betivi, ci ca dintr-un club cei mai multi beti erau englezi, nu ca erau beti numai englezii, sau ca ceilalti erau cu totii treji.

am lucrat in 2 baruri, deci... chiar vorbesc in cunostinta de cauza.

pe de alta parte, cuplurile de la 50-55 de ani in sus, erau de o finete aparte pe care o recunosti de departe oriunde te-ai afla in lume.

trandafir 1970 [04.02.10 23:39:06] »

Wow, te indragostesti de Grecia doar citind randurile de mai sus! Imi doresc nespus sa merg pe acolo, dar intai sa-mi vizitez tara, si peste un an, doi, incep si eu sa vizitez alte meleaguri. Am mai auzit de insula Zakinthos-chiar Mircea badea spunea ca l-a costat foarte putin concediul acolo. Nu vii la Poiana, sa mai imi povestesti pe unde-ai fost?

georgiana [04.02.10 23:44:10] »

Ba, da, cum sa nu vin, abia astept, vin si la Bran! sper sa ne intalnim...

webmasterXY* [04.02.10 23:52:22] »

ce ar fi ca pina la intalnire sa ne dezmortim putin pe ritmuri elene? Este de ajuns un simplu play!

georgiana [04.02.10 23:56:29] »

Multumesc, o idee buna!

Poate ne apucam si de dans,la miezul noptii!

bnicolof [05.02.10 00:13:55] »

Sunt bucuros ca, prin votul acordat ai atins punctajul necesar pentru "un bonus special". Felicitari! Chiar le meriti!

Referitor la englezi, ai dreptate! Am avut sansa sa studiez acolo si mi-au lasat o impresie deosebita! Dar, parca noi am fi mai breji?!? Avem si noi uscaturile noastre, care te sau ne fac de rusine!

georgiana [05.02.10 11:00:36] »

BNICOLOF,

Multumesc pentru pentru aprecieri.

Tu nu vii la Poiana Brasov, in 20, la aniversarea site-ului?

ca nu te-am vazut inscris pe lista.

Am incercat sa-ti trimit mesaj privat, dar am vazut ca nu ai umblat la setari ca sa poti primi.

bnicolof [06.02.10 14:31:36] »

Sunt nou pe acest site si, chiar de as dori, nu pot veni la Poiana. Am sa umblu la setarile contului pentru a activa optiunea mesajelor private.

Toate cele bune!

Boris

pukiflore* [07.02.10 18:37:57] »

Buna,

A fost cineva la hotel Andreolas-Laganas=Zakynthos, as vrea cateva pareri despre acest hotel si de ce nu si despre statiune.

Avem bilete cu plecare in 18. 05. 2010 mai merge cineva in aceasta perioada la Andreolas?

georgiana [07.02.10 19:15:38] »

Am fost in Laganas doar in trecere, prin statiune, cu masina, ziua si noaptea.

Parerea mea e ca ar fi trebuit sa te interesezi despre statiune intai si abia dupa aceea sa cumeri biletul.

Este un loc tare fain pentru cei care iubesc in special viata de noapte, pentru tineret, in general.

Spun acest lucru, deoarece mai e si numita ''Ibiza'' insulei, tocmai din cauza vietii de noapte tumultuoase.

Deci este pentru cei ''tineri si... nelinistiti''.

Plaja mie mi-a placut, sunt o multime de taverne pe malul marii, iar ceea ce m-a frapat foarte tare e ca pe la 12-13 la amiaza, cand era normal ora pranzului, chelnerii te ''acostau'' pentru breakfast, deoarece turistii se culcau in zori si abia atunci, daca se trezeau pentru micul dejun!

Ce mi-a mai placut mult este insula aceea micuta Agios Sostis, care comunica cu portul printr-un podulet, am auzit ca seara este super distractie la discotecea de acolo.

pukiflore* [07.02.10 19:20:31] »

Pai inseamna ca am nimerit bine in statiune pt ca si noi suntem tineri si nelinistiti,dar am putine emotii in ceea ce priveste hotelul.

Mai astept pereri poate totusi se nimereste careva care cunoaste hotelul.

ileanaxperta* [04.03.10 23:30:09] »

Cand ai tu timp mai mult, asa, de povestit, te rog sa-mi scrii si mie de Kalamaky, da??? Cum e cu drumul, cu ferry-ul cat se face, tot tacamul, asa, ca la nunta; bogat si proaspat: news!!!

Stii cumva daca agentiile de acolo fac excursie si la Navagio? Doamne, am vazut pe youtube niste clipuri, ca acum de-abia astept sa treaca mai repede timpul asta...Vezi ce parsivi suntem noi, oamenii??? La petrecere vroiam cu totii sa treaca cat mai greu sau chiar deloc iar acum, de-abia asteptam sa treaca mai repede s-o luam la sanatoasa in vacanta...iar acolo, mister Time sa "intepeneasca"...

Sa-mi scrii un ecou de 1000 puncte, caci altfel nu mai vorbim...

presario [27.04.10 17:51:26] »

Si asta e foarte bun + vot

webmasterX [07.10.14 03:13:44] »

Mutat în rubrica "Descoperă Kalamaki, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

Diaura*, georgiana, ileanaxperta*, krondia*, presario, pukiflore*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kalamaki:

• pagină generată în 0.055919885635376 sec